Forum Forum dla firmZakładanie firmy

jak sprzedać pomysł na biznes?

jak sprzedać pomysł na biznes?

GabaMT / 2014-08-26 23:54
Witam,
Obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej, ale mam pewien pomysł, który chciałabym opatentować i "odsprzedać" do realizacji. Czy ktoś może pokierować mnie jakie kroki należy podjąć i jak wygląda procedura w tej kwestii...
Wyświetlaj:
adamczyk1966 / 91.231.25.* / 2019-01-14 22:29
Witam wątek trochę już ma swoje lata,ale jestem ciekaw czy dało się coś zrobić z Pana pomysłami.
Sam jestem w podobnej sytuacji też mam kilka pomysłów i chciałbym je odsprzedać ,oczywiście czerpiąc z tego korzyści.
Proszę o odpowiedz.
wiwan / 2014-08-27 09:10
Opatentować w sensie formalnym ?
Bo jeśli nie to prostym sposobem jest zainteresowanie potencjalnego realizatora ogólnymi informacjami, spisanie ewentualnie umowy przedwstępnej a następnie wykonanie 'realizacji' na zasadzie umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich, czyli z 50% KUP.
GabaMT / 2014-08-27 10:49
w sensie formalnym również...wiem, że aby zdobyć patent muszę być podmiotem gospodarczym...to już rodzi problem bo mój pomysł na biznes tak na prawde zawiera się w krzykliwej i świetnej nazwie,którą chciałabym jakiemuś "potentantowi" np. sprzedać, udostępnić...pomysł jest genialny, aczkolwiek chciałabym zachować do niego prawa autorskie ( i tu pytanie czy aby je zdobyć jedyną drogą jest patent? ) Dziękuję za pomoc...
wiwan / 2014-08-27 11:19
'krzykliwa, nazwa, pomysł'- no więc nie patent, bo ta forma ochrony dotyczy ...wynalazku.
GabaMT / 2014-08-27 15:44
więc jak zapewnić sobie prawa autorskie do tego, zwłaszcza jako osoba fizyczna? tak jak napisano w pierwszym poście..? rozumie, że nawet wstępną rozmowę z potencjalnym "klientem" muszę jakoś zastrzec, bo jaką mam gwarancję, że ktoś nie wykorzysta mojego pomysłu...
wiwan / 2014-08-28 11:29
Cały wątek po omacku i tajemniczy. To zależy, czy pomysł można zakwalifikować jako utwór w rozumieniu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bo wtedy z samej natury korzysta z ochrony, jest otwarta droga do sądowego dochodzenia odszkodowania za wykorzystanie bez zgody autora.

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/

Jest też coś w rodzaju patentu- świadectwo ochronne wydawane też przez urząd patentowy, ale dotyczy ono własność przemysłową inna niż wynalazek- wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne i topografie układów scalonych...)
GabaMT / 2014-09-07 09:03
Witam ponownie...owszem wątek trochę po omacku, ale doprawdy nie chciałabym zdradzać szczegółów. Generalnie jestem chodzącym bankiem pomysłów i do tej pory działałam głównie na rzecz innych, a teraz chciałabym zdziałać coś dla siebie. Zasadnicze pytanie to jak odsprzedać pomysł- np. siłowni na innowacyjne zajęcia, lub dużej spółdzielni mleczarskiej pomysł na ciekawą linię produktów nabiałowych wraz z nazwą...czy z wolnej ręki mogę sprzedawać takie innowacyjne pomysły na zasadzie umowy o dzieło z zachowaniem praw autorskich... ?

Najnowsze wpisy