Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jak ten rząd dba o kobiety. Dba, żeby zbyt późno nie umierały

Jak ten rząd dba o kobiety. Dba, żeby zbyt późno nie umierały

Wyświetlaj:
catarsis / 195.117.40.* / 2006-07-18 11:38
Górnik idzie na emeryturę po 25 latach pracy. Teoretycznie, bo gro emerytowanych górników pracuje dalej w przykopalnianych firmach. Takie firmy zatrudniają ich, bo górnik ma doświadczenie. Poza tym nie płacą za nich zus-u.

A ty "nie-górniku" pracuj na System do późnej starości, a emerytury dostaniesz na rachunki. Kpina.
Sabre / 2006-07-18 10:47 / Tysiącznik na forum
To dalszy ciąg realizacji programu: Spieprzaj dziadu (teraz i babo). Problem w tym, że to jedynie dziady zostaną w kraju. Spieprzają młodzi, przedsiębiorczy i mobilni.
Nie należy się spodziewać chociażby próby rozwiązania problemu ZUS, zwłaszcza w sytuacji ciągłej kampanii wyborczej – a taki jest dotychczasowy styl rządzenia PiS. Odłożenie sprawy na parę lat – to jedynie co potrafią. A katastrofa w ZUS, niczym kostucha obserwująca spokojnie palacza, poczeka … .
Na wypadek gdyby ktoś martwił się o minister Kalatę i nasze panie w rządzie – nowy wiek emerytalny nie dotyczy kobiet pracujących w administracji państwowej.
P.S.
Poza tym, o problemy w ZUS zawsze można oskarżyć jakiś układ.
Jola52 / 83.22.110.* / 2006-07-19 20:39
Nic się nie pisze o wcześniejszych emeryturach dla
kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. miały
przepracowane 20 lat.To jest dyskryminacja kobiet z
roczników z lat 1953-1954
pchelek / 195.187.99.* / 2006-07-18 11:03
"baby" nawet te starsze tez "spieprza" [sorki za uzyte slowa], dadza drapaka do krajów Unii - gorzej jak wyjada i te starsze [bo im przedluzono okres pracy] i te mlodsze - no bo po co maja tu pracowac do u...nej śmierci [do emerytury za 1000 zeta]
xx / 83.18.190.* / 2006-07-18 09:19
Generalnie ten gosc ma dobre komentarze, ale tym razem to wali kula w plot. Przeciez w wiekszosci krajow EU wiek emertyalny kobiet i mezczyzn jest ten sam (w jednym przypadku nawet kobiety pozniej przechodza na emeryture). Nie rozumiem dlaczego faceci musza pracowac do 65 a kobiety tylko do 60 mimo ze zyja 7 lat dluzej od facetow. To dyskryminacja mezczyzn. Wg. mnie wiek emerytalny powinien zaczynac sie dla obu plci po 60siatce, i wtedy podstawa bylaby 30% emeryturki i rosla za kazdy rok pozniejszego przejscia o 10-15%. To zacheciloby wielu do pracy az do smierci i system bylby ocalony. A tak narzuca sie odgornie durne wieki emerytalne i potem tego efekty widac...
pchelek / 195.187.99.* / 2006-07-18 11:04
faceci w ogole nie powinni pracowac - tak jak w krajach arabskich - niech baby zasuwaja
podróznik / 194.246.108.* / 2006-07-25 13:52
tys chyba glupi pchelek, gdzie w krajach arabskich pracują kobiety? tylko w wiekszych miastach, tam dla męzczyzny wstyd gdy kobieta pracuje zawodowo. ona jest od czego innego.
rafal wojcikowski / 83.14.76.* / 2006-07-18 10:10
słusznie wiek emerytalny powinien byc równy ... jesli w ogole powinien być...

ale to tak jak z akcyzą na olej opałowy - czemu równanie zawsze następuje w kierunku niekorzystnym ?

rozumiem więc ze i Pan jesteś przeciw propozycji rządu - po 65...
EWA R. / 212.244.41.* / 2006-07-18 11:18
o terminie przechodzenia na emeryturę każdy powinien decydować sam i tu płeć nie ma znaczenia. Każdy indywidualnie zbiera na swoją emeryturę i każdy powinien wiedzieć czy już go stać na odpoczynek, czy musi jeszcze popracować, czy też po prostu ma tak ciekawą pracę, że nie zamierza w ogóle przechodzić na emeryturę.
Viki / 217.153.241.* / 2006-07-24 13:50
Gdyby tak było to większość poszłaby na emeryturę bardzo szybko, a że na utrzymanie miałaby tyle co nic, zaraz zgłosiłaby się do opieki społecznej po zasiłki dla najbiedniejszych.
jawor / 83.6.106.* / 2006-07-18 12:14
wszytsko super, tylko w dobie bezrobocia, chwiejnego systemu gdzie co i raz akaś firma splajtuje oraz promocji młodości i wydolności [300% normy jak za dawnych lat] człowiek który w wielu lat 50 straci pracę [za 2000brutto] nie znajdzie takiej drugiej. Najwyzej za 1100brutto. I jak to się ma do emeryturki? Jakaś totalna bzdura. Chyba ze wszyscy niech pracują do 65 roku, ale do kwoty 15000brutto rocznie NIE PAŁCI SIĘ PODATKU DOCHODOWEGO. Wtedy ludzi będzie stać na ubezpieczenie się na starość i na wypadek tragicznie niskiej emerytury.
Teresa Jakubowska / 83.31.225.* / 2006-07-18 14:45
Wobec coraz mniejszego przyrostu naturalnego a jednoczesnie wydluzania sie zycia i starzenia sie spoleczenstwa , przedluzenie wieku emerytalnego kobiet jest jak najbardziej sluszne, zwlaszcza, ze w Polsce sredni wiek przechodzenia na emeryture to ok. 55 lat. Nie uciekniemy od tego, im wczesniej zaczniemy wydluzac tym lepiej. Niektore kraje zachodnie mysla o wydluzeniu wieku emerytalnego z 67 do 70 roku zycia (tak!). Zyjemy coraz dluzej i coraz dluzej powinnismy pracowac a czesto chcemy coraz dluzej pracowac. Doswiadczenie i statystyka uczy, ze nie ma zastepowalnosci pracownikow starych przez mlodych, to sa zupelnie inni pracownicy i madrzy pracodawcy wiedza , ze trudno zastapic doswiadczenie mlodoscia.
George / 83.25.207.* / 2006-07-18 14:28
Wystarczy wziąć arkusz kalkulacyjny i przeprowadzić symulację: Kowalski odkłada co miesiąc w funduszu inwestycyjnym 300 zł. Odsetki 10% w skali roku, kapitalizacja comiesięczna. Kowalski trudzi się przez 40 lat i po tym czasie stan jego konta wyniesie: 1.897.222,66 złotych!!!!!!! Gdyby odkładał tylko 100 zł, po 40 latach miałby 632.406,92!!!!!!. Dodajmy inflacje 2% w skali roku to uzyskamy odpowiednio: 1.047302,45 i 349.100,61 zł. Jeśli ktoś mi powie, że emeryci są na utrzymaniu kogokolwiek, to chyba nie uwierzę. Prawda jest taka, że to emeryci utrzymują całą resztę społeczeństwa. Złodziejskie współczesne państwo, nie tylko Polska, wypłaca emerytom marne grosze ze zrabowanych pieniędzy.
Przy okazji warto dodać, że w Polsce statystycznie mężczyzna nie osiaga wieku emerytalnego, więc nawet nie ma okazji skonsumowac swojej emerytury. I co powiecie moi drodzy na to?
jliber / 212.180.147.* / 2006-07-18 14:36
Dlatego właśnie państwo powinno przestać się zajmować emeryturami, trzeba sprywatyzować ZUS.
Bernard / 83.30.66.* / 2006-07-18 15:45
W sprawiedliwym systemie emerytalnym wysokość emerytury powinna zależeć jedynie od 2 parametrów:
1) ilości wpłaconego przez ubezpieczonego kapitału:
2) jego przewidywanej statystycznej dalszej długości trwania życia, czyli ilości lat, przez które statystyczny ubezpieczony Polak może pobierać emeryturę.
System ubezpieczenia społecznego powinien być powszechny, bo wtedy jest najtańszy. Więc należy zlikwidować wszelkie wyjątki od tej ogólnej zasady, które powodują ogromny wzrost kosztów administrowania systemem i presję na przechodzenie do systemów uprzywilejowanych, czyli takich, w których za mniejsze składki dostaje się większą sumę świadczeń. Za urzędników państwowych i tak składki płaci budżet a więc mógłby płacić również za policjantów wojskowych i sędziów. Nie potrzeba specjalnych regulacji emerytalnych dla grup pracujących w ciężkich dla zdrowia warunkach, jeżeli Ci zatrudnieni będą za cięższą pracę po prostu lepiej wynagradzani i w konsekwencji ich składki będą większe. Więc mogliby szybciej przechodzić na emeryturę gdyż szybciej zgromadzą odpowiedni kapitał. A jeżeli mają większy kapitał to mogą zarówno wcześniej iść na emeryturę jak i otrzymywać większe świadczenia. Należy jedynie ustalić jednakową dla wszystkich procentową składkę minimalną i pozwolić na jej dobrowolne podwyższanie sobie do np. wysokości wynikającej z średniej płacy krajowej.
Każdy mógłby sam zadecydować, kiedy chce zaprzestać pracy i wpłacania składek i rozpocząć pobieranie emerytury, gdy uzna, że zgromadzone w ciągu całego życia składki są już wystarczające na jego emeryturę. Natomiast renty losowe powinny być wypłacane wg wysokości wpłaconych składek na ubezpieczenie rentowe, ale z gwarantowanym przez państwo z podatków minimum renty, gdy ktoś utracił zdolność samodzielnego utrzymywania się w młodym wieku i nie ma osób zobowiązanych do alimentacji
jliber / 212.180.147.* / 2006-07-18 16:12
Jeszcze długo będziemy dyskutować nad czymś co sam rozwiązałby z łatwością wolny rynek. Ile jeszcze będą ludzie pozwalać się zmuszać do udziału w ZUS?
jaga / 212.122.212.* / 2006-07-18 17:11
Dzisiaj nie chcesz płacić do ZUS, a na starość przjdziesz do państwa z wyciągniętą ręką.....
A tak nawiasem mówiąc, dlaczego Polacy tak niechętnie ubezpieczają się na dodatkową emeryturę???? Częstym argumentem na "nie" jest odp. ja tego nie dożyję.
I tak źle i tak niedobrze.
Szwagier / 2006-07-19 08:08
A skąd wiesz, że na starość "(...)rzjdziesz do państwa z
wyciągniętą ręką....." ? Będzie sobie sam odkładał połowę z tego co teraz na ZUS płaci, to w wieku emerytalnym będzie miał tyle kasy, że jej do śmierci wydać nie zdąży.

Dlaczego polacy tak niechętnie się ubezpieczają na dodatkową emeryturę? Ależ ja bym bardzo chętnie się ubezpieczył - tylko z czego?? Ile w tej chwili płacimy na ZUS - i oprócz tego mam jeszcze skądś wziąć pieniądze i drugie tyle gdzie indziej wpłacać? Nie stać mnie. Dlatego wiesz co robię? - nie płacę na ZUS, a to co by szło do tego wora, odkładam właśnie na emeryturę. A potem dziwne, że szara strefa rośnie - nie, nie szara, tylko strefa ludzi, którzy nie dają się dymać!
ak / 62.233.173.* / 2006-07-18 18:35
Jaga! Jaką kwotę wpłaciłem ZUS-owi przez 44 lata pracy?
Są teorie o przynajmniej podwojeniu każdej wpłaconej
złotówki. Mam 66 lat, otrzymuję 1125 zł emerytury (netto).
A ile zyskał ZUS przez te 44 lata? Zwiększenie składki
emerytalnej w czasie mojej pracy było przez długi czas
zabronione, gdy stało sie możliwe groziło to bankructwem.
George / 83.25.244.* / 2006-07-19 10:43
To nie jest 2 razy więcej, to jest 10 razy więcej!!! ZUS zarobił na Panu pewnie ze dwa miliony.
ak / 62.233.173.* / 2006-07-18 18:15
Ależ ludziska! Przecież 99.99(9)% ludzi w naszym kraju
wykazuje obywatelskie nieposłuszeństwo. Są to wszyscy,
którzy nie umierają w dniu otrzymania informacji o nabyciu prawa do jakichkolwiek zasiłków ZUS-owskich.
Zaliczam tu również tych, którzy umierają wcześniej, gdyż
w perfidny sposób skracają obowiązkowe okresy skadkowe!!!
Iza52 / 83.22.136.* / 2006-07-18 19:10
Nic się nie pisze o wcześniejszych emeryturach dla kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. miały przepracowane 20 lat.To jest dyskryminacja kobiet z roczników z lat 1953-1954.
Izabela / 81.15.177.* / 2006-07-18 19:08
Dlaczego nie pozostawić kobietom wyboru, może chcę mieć niższą emeryturę i wcześniej. Nikt tez nie uwzględnia faktu, że w wielu zakładach pracy redukcja objęte sa kobiety które skończyły 50 lat. Strach się bać
Ola53 / 83.22.136.* / 2006-07-18 19:12
Do Sejmu trafiły projekty dotyczące wcześniejszych emerytur dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach natomiast nie doczytałam się nigdzie czy ktoś złożył projekt dotyczący wcześniejszych emerytur dla kobiet, które 01.01.1999r. miały przepracowane 20 lat.
Czy kobiet nikt nie reprezentuje w Sejmie?
kobieta / 83.28.58.* / 2006-07-19 00:31
I tak nas już oszukali urodzonych miedzy 1949-69 rokiem. Skoro nie wybrałam OFE, to chcę zostać na starych zasadach i przejść na emeryturę w wieku 55 lat, dy będę miała 39 lat pracy. Moja praca do 60-tki wcale nie zwiększy mi emerytury, bo obecnie zarabiam mniej niż 10 lat temu. To wszystko jest kompletną bzdurą. Niech pracują do 100 lat nawet, ci co zarabiają po 10000 i więcej, a nie szukają darmowej siły roboczej. Ja teraz popieram młodych! Niech wieją za pracą do państw UE. W tym kraju nie ma szans na godziwe życie. A starszym zostało już niewiele, szczególnie przy takiej polityce naszego państwa. O emeryturze powinny decydować lata pracy, a nie wiek. Jeden przepracuje ledwie 15, a inny jak wół ze 40 i to jest nasza ekonomia. Ja wolałabym siedzieć w domu i chować wnuki, bo może wtedy by córka mogła sobie na nie pozwolić. Na razie myśli o ucieczce z kraju, a jeśli to zrobi, to z pewnością do niego nie wróci. (zna tamte warunki życia, bo była już za granicą kilkakrotnie i ma tam przyjaciół), a ja ją w tym popieram, bo tylko w ten sposób młodzi mają szanse na lepsze życie.
HEKTOR-inny / 83.15.99.* / 2006-08-19 01:45
Furtka dla mężczyzn ktorzy nie czują sie zrealizowani to wcześniejsza emerytura. W moim rejonie skutkuje to bezrobociem na poziomie ok 23% Faktem jest ze kobiety pracują nie mniej niż mężczyźni ale to raczej skutek naszej polityki. Ja jestem za pozostawieniem bez zmian wieku emerytalnego kobiet a zrownaniem do tego poziomu wieku emerytalnego mężczyzn. Ciekawe co na to nasz parlament.... Pozdrawiam
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy