Forum Forum prawneCywilne

Jak unieważnić umowę kupna samochodu? (Rękojmia)

Jak unieważnić umowę kupna samochodu? (Rękojmia)

didi_82 / 2007-11-06 15:06
Witam,
tydzień temu kupiłam używany samochód. Podczas zakupu samochód wydawał się idealny. Sprzedający powiedział jedynie, że trzeba wymienić filtr powietrza i za ok 5 tys. km pasek rozrządu. Już podczas drogi do domu obroty silnika na biegu jałowym nie schodziły poniżej 1500, a następnego dnia rano samochód odpalił dopiero za 5 razem i cały czas gasł, silnik pracował nierówno, samochó sie trząsł itp. Obroty były 1500, potem 300 i gasł. Bywa tak, że wszystko jest ok, ale za 10 minut sytuacja się powtarza i tak w kółko. Byłam u kilku mechaników, nikt nie jest jednoznacznie powiedzieć co to może być. Powiedzieli, że trzeba zostawić samochód na 2 dni, muszą wszystko przepatrzeć, rozkręcić cały gaźnik itp. Koszt to nawet 2000 zł (przy wartości samochodu 10 tys).
Wiem, że jest coś takiego jak "rękojmia", ale nie wiem jak z tego prawa skorzystać. Myślę, że sprzedający doskonale wiedział o wadzie samochodu ale ją ukrył (wady oświadczenia woli). W umowie mam "pkt 6. Kupujący oświadcza ze stan techniczny pojazd jest mu znany." Nie wiem co mam teraz zrobić? Jakie mam prawa, co musze napisać, do kogo skierować, ile mam na to czasu i jak to wszystko udowodnić?
Bardzo proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
marea / 83.23.162.* / 2013-02-18 23:59
wiem ile to kosztuje was nerwow ale sprawiedliwosc jest po waszej stronie zreszta zapadl juz nie jeden wyrok na korzysc kupujacego np, wyrok sadu w katowicach napisałam o tym w komentarzu jest tam syg, akt, powodzenia Gonia
marea / 83.23.162.* / 2013-02-18 23:44
gonia - cały czas sledziłam wpisy i czekałam na twoj . Wierze ze wygracie moja sprawa toczyla sie dwa lata takze musicie byc cierpliwi.Sady w gruncie sa sprawiedliwe a rekojmia jest po waszej stronie, Jezeli wszystko zrobiliscie wg. przepisow - w y g r a c i e - niezapomnijcie o zadaniu odszkodowania.
Gonia. / 178.43.92.* / 2013-02-20 18:34
Witam cię Mare,wczoraj byliśmy na przesłuchaniu świadków.Następna sprawa 9 kwietnia dla mnie to jeden wielki koszmar jaki mógł mnie spotkać.Jak ludzie mogą być tak fałszywi!Podał na świadków osoby których tam w ogóle nie było! Liczę naprawdę na sprawiedliwość sądu! I jeszcze ten jego uśmiech na twarzy,zachowywał sie tak jak by był pewny wygranej! Co dalej czas pokaże.
znajomy 2 / 83.23.154.* / 2013-02-07 18:05
na przyszlosc - dla sprzedawcow samochodu - wszystko co dotyczy samochody trzeba pisac w umowie czli na pismie co sie mowi kupujacemu o wadach i zaletach samochodu bo mozna trafic na cwaniaka ktory bedzie ch chcial naprawiac usterki na koszt sorzedawcy lub po tygodniach zmieni zdanie i bedzie chcial oddac samochod bo bedzie mial taki kaprys. Dlatego nalezy sie zabezpieczyc przed cwanniakami bo oni sa i po stronie sprzedawcy jak i kupujacymi ,Kazdy powinien przeczytac przepisy o rekojm bo one stosowane sa przy tranzakcjach sprzedawca - kupujacy.a najlepiej wylaczyc rekojmie w umowie, i po problemie.
znajomy 2 / 83.23.154.* / 2013-02-07 17:48
sewa - facet ktory mowi ze moze oddac samochod po dwoch tygodniach bez podania przyczyny to jest niedouczony glupek nie ma takiego przepisy przy sprzedazy pomiedzy osobami prywatnymi, Jest tylko rekojmia ktora okresla przepisy na podstawie ktorych mozna zwrocic samochod sprzedawcy. Nie jest to takie proste trzeba udowodnic sprzedawcy ze samochod posiadal wady fizyczne przed sprzedaza i musza to byc wady istotne nie zwiazane z normalna eksploatacja. Nie mozna zadac aby kazda usterka byla naprawiana na koszt sprzedawcy. Kupujacu musi miec udokumentowane ze wady samochodu sa istotne , zatajone przez sprzedawce i ze sa np spowodowane z winy sprzedawcy. Straszyc to on sobie moze dzieci ty go mozesz postraszyc ze chce od ciebie wyludzic pieniadze, Przeczytaj dokladnie kodekas cywilny - rekojmia. Znam dokladanie przepisy o rekojmi poniewaz wygralam sprawe sadowa i zapewniam cie ze to nie jest latwa walka dlatego kupujacy musi miec niezbite dowodu ze wady sa istotne i byly juz przed sprzedaza.znajomy 2
znajomy 2 / 83.23.162.* / 2013-02-04 11:53
jak nie chcesz miec problemow z kupujacym to trzeba w umowie wylaczyc rekojmie. kupujacy musi ci okreslic jakie sa wady i czy to sa wady zwiazane z uzytkowaniem samochodu. rekojmia mowi o wadach ktorych nie powinno jeszcze byc np, dwuletni samochod diesel a uszkodzona pompa wtryskowa , Stary samochod to same wady zgodnie z wiekiem i udowodnienie winy sprzedawcy jest trudne.
znajomy 2 / 83.23.172.* / 2013-01-11 19:15
kuba o kogo ci chodzi kto twoim zdaniem sie zna kto ma ci pomoc ?
dana 9 / 83.23.167.* / 2012-12-12 21:44
jezeli w umowie nie wylaczono rekojmi i nie wyszczegolniono wad samochodu to masz prawo zadac od sprzedAJACEGO obnizki ceny, naprawy a na koncu odstapienie od umowy jezeli sprzedawca nie zgodzi sie na twoje żadania,Tak mowia przepisy o rekojmi i sa na korzysc kupujacego. Aby moc skorzystac z tego prawa kupujacy musi udowodnic ze sprzedany samochod mial wady przed kupnem oraz trzeba miec dowody na oszustwo sprzedawcy, Majac dowody mozna smialo wytoczyc sprawe sadowa jest to trudna walka ale do wygraniaJa walczylam z oszustem dwa lata ale wygralam .
john959 / 178.42.18.* / 2012-12-11 17:20
prosze o kontakt na nr 726268832
kupilem samochod za 6 tys, byl pokryty lodem i siegiem wydawal sie wporzadku sprzedajacy nie informowal o tym ze samochod byl malowany i prawdopodobnie mial dachowanie, caly dach i tylna maska ma pelno bombelkow
- odchodzacy lakier, co teraz mam zrobic??
trollek / 2013-02-07 15:23
jak mozna kupi samochod ktory jest pokryty lodem i sniegiem Oo przeciez to wgl nie jest odpowiedzialne. to jak kupowanie kota w worku. co ma byc to bedzie na tej zasadzie. Sam jestes sobie winny niestety
marea / 83.23.157.* / 2012-11-20 16:43
Gonia - napisz jak tam sprawa sadowa jestem bardzo ciekawa JAK wam idzie , Czy macie trudna walke ?
Gonia. / 83.27.218.* / 2013-02-18 21:48
Witam,przepraszam że odpisuję dopiero teraz.Nasza sprawa dotycząca tego szrota który kupiliśmy za 21 tyś jest nadal w toku.Jutro mamy właśnie przesłuchania świadków jak to się wszystko potoczy to się okaże.Ludzie sprawdzajcie co kupujecie!!!
kemek / 81.219.15.* / 2013-05-29 21:54
gonia jesteśmy w tej samej sytuacji co Ty prosilibyśmy o kontakt tutaj na forum bądź mailem, chcielibyśmy odstąpić od umowy bo zostaliśmy oszukani, kupiliśmy samochód który jak się okazało miał robiony cały bok. chcielibyśmy dowiedzieć się co, jak i gdzie robić. Kontakt do nasz kemek26@poczta.onet.pl bądź prosimy o sms 509 109 283 oddzwonimy. Z góry dziękujemy.
Gonia828 / 79.186.117.* / 2013-11-29 21:16
Witam i przepraszam że dopiero dziś odpisuję,ale ciekawi mnie czy wnieśliście Państwo tą sprawę o rękojmię.Czekam na wpis na tym forum będę tu zaglądała,pozdrawiam.
romek 1 / 83.23.158.* / 2012-11-15 15:56
zamer - nie doradzaj glupio nikomu chyba ze jestes prawnikiem wtedy chetnie byc zarobil,biorac sporawe najczesciej mowiac ze jest do wygrania. w rzeczywistosci jest inaczej i trzeba jasno powiedziec kazdemu ze nie sa to latwe sprawy a dowody na istnienie wady przed sprzedaza trzeba miec nie do podwazenia.I nie dziw sie ze kazdy jest spanikowany jak mu sie przydazy trawic na oszusta.
zamer / 80.55.206.* / 2012-11-15 13:23
Wszyscy tutaj tacy spanikowani i biedacy nie wiedzą co robić jak się kupiło rzecz z wadą. Jedna prosta odpowiedz na wasze pytania - iść do pierwszego lepszego prawnika (ostatnio sporo się ich namnożyło, także każdy znajdzie w swojej okolicy) zlecić sprawę i sądzić się z nieuczciwymi sprzedawcami! Ot, cała filozofiaz
marea / 83.23.159.* / 2012-06-24 23:59
madrzejszy ty naprawde jestes madry najlatwiej zwalic wine na nabywce. jezeli kupujacy ma do sprzedawcy roszczenia najczesciej sa one sluszne dlatego ze sprzedawca oszukuje aby dobrze sprzedac a kupujacy nabywa rzecz bedac niejednokrotnie niesawiadomy ze kupuje bubla,
Tak jest w wiekszosci przypadkow chociaz sa rowniez sprzedawcu uczciwi .Wkurzylam sie bo w moim przypadku sprzedawca takze zwalil wine ze zatankowalam zle paliwo i nawalil uklad zasilania w dieslu,.a okazalo sie ze to spzedawca jezdzil na opalowym i sprzedal samochod z rozwalonym ukladem.Klamstwo ma jednak krotkie nogi wiec lepiej dokladnie opisac w umowie wady samochodu lub wylaczyc rekojmie,
marea / 83.23.159.* / 2012-06-17 23:25
do pana co kupił szrot za 21 tys.---- czlowieku na co ty czekasz masz tylko miesiac na powiaDOMIENIE sprzedawcy szrota o istniejacych wadach w samochodzie,Wysylaj list polecony, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru zadaj obnizenia ceny daj termin 14 dni, Jezeli nie zgodzi sie na twoje warunki odstap od umowy.wyslij wezwanie przedsadowe o zaplate a nastepnie pozew sadowy niestety nie uproszczony bo wartosc powyzej 10tys, Ja wygral sprawe sadowa ktora toczyla sie dwa lata sad powolal dwuch bieglych sadowych ktorzy stwierdzili ze samochod ma wady ukryte ktore istnialy juz przed sprzedaza/ to jest podstawa przy rekojmi/ facet oddal pieniadze zabral sam,ochod i narobil sobie sporo kosztow sadowych. Nie daj sie prawo chroni kupujacego a sprzedawca odpowiada za to co sprzedaje nie ma tlumaczenia ze nie wiedzial. Na pismie musisz miec opinie jakie wady sa w samochodzie, podaj numer to pokieruje jak to wszystko zalatwic,
KUBA KUBA / 46.148.3.* / 2013-01-09 18:31
bardzo proszę o kontakt na gg 678660. Mam również problem z zakupieniem wadliwego auta. Proszę o pomoc bo widać się na tym znasz jak piszesz " podaj numer to pokieruje jak to wszystko zalatwic,"
Gonia775 / 83.27.216.* / 2012-06-19 17:04
Witam,jestem właścicielem tego szrota za 21tyś.Proszę o podanie e-mail lub numeru gg podam swój numer telefonu.Bardzo mi zależy na informacjach dotyczących sprawy o rękojmię.
Tomek-Tomek / 178.56.67.* / 2012-09-25 20:54
Ja mam problem z autem.Kupilem to auto i mam go rok jest szansa na zwrot lub wyciagnac od komisu piniadze za naprawy.Dokladnie rok i klapa z autem.Ponad miesiac stoje w miejscu i nikt mi nie moze pomoc.
marea / 83.23.171.* / 2012-06-19 20:52
wlasciciel szrota podaj swoj gg my podamy swoj nr telefonu i wtedy wyjasnie wszystko dot, rekojmi poniewaz przeszlam niedawno batalje sadowa o wady samochodu,
Gonia775 / 83.27.216.* / 2012-06-19 21:35
Witam to mój numer gg 10701673 czekam na szybka odp ;)
marea / 83.23.168.* / 2012-03-06 18:32
jezeli kupiles samochod, ktory posiada wady fizyczne lub prawne nie odpuszczaj chroni cie kodeks cywilny rekojmia i jezeli masz dowody ze wady te nie byly spowodowane z twojej winy walcz wygrana w sadzie jest pewna\. Ja walczylem z nieuczciwym sprzedawca dwa lata kosztowalo mnie to sporo nerwow ale w koncu sie oplacilo sprzedawca dostal za swoje musial oddac kase odebrac samochod plus zaplacil niemale koszty za sprawe sadowa adwokata , koszty bieglych sadowych na oszustow nie ma ulgi tempic to dziadostwo wszelkimi sposobami tym bardziej ze prawo jest po stronie kupujacego.nie czytaj glupot na forum ,ze nie da sie nic zrobic bo kroluje teoria; widzialy galy co braly; to nie prawda sady w gruncie rzeczy sa sprawiedliwe wiec nie poddawaj sie i temp oszustow. jerzy
Gonia. / 83.27.218.* / 2013-02-18 21:54
Witam,czytając twój komentarz jestem dobrej myśli,moja sprawa ciągnie się już prawie rok i nie wiem co będzie dalej.Kupiliśmy auto za 21tyś a rzeczoznawca wycenił auto na 5 tyś.Auto to jeden wielki złom.
marea / 83.23.168.* / 2012-03-06 19:15
przeczytaj wyrok sadu apelacyjnego w katowicach V aCA 239/08 rzecZc uzywana musi byc wlasciwej jakosci i nadawac sie do uzytku w przeciwnym razie masz prawo zadac jej naprawienia, obnizenia ceny lub odstapic od umowy kupna
mądrzejszy / 88.199.30.* / 2012-06-24 18:50
rzecz była właściwej jakości i nadawała się do używania , tylko nabywca żle eksploatował pojazd co doprowadziło do uszkodzenia.
dziękuj i do widzenia.
Marea / 83.23.168.* / 2012-03-06 18:46
jezeli kupiles samochod z wadami masz jeden miesiac po wykryciu wady na powiadomienie sprzedawcy czyli reklamacja zrob to na pismie wysylajac za potwierdzeniem odbioru okresl termin odpowiedzi 14 dni w pierwszej kolejnosci zadaj naprawy, lub obnizenie ceny,Jezeli sprzedawca nie wyrazi zgody wysylaj pismio odstapienie od umowy potem wezwanie do zaplaty przedsadowe a na koncu w przypadku nie dogadania sie pozew sadowy do 10,tys, uproszczony do sadu rejonowego miejsca spisania umowy,do pozwu dolaczyc trzeba dowody ze istnieje wada fizyczna lub prawna najczesciej bedzie to badanie serwisowe przy okAZJI ZADAJ odszkodowania art 566 kc za nienalezyte wykonanie umowy plus zwrot wszystkich kosztow zawarcia umowy.postepowanie sadowe moze trwac nawet do dwuch lat powiolani beda biegli sadowi ale jezeli masz niezbite dowody oszustwa sprzedawcy nie boj sie wygrana masz pewna
arturro / 46.112.120.* / 2011-12-22 19:49
witam ten co wymyślił prawo rękojmi do rzeczy używanych powinien dawno być powieszonym .jak można zapałkę i rakietę kosmiczną brać pod jeden paragraf .po co kupowac nowe auto jak na stere masz lepsze warunki od sprzedajacego przez rok rekojmi.kuopować stare auto przez rok niech ci remontuje auto sprzedający w ime rękojmi i tak robić ludzi aż do końca życia.
poszkodowanyyy / 91.227.196.* / 2018-10-18 01:57
Dokładnie tak jak mówisz. Auto 20 lat, wszystko w normalnym stopniu zużyte, a kupujący sobie może doprowadzić pojazd na koszt sprzedającego do stanu prawie perfekcyjnego. Czy to jest normalna sytuacja?

Najnowsze wpisy