Forum Forum podatkoweOdliczenia

jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości firmowej ?

jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości firmowej ?

cymcyrymcym / 83.29.12.* / 2012-08-13 13:54
Dzień dobry,
w grudniu 2007 uprawomocnił się wyrok sądu i spadek został podzielony na 3 spadkobierców. Wówczas żaden ze spadkobierców nie zapłacił podatku od spadku; w tym roku 2012 mija 5cio letni okres, po którym można sprzedać nieruchomość nie płacąc podatku od spadku i pojawiła się potrzeba sprzedaży nieruchomości firmowej.

Pytanie jest następujące: Czy i jak sprzedać nieruchomość firmową aby nie płacić podatku od sprzedaży nierchomości? Czy ulga podatkowa ,2 lata na zakup inne nieruchomości, obowiązuje tez w tym przypadku? Jak to rozwiązać? Dziękuję z góry za pomoc!
Wyświetlaj:
cymcyrymcym / 83.5.57.* / 2012-08-14 19:58
:)
Orientowałam się dzisiaj w UM. Zapytałam czy jest możliwość zameldowania siebie na adres nieruchomości, gdzie mieści się siedziba firmy i prowadzona jest działalność. Uzyskałam odp, że jeżeli jest adres ( ulica i nr), to wówczas mogę zameldować się nawet w altance, która stoi pod tym właśnie adresem. Więc czy w tym przypadku, gdybym się zameldowała (zgoda 2 pozostałych współwłaścicieli byłaby na pewno) obowiązuje mnie ulga meldunkowa i po zameldowaniu się ( w najbliższych dniach) i sprzedaży nieruchomości po upływie 5ciu lat ( czyli w grudniu) mogę przeznaczyć kwotę naliczonego podatku na poczet innej nieruchomości ( ziemia, mieszkanie, dom)? O!? ;)
belladonna / 2012-08-14 20:29 / Tysiącznik profesjonalny
Ty się zorientuj, czy przychód ze sprzedaży nie będzie przychodem z działalności (w Twoim przypadku). Meldunek nic Ci nie da, bo trzeba być zameldowanym CO NAJMNIEJ 12 miesięcy przed sprzedażą, a szybciej minie 5 lat (z końcem 2012). Innych ulg nie ma jak pisałam niżej.... ale zagadnienie z 1 zdania jest kwintesencją tutaj :)
cymcyrymcym / 83.5.90.* / 2012-08-15 10:33
cholera jasna! ;) Potrzebny doradca finansowy od zaraz chyba jednak..., który wymyśli jak to zrobić,żeby nie płacić. Belladonna dziękuję za wszystkie pomocne informacje!!! Jakby wpadlo Ci do głowy, a wpaść może bo inteligentną jestes osobą;), jak to zrobić, a już wiesz co chce, to napisz proszę lub jak masz kogoś, kogo warto polecić to również proszę o namiary:))) Dziekuje, cymcyrymcym :):*
belladonna / 2012-08-15 11:12 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, doradca by się przydał, ale może szybciej podatkowy.... bo tutaj chodzi o podatki ;-)
belladonna / 2012-08-13 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
Do celów podatku dochodowego istotny jest rok nabycia... a rokiem nabycia jest rok śmierci spadkodawcy, o którym nie piszesz.... a czy sprawy w sądzie były zaraz po śmierci czy 2 lata po śmierci, to ja nie wiem :)
belladonna / 2012-08-14 16:59 / Tysiącznik profesjonalny
Zapomniałam zapytać co rozumiesz pod pojęciem "nieruchomość firmowa"... bo o upływie 5 lat mówimy, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Jak nabycie było w 2007, to mają zastosowanie do zbycia przepisy z lat 2007-2008 (o ile to nie ma nic wspólnego z działalnością), a jedyna ulga to ulga meldunkowa, która ma zastosowanie do budynków/lokali mieszkalnych. Innych ulg nie ma, więc albo czekać do 2013... albo w 2012 zawrzeć umowę przedwstępną, a finalną z przeniesieniem własności w 2013 (bo przychód od zbycia osiągamy w chwili przeniesienia własności, więc wcześniejsza zaliczka, zadatek nie podlega opodatkowaniu w chwili otrzymania /jeśli została otrzymana przed upływem 5 lat/, a zbyciem /tym samym uzyskaniem przychodu ze zbycia w którego skład wchodzą wcześniej otrzymane zaliczki/ jest data przeniesienia własności) :)

Najnowsze wpisy