Forum Forum prawneCywilne

Jak wygrać z firmą windykacyjną?

Jak wygrać z firmą windykacyjną?

Smutna 12 / 2012-02-01 14:21
Miesiąc temu zmarł mój dziadek. Okazało się że jakiś rok temu zaciągnął kredyt, na co ? Tego nikt nie wie. trzy miesiące przed śmiercią spędził w szpitalu, także nie spłacał kredytu, a odsetki rosły. Niedawno odezwała się do Nas firma windykacyjna z pismem że musimy spłacić dług... teraz bardzo ważne pytanie do Was forumowiczowie , czy po śmierci osoby bliskiej , jej rodzina musi spłacić później kredyt który był przez nią zaciągnięty? Czy jest szansa na to żebyśmy się w końcu pozbyli firmy windykacyjnej ?
Wyświetlaj:
Smutna 12 / 2012-02-03 14:56
Czyli rozumiem że mogę odrzucić zadłużenie tak?
karolj87 / 83.6.9.* / 2012-02-02 18:25
Istnieje też jeszcze jedna opcja, czyli przyjęcie spadku wraz z obciążeniami, ale tu warunek - do wysokości spadku. Najprościej mówiąc, jeśli wysokość zadłużenia przekracza wysokość spadku to komornik/windykator może ściągnąć należność tylko do wysokości spadku.
wiwan / 2012-02-02 18:55
To jest właśnie "przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza", a którym pisałem wczoraj, a nie jeszcze jedna opcja.
wiwan / 2012-02-01 19:40
Musi spłacić, jeśli przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza ( a stan czynny spadku nie jest zerowy ) lub wprost. Nie musi, jeśli odrzuci spadek.

Jeśli dotąd nie przyjęliście spadku w którejś z dwu opcji, albo go odrzuciliście firma windykacyjna nęka was bezprawnie.

Na przyjęcie lub odrzucenie macie bowiem 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Niepodjęcie decyzji w tym terminie, oznacza przyjęcie wprost. I wtedy dopiero odpowiadacie za długi spadkodawcy.

Tu szerzej;

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/odpowiedzialnosc;za;dlugi;spadkowe,18,0,221970.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/spadek;i;konsekwencje;prawne;jego;przyjecia;lub;odrzucenia,100,0,219236.html
lut / 78.30.102.* / 2012-02-03 07:05
Nie chce mi się czytać, ale 6 m-cy od informacji o zgonie, jest to duża różnica, chociaż w tym wypadku nie ma znaczenia, bo wiedzą od razu.
szklarek / 2012-02-03 13:58
Kto ? i co ?

Bo jeśli chodzi o to, że windykatorzy/komornicy wiedzą wcześniej to nie ma to znaczenia. Do momentu przyjęcia spadku wprost/z dobrodziejstwem LUB do upływu 6 miesięcy, w zależności co nastąpi wcześniej osoby uprawnione są tylko "potencjalnymi" spadkobiercami, bo jeszcze spadku nie nabyły. A skoro nie nabyły, to nie odpwiadają za długi spadkodawcy.

Najnowsze wpisy