Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak zacząć przygodę z inwestowaniem - czyli prośba o radę

jak zacząć przygodę z inwestowaniem - czyli prośba o radę

nef / 2007-08-02 14:46
sytuacja wygląda następująco - mam lat niewiele i dopiero zaczynam przygodę z poważnym życiem i inwestowaniem. obecnie jestem na krótko w Polsce i niedługo wracam przynajmniej na rok do Szkocji. Korzystając z pobytu w kraju chciałabym jakoś sensownie ulokować dotychczas zarobione pieniądze to jest około 10tyś które na pewno nie będą mi co najmniej przez najbliższy rok potrzebne. Najprostszym rozwiązaniem jest lokata ale zastanawiam się czy może warto byłoby jakąś część tej kwoty przeznaczyć na naukę oszczędzania w funduszach. Jeśli chodzi o cel inwestycji to oczywiście im większy tym lepszy ale przede wszystkim wolałabym uniknąć większego ryzyka ale też nie zostawiać pieniędzy na nisko oprocentowanym koncie osobistym.

W związku z tym bardzo proszę o radę czy jest sens inwestowania tak stosunkowo niewielkiej kwoty w fundusze. A jeśli tak to jak podejść do tego od strony technicznej. Za dwa tygodnie wyjeżdżam z Polski i dyspozycje będę mogła składać tylko przez internet. Konto obecnie posiadam w PKOBP ale może mądrym rozwiązaniem byłoby założenie konta w mbanku i zainwestowanie części pieniędzy poprzez SFI.

Z góry dziękuję za wszelkie rady
Wyświetlaj:
mario30 / 2007-08-03 12:25
Jeśli jesteś w Polsce krótko, to może lepiej założyć konto w mBanku z zagranicy - poprzez mLinie. Od momentu złożenia przez Ciebie wniosku o otwarcie konta do momentu spotkania z kurierem w celu podpisania umowy może upłynąć do 10 dni roboczych, więc możesz nie zdążyć. Umowę musisz podpisać -czy to w Polsce, czy zagranicą.
Trade / 2007-08-02 20:56 / Bywalec forum
Wszystko zależy co chcesz osiągnąć jak napisałeś cel inwestycji im większy tym lepszy choć chciał byś uniknąć większego ryzyka na to jest sposób tylko trzeba dopasować portfel do twojego ryzyka. Moim zdaniem rozmieściłbym ten portfel w ten sposób
3000 zł - ochrona kapitału lub obligacje zysk ok 5% rocznie
5000zł - arka stabilnego wzrostu jest to bardzo dobry fundusz który stoi na czele najlepszych funduszy stabilnych mogę powiedzieć że w ostatnich czasach przy spadkach innych funduszach fundusz stabilnego wzrostu jest dobrze dywersyfikowany i nawet przy spadkach na giełdzie dobrze sobie radzi
2000zł - arka środkowej i wschodniej europy
podsumowując rozmieszczenie takiego portfela daje ci dobrą dywersyfikację i przez okres jednego roku powinieneś śmiało wyciągnąć z tego 10% czyli więcej jak na lokacie i jeżeli chcesz wpłacić wpłać w następnym tygodniu lub pod koniec tego tygodnia
cortez / 2007-08-02 21:27 / Bywalec forum
Trade co Ty teraz tak cały czas z tą arką, w każdym poscie tylko arka i arka:)
Co to za dywersyfikacja w jedno TFI?
Trade / 2007-08-02 21:38 / Bywalec forum
Fakt ja z arką już od początku i nigdy się na niej nie zawiodłem zawsze wychodziłem z dużym plusem a dokładnie jestem skłonny do ryzyka i ponad rok temu zainwestowałem w arkę akcji i wychodzę już dobre 60% mimo iż jest korekta na giełdzie..Pozdro
cortez / 2007-08-02 20:44 / Bywalec forum
Zacznij od mniejszej kwoty (nawet 3000), podziel ją na kilka fundów, w tym też obligacyjne (zniwelują trochę ryzyko), później obserwuj, analizuj i na tej podstwie dokonuj kolejnych "zakupów".
mario30 / 2007-08-02 16:05
I zanim "wybierzesz się na zakupy" poczytaj - o giełdzie, funduszach... o tym jak zaczynają/inwestują inni np. tu na forum. Jeszcze raz powodzenia i pozdrawiam!
mario30 / 2007-08-02 15:59
Załóż rachunek eKONTO w mBanku i uruchom SFI (jednocześnie polecam aktywację usługi eMAKLER ). Oczywiście, że jest sens inwestować nawet najmniejsze kwoty, szczególnie gdy się dopiero zaczyna przygodę z giełdą. Życzę powodzenia!
Egzorcysta / 2007-08-02 15:50 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Witam. Zaloz sobie konto w mbanku - ja rowniez siedze za granica - Anglia i poprzez internet wszsytko udaje mi sie zalatwic.
SławekK / 2007-08-03 10:17
Z mBankiem jest jeden problem - dwa tygodnie czeka się na założenie konta (przynajmniej ja tyle czekam), za granicą niby można, ale trzeba podpisać umowę w konsulacie. Nie wiem czy zdążysz. Poza tym aktywowanie usługi jeszcze się odwlecze (aktywacja konta, usługa SFI, itp.) w tym momencie to może i dobrze :). Jeśli nie masz czasu (jak piszesz) to zostają biura. Co do konkretnych funduszy to poczytaj na forum i śldź notowania.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy