Forum Forum prawneZmiany w prawie

jak zerwać umowę przedwstępną?

jak zerwać umowę przedwstępną?

justynka1109 / 2013-09-02 14:01
witam,

Mam problem z zerwaniem umowy przedwstępnej. Podpisałam umowę przedwstępną najmu lokalu użytkowego która miała przekształcić się w umowę przyrzeczoną od 1 września. Ta umowa była potrzebna mi do Urzędu Pracy chodziło o dofinansowanie którego jeszcze nie dostałam. Spotkałam się z właścicielką i poprosiłam żeby jeszcze poczekała miesiąc,zgodziła się. Następnie wieczorem zaczęła wypisywać sms i mi grozić i zmieniać fakty które miały miejsce przy podpisaniu umowy. Nie chcę mieć już nic wspólnego z tą kobietą, chcę zerwać tą umowę. Dodam że na umowie nie ma nic wspomniane o konsekwencjach zerwania umowy i o wypowiedzeniu. Umowa była sporzadzona w formie pisemnej bez notariusza i bez wpłacenia zadatku. Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-09-03 11:16
Brak zapisu o konsekwencjach i brak zadatku nie pozbawia owej właścicielki prawa do dochodzenia od Pani odszkodowania w postępowaniu cywilnym w przypadku niedotrzymania terminu umowy przyrzeczonej na podstawie art. 471 KC. I będzie miała na to czas do upływu roku od terminu przewidzianego na zawarcie umowy przyrzeczonej.
Z tyt. utraty spodziewanych korzyści (czynszu).

Polubowne załatwienie- rozwiązanie umowy wstępnej za porozumieniem stron ( i np. jakąś gratyfikacją ).

Polubowne, ale dłuższe- zawarcie umowy w pierwotnym terminie, a następnie jej wypowiedzenie na zasadach w umowie spisanych lub ogólnokodeksowych dotyczących najmu.
barfus / 2013-10-09 12:48
(Art. 390 KC), Jest to zgodne z zasadą mówiąca, że kto zawarł umowę, powinien ja wykonać. Jest to również zabezpieczenie przed tym, żeby każdy się tak nagle nie rozmyślał. Nie mówię tutaj konkretnie o Twoim przypadku, ale ludzie jak wiadomo mają różne pomysły. Dlatego druga strona może w takiej sytuacji żądać odszkodowania. Możecie polubownie ustalić karę umowną za porozumieniem stron, jeżeli nie ma innej możliwości żeby się dogadać.

Najnowsze wpisy