Forum Forum prawneCywilne

jak zlozyc wniosek o separacje??

jak zlozyc wniosek o separacje??

ulenkaa / 2013-05-08 09:32
Jestem z partnerem od 5 lat. Od 7 miesięcy jesteśmy małżeństwem. Mamy 2letnią córkę. Od początku naszego związku on ma problemy z alkoholem. Sytuacja z jego problemem alkoholowym mnie już przerasta i waży na życiu rodzinnym. Mysle nad zlozeniem wniosku o separacje, jak sie do tego zabrac? jakie sa potrzebne dokumenty?
Wyświetlaj:
barfus / 2013-12-18 16:59
Na samym początku należy określić sąd: jest to sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania, kolejnym krokiem jest określanie stron w pozwie, a później dokładnie określić czego żądamy oraz z czyjej winy powinna zostać orzeczona separacja. Na samym końcu uzasadnienie + załączniki
paulina91 / 2013-12-17 14:04
mam podobny problem mąż pije i chciałabym złożyć wniosek o separacje mamy 4 letniego synka...tylko sprawa wygląda tak iż chce się wyprowadzić z domu i czy mogę złożyć pozew w miejscu mojego zamieszkania czy tam gdzie był ślub.?
H Szatkowski / 2013-12-17 19:48
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o separację zawsze jest sąd okręgowy.Pozew składamy do sądu, w którego okręgu małżonkowie zamieszkują. Jeżeli jedno z małżonków wyprowadziło się ze wspólnie zajmowanego mieszkania a drugie dalej tam mieszka to sądem właściwym będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania małżonka, który dalej przebywa w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Zasada ta ma również zastosowanie gdy jedno z małżonków co prawda wyprowadziło się z dotychczasowego mieszkania jednakże zamieszkuje w dalszym ciągu w okręgu sądu okręgowego.W wypadku gdy żadne z małżonków nie zamieszkuje już w dotychczasowym miejscu właściwym sądem będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej.
baciorka93 / 2013-06-03 10:40 / -
Jeżeli natomiast nie chce Pani już żyć z mężem to lepiej będzie złożyc pozew o rozwód niz o separacje i to najlepiej z winy męża, ponieważ to on przyczynił się do jego rozpadu poprzez swoj nałóg alkoholowy. Oczywiście sąd nie musi uwzględnić Pani żądania jednak nie jest to przesądzone. Uwazam, ze to dla Pani najlepsze rozwiazanie, pozdrawiam
wiwan / 2013-05-08 11:47
W związku z obecnością małoletniej- musi to być pozew, a nie wniosek nawet przy zgodzie męża. W pozwie kwestia władzy rodzicielskiej po separacji, ew. alimenty. W pozwie dodatkowo można żądać orzeczenia o winie.

Ponadto do pozwu trzeba dołączyć:
- odpis aktu małżeństwa,
- odpis aktu urodzenia wspólnego dziecka (dzieci),
- zestawienie kosztów utrzymania,
- dowód opłaty sądowej
- odpis pozwu i załączników dla drugiej strony.

Procedura:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/separacja;-;jakie;ma;skutki;prawne,164,0,454820.html

Najnowsze wpisy