Jak zmienić Polskę?

Adam Turowski / .* / 2004-04-19 07:44
Komentarze do wiadomości: Jak zmienić Polskę?.
Wyświetlaj:
wowa / .* / 2004-04-19 10:33
To dobrze, że Pan o tym mówi, bo publikatory na sznurku tej czy innej opcji politycznej czy oligarchicznej nie podejmują tego tematu w ten sposób. Życzę w tym względzie szerszego forum. Im będzie normalniej, tym bardziej będzie bolało i to indywidualnie, a to rodzaj stresu, na który bracia Polacy są wyjątkowo uczuleni i kupowali znieczulenie na kredyt przez ostanie 14 lat.Dla mnie podstawa to zmiany w systemie edukacji. Czy ktoś mówi prawdę o szkołach np. wyższych i to tych państwowych, które stały się siedliskiem niekompetencji i nieprofesjonalizmu? O środkach marnowanych na tzw. naukę, która niczego nie wnosi, choć powinna ?. A nasze prawo dla prawników, też tworzone przez akademików ?Jak się zastanowić, to w tym kraju brakuje po prostu mądrych ludzi, mimo że wszystkie przeznaczone im miejsca są zajęte na stałe ?
carlos / .* / 2004-04-19 10:29
Mam jeszcze jeden pomysł. Nie finansować partii, biur poselskich itp. z pieniędzy publicznych.
Piotrek / .* / 2004-04-19 15:07
Tu jest pewne niebezpieczeństwo, iż partie wtedy zwiążą się z różnymi strukturami lobbingowo-mafijnymi, przez które będą finansowane. Odrębną kwestią jest czy już tak nie jest obecnie.
jan srebro / .* / 2004-04-21 15:13
przieciz to i tak jest mafia;-) zlikwidowac cala zasrana pseudodemokracje jeden niech rzadzi majac 100 doradcow
duken / .* / 2004-04-19 10:39
Jestem za, super pomysł dodatkowo kary za błedy w sztuce poselskiej powinny być karane i natychmiastowe zwolnienie pracy bez mozliwosci zajmowania stanowisk publicznych i pracy w budżetówce, a swoją drogą to po co ci pseudo politycy pchają się do władzy jak nie wiedzą co naprawde trzeba zrobić i trzeba im podpowiadac?
Sobala / .* / 2004-04-19 10:26
Pomarzyć zawsze mozna,moze znajdzie się ktos odwazny zeby zlikwidowac chociaż ZUS ale w kraju w którym kazdemu coś sie nalezy to ja mysle ,ze niestety nic sie nie zmieni.To o czym Pan pisze jest tak oczywiste ze az bolesne i mówia o tym politykierzy którzy staja do wyborów.Uwazam ze tego szamba nikt nie odwzy sie zmienic i wyrzucic na smietnik
Axon / .* / 2004-04-19 10:19
cytat za J. Lennon'em (jak ktoś nie zna Imagine). On też miał marzenia - i jak dziś wygląda świat?Panie Rafale - jest Pan równie blisko do realizacji tych założeń jak on... Nie ma powrotu do XIX wiecznego "laissez-faire" i w nalbiższej przyszłości nie ma na to szans.
JOHNWAYNE / .* / 2004-04-19 10:04
BRAWO, BRAWO!DODAŁBYM JESZCZE ŻE PRÓCZ USŁUG NOTARIALNYCH, JESZCZE USŁUGI ADWOKACKIE I RADCOWSKIE MUSZĄ STANIEĆ.TO TAKŻE PRZYSPIESZY ROZWÓJ GOSPODARCZY! MYŚLĘ ŻE PAN I WIĘKSZOŚĆ CZYTAJĄCYCH SIĘ ZE MNĄ ZGODZI.NIE OBĘDZIE SIĘ TO BEZ REFORMY SYSTEMU NABORU NA APLIKACJE - ODEBRANIE ICH CAŁKOWIECIE KORPORACJOM - JEDNA APLIKACJA - PAŃSTWOWA - CZĘŚCIOWO PŁATNA - NA KTÓREJ PRAWNICY UCZĄ SIĘ WSZECHSTRONNIE - A NA OSTATNIM ROKU SPECJALIZACJA (NOT, ADW, RADC, ITP). CZY MAGISTER PRAWA J.M. ROKITA MNIE SŁYSZY ?
Przemas / .* / 2004-04-19 09:51
Brawo dla autora za odwagę wyrażenia takich poglądów. Jednak nie łudźmy się! Nie ma szans na realizację tych pomysłów, nie w naszym kraju. Smutne to ale prawdziwe.
Sabre / .* / 2004-04-19 09:12
Wielkie brawa panie Rafale! Tak trzymać! Niestety, sama recepta to, jak wszyscy doskonale wiemy, troszkę za mało. Potrzeba nam jeszcze ludzi, którzy mieliby odwagę i chęć wprowadzić ją w życie. A tutaj jest już znacznie gorzej.Może jednak powtarzanie rzeczy oczywistych dla każdego ekonomisty, przyniesie jakiś efekt. Może "prawda nas wyzwoli" spod panowania populistów i nieudaczników.
wrafal / .* / 2004-04-19 09:29
to co, mam szykować fundusze na zamach stanu ?
bebe / .* / 2004-04-19 12:37
tak, i to jak najszybciej. Przyłączam się
Robi / .* / 2004-04-19 11:50
Jak najbardziej popieram.A z tego co widze, i co różne "osobistości" opowiadają... wcześniej czy później do tego dojdzie...
Sabre / .* / 2004-04-19 10:27
Na pewno znalazłoby się wielu sponsorów. Ze mną włącznie.
liberalny rewolucjonista / .* / 2004-04-19 10:13
Chętnie się dorzucę - proszę podać numer konta ;)
vitek / .* / 2004-04-19 08:50
Pewnie,że tak!!!Poziom wykształcenia i mentalność socjalistyczna - to są bariery.I to nie byle jakie.Poza tym interesy ludzi którzy są w aparacie administracyjnym.Oni i ich rodziny - to beton!Gratuluję autorowi świetnej wypowiedzi.
różowe okulary / .* / 2004-04-19 08:39
ten parszywy system zniewolenia istnieje tylko po to, by mogli na nim zarobic wielkopanscy - dzieki glosom wyborcow - pasozytniczy politycy ktorzy dorwali sie do wladzy na nasz koszt i im predzej zmniejszy sie mozliwosc obracania majatkiem narodu i manipulowania dochodami panstwa tym lepiej dla nas tylko czego potrzeba by wyrwac wladzy z zebow zagarniete nieprawnie wplywy i bogactwa?
jan srebro / .* / 2004-04-19 08:34
i kolejne pytanie co trzeba zrobic z rzadzacymi zeby zechcieli oddac wladze podzielic sie nia z narodem (zwrocic narodowi wolnosc), oderwac łapy lepkie od łapówek zlikwidowac fundusze, pewne przedsiebiorstwa itp.w ktorych umocowali swoich kolesi. czy zeby tp osiagnac bedzie musiala polac sie krew? zmiany musza nastapic szybko bo i tak w znacznym stopniu ten narod wyprzedano w imie doraznych celow i korzysci naszej piatej kolumny (czytaj politykow i calej reszty hohsztaplerow)
jan srebro / .* / 2004-04-19 08:28
tylko czy ten kraj przetrwa w oczekiwaniu na nowe pokolenie?
Adam Turowski / .* / 2004-04-19 07:44
Zgadzam się z autorem w całej rozciągłości. Chciałem tylko zaznaczyć, że dużą część opisanych powyżej reform zastosowano już w praktyce w innych państwach (np. Irlandia) i dało to naprawdę wymierne efekty. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, moim zdaniem niezbędny, czynnik. Chodzi mi o konieczną zmianę pokolenia. Niestety większość naszego społeczeństwa nie jest sobie w stanie wyobraźić swojej egzystencji w opisanym powyżej systemie. Wynika to z braku elementarnej wiedzy ekonomicznej oraz roszczeniowego stosunku do państwa - patrz prawie 30% poparcie dla Samoobrony. Wprowadzenie przede wszystkim reform systemu ubezpieczeń społecznych na pewno przyspieszy proces transformacji świadomości szczególnie młodego pokolenia (znowu patrz przykład Irlandii). I właśnie przede wszystkim o to chodzi. Im mądrzejści i bardziej świadomi wyborcy, tym lepsze rokowania na przyszłość naszej gospodarki i kraju.
wrafal / .* / 2004-04-19 11:16
obawiam sie ze zmiana pokolenia zaskoczy Pana swoimi skutkami ... ale negatywnie.1. owszem odejdzie pokolenie gierka wolajace - dajcie dajcie dajcie....2. ale nadejdzie pokolenie wspolczesnych nastolatkow i ludzi mlodych - zafascynowanych konsumpcjonizmem, nie nauczonych oszczedzac i nie wychowanych wg zadnych zasad moralnych...nie wiem - co gorsze
Piotrek / .* / 2004-04-19 15:11
Sądzę że ma Pan rację. Ja obserwuję tendencje do zarządzania swoim rachunkiem bankowym wśród znajomych studentów, to słabo się robi. Żadnej chęci oszczędzania, szukania możliwości pomnażania kapitału (nawet małego), za to duże wymagania co do wydatków i zadłużanie się bez myślenia o terminie i możliwościach spłaty. Są wyjątki, ale to tylko wyjątki.
Adam Turowski / .* / 2004-04-19 12:53
Moim zdaniem to Pan trochę przesadza. Przypomina mi to standardowe stwierdzenia każdego starszego pokolenia, że młodzież już "nie ta sama, co kiedyś". Pewnie, że nie ta sama .... co nie znaczy, że gorsza.
bebe / .* / 2004-04-19 12:42
najgorsze jest biadolenie, że się nie uda. Ktoś zapytał, co zrobić, aby dotrzeć do Polaków (nie będącpolitykiem) z propozycjami takich jak opisana przez Pana zmiany. No właśnie: ni chwalmy autora, nie piszmy, że się uda, zastanówmy się co zrobić, jak dokonać wspomnianego zamachu (stanu?0 i uwolnić naród polski
G.Z. / .* / 2004-04-20 07:40
Jak zmienic Polskę.1. Wprowadzić nakaz by każdy dom prócz gaśnicy pianowej był wyposażony w karabin maszynowy, skrzynkę amunicji i beczkę ropy, czyli przypomnieć Polakom , że każdy ma moralny obowiązek bronić życia własnego , swoich bliskich i własnej ziemi2. Podatki należy obniżać ale z ich upraszczaniem nie należy przesadzać , czyli pozostawić niskie podatki pośrednie 3. Podatki stałe typu pogłówny i majątkowy należy zlikwidować ponieważ są to podatki wprawdzie proste ale haniebne , skutkujące tym , że obowiązek moralny obrony własnego życia i mienia jest przkazany w ręce drugiego człowieka co jest sprzeczne z podstawową zasdą moralną i jak uczy historia niebezpieczne.
wrafal / .* / 2004-04-20 09:29
do tej beczki ropy i karabinu dołożyłbym jeszcze 2ha ziemi z obowiązkową uprawą ziemniaka...
G.Z. / .* / 2004-04-20 12:00
Proszę pana. Potencjalna użytecznośc ziemniaka jest dużo mniejsza niż np. pszenicy. Więc jeśli już to można by dołożyć jeszcze korzec pszenicy. A poza czyżby pan się bał oddać prawo do obrony życia i majątku w ręce tego do którego ono w sposób naturalny i immanentny należy? Czyż nie mam prawa do tego by z tej pańskiej usługi zrezygnować i dać temu wyraz. Jak uczy historia te państwowe gwarancje pod pozorem których rości sobie pan prawo do mojej głowy i ziemi akurat są warte tyle co nic, a nadto są niezwykle kosztowne. Przyrowadż pan do mnie na łańcuchu Rusina lub Niemca to może panu uwierzę , że te pańskie gwarancje dotyczące bezpieczeństwa mojej głowy i ziemi są coś warte.
wrafal / .* / 2004-04-20 16:35
nie dam się wciągnąć w anarchistyczne dyskusje teoretyczne :)osobiście jestem za wymianą i wolnym handlem a nie autarkią - nawet jeśli towarem miałoby być bezpieczeństwo...może Pan wyjechać na jakąś bezludną wysepkę w archipelagu sundajskim i tam budować swój model :)
G.Z. / .* / 2004-04-21 06:52
Ani nie zgadzam się na podatek pogłówny. Niech pan wyjeżdża na Galapagos i próbuje pogłówne egezekwować od żółwi - oczywiści w złocie. Powodzenia
1 2 3 4
na koniec starsze

Najnowsze wpisy