Forum Forum podatkoweInne

Jaka kara za kupno mieszkania bez aktu darowizny?

Jaka kara za kupno mieszkania bez aktu darowizny?

jola230872 / 2008-07-06 19:52
W lutym 2002 r. rodzice zakupili dla mnie i mojego dziecka kawalerkę za 75 tys. zł (+ koszty nabycia 3953,50 zł). W kancelarii został sporządzony akt notarialny na moje nazwisko. Nie było natomiast spisanego żadnego aktu darowizny (a jak się teraz dowiaduję, powinien być spisany i oprócz tego odprowadzony od niego podatek). Nikt o tym wtedy nie pomyślał. Po prostu rodzice wypłacili pieniądze z konta i zapłacili je sprzedającym mieszkanie. Ku mojemu przerażeniu, dziś przyszło do mnie pismo z US o postanowieniu wszczęciu postępowania podatkowego "z tytułu przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nie ujawnionych". Rzecz oczywista, że wydatek na zakup mieszkania nie znajduje pokrycia w moich dochodach (od 2001 r. jestem matką samotnie wychowującą dziecko). Teraz dodatkowo prawie od roku jestem bez pracy (najpierw pobyt w szpitalu i długie zwolnienie, później zasiłek dla bezrobotnych - w lipcu już ostatni...). Mimo że jestem szczęśliwą posiadaczką mieszkania, to jestem w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Nie ukrywam, że bardzo się obawiam wizyty w US (tym bardziej, że nie wiem, czego mogę się spodziewać). Jakie sankcje mi grożą? Czytałam, że od niedawna za niezapłacenie podatku od darowizny jest nowa, 20% stawka, tzw. sankcyjna. Proszę o poradę, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji.

Najnowsze wpisy