Forum Forum prawnePracy

jaka umowa najlepsza dla studenta?

jaka umowa najlepsza dla studenta?

młodziak / 2012-05-21 11:36
Jestem studentem i znalazłem fajną ofertę pracy, przy czym pracodawca powiedział, że pójdzie mi na rękę i podpisze ze mną taką umowę, jaką będę chciał. Stąd moje pytanie, jaka fporma będzie dla mnie najbardziej korzystna?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-05-21 11:49
To zależy od tego, jakie masz zapotzrebowanie np. na ubezpieczenie emerytalne, tego czy oferowane wynagrodzenie brutto jest identyczne dla każdej wybranej formy.

Poza tym NIE ma tak naprawdę wyboru- bo owszem podpisać można każdą, ale to charakter zadań decyduje od ty czy w rzeczywistości jest to dzieło, czy zlecenie.

A ukrywanie prawdziwego stosunku pracy pod pozorem umowy cywilnej jest omijaniem prawa pracy.

W Twoim przypadku, jeśli masz mniej niż 26 lat- nie ma finansowej i składkowej różnicy między dziełem i zleceniem. Obie formy mają takie samo KUP i nie są oskładkowane.
młodziak / 2012-05-21 13:16 / Bywalec forum
ale jest chyba różnica między umowę zleceniem a umową o pracę, prawda? i zastanawiam się właściwie która z tych 2 form jest dla mnie lepszym rozwiązaniem
szklarek / 2012-05-21 13:50
Oczywiście- umowa o pracę jest obowiązkowo oskładkowana w pełnym zakresie oraz są inne okoliczności jej świadczenia- zarówno po stronie korzyści pracowniczych, jak i obowiązków.

Nie wiem, co dla Ciebie jest decydujące- socjal, urlopy, pewność zarobkowania, wysokość wynagrodzenia netto, przyszłe świadczenia (renta, emerytura ), możliwość szybkiego zaprzestania świadczenia zobowiązań z umowy, gdy się znudzisz itd.
Zuza co szuka guza / 2012-05-21 14:21
Ja odkąd byłam studentką zawsze dostawałam umowę zlecenie!!

Najnowsze wpisy