Forum Forum prawnePracy

Jaki zasiłek macierzyński mi się należy i jak można go ewentualnie zwiekszyc?

Jaki zasiłek macierzyński mi się należy i jak można go ewentualnie zwiekszyc?

satserwis24 / 2016-01-02 16:33
Pracuję na etat. Od lutego 2015 do października 2015 miałam umowę o prace 1750 brutto. Od października mam umowe na czas nieokreslony z wynagrodzeniem 2750 brutto. Termin porodu mam na 8 czerwca. Jaki zasiłek będzie mi przysługiwał? Jak można go ewentualnie zwiększyc? Czytałam że można płacić dodatkowe składki zdrowotne. Jakie mniej wiecej kwoty i przez jaki czas? I jak to wszystko zalatwić:) Moze ktoś już coś takiego załatwiał, byłabym wdzieczna za pomoc:)
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-01-04 17:45
1. to nie jest kwestia prawa pracy, a ubezpieczeń społecznych.

2. składka zdrowotna jest bez związku ze świadczeniami z ub. chorobowego.

3. etat jest tytułem obowiązkowym ub. społecznych w tym chorobowego więc nie ma tu możliwości deklarowania wyższej podstawy jak w przypadku ub. dobrowolnego z tyt. działalności gospodarczej.

4.możliwość wyższych świadczeń z ub. chorobowego wiązałaby się więc z podwyżką wynagrodzenia z etatu lub podjęciem kolejnego zatrudnienia etatowego- czyli uzyskaniem drugiego ubezpieczenia a więc i drugiego zasiłku.

5. konkret: obecna umowa jest :
- u tego samego pracodawcy co poprzednia, czy innego ?
-jeśli u tego samego, czy nowa umowa nastąpiła bezpośrednio po starej, czy z przerwą. Jaką ?
satserwis24 / 2016-01-09 19:13
Obecna umowa jest u nowego pracodawcy. Przerwa w zatrudnieniu to jakiś 1 tydzień :)
szklarek / 2016-01-10 19:34
Zatem jak już napisałem.

By mieć wyższy zasiłek należałoby;
- uzyskać podwyżkę w pracy lub mieć wypłacone dodatkowe składniki wynagrodzenia, których zasady przyznawania sprawiają, że wchodzą one do podstawy ub. społecznych
- uzyskać dodatkowy tytuł do ub. chorobowego, a więc prawo do drugiego zasiłku. Z Pani obecnym wynagrodzeniem oznacz to w praktyce drugie zatrudnienie etatowe- bo ub. społeczne ze zlecenia czy dz. gosp. byłyby dobrowolne, a więc nie było możliwości 'dobrać' do nich ub. chorobowego, a to o nie tu chodzi.

Najnowsze wpisy