Forum Forum prawneCywilne

Jakie kładki ZUS w dwóch wariantach

Jakie kładki ZUS w dwóch wariantach

Remi601 / 176.103.161.* / 2013-04-25 16:20
Witam, proszę o potwierdzenie lub sprostowanie poprawności mojego myślenia. Minowicie:

A) wariant I

Nigdzie nie pracuje, zakładam nową firmę przez 2 lata obowiązuje mnie ulga na składki ZUS.

Muszę płacić:
- emerytalne
- rentowe
- chorobowe
- wypadkowe
- zdrowotne

Nie muszę płacić:
- składka na Funduszu Pracy

B) wariant II

Pracuje jak pracownik w firmie zarabiam ok. 2500 zł, dodatkowo zakładam własną firmę w innej branży, obowiązuje mnie ulga na składki ZUS dla nowych przedsiębiorstw? (nie miałem wcześniej firmy)

Muszę płacić:
- zdrowotne
- Fundusz Pracy

Nie muszę płacić:
- pozostałych

Czy stawki zdrowotne są wtedy takie same?
W razie niejasności proszę o pytania.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-04-25 18:30
Oczywiście mówimy o ubezpieczeniach z tyt. DG

war.1- u. chorobowe dobrowolne, pozostałe społeczne obowiązkowe, fundusz tak jak Pani napisała.
war.2- u. zdrowotne obowiązkowe, fundusz pracy też- bez względu na to, czy z ulgi ZUS Pani korzysta, czy nie. Ma to wpływ na podstawę

Ulga 24 mc w składkach dotyczy jedynie s. społecznych i nie zależy ona od tego, czy ma się jednocześnie etat. Nie ma ona zastosowania
"do osób które:
1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej"

Wysokość s. zdrowotnej jest w obu wariantach jednakowa.

Ps. Jak widać w obu wariantach możliwa jest ulga, tyle że w war. 2 dotyczyć będzie tylko 1 składki.
Ps. Niezależna od wariantów kwestia FP- jeśli ma Pani ukończone 55 lat/ Pan ukończone 60 lat- FP z tyt. DG nie opłaca się.
Remi601 / 176.103.161.* / 2013-04-25 19:23
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Mam jeszcze pytanie odnośnie s. zdrowotnej.

Wyczytałem, że:
"7,75% podstawy wymiary składki podlega odliczeniu od podatku, czyli miesięcznie można odliczyć 225,38 zł."

Pytania:
I. Rozumiem, że można odliczyć sobie tę kwotę w obu wymienionych w 1 poście wariantach?

II. Kwotę tę mogę odliczyć jedynie od podatku, który muszę zapłacić od moich zysków?

Np. podatek jaki muszę zapłacić od zysków 600zł
czyli
600 - 225,38 = 374,62 - podatek do zapłaty

Czy jeśli nie będę miał w danym miesiącu zysków i nie zapłacę podatku nie będę mógł nic sobie odliczyć?
Czyli podatek nie może być mniejszy od 0 zł?

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam Remi

PS. Jestem mężczyzną :P przynajmniej do tej pory tak było :)
wiwan / 2013-04-25 19:45
Odliczanie tylko części składki zdrowotnej ( owe 7,75 pkt. proc. z 9 pkt. proc ) jest zasadą podatkową (ustawa o PIT) niezależną od kwestii ubezpieczeń. Innymi słowy dzieje się tak przy wszystkich tytułach do ubezpieczeń, bez względu na wysokość podstawy. Również z etatu, na co dowód ma Pan w ostatnim PIT 11 od pracodawcy, zleceniodawcy.
OBA warianty zatem.
W przypadku DG w 2013 r. to rzeczywiście 225,38 zł miesięcznie*

Brak dochodu/podatku w danym miesiącu nie jest przeszkodą, bo odliczenia zgodnie z ustawą dokonuje się de facto w ujęciu rocznym. Nieodliczoną s. zdrowotną zapłaconą w maju z powodu zbyt niskiego podatku ( a raczej zaliczki ) za maj można odliczyć w czerwcu wraz z czerwcową albo później.

Zwracam uwagę, że przecież można korzystać z zaliczek PIT kwartalnych.

Co więcej- jeśli w war. 2 nie wystarczy podatku na odliczenie całej odliczalnej s. zdrowotnej z tyt. DG to można ją odliczyć od podatku z etatu.
wiwan / 2013-04-25 19:50
zapomniałem o gwiazdce:
* to jest składka minimalna. Można płacić wyższą i odpowiednio wyższą odliczać, ale NIKT tego nie robi. Przy DG podstawa wymiaru składek jest deklarowana, ale nie mniejsza niż ogłoszone minimum.

Może mieć to ( deklarowanie wyższej podstawy i płacenie wyższych składek ) sens w przypadku u. społecznych- jeśli wierzy się w utrzymanie obecnego kształtu systemu ZUS + OFE albo, o czym ostatnio głośno z myślą o gigantycznym zasiłku macierzyńskim- przystępuje się do ub. społecznych z dużo wyższą, czasem wręcz maksymalną podstawą z opcją dobrowolnego u. chorobowego- pod sam koniec ciąży- zasiłek macierzyński jest wtedy b. wysoki.
Remi601 / 176.103.161.* / 2013-04-25 20:27
Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas i rzeczowe wytłumaczenie zawiłości problemu.

Dziękuje i Pozdrawiam

Najnowsze wpisy