Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jakie koszty dla początkującego przedsiębiorcy?

Jakie koszty dla początkującego przedsiębiorcy?

AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-17 11:25
Witam,
chciałbym spoza granic Polski/UE importować towary odzieżowe i elektronikę, po czym sprzedawać tutaj - wysyłkowo. Z jakimi kosztami muszę się początkowo, po założeniu firmy, liczyć? Ile wynosi ZUS na starcie i czy jest uzależniony od dochodów? Czy potrzebna mi kasa fiskalna? Za każdy towar będę musiał płacić cło? Bo wiem, że jest pewna kwota wolna od oclenia. Ale w przypadku przeznaczenia na sprzedaż też?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-12-17 11:40
7 pytań jednocześnie.

ZUS minimalny aktualny:
http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Jeśli masz prawo do ulgowego- to stawki minimalne społeczne za 2015 (będą wyższe) możesz przekalkulować- bo płaca minimalna wzrasta z 1680 na 1750 zł. Stawki zdrowotnego jeszcze nie są znane. Nie zależy to od rzeczywistego dochodu/przychodu z DG.
AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-17 11:40
Sprecyzuję - chodzi mi generalnie o to, czy nawet jeśli będę z tej działalności zarabiał załóżmy 300 PLN miesięcznie, to i tak muszę płacić ten tzw. "mały ZUS", czy są od tego jakieś wyjątki?
wiwan / 2014-12-17 11:43
Nie każdy ma prawo do "małego". Jeśli to pierwsza w życiu działalność to znaczenie ma to, czy w jej ramach będzie wykonywana działalność na rzecz byłego/obecnego pracodawcy taka jak na etacie.

Poza tym wyjątki zależą od tego, czy poza DG są inne tytuły do ubepzieczeń ( np. etat), świadczenia ZUS (np. renta)
AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-17 11:51
Pierwsza działalność, nie będzie wykonywana na rzeczy pracodawcy, nie ma innych tytułów do ubezpiczeń.
wiwan / 2014-12-17 12:29
No więc DG będzie tytułem obowiązkowym ub. społecznych i ub. zdrowotnego, z tym że:
- ub. chorobowe będzie dobrowolne
- będzie 24 miesięczne prawo do ulgowej minimalnej podstawy ub. społecznych- czyli stosowania 30% płacy minimalnej- czyli składki liczone w 2015 r. od 525 zł
AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-17 13:14
Czyli de facto przy potencjalnym zysku netto 400 PLN dopłacam do DG?

Co w przypadku, gdy DG zarejestrowana jest na Mamę emerytkę, otrzymującą co miesiąc emeryturę w wysokości 980 PLN?
wiwan / 2014-12-17 13:33
Działalność "na kogoś" to firmanctwo, mające kwalifikację m. in. wykroczenia/przestępstwa z art. 55 KKS.

Ale warto wiedzieć, że DG emeryta stanowi tytuł:
- do ub. społecznych dobrowolny (nie ma możliwości ub. chorobowego)
- do ub. zdrowotnych obowiązkowy, ale jest wyjątek:
jeśli emeryt ów uzyskuje świadczenie nie wyższe niż płaca minimalna oraz uzyskuje z DG przychody nie wyższe niż 1/2 emerytury minimalnej lub rozlicza się z DG kartą podatkową- skł. zdrowotnej nie opłaca się.

Obecna e. minimalna to 844,45 zł
AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-17 13:53
Dziękuję za wyczerpujące informacje. Oczywiście DG będzie prowadzić wtedy Mama, ja jej będę tylko pomagał. ;)

Do tego oczywiście dochodzi 19% CIT, prawda? Jak jest z kasą fiskalną? W jaki sposób wystawia się rachunki, gdy nie ma obowiązku posiadania kasy?
wiwan / 2014-12-17 14:12
Raczej PIT, albo ryczałt, albo kartę. CIT dotyczy spółek kapitałowych.

Stała współpraca członka rodziny z osobą prowadzącą DG powoduje, że z punktu widzenia ustaw ubezpieczeniowych staje się ona osobą współpracującą co jest tytułem do ubezpieczeń i to bez ulgi 24 mc.
AdamIN / 87.101.64.* / 2014-12-22 23:42
Dobrze, zatem nie będę pomagał. Cokolwiek.

Jednakże przerażają mnie te koszta i potencjalne "dopłacanie do interesu". Toż to grabież.
wiwan / 2014-12-23 08:53
No takie są regulacje. Na podstawie tych samych miałbyś identyczne koszty ubezpieczeń, gdybyś miał dochód 3 000 miesięcznie, i 13 000 miesięcznie. Coś za coś....

Rozwiązaniem mogłoby być znalezienie kogoś, kto DG już prowadzi. Rozszerzył by ją o kilka PKD odpowiadających owemu sprowadzaniu sprzętu, a Tobie w ramach zlecenia zlecił właśnie owo ściąganie i sprzedaż w jego imieniu. No i wypłacał wynagrodzenie- oskładkowane wedle rzeczywistych kwot wypłat.

Najnowsze wpisy