Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jan Krzysztof Bielecki dla Money.pl: OFE to niesprawiedliwy i za drogi system

Jan Krzysztof Bielecki dla Money.pl: OFE to niesprawiedliwy i za drogi system

Wyświetlaj:
he1ku308 / 5.226.117.* / 2013-10-08 12:12
wpuszczono podobnie jak do ebezpieczeń firmy ,które powstały by przejąć pracownicze składki ubezpieczenia na starość. Idea bardzo dobra,bo polska potrzebowała kapitałów do rozwoju gospodarczego a składki zusowskie przeznaczone były na bierzące wydatki. Pięknie wszystko szło kiedy była koniunktura.Kryzys zmienił wszystko.Zyski i same składki przeznaczone zostały na utrzymanie tych kwazi firm ubezpieczeniowych z OFE.To wygląda jek by wąż zjadał własny ogon. Balcerowicz umoczony jest w OFE i jakiekolwiek dłubanie w tym temacie podważa jego autorytet.
rywert / 212.106.185.* / 2013-10-08 11:55
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
ma czelnośc to mówic ,polacy sa niezbyt mądrzy
Tani Drań / 93.159.53.* / 2013-10-08 10:26
Bielecki cytuję:

"Gdyby to było w Wielkiej Brytanii i gdyby jakiś polityk tak otwarcie podważał zaufanie ludzi do tamtejszego publicznego systemu emerytalnego, to by był politycznie skończony. To jest patriotyzm? Mówienie, że w OFE są prawdziwe pieniądze, a w ZUS tylko elektroniczny zapis to demagogia i dogmatyzm. Przecież większość składek, które trafiają do OFE są lokowane w obligacjach, które też są zapisem, długiem, które państwo musi oddać w przyszłości. To, czy przyszli emeryci będą mieli zapewnione wypłaty emerytur i tak zależy niemal w całości od kondycji finansowej państwa."

To najważniejsze słowa. To jawny dowód na to że emerytura z ZUS nie jest pewna. Wszystko zależy od kondycji Państwa.

Skąd OFE mają pieniądze. Od Polaków, którzy pracują i cześć składki z wynagrodzeń jest przekazywana do OFE. Skąd pieniądze ma ZUS. Dotacja z budżetu wynosi w tym roku 75 mld zł.

Dług wobec ZUS-u nie wlicza się do długu Polski. Dług wynikający z obligacji który emituje Państwo wynikają z obligacji posiadanych między innymi przez OFE.

Pytanie co jest łatwiej anulować? Dług, którego się nigdzie nie wykazuje - ten w ZUS-ie czy dług wynikający z obligacji jakie się wyemitowało. Odpowiedź jest chyba oczywista.

Proponuję tę Panu Bieleckiemu ustawowo wydłużyć wiek emerytalny do 100 lat. Jako były Prezes Pekao SA ma na 100% odłożoną sumkę na emeryturę. Nie martwi się więc o kasę na emeryturze. Nasz dobrodziej
Wapniak / 2013-10-08 09:20 / Tysiącznik na forum
Hmmm...a gdzie ten wielki "styropianowy fachowiec" był jak go tworzono?
Jerzy Bywalec / 2013-10-08 04:31
OFE jest to hazardowa gra giełdowa towarzystwa finansjery. Jak pan Balcerowicz i jego towarzystwo wzajemnej adoracji chce "grać" na giełdzie niech to robi angażując własne pieniądze i na swoje ryzyko. Za cudze pieniądze ostatni głupek może to robić. Giełda nie "wypali" i diabli wezmą wszystkie pieniądze. Które nie przepadną? Te które utopione zostaną w kosztach OFE np. pensje, nagrody itd. Te środki ulokuje się w jakim banku na imienne konta oprocentowane i one z pewnością podniosą emerytury dla obrońców OFE. To, że dla innych nie starczy dla tych finansistów nie ma znaczenia. Pan Buzek, Balcerowicz i jemu podobni oni bronią jak lew przyszłych emerytów. Zapominają tylko dodać, że chodzi o emerytury własne.
aaaaaadaś / 82.115.83.* / 2013-10-07 22:54
nigdy cie bielecki nie szanowałem, śmieszny i bogaty doradca plemiela, miałbyś szacun gdyby, gdybam, w 1991r jako premier zreformował zus, teraz to tylko pier....sz o ofe
cayenee / 178.37.170.* / 2013-10-07 22:20
panie bielecki niech pan doradzi premierowi aby
wpłynął na zarząd pkp co by sprzedali pendolino,
to które stoi w krzakach, a wtedy rostowski będzie mógł ograniczyć dotacje dla dziadów z pkp :)a następne pendolino co się będzie pendolić do gdańska, też niech sprzedadzą,
na pniu
alw / 95.160.4.* / 2013-10-07 22:10
Jak zwykle chca ukrasc kasę, raz ukradli jak robili ten cyrk z ofe, teraz kradna zabierajac ofe. Wazne zeby w majestacie prawa okradać spoleczenstwo 10% tu potem 10% tam, p*****....
rk852 / 31.182.64.* / 2013-10-07 20:09
1. "Gdyby to było w Wielkiej Brytanii i gdyby jakiś polityk tak otwarcie podważał zaufanie ludzi do tamtejszego publicznego systemu emerytalnego, to by był politycznie skończony. To jest patriotyzm?"

Nikt tak nie podważył, mojego zaufania do państwa jak Tusk i Rostkowski, to tej pory żaden rząd tak brutalnie nie dał mi do zrozumienia, że w tym kraju nie mam żadnych praw, a rząd może robić co zechce.

2.Jak można twierdzić, że OFE dubluje ZUS.
ZUS to system repatryjacyjny, a OFE kapitałowy. Zapisy na naszych kontach w OFE mają pokrycie w obligacjach, akcjach, lokatach itp. Zapisy w ZUS są bez pokrycia, nie stoją za nimi żadne aktywa, to tylko zapis kto ile tam wpłacił, a nie ile z ZUS dostanie.

3. Jak można zarzucać Balcerowiczowi, że myśli o naszych emeryturach, a nie jak panowie Tusk i Rostkowski o ratowaniu własnego tyłka?
kijwmrowisko / 77.255.58.* / 2013-10-08 10:27
4. "Mówienie, że w OFE są prawdziwe pieniądze, a w ZUS tylko elektroniczny zapis to demagogia i dogmatyzm"
Tyle tylko,że w OFE w razie potrzeby następuje umorzenie posiadanych PRAWDZIWYCH akcji, obligacji itp. a w ZUSie?
5. "OFE to bardzo niesprawiedliwy i kosztowny system"
Dla kogo ? Bo dla mnie wręcz przeciwnie. Kapitał zgromadzony mam większy niż waloryzacja w ZUS i w razie mojej śmierci otrzyma go rodzina.
Natomiast to że zarządzający OFE na tym zarobili? Po pierwsze to ich praca, a po drugie wolę to, niż gdyby te pieniądze miałyby dalej zasilać obecny chory system emerytalny wraz przywilejami dla darmozjadów, ale o tym Panie Bielecki (przywileje i uszczelnienie systemu emerytalnego) jakoś się Pan nie zająknął.
6. "Prof. Leszek Balcerowicz nie ma racji mówiąc o przesunięciu naszych składek z OFE do ZUS, jako nacjonalizacji"
A na czym polegał m.in. dekret Bieruta z 1945r.? Zabranie własności - gruntów - w imię "dobra publicznego" z obietnicą na późniejsze odszkodowanie. Nie ma tu zbieżności Panie Bielecki?
7. "Ten system jest dla nas za drogi, jego twórcy popełnili rażące błędy"
Tu się zgadzam odnośnie błędów, bo podstawowym błędem było zaufanie do kolejnych ekip rządzących, że będą realizować założenia tego systemu nawet, jeśli będzie to niepopularne wśród pewnych grup wyborców. Przypomnę Panie Bielecki, że jednym z kluczowych elementów tego systemu była reforma KRUS i zniesienie przywilejów emerytalnych, co miało stopniowo prowadzić do zmniejszania deficytu ZUS. Który z kolejnych rządów cokolwiek zrobił w tej sprawie?
8. I ostatnia sprawa. Można Balcerowicza lubić lub nie, ale jest to jedyny jak do tej pory minister, który podjął się kluczowego dla gospodarki zadania, powiedział jak to zrobi, zrobił to tak jak powiedział i uzyskał zapowiadany wynik. Mimo krzyków i sprzeciwów. Mimo tego, że część społeczeństwa znienawidziła go za to. Ale nikt inny nie odważył się na te działania, bo zdławienie potężnej inflacji i przywrócenie siły złotówce musiało być niewygodne a było absolutnie niezbędne, aby ruszyć naszą gospodarkę.
Acdeusz / 79.189.218.* / 2013-10-07 19:56
OFE wykupiły w naszym imieniu, w imieniu polskich obywateli obligacje Skarbu Państwa. Państwo które nie wlicza do swojego zadłużenia wartości sprzedanych swoich obligacji jest "oszustem"!!! Łamie konstytucję, łamie zabezpieczenia które miały nas chronić przed takimi, niszczącymi państwo, rządami. Jeżeli w Polsce nie ma organów broniących konstytucji to konstytucja jako instytucja chroniąca państwo traci sens. O czym ja mówię? W państwie Tuska nawet słowa są zmanipulowane i tracą swój pierwotny sens.
m54 / 79.186.88.* / 2013-10-07 19:36
Odmowa wykupu obligacji za 120 mld zł z OFE(a tak należy tą kradzież traktować) jest mówiąc wprost ostatecznym bankructwem tego styropianowego peelu sytuacja tego gospodarczego i katolickiego grajdoła musi być iście katastrofalna jeśli Tusk i Rostowski tak zadecydowali niczym to się nie różni od kradzieży depozytów bankowych na Cyprze no może tylko tym że na Cyprze okradli najbogatszych a
styropianowym peelu okradli najbiedniejszych
w dupie mam to PO / 89.76.60.* / 2013-10-07 19:26
Bielecki to typowa wazelina - wystarczy prześledzic co opowiadał począwszy od lat 90-tych - sam teraz sobie przeczy - JEST JAK CHORĄGIEWKA - ważna jest tylko kasa.
dgen / 2013-10-07 19:01 / Tysiącznik na forum
abstrahując od ofe.............
czy w jakimkolwiek normalnym kraju europejskim, np. w niemczech, doradcą szefa rządu mógłby być gość opłacany przez zagraniczny koncern finansowy
Krzysztof165 / 83.7.23.* / 2013-10-07 18:50
Zawsze szanowałem p. Bieleckiego, ale to co wygaduje to w mich oczach go dyskwalifikuje jako człowieka, któremu będę ufał. Mnie nie interesuje co panowie w tym sporze mają do powiedzenia. Mnie interesuje moja świadoma decyzja o przystąpieniu do OFE- niczym nie przymuszona. Ja nie musiałem przystępować do OFE, ale swoją decyzję podjąłem z powodów: braku zaufania do instytucji państwowych w tym ZUS-u i możliwości dziedziczenia składek. A gdy słyszę od byłego premiera, że Ci co wykupili polskie obligacje nie są właścicielami pieniędzy, które wyłożyli- to proponuję aby tak samo postąpić z bonami skarbowymi, obligacjami kupionymi przez zagranicznych inwestorów - zaraz by się okazało, że Polska jest bankrutem. No cóż panie były premierze, najłatwiej okradać swoich
patrz uważnie / 83.24.58.* / 2013-10-07 21:12
Generalnie podzielam Pańskie oburzenie ale proszę pamiętać że OFE wykupiło dla nas obligacje RP za pieniądze, które pochodzą z długu. co do zagranicznych wierzycieli ten argument nie istnieje/
trollstein / 46.31.32.* / 2013-10-07 21:20
Co???
Z jakiego długu? To są twoje pieniądze , które pracodawca wpłacił do ZUS,a potem przekazane przez ZUS do OFE.
Nie daj sobą manipulować, kradzież to kradzież.
patrz uważnie / 83.24.58.* / 2013-10-07 21:28
No ale właśnie dlatego że ZUS przekazywał część skladki, początkowo 7,5% z 19,5% składki emerytalnej, w ZUS powstawał niedobór który trzeba było sfinansowac -jak?? m.innymi zadłużeniem. Dlatego system jest określany jako drogi. Nie wiem tylko dlaczego niesprawiedliwy jak mówi p. Bielecki.

Najnowsze wpisy