Forum Polityka, aktualnościKraj

Jarosław Kaczyński "pierwszym autonomistą śląskim"

Jarosław Kaczyński "pierwszym autonomistą śląskim"

Wyświetlaj:
Ryszard W / 83.29.194.* / 2011-05-15 20:39
czy mamy premiera przyg*upa czy tylko bezszczelnego oszusta?
mś / 78.156.162.* / 2011-04-07 09:20
Jestem za autonomią regionów-z centralnej Polski-, nawet 10 razy na TAK. Dając podstawowy pakiet i pulę środków dla włodarzy zarządzających majątkiem skarbu państwa, zmniejszyłaby się ryzykowna, bez ponoszenia /jak dotychczas/ konsekwencji gra szastania na prawo i lewo, pieniędzmi-cudzymi. Pomniejszyłyby się koszty utrzymania świty vip-ów środków publicznych i tabun administracji. Byłyby mniejsze firmy, które zarządzałyby własnymi/ posiadanymi dochodami/ regionu. Tak trzymać. Ja rozumie oburzenie-utrata władzy, zablokowanie możliwości zadośćuczynienia za aktywność polityczną-dobrym fotelem, trudności w zdobyciu pierwszych skrzypiec itp. To może spowodować stres przed jutrem.
TadekzTarnowa / 83.15.9.* / 2011-04-07 07:42
Nigdy nie popierałem żadnych ruchów separatystycznych, ale po tej wypowiedzi tego niezrównowazonego psychicznie człowieka (Kaczyńskiego) mimo, ze mieszkam w małopolsce szczerze popieram Ruch autonomi Slaska. Może przynajmniej jakiś grupie oda się oddciąc od imbecyli, którzy chcą być włodarzami polski (bo chyba już tak trzeba pisać - z małej litery)
RW3 / 83.29.194.* / 2011-05-15 20:42
masz kłopoty z głowa bo nie myślisz a za 30 lat bedzie za póżno.
Bernard+ / 83.4.28.* / 2011-04-06 20:33
Jestem Ślązakiem mój dziadek był powstańcem śląskim za co w 1939 roku hitlerowcy aresztowali Go i całą wojnę siedział w obozie koncentracyjnym Buchenwald przeżył a gdy wrócił pieszo w 1946 roku to został przez Polskie władze UB aresztowany, bo podejrzanie długo był na zachodzie w amerykańskiej strefie okupacyjnej. Po interwencji związku byłych więźniów politycznych został zwolniony z aresztu. ale nie chciano go z powrotem przyjąć na kopalnię, bo przed wojną w okresie II RP był sztygarem czyli zdaniem nowych władz wrogiem klasowym. I znów musiał interweniować zarząd główny związku byłych powstańców śląskich aby go z łaski przyjęto na kopalnię. Moja matka miała 13 lat gdy wybuchła wojna za to, że na ulicy rozmawiała z koleżanką po polsku została przez idącego za nimi członka SA spoliczkowana tak, że krew poszła jej z nosa. Babcia mojej żony działaczka plebiscytowa roznosząc ulotki polskiego komitetu plebiscytowego w deszczu i śniegu dostała zapalenia płuc i zmarła osierocając 5 dzieci. Mam 61 lat nie znam niemieckiego, bo dziadek po obozowych przeżyciach nie potrafił słyszeć niemieckiej mowy a rodzice nie znali niemieckiego i nie mówi nikt z naszej rodziny po niemiecku. ale w domu rozmawiano gwarą śląską i z taka gwarą poszedłem do szkoły gdzie nauczyciele wmawiali mi że jestem gorszy bo nie mówię czysto po polsku. nauczyłem się zdobyłem wyższe wykształcenie pracuje od 45 lat i stale spotykałem sie z lekceważącym lub gorszym traktowaniem przez polaków przybyłych na Śląsk w celu sprawowania władzy. Różne tłumoki zajmowały stanowiska kierownicze tylko dlatego, że mieli "właściwe" miejsce urodzenia urodzony na Śląsku nie mógł być kierownikiem chociaż był lepszym inżynierem niż wołowy technik z innych regionów delegowany przez władze do sprawowania kierowniczych funkcji w śląskich zakładach przemysłowych i urzędach. stale słyszałem, że wy Ślązacy wy się tylko nadajecie do roboty a nie do kierowania. Gdy wreszcie po studiach z inżynierskim dyplomem i podyplomowymi studiami administracji i zarządzania awansowałem na kierownicze stanowisko w administracji państwowej, które inni pełnili po skończeniu technikum to zrozumiałem dlaczego nie nadaję sie na stanowiska kierownicze w tym polskim systemie. Bo ja nie potrafiłem fałszować sprawozdań do zjednoczenia, województwa i ministerstwa. za często bez ogródek mówiłem prawdę w oczy i to publicznie bo takie wartości wyniosłem z mojego na wskroś śląskiego domu rodzinnego a to nie podobało się panom z centrali którzy traktowali nas ślązaków jak koloniści tubylców na czarnym lądzie. Ślązak był potrzebny do najtrudniejszej pracy a Pan z centrali chodził ze sprawozdaniem do zjednoczenia i wręczał na akademii medale i premie tymczasem my nie potrafiliśmy stać się przebiegłymi kłamcami i okradającymi Śląsk kolonizatorami. w 1981 roku przed stanem wojennym przypadkowo dowiedziałem się, że w powietrzu na osiedlu obok koksowni dopuszczalne stężenie benzoalfapirenu było stale przekraczane o 2600 razy w stosunku do obowiązującej wtedy normy ale to była informacja tajna i hanysy nie powinny były się dowiedzieć czym oddychają gdy tą zdobytą informację nagłośniłem zaczęły się nade mną zbierać czarne chmury ale na szczęście zaczął się stan wojenny i władza warszawska przysłana do Katowic miała większe problemy. w bodajże 1985 roku nasz śląski Pisarz Leon Wantuła odważył się napisać artykuł do trybuny robotniczej w którym po raz pierwszy publicznie nazwał rzecz o traktowaniu Śląska i Ślązaków przez władze warszawskie po imieniu użył wtedy określenia które często teraz przypomina Kazimierz Kutz Śląsk jest dla warszawy "kolonią wewnętrzną swoistą polską Katangą" lud śląski najpierw przez 5 wieków był kolonizowany przez władze mówiące po niemiecku, czesku a nawet węgiersku a potem gdy wywalczył sobie powrót do macierzy polskiej to władza polska zaczęła go traktować jak zła macocha pasierby każąc ciężko pracować a o wykształcenie, wyżywienie i warunki życia nie dbając bo ciasteczka były tylko dla jej własnych dzieci a dla pasierbów praca i czarny chleb . dzieci śląskie umierały nie dożywając roczku 3 krotnie częściej niż w innych regionach kraju bo musiały żyć na hałdach przy hucie cynku i ołowiu na podwórkach czarnych od sadzy i pyłu i do dziś nie naprawiono na naszej ziemi szkód wyrządzonych dziką eksploatacją węgla na zawał. warszawa dawała pieniądze na nowe kopalnie ale na naprawienie szkód spowodowanych nadkoncentracją ciężkiego przemysłu w mieniu i zdrowiu ludu śląskiego zawsze pieniędzy brakowało. zobaczcie w jakim stanie są dziś przemysłowe dzielnice śląskich miast w jakim stanie są drogi na obszarach eksploatacji górniczej
lista krzywd wyrządzonych nam jest długa ale jesteśmy nadal Polakami polska jest matka naszą o matce nie mówi się źle lecz przede wszystkim jesteśmy synami i córkami tej ziemi jesteśmy Ślązakami, którzy tym co patrzą na nas z góry i chcą nas dalej wykorzystywać mówimy dość. Jeżeli nie podoba Ci się moja gwara to wyjedź ze Śląska i nie p
zx644 / 84.10.220.* / 2014-01-13 16:28
A w innych rejonach Polski ludzie za komuny nie cierpieli? Choćby w samej W-wie. A po 1989 państwo nie potraktowało ich jak macocha i teraz klepią bidę, a różne przyjezdne zajmują stanowiska?
Bernard+ / 83.4.28.* / 2011-04-06 21:02
przepraszam oto ciąg dalszy mojej wypowiedzi:
Jeżeli nie podoba Ci się moja gwara to wyjedź ze Śląska i nie przyjeżdżaj tu po nasze glosy przed wyborami. Nie chcemy aby w sejmie i senacie warszawiacy udawali naszych reprezentantów, bo nie tylko nie znają naszej historii ale nie szanują nas jako równoprawnych obywateli. Złośliwie można by przypomnieć stare przysłowie. „Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć” to dlatego niektórzy Ślązacy woleli wyjechać do mądrze zarządzanych landów niemieckich niż żyć w swojej ojczyźnie źle zarządzanej przez skłóconych uważających się za elitę warszawskich cwaniaków stale szukających czyim kosztem można by dalej nic nie pracując żyć lepiej od innych. Panie Kaczyński nie przyjeżdżaj Pan więcej na Śląsk, bo nie wiadomo czy wszyscy zdołają zachować kulturę wobec pana sztuki insynuowania nam zdrady ojczyzny i posądzania nas bezpodstawnie o niecny zamiar rozbijania państwa polskiego a jeżeli już pan przyjedziesz to przygotuj sobie odpowiedź na następujące pytanie: Czy to ślązacy byli po 1945 roku dominującą politycznie grupą społeczną w Polsce? Czy to Ślązacy kierowali sprawami państwa Polskiego w ten sposób, że Niemcy, którzy przegrali wojnę dziś są potęgą gospodarczą a my ważni członkowie koalicji antyhitlerowskiej walczący na wszystkich frontach drugiej wojny światowej jesteśmy 3-cim od końca najbiedniejszym krajem w Unii Europejskiej? Dlaczego po 21 latach wolnej Polski mamy PKB per capita wynoszące tylko 54% średniego dla UE a np. Czesi mają 80% ? Dlaczego tylko Rumunia i Bułgaria ma mniejsze PKB per capita za 2009 rok niż Polska! Nawet podobno tak ogarnięta kryzysem Łotwa ma wyższe PKB per capita niż Polska jak podaje EUROSTAT. Skoro tacy mądrzy jesteście w tej Warszawie to dlaczego tak niechlujnie stanowicie prawo, że w dzienniku ustaw są już opublikowane „ustawy o zmianie ustawy, zmieniającej ustawę, o…… czymś tam” A przepisy podatkowe są zmieniane w ustawie o odpadach? Jeżeli uchwalacie tak pokrętne prawo, że adwokaci, radcowie, prawni i doradcy podatkowi a więc ludzie wykształceni prawniczo nie potrafią tego prawa zinterpretować i stosować i muszą zwracać się do urzędasów o interpretację i jeszcze za to płacić to władza widać że wasza władza działa od wielu lat tak jak partacz rzemieślnik, który spartaczył robotę a za poprawki każe sobie drugi raz słono zapłacić! Może od razu wprowadźcie bilety wstępu dla obywateli chcących coś załatwić w urzędach dla ślązaków jeszcze specjalne przepustki skoro nas tak nie lubicie. a nie lubicie słuchać o naszych krzywdach, bo nie macie czystych sumień w stosunku do nas. moich rodziców niemieccy urzędnicy przezywali polskimi świniami a po wojnie urzędnicy przysłani przez władzę z Warszawy przezywali nas krzyżakami, prusakami i szwabami ja odsłużyłem w Polskim Wojsku pełne dwa lata otrzymując wiele wyróżnień i tylko 72 złote kieszonkowego żołdu miesięcznie . A pan panie Kaczyński, który jesteś moim rówieśnikiem, ile lat służyłeś pan w Polskim wojsku? i czy w ogóle coś za darmo robiłeś Pan kiedyś dla swojego narodu i państwa? P.S. służyłem jako operator stacji radarowej w ciągłym narażeniu na silne promieniowanie elektromagnetyczne. Warszawska władza nie dała nam środków na remont starego poniemieckiego szpitala w moim mieście, więc wykonaliśmy remont My rodowici Ślązacy w czynie społecznym nie oglądając się na przydział środków finansowych z budżetu centralnego i wojewódzkiego dziś po 30 latach znów szpital wymaga remontu i znów w budżecie nie ma środków bo te są teraz na orliki a my boiska przy każdej szkole wybudowaliśmy sobie już dawno i potrzebujemy na szpital ale warszawka wie lepiej na co nam pieniądze i dlatego chcemy jakiegoś zakresu autonomii finansowej abyśmy podatki swoje mogli przeznaczać na swoje potrzeby według własnego rozeznania a nie pod dyktando polityków nieuczciwie pobierających 304 EURO diety za sam podpis na liście obecności i wysikanie się w toalecie sejmowej.
double agent sc / 173.32.52.* / 2011-04-07 21:37
Przede wszystkim zasyłam ukłony.
Jeżeli narodowość palestyńska powstawała dopiero po 1967 roku a bezpośrednim bodźcem do jej powstania był opór miejscowych Arabów przeciwko okupacji izraelskiej to Ślązacy mają podobne prawo uważać się za naród i kultywować swoją odrębność jeżeli tak właśnie to czują. Fakt istnienia narodowości palestyńskiej jest dzisiaj niepodważalny. Palystyńczykow nie chcieli ani Żydzi ani inni Arabowie. Ślązacy są narodem czy to się większości podoba czy nie. Sprzeczka, która w tym momencie mogłaby powstać pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami narodowości śląskiej dotyczyłaby definicji słowa narodowość. W Polsce zawsze górowały sztywne zasady na definiowanie czegoś kontrowersyjnego plus powaga autorytetu i koniec na tym. Jak sam piszesz, że pamiętasz panów z centrali którzy traktowali was Ślązaków jak koloniści tubylców na czarnym lądzie, dowodzi że czujecie odrebność i to wystarczy aby czuć się odrębnym narodem. Człowiek, który mieszka w Polsce i nosi polski paszport nie musi być w każdym przypadku Polakiem. Jest obywatelem polskim a faktycznie może byc: Polakiem, Niemcem, Kaszubem, Mazurem, Białorusinem, Ukraińcem, Ślązakiem, Żydem itd. Tak jak jest w innych cywilizowanych krajach.
Aborygyn / 83.15.163.* / 2011-04-06 19:03
Nie przyszło Wam do głowy to, że obecny klincz w państwie wynika z jego nieprzystosowania do współczesnych oczekiwań Obywateli?

Jednym ze sposobów wyjścia z zapaści i uniknięcia dalszej bezsilności państwa w wielu sprawach, jest proponowana przez Ruch Autonomii Śląska reforma państwa, zmierzająca do pogłębionej samorządności w regionach.

Być może rzeczywiście Jarosław Kaczyński jako pierwszy zauważył tę propozycję i związane z tym zagrożenie dla takich centralistycznych "mordodzierżców", takich jak Jego PiS i On sam?!
unita / 80.50.238.* / 2011-04-06 19:23
Gdy chcesz coś rozwalić . Na przykład jakaś partię. To najpierw musisz tam umieścić swych ludzi, aby ci utworzyli w niej frakcje. Potem tak manipulować tymi frakcjami, aby je ze sobą skłócić. Gdy to osiągniesz, możesz już rozwalić partię. Tak samo jest w krajem. Najpierw podziel naród na regionalne nacje. Potem je skłóć ze sobą i kraj rozwalony. Czyżby Kaczyński był głupcem i chciał to osiągnąć. Czy też, jest to tylko czysta propaganda PO.
ann77777 / 83.27.79.* / 2011-04-06 17:02
i ma racje,szkoda,ze tak go szkaluja nieustannie,moze by tak odwrocic wszystko i przylozyc lupe do PO bo dzieje nam sie coraz gorzej!!!
vcxvxvfd / 77.223.210.* / 2011-04-06 16:13
łeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Najnowsze wpisy