Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jedna działalność (os. fiz.) - kilka firm/marek

Jedna działalność (os. fiz.) - kilka firm/marek

lukgier / 83.16.51.* / 2007-08-27 18:08
Witam,
W jaki sposób mogę prowadząc działalność jako osoba fizyczna wystawiać faktury vat posługując się różnymi firmami - nazwami firmy, będącymi jednocześnie promowanymi markami? Moja działalność obejmuje handel i usługi w różnych branżach i chciałbym wystawiać fv pod różnymi markami bez konieczności rejestrowania kolejnej firmy.

Czy jest taka możliwość?

pozdrawiam
Łukasz
Wyświetlaj:
Pablo123 / 213.158.196.* / 2007-09-20 22:59
Ludzie, czytajcie przepisy. Osoba fizyczna prowadząca dziłalność gospodarczą -nie może z mocy prawa działać jako kilka firm - bo jest tylko jeden przedsiębiorca wpisany do rejestru dziłalności gospodarczej w Urzędzie.
Nie możesz używać kilku czy wielu nazw . Firma jest jedna "Jan Kowalski - POLSMAK adres NIP" - i nic więcej.
Natomiast na pieczątce czy papierze firmowym czy też na wizytówkach możesz dopisać konkretną nazwę i lokalizację punktu czy sklepu.
Aplo / 83.16.236.* / 2007-09-19 09:32
Zarejestrowanie oddzielnych firm raczej nie wchodzi w racuhbę, ponieważ gmina odmówi drugiego wpisu do ewidencji dział.gosp. tej samej osobie.

A teraz jak to wygląda, a jak powinno wygląć.

Często przedsiębiorcy posiadający szeroki zakres działalności posługują się odrębnymi nazwami dla poszczególnych sklepów czy też usług - nie mając bezpśredniego odzwierciedlenia tych nazw we wpisie do ewidencji, jest to nadużycie, ale z mojego doswiadczenia wiem, że nikt za to nie został ukarany (przynajmniej na moim terenie).

Stosuje jednak inne rozwiązanie polegające na tym, że:
w przedmiocie działalności grupuję zakresy działalności i nadaje im nagłówek z nazwą, jeśli są tylko dwa powiedzmy sklepy to wprowadzam dwie nazwy w zaswiadczeniu.

Kolejna metoda to otwieranie oddziałów przez nadawanie im nazw i osobnych regonów w Urzedzie Statystycznym (tabela 04), ale nie wiem jak w poszczególnych UStat, do tego podchodzą.

A swoją drogą to wiele zależy od konkretnego urzędu - bo ustawa jest jedna, a urzędów ponad 2500.
MagdaG / 83.31.28.* / 2007-09-18 18:13
Dziś pytałam o to prawnika. Niestety, takie postępowanie byłoby nadużyciem i należy rejetsrować oddzielne firmy.

Najnowsze wpisy