Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jedna firma - dwie "marki"?

Jedna firma - dwie "marki"?

Angmar / 2010-09-06 19:44
Witam,

Przymierzam sie do uruchomienia dzialalnosci gospodarczej o kilku pokrewnych profilach (projektowanie graficzne, sklad publikacji, fotografia). Mam juz wymyslona nazwe, zaprojektowany logotyp itp. Ale jeden z tych profili dzialalnosci (fotografia slubna) chcialbym firmowac inna nazwa i logotypem.

I tutaj pytanie - musze w zwiazku z tym utworzyc odrebna firme, czy moge np. potraktowac nazwe tej pobocznej dzialalnosci jako cos w rodzaju "marki" nalezacej do mojej firmy?

Oczywiscie nie musze na sile wystawiac rachunkow za te poboczna dzialalnosc pod szyldem tej "marki", spokojnie moge je wystawiac jako "firma-matka". Chodzi jedynie o to, zeby z tym konkretnym segmentem mojej dzialalnosci kojarzona byla nazwa inna niz nazwa firmy, chce miec na potrzeby tej czesci dzialalnosci inna nazwe, logo, strone www itp.

Cos jak w przypadku Grupy Zywiec, ktora produkuje napoje roznej marki - kazda z nich dziala na rynku osobno, ale wszystkie naleza do jednego podmiotu gospodarczego.

Beda z tym jakies problemy, czy to standardowa procedura?
szklarek / 2010-09-07 17:11

I tutaj pytanie - musze w zwiazku z tym utworzyc odrebna firme,

Odpowiedź bardzo prosta- nie możesz. Można mieć jedną JOD. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by jak napisałeś, część działalności 'wyodrębnić' osobno ją reklamując, pod inną marką. Byle dochody z niej były normalnie ewidencjonowane ( w zależności od wybranej formy ) i opodatkowane tj. wraz z pozostałymi a rachunki/faktury wystawiane zgodnie z oficjalną nazwą firmy.

Najnowsze wpisy