Forum Forum inwestycyjneFundusze

jestem "świeżak" ale chce to szybko nadrobic

jestem "świeżak" ale chce to szybko nadrobic

freesamen / 2007-10-13 01:02
Bylem dzis u dwoch doradcow w "expander" oraz w "axa"

i chcialem sie cos wiecej dowiedziec jak zainwestowac pieniadze.

w expanderze mi proponowala nie wiem czy tak to sie nazywa, czy tylko tak to ona nazwala, ale chodzilo o "fundusz funduszy" zwany AXA
wygladalo to mniej wiecej tak ze powiedziala ze jest to takjakby zbior parasoli
ze mam kase np w pieciu parasolach np legg manson, noble, ing itd i w kazdym z nich tam moge miec akcyjne/zrownowazone/stabilnego wzrostu/obligacje/rynku pienieznego

i podobno moglbym sobie skakc i zmieniac bez problemu zarowno spolki jak i ich fundusze gdy widze ze jedno spada a drugie zyskuje na wartosci itd..
co o tym myslisz warta cos takiego? tylko ze to jest na czas okreslony na 2 lata i wlasnie nie wiem co by bylo gdyby minelo 2 lata i bym musial np sprzedac to a by wtedy byla korekta, i nie oplacalo by mi sie to kompletnie.
(zapomnialem o to spytac);/



a gdy bylem w firmie AXA
i powiedzialem ze chcialbym zainwestowac w jakies fundusze (ok 5 lat).
to mi mowila o jakis "ubezpieczeniach na zycie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitalowymi"
a ja nie chcialem zadnego ubezpieczenia na zycie.
po prostu chcialem zainwestowac w jakis parasol, lub aby mi powiedziala co mysli o tym co mi powiedziala wczesniej przedstawicielka expandera.


mozna np gdzies wziac taki parasol zebym mial tam np:
noble fund mieszany (fundusze zrownowazone)
noble fund akcji (fundusze akcji)
jakiegos MISia
i np jeszcze cos?

Powiedzcie mi przedewszystkim czy warto sie pchac w cos takiego jak te "fundusze funduszy" bo mi to bardzo zachwalala ale to jest jak mowie na 2 lata i nie wiem co by sie stalo gdyby wtedy byla np korekta.

oraz czy ma znaczenie to czy powierzam swoje pieniadze np jakims doradcom czy odrazu do tej firmy np AXA, czy jeszcze w jakims banku
(np gdybym to samo mial inwestowac tylko przez "rozne rece" to czy mialo by to jakis wplyw czy to by na jedno wyszlo gdzie bym nie poszedl?

oraz jaka jest roznica w FIO a TFI
kazda odpowiedz bedzie mi pomocna
Wyświetlaj:
Monia>k. / 78.133.158.* / 2007-12-13 17:10
słuchaj świeżak, fundusze inwestycyjne to nie żaden parasol.Parasol oznacza ubezpieczenie ochronne. Każde towarzystwo używa takiego zwrotu.
Jeśli chcesz zacząć inwestować i wejść w plan taki jak Axa , to uważam, że to niezły pomysł ale na początek wejdź w portfel. Jak zdobędziesz wiedzę na temat funduszy to wtedy zacznij się bawić sam.

Czym się różni plan od giełdy? a no przede wszystkim tym, że w planie płynnie poruszasz się pomiędzy funduszami bez opłaty podadku belki, nie płacisz 19% od każdego zysku.

Jest jeszcze innych wiele zalet tego produktu...

j
Bartosz Milewski / 2007-12-13 19:57 / Bywalec forum
monia>k to było 2 miesiące temu ..... hehe... chłopak już się nauczył prawdopodobnie...
przewodnick / 2007-10-13 01:09 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Konsekwentnie namawiam do dywersyfikacji portfela i do wyboru banku w którym bez prowizji za zakup czy umorzenie można wyberać spośród kilkudziesięciu funduszy (wygodnie, bo internetowo).
Idyll / 2007-10-14 08:57 / Bywalec forum
Zgadzam się, wybrałbym mBank, pomyśl nad wykupem, tak jak napisałem wcześniej jakiegoś starego dobrego funduszu akcji, z wysokimi ratingami, jakiegoś misia albo np. funudsz inwestujący w spółki mające skorzystać na Euro 2012, czy np. inwestujący w MIŚS z całego regionu. Ponadto przy wyborze funudszu akcyjnego kierowałbym się również tym, czy ten funudsz jest pod parasolem, miałbyś wówczas ulatwiony wybór jeśli chodzi o funudsz pieniężny!
freesamen / 2007-10-13 01:49
a wiesz moze jakie banki czy firmy nie biora prowizji za zakup
np jakbym chcial miec jakis parasol, w ktorym bym wykupil np. m.in jednostki noble'a
to tam nie trzeba by bylo placic na starcie cos kolo 4% ?
znajde taki bank?

a na pozostale pytania znasz moze odp?
new_rejs / 2007-10-13 15:17 / portfel / Dajcie mi jakąś rangę
bez prowizji mBank i Millenniu;
ale nie wszystkie fundusze mają w ofercie;

Jednak dla początkujących gorąco polecam!
new_rejs / 2007-10-13 15:19 / portfel / Dajcie mi jakąś rangę
Moja rada:
Expander, AXA itp. traktuj tylko jako źródło informacji, ale pieniądze inwestuj tylko samodzielnie, bez pośredników.
Biernac / 83.8.181.* / 2007-10-13 07:16
TFI oznacza "Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych" czyli jest to podmiot, ktory zarzaca funduszami czy FIO ("Fundusz Inwestycyjny Otwarty") oraz FIZ ("Fundusz Inwestycyjny Zamkniety").

Ja skusilem sie na DB Invest w Deutche Banku, tam nie pobieraja prowizji jezeli potrzymam 3 latka (po 2 jest chyba mala prowizja)

Podobnie jak "przewodnick " namawiam Cie do "do dywersyfikacji portfela i do wyboru banku(...)

Pozdrawiam,
freesamen / 2007-10-13 08:17
"dywersyfikacji portfela"
czyli? bo slowo dywersyfikacji jest mi nie znane
krzysiek29 / 2007-10-13 11:48 / Uznany Gracz Giełdowy
ZBUDUJ SOBIE PORTFEL W OPARCIU O TE WSKAZOWKI POWINNE CI POMOC

1.dywersyfikacja ryzyka

a.pieniezne
b.obligacje
c.zrównoważone(mieszane)
d.akcyjne

2.dywersyfikacja geograficzna
a.rynki wschodzace
c.rynki rozwiniete

3.dywersyfikacja rodzajowa TFI

a.wybor funduszy z roznych TFI
b. rozni zarzadzajacy

4. dywersyfikacja sektorowa

a. surowce
b. technologie
c. energia
d. budownictwo
e. finanse

5. rozne formy inwestowania

a. fundusze hedge
b. fundusze inwestycyjne
c. polisy
Idyll / 2007-10-14 08:33 / Bywalec forum
Czy nie za bardzo poddajemy się magii słowa dywersyfikacja? Kazdy fundusz jest już zdywersyfikowany. Wg mnie inwestowanie w fundusze i branie pod uwagę tak wielu czynników jest kompletnie zbędne. Możemy zdywersyfikować portfel, ale nie musi się to odbywać przy założeniu tak wielu kryteriów!
Wystraczy wziąć UniKoronę Akcji, albo Legg Mason akcji + misia będącego pod parasolem, pod którym znajduje się rownież fundusz pieniężny (wóczas mamy mozliwość konwersji i ok). Większość ludzi inwestuje kapitał do 20, 50 tys, PLN. Po co więc się tak rozdrabniać?
krzysiek29 / 2007-10-14 09:24 / Uznany Gracz Giełdowy
kompletnie sie z Toba nie zgadzam w wyniku korekty to nasz fundusze inwestujace w Polsce mocno spadly a azjatyckie wcale bulgaria romunia tez a inwestycja w ostatnim czasie w surowce to juz dopiero rewelacja
a ty mowisz trzy fundusze ktore inwestuja w Polsce
poczytaj to zobaczysz
TaS / 2007-10-14 12:12 / Tysiącznik na forum
zgadzam się z Krzyśkiem w kwestii dywersyfikacji - nawet inwestujac 1000 zł trzeba szanować swoje pieniadze... tradycyjne fundusze nie są zbytnio zdywersyfikowane. Choc moja UniKorona ma troche otwartej zagranicy to jest to nie wiecej jak 2-5%... czyli nic :)

co do surowców... tu nie byłbym już taki pewien :/
krzysiek29 / 2007-10-14 12:53 / Uznany Gracz Giełdowy
w wyniku ostatnich mc fundusze merlin lynch surowcowy i gold zarobily naprawde super
TaS / 2007-10-14 13:00 / Tysiącznik na forum

ostatnich mc

.... rozumiem,ze chodzi o miesiace. nic nie trwa wiecznie - wyniki historyczne nie musza byc poprawiane...
pero1979 / 87.205.183.* / 2007-10-13 11:34
czyli zróżnicowanie - budujesz sobie portfel np. 50 % akcyjne + 30 % stabilnego wzrostu + 10% obligacji + 10% lokata (lub jak wolisz pieniężne)

jednym słowem nie pakujesz wszystkiego w fundusze o jedenym profilu
freesamen / 2007-10-13 15:12
" czyli zróżnicowanie - budujesz sobie portfel np. 50 % akcyjne + 30 %
stabilnego wzrostu + 10% obligacji + 10% lokata (lub jak wolisz pieniężne) "

czyli gdybym sobie wybral dywersje ryzyka
i tak to podzielil jak pero1979 napisales to bylby to jakis fundusz parasolowy tak?

czy bylo by to 4 roznych funduszy inwestycyjnych?
Idyll / 2007-10-14 08:37 / Bywalec forum
Inwestycja w fundusze jest funkcją czasu i ryzyka, mierzonym specyficznymi miarami. Wierz mi, że potencjane zyski w dluższym horyzoncie inwestycyjnym prz założeniu portfela z 2 (sub)funduszami mogą dać takie same wyniki jak z 5, czy 6-oma, może nawet lepsze! Na prawdę nie ma co zawracać sobie głowy funudszami mieszanymi - to jest moja skoromna opinia ;)
pero1979 / 87.205.41.* / 2007-10-14 00:12
ten podział możesz oczywiście zrobić w ramach 4 różnych tfi jak również tylko jednego

parasol ma to do siebie iż możesz w bardzo szybkim czasie przejść (tzw. konwersja) z fundów akcyjnych w bardziej bezpieczne (czyt. mniej ryzykowne) w czasie jakiejś korekty czy też bessy, odraczając przy tym 19% belki, które w dalszym ciągu mogą zarabiać - i to wszystko w ramach jednego tfi
smooth / 2007-10-13 17:10 / portfel / Tysiącznik na forum
Widze, że brak Ci elementarnej wiedzy. Zacznij może od początku jeszcze raz. Np od tego:
http://www.money.pl/fundusze/poradniki/
http://www.mbank.com.pl/promocje/szkola_sfi/index.html

Z reszta masz google to sobie pewnie poradzisz.

A wiesz dlaczego? Bo tu chodzi o Twoje pieniądze!
freesamen / 2007-10-14 00:34
przeczytalem te poradniki.

a wracajac do portfela to ja sobie go ukladam/zarzadzm nim
tak jak np podal wyzej pero1919
"czyli zróżnicowanie - budujesz sobie portfel np. 50 % akcyjne + 30 %
stabilnego wzrostu + 10% obligacji + 10% lokata (lub jak wolisz pieniężne)"

to to jest w przypadku funduszy parasolowych czy jakis innych?
czy w kazdych tak jest? ze mam mozliwosc ukladania sobie portfela wg wlasnego gustu
Idyll / 2007-10-14 08:52 / Bywalec forum
freesamenie fundusze parasolowe maja jedną ogromną przewagę na zwykłymi - można przez cały okres inwestycji - dokonując konwersji pomiędzy subfunduszami - inwestować całym kapitałem, zarowno wypracowanym, jak i zainwestowanym! Mam nadzieję, że jesteś w sanie tę wskazówkę przełozyć na liczby, jeśli nie to pisz ;)
Załużmy, że inwestuję w UniFundudsze: włożyłem cały kapitał (5000) w UniKoronę Akcji po roku zarobiłem na czysto 2000 zł, zle nadeszła bessa i szybko zainwestowałem w UniStoProcent BIS - tu po roku, z kapitału początkowego + 2000 zysku z poprzedniego okresu udało mi się wyciągnąć 1000 zł, a po kolejnym roku wróciłem do UniKorony i zarobiłem 2500. Jaki jest mój podatek? 1045 zł. A jesli zapłaciłem bym podatek po każdej konwersji to bym zyskał w sumie kwotę pomniejszoną za każdym razem o wartość podatku. Czyli na moj zysk pracowałoby mniej pieniędzy! Zysk zamiast 5500, wyniósłby o jakieś 475 zł. mniej!
przewodnick / 2007-10-14 01:21 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Czyli nie poczytałeś. Nie znasz podstaw inwestowania twierdząc, że coś Ciebie ogranicza. Nie wiesz np. co to fundusz parasolowy i jaką ma przewage nad innymi.
Możesz ułożyć sobie portfel z każdego dostepnego funduszu. według uznania, akceptowalnego stopnia ryzyka, okresu inwestycji itd.
freesamen / 2007-10-14 16:07
przewodnick przeczytalem to tylko ze to jest narazie wszystko sama teoria "na sucho" dlatego byc moze trudniej mi sie w to wdrazyc niz jakbym juz byl czynnym graczem.

tylko na tej stronie http://www.bankier.pl/wiadomosc/Fundusze-parasolowe-czy-faktycznie-lepsze-1473755.html przeczytalem ze jest tylko 9 funduszy parasolowych

i wtedy myslalem ze moge sobie zrobic taki wiekszy parasol ze np daje sobie tam akcje noble found. stabilnego wzrostu np ing, obligacje np pionieera, a rynku pienieznego jeszcze cos innego.

ale teraz dochodze ze chyba bylem w bledzie, tzn ze chyba tak nie mozna
bo dochodze do tego ze np gdybym sobie wybral zalozmy ing to bym musial miec wszystko z tego np akcje/zrownowazone/obligacje/rynku pienieznego.

dobrze to zrozumialem czy jednak mozna by bylo tez tak jak wczesniej bralem pod uwage "ze moze tak tez sie da"
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy