Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

K L U B W/20/40/80 cz. 38

K L U B W/20/40/80 cz. 38

michael_m / 2012-05-11 20:48
_________________________
___ KLUB W20/40/80_______
_________________________


Moi Drodzy Przyjaciele,

Mam przyjemność Was powitać na łamach 38 -mej odsłony Naszego Klubowego Forum.

W poprzednich częściach wpisanych było łącznie ponad 12 tys. postów !!!! Wątek został przeniesiony z innej platformy dyskusyjnej.

Klub W20/40/80 jest spadkobiercą najlepszych tradycji mojego poprzedniego wątku na spółce KGHM; "Horyzont powrotu do poziomu 93 - 97 za szt.", który działał w czasach, gdy KGHM chodził po 20 zł. Wątek tamten został zamknięty z powodu osiągnięcia tytułowego horyzontu....

Obecnie możemy na łamach naszego Forum pisać o wszystkich spółkach z W20/40/80, nie tylko o KGHM. Również mile widziane są Wasze opinie n/t spółek i indeksów zagranicznych oraz instrumentów pochodnych.

Do Klubu należy około dwustu Forumowiczów. Osobą moderującą wątek, upoważnioną do wydawania oświadczeń w sprawach klubowych w moim imieniu, pod moją nieobecność jest ~Moon-Dial.

Dla porządku przypomnę zasady Naszego Forum;

(1) Wypowiadamy się wyłącznie merytorycznie,

(2) Argumentujemy i kontrargumentujemy wypowiedzi używając wyłącznie liczb i konkretów,

(3) Nie cytujemy siebie i innych (jeśli się powołujemy na czyjąś wypowiedź zamieszczamy link do postu z forum).

(4) Nie krytykujemy i nie obrażamy nikogo. Kultura wypowiedzi i dyskusji obowiązuje WSZYSTKICH!

(5) Wszystkie posty tu zamieszczone traktujemy jako; prywatne, subiektywne opinie, nie stanowiące żadnej rekomendacji w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi z późniejszymi zmianami i przepisami wykonawczymi zastępującymi tę ustawę (R. M. F. z dn. 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje [...] Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz 1715) .

Osoby, które nie akceptują ww. zasad proszone są o nie dokonywanie wpisów na forum.

Ponad to przypominam, że posty tu publikowane nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem oraz Regulaminem Forum - pod rygorem usunięcia postu z Forum i zablokowania dostępu IP użytkownika przez moderatora na zasadach określonych w powołanym regulaminie.

W sprawach klubowych można się kontaktować z nami pod adresem: klub_w204080@wp.pl

Pozdrawiam,

Michael-M.
Wyświetlaj:
ziemek19 / 46.134.218.* / 2012-08-03 00:46
Wykresy z targetami są przydatne.Nie wszyscy mają te same programy do dyspozycji.Po piątce powinna być trójka.Trzy wersje do wyboru.1 pędząca 2 nieregularna 3zwykła symetryczna.Zakres min 0.23 fibo.Ale w/g teori Eliota ;Odnośnie fal korygujących Elliott zaprezentował występowanie trzech podstawowych zasad:

• Żadna formacja A-B-C nigdy nie znosi całkowicie poprzedniej formacji pięciofalowej tego samego stopnie,

• Każda korekta będzie, co najmniej równa pod względem wielkości i czasu trwania wszystkim poprzedzającym je korektom niższego stopnia,

• Każda korekta wraca zazwyczaj do zakresu cen fali korygującej niższego stopnia – to znaczy fali drugiej lub czwartej.
tara30 / 83.22.47.* / 2012-08-06 07:14
Witam,chce przystapic do Waszego klubu ,jak to mam zrobic abym otrzymywała wykresy .
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-08-05 19:14
Witam
Nie są to może jakieś odkrywcze informacje, ale starałem się czegoś dowiedzieć o falach i tak w głowie zostało mi że:

Fala 1 nie jest zazwyczaj silnym ruchem, może rozpoczynać się w momencie największej paniki, którą część uczestników rynku wykorzystuje do kupna.

Fala 2 nie może być dłuższa od fali 1 – nie może znosić fali 1. Lokalne minimum, musie wystąpić nieco wyżej niż początek fali 1

Fala 3 nigdy nie jest najkrótsza w porównaniu do fali 1 i 5, zazwyczaj wykazuje najsilniejszy ruch ceny – bardzo często duże przyspieszenie i wzrost obrotów następuje po przebiciu szczytu fali 1.

Fala 4 nie powinna nachodzić na koniec fali 1, tak więc nie powinna całkowicie znosić fali 3 (zależność podobna do tej między 1 i 2)

Fale korekcyjne 2 i 4 powinny różnić się od siebie pod względem swoich struktur.

Bardzo często po 5 falowym impulsie rozpoczyna się korekta ABC.

Stosując te kilka zasad zaznaczyłem kilka kresek na wykresie godzinowym i wyszło mi

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/696b22e695770a65.html

Proszę o komentarz:)
Co o tym sądzicie, czy 2 sierpnia mieliśmy koniec fali 5, a może jesteśmy w 3 z 5 i przebicie 129,10, czyli szczytu z tego dnia spowoduje przyspieszenie ruchu ceny na północ.

Swoją drogą, 13.08 raport za 2Q, chyba nie będzie rozczarowania, więc powinno być wyżej.

Do tworaz, we wcześniejszych postach pisałeś o PRZ od 125 do 132 w której teraz znajduje się kurs, z czego wynika ten przedział, z koncentracji zniesień, z innej formacji? Nie jestem pewien, ale chyba formacje harmonicznie nie mają jakiegoś określonego zasięgu.

pozdrawiam
tworaz555 / 83.28.171.* / 2012-08-05 22:58

Do tworaz, we wcześniejszych postach pisałeś o PRZ od 125 do 132 w której teraz znajduje się kurs, z czego wynika ten przedział, z koncentracji zniesień, z innej formacji? Nie jestem pewien, ale chyba formacje harmonicznie nie mają jakiegoś określonego zasięgu.



Przedział wynika z definicji formacji Shark i formacji 5 - 0.
Pozdrawiam!
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-08-03 07:52

Wykresy z targetami są przydatne.Nie wszyscy mają te same programy do dyspozycji.Po piątce powinna być trójka.Trzy wersje do wyboru.1 pędząca 2 nieregularna 3zwykła symetryczna.Zakres min 0.23 fibo.Ale w/g teori Eliota ;Odnośnie fal korygujących Elliott zaprezentował występowanie trzech podstawowych zasad:

• Żadna formacja A-B-C nigdy nie znosi całkowicie poprzedniej formacji pięciofalowej tego samego stopnie,

• Każda korekta będzie, co najmniej równa pod względem wielkości i czasu trwania wszystkim poprzedzającym je korektom niższego stopnia,

• Każda korekta wraca zazwyczaj do zakresu cen fali korygującej niższego stopnia – to znaczy fali drugiej lub czwartej.


Witam!
No, wreszcie ktoś się odezwał na temat.
Dzięki za ten wpis ziemek19.
Od siebie dodam, że wspomniana fala 5 na 15 min niekoniecznie się już zakończyła.
Zobaczymy po rozpoczęciu sesji jak dalej rozwinie się korekta tego 5 falowego impulsu (jej zakresy wg tego co napisał kol. ziemek19, możemy oszacować).
Mamy więc praktyczną informację do ew. day-trading.
Za chwilę prześlę wykresy 15 min i 60 min dla ilustracji.
Pozdrawiam!
ziemek19 / 46.134.207.* / 2012-08-03 09:08
Jest to możliwe ,od poziomu 109.xx spodziewałem się otarcia o chmurke.Pamiętać trzeba jednak iż trend horyzontalny często lubi pograć z AT w chowanego.
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-08-03 09:17

Jest to możliwe ,od poziomu 109.xx spodziewałem się otarcia o chmurke.Pamiętać trzeba jednak iż trend horyzontalny często lubi pograć z AT w chowanego


Dlatego trzeba analizować w różnych tickach czasowych.
Wtedy gra w chowanego jest b. trudna.
Pzdr.
moon_dial / 2012-08-03 09:41 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
do Tworaz555

Krzysztofie, oczywiście że tak. Cieszę się, że dobrze wiesz (znamy się już długo) że po to przejaskrawiam pewne fakty, aby pobudzić Was do myślenia i dyskusji, o obrażaniu (w tym obrażaniu się) nie ma mowy. Vide pkt 4 naszego klubowego regulaminu.

Wracając do tematu, czyli do efektywności rynku przypomnę co następuje;

teoria efektywności rynku zakłada, że inwestorzy opierają swoje działania na racjonalnych podstawach, dzięki czemu maksymalizują oczekiwaną użyteczność i są zdolni przetwarzać wszystkie dostępne informacje [1]. Na efektywnych informacyjnie rynkach wszystkie napływające informacje z otoczenia gospodarczego są natychmiast odzwierciedlane w cenie akcji.

Praktyczne zastosowanie tej definicji mieliśmy po "festiwalu" moich wczorajszych alertów....
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-08-03 10:06

Krzysztofie, oczywiście że tak. Cieszę się, że dobrze wiesz (znamy się już długo) że po to przejaskrawiam pewne fakty, aby pobudzić Was do myślenia i dyskusji, o obrażaniu (w tym obrażaniu się) nie ma mowy. Vide pkt 4 naszego klubowego regulaminu.

Oczywiście! :@))
Oprócz tego spory są twórcze, no i wreszcie nikt nie będzie nas nazywał "towarzystwem wzajemnej adoracji". ;-))
W skrzynkach hipoteza rozwoju sytuacji w krótkim terminie.
Można się nią pobawić...
Pzdr.
moon_dial / 2012-08-03 10:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
oczywiście terminowy domknięty, na kasowym delikatne zakupy DT o poranku (Krzysztof jeszcze raz dzięki).
moon_dial / 2012-08-03 10:36 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Kasowe "L" na ulubieńcu - z podparciem na Edku, DAX-ie, i FS&P
moon_dial / 2012-08-03 11:10 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Do: Andrzej, Kamil, Grzegorz

Przyjąłem Wasze zgłoszenia. Wasze adresy mailowe przekazałem Krzysztofowi. Witamy w Klubie.

Pozdrawiam Moon-Dial.
moon_dial / 2012-08-03 13:09 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
EUR/USD 1.22853 +0.86% 13:04

Gratuluję Zarobionym... daliśmy czadu... łoić "L" dalej i patrzeć czy równo puchnie :)Wzorowa robota Panowie i Panie (pochwała do wszystkich Klubowiczów)po prostu Rewelacja...
moon_dial / 2012-08-03 14:38 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
B. dobre dane z rynku pracy w USA. Tym razem uspokojenie eurodolara należy interpretować pozytywnie, jako umocnienie dolara po dobrych danych makro.

Jeśli te nastroje się utrzymają, jest realna szansa na całkiem poprawną sesję za oceanem.
tworaz555 / 83.28.86.* / 2012-08-03 15:34
Proponuję znów zajrzeć do skrzynki...
Pzdr.
moon_dial / 2012-08-03 16:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Adam, przyjąłem twoje zgłoszenie, a twój adres e-mailowy przekazałem do Krzysztofa.

Witamy w klubie, pozdrawiam,

Moon-Dial
tworaz555 / 83.28.86.* / 2012-08-03 16:48
No tak Moon, ale pytanie brzmi !
Co Ci nowi Klubowicze mogą wnieść do Klubu, bo na razie to jak w Kabarecie...
My dajemy podaż, a oni popyt... ???
Od dzisiaj zamierzam usuwać z listy mailingowej nieaktywnych klubowiczów, którzy nic nie wnoszą do naszej działalności.
Od razu zaznaczam, że chodzi o udział intelektualny.
Większość nie ma na koncie ani jednego postu poza tym z prośbą o dopisanie do listy.
Zastrzegam sobie takie prawo.
Pozdrawiam!
k.baranky / 89.76.17.* / 2012-08-03 20:30
@ Tworaz555 przepraszam, że zabieram głos w sprawie, która mnie nie dotyczy, ale uważam, że to nie tylko wasze prawo, lecz obowiązek. Wasz obowiązek; Moona i Twój. Osoby nie aktywne na forum klubowym nie powinny dostawać analiz

@Moon ty także powinieneś ograniczyć dostęp do klubu osobom, które nic tu do dyskusji nie wnoszą
np. poprzez wysyłanie swoich komentarzy rynkowych mailem.
tworaz555 / 83.28.86.* / 2012-08-03 20:44

@ Tworaz555 przepraszam, że zabieram głos w sprawie, która mnie nie dotyczy, ale uważam, że to nie tylko wasze prawo, lecz obowiązek. Wasz obowiązek; Moona i Twój. Osoby nie aktywne na forum klubowym nie powinny dostawać analiz



Całkowicie zgadzam się z Twoją opinią.
Odczekam tydzień i zweryfikuję listę.
Analizy będą otrzymywać osoby, które coś wnoszą do naszej wspólnej pracy.
Pozdrawiam!
prof-wiatr / 95.49.18.* / 2012-08-04 11:06
Tak jak już pisałen kilka dni temu, tykam KGHM i tykam też PGE , pewnie jak zwykle pojawią się specjaliści od konstruktywnej krytyki, ale wtedy jest wesoło.
Mnie osobiście zaczyna robić się wesoło.
Dlaczego?
1.Euro najtańsze od 12 miesięcy, w perspektywie średnioterminowej zaliczymy 4zł, dobrze bo ja tradycyjnie jadę we wrześniu na urlop, a dla rynku sami sobie dośpiewajcie...
2. Tu to juz sie boje pisać SP&500 pokazuje w, PRZ przedział 1430-do 1530, wiec co dalej.......dla Europy???
3.Rekapitulując co np. z KGHM i PGE?, wydaje sie możliwa hipoteza Krzysztofa.
Ale jak zwykle czas ja zweryfikuje.
Ps.
W Hiszpanii, mocny smród, a za oceanen i u nas euforia, a może to nowa pułapka, kto wie....
tworaz555 / 83.28.82.* / 2012-08-04 13:16
Witam Profesorze ! ;-))
Jak już wcześniej napisałem, więcej nie będę Cię krytykować.
Zerknij do skrzynki i ew. gdybyś miał ochotę i skoro już wspomniałeś o PGE, może przedstaw Swoją ocenę sytuacji na tym walorze.
Oczywiście możesz wykorzystać analizy, które Ci przesłałem.
Pozdrawiam!
prof_wiatr / 79.191.61.* / 2012-08-06 09:36
Krzysztofie,
Dzięki za wykresy.
Niestety nie byłem "przy" komputerze, też czasami należy robić inne rzeczy.
Ale , jeśli miałaby sie realizowac formacja na SP&500 to tylko jeden wykres (ten pierwszy) moim zdaniem na racje bytu, i powiem szczerze, dokładnie pod takie założenia gram.
Odezwe sie za chwile bo pon to u mnie straszny dzień.
Dzięki
moon_dial / 2012-08-06 09:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam Uprzejmie Wszystkich Klubowiczów,

Dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji. ABY NIKT NIEPOTRZEBNIE NIE BAŁ SIĘ ZABIERAĆ TU GŁOSU Wszystkim przypominam, że na naszym wątku klubowym (czyli tu na forum) obowiązuje absolutny zakaz krytykowania się na wzajem (pkt 4 Regulaminu). Jak ktoś chce przekazać jakieś krytyczne uwagi proszę wysłać je mailem.

Zakaz krytykowania pomysłów wynika z tego, że żaden pomysł, nawet ten pozornie absurdalny nie może być wyrzucany do kosza, bo często właśnie takie pozornie absurdalne pomysły są najlepszym rozwiązaniem problemu. Na tym polega socjotechnika burzy mózgów (np. nagminnie stosowana w firmie 3M i w wielu innych korporacjach).

Nie należy więc bać się wypowiadać, nikt tu Was nie skrytykuje.... jesteśmy tu tylko po to aby wymieniać poglądy w dobrej klubowej atmosferze...

Wracając do tematu zrealizowałem się 128,9x

Cieszę się z sukcesów naszych limitów... i oczywiście gratuluję zarobionym.

ps. do Tworaz555,

Krzysiek, ja byłem pewien, że usunąłeś już dawno tych nieaktywnych z listy! Jestem za tym aby robić weryfikację listy e-mailowej jak najczęściej... Również rozważę, czy nie przenieść swoich alertów i komentarzy rynkowych z forum do dystrybucji mailowej.

Pozdrawiam Wszystkich Moon.
moon_dial / 2012-08-06 11:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Oczywiście osiągnięcie przez kurs mojego limitu realizacyjnego nie oznacza wcale, że nie będzie dalej rosło (tradycyjnie przypominam).

Po prostu realizuję zyski DT bo taki zysk mi wystarcza.

( ! ) Pamiętajcie o SP bo jak zapomnicie je ustawić o czasie, to będziecie musieli przypomnieć sobie o SL.

Na razie jest dobrze na DAXie i na futach. Uwaga na forex tu prawdopodobne może być ponowne testowanie (konkretne poziomy vide tygodniowy wykres AT Krzysztofa) lub szukanie kolejnej krótkoterminowej korekty.

Na razie Edward zachowuje się stabilnie, prawdopodobnie do kolejnego newsa z Grecji, Włoch lub Portugalii.... LOL.

Do Prof. Wiatr.

W dużej mierze zgadzam się z Twoim punktem widzenia, dlatego właśnie zamieniłem ST na DT.

Do Wszystkich,

Póki co, na razie cieszmy się ze wzrostów kasowych. Życzę tym co w pociągu poprawnej kontynuacji. Ja już jestem na gotówce. ;)
bwolf / 178.235.227.* / 2012-08-06 23:50
Moon, co sądzisz? USA do góry, PLN mocno się umacnia, rentowność obligacji spada (znak, że to chyba zagranica do nas zagościła, a oni lubią KGHM). Za +- tydzień wyniki ulubieńca. Do tego jeszcze hipoteza podesłana przez kol. tworaza. Warto zostawić sobie pakiecik tak do końca września. W tym okresie, mogę za bardzo nie mieć dostępu do neta, a co się z tym wiąże do Waszych wniosków i oczywiście nie będę mógł śledzić kursu.

Pozdrawiam.
moon_dial / 2012-08-07 11:43 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
do Bwolf Mam odmienne zdanie. Na alert co prawda chyba jeszcze za wcześnie ale ogólnie to byłbym raczej ostrożny.

Po pierwsze z powodu oczekiwanej lekkiej korekty eurodolara (ponad trzy dni wzrostu praktycznie bez oddechu) po drugie USD/PLN nie potwierdza Twojej diagnozy.

Ja w dalszym ciągu jestem na zrealizowanych wczoraj zyskach. Przebieg forexu uzasadnia więc cień podażowy po maximum podejścia po otwarciu, co dalej będziemy obserwować.
bwolf / 88.156.15.* / 2012-08-07 12:41
Dzieki. Zaszła mała pomyłka, nie koniec września, a sierpnia. W tym tygodniu muszę podjąć decyzję.
USD/PLN masz rację, chyba poddałem się trochę hurraoptyzmowi. Całkiem prawdopodobne, że posłucham bardziej doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam.
moon_dial / 2012-08-07 11:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Poprzedni mój komentarz dotyczył horyzontu DT co do września troszkę za wcześnie moim zdaniem na podsumowania ;)
moon_dial / 2012-08-07 12:25 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Na wszelki wypadek odebrałem z powrotem w okolicach 127,xx tę pulę DT którą wczoraj sprzedałem powyżej 128,9

zaczynam robić przymiarki do ST na razie zwracam szczególną uwagę na forex.
remi1 / 82.177.46.* / 2012-08-08 14:47
Coś to wejście powrotne po 127 wyglada nieciekawie narazie. Też dołączyłem do Was dzisiaj po tym kursie. Zaliczony dół poniżej 125. Najblizszy opór przy126 mam wątpliwości cz zostanie pokonany, zwłaszcza że FDJ dołuje.
obserwer / 78.133.191.* / 2012-08-07 19:29
i słusznie że odebrałeś po 127... co do eurodolara także mi nie wygląda rewelacyjnie.... zobaczymy jak Usiaki sfiniszują... na razie tam wysokie wzrosty...
tworaz555 / 83.28.163.* / 2012-08-08 08:45
Prawdopodobna sytuacja na Edku w skrzynkach.
Pzdr.
moon_dial / 2012-08-08 09:30 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam Ekipę,

Najpierw sprawy klubowe. Podjąłem decyzję, że nie będę przyjmował do klubu osób, które nic nie wnoszą do dyskusji na forum. Samo wysłanie do nas na skrzynkę klubową zgłoszenia nie wystarczy. musicie dać najpierw coś od siebie i aktywnie wziąć MERYTORYCZNY udział w dyskusji.

Wracając jednak do tematu...

Dziś mamy czas korekty. Pisałem wczoraj o możliwości jej wystąpienia, co było powodem domknięcia pozycji DT powyżej 128,9 (nota bene wielokrotnego).

Znakomitym uzupełnieniem mojego wczorajszego podsumowania jest AT Krzysztofa. Szczegóły znajdziecie w mailu od Krzysztofa.
13hrabina / 2012-08-08 10:02 / Bywalec forum
Witaj moon dial

Korekta się należy , na kghm do 124-125, ten ponad 10%wzrost nie poparty wzrostami na miedzi jest na glinianych nogach. Ale być może jeszcze 5 fala przed nami???

Dodatkowo dziejsze wyniki Rio Tinto dla kghm pozytywnej atmosfery nie tworzą.
adam868 / 212.38.193.* / 2012-08-07 12:55
też jestem po 128.xx
moon_dial / 2012-08-07 12:32 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jeśli chodzi o publikacje makro to mieszane; umiarkowane odczyty z gospodarki Niemieckiej i Włoskiej, z drugiej strony mamy zdecydowanie lepsze odczyty z GB. Eurodolar zachowuje się neutralnie, ze wskazaniem jednak na kontynuację wzrostu. Na wszelki przypadek ponowni przypominam o SP/SL i dopasowaniu limitów aktywacyjnych.
adam838 / 212.38.193.* / 2012-08-06 10:56
Odnośnie udzielania się na forum to moje obserwacje są takie, że wartością K L U B-u W/20/40/80 jest merytoryczna i zwięzła informacja w przeciwieństwie do szumu na innych forach.

Poza tym Panowie: moon, tworaz, prof Wiatr to dla mnie autorytety i uważam że niewielu piszących jest w stanie równać do tego poziomu (trochę wazeliny, ale myślę że osoby które zarobiły dzięki Wam niezłą kasę potwierdzą).

Ponieważ zapisałem sie na listę kilka dni temu i nie mam ostatnich analiz proszę o info jaki jest następny poziom wejścia na ulubieńcu.

adam
tara / 2012-08-03 09:39 / Tysiącznik na forum
Witam ,czy moge prosic wykresy na swoja skrzynke .dzieki
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-08-03 09:05
No i zerknijcie jeszcze do skrzynek, bo tam ciekawa sytuacja na walutach (szczególnie USDCHF być może coś sugeruje...)
Pzdr.
ziemek19 / 46.134.227.* / 2012-08-01 18:30
http://www.youtube.com/watch?v=dXVwb0x0cv0&feature=relmfu
ziemek19 / 46.134.223.* / 2012-07-25 19:22
http://www.parkiet.com/artykul/32,1273077-Analiza-techniczna-WIG20-znow-ostrzega-przed-bessa.html
ziemek19 / 46.134.236.* / 2012-07-25 12:23
Nabrałem do koszyczka jabłuszek nisko rosły to zerwałem kilka.
ziemek19 / 46.134.199.* / 2012-07-13 10:20
Pozycja ks 9.44-11%
moon_dial / 2012-07-18 12:29 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam po małej przerwie...

Ostatnio (pomimo sezonu ogórkowego) na parkietach się wiele dzieje.

Mieliśmy słomiany ogień na PBG i rozpacz ubranych na górce i typowy casus ulicznych rąk w zbiorowym nocniku... dziś kolejna bajka made in Pawlaczek o niedoszłym koncernie chemicznym... i zemście Rosjan za czarną polewkę.

Tymczasem wyleciał bezceremonialnie kolejny trup z pawlacza vice szefa kolesi charpiących w gałę (przepraszam za sarkastyczny, kabaretowy kolokwializm)

Jakby tego mało zapowiedź sprzedaży PKO i mamy to co mamy.

Jedynie ulubieniec przeciwstawia się temu na fali sukcesu rynków surowca bazowego. Miedź w Londynie drożeje (co jest w tych okolicznościach b. ciekawe).

Na świecie wcale nie dużo lepiej kolega Ben plącze się w zeznaniach i unika konkretów, z drugiej strony nie mówi nic co mogłoby budzić niepokój, odbiór rynku jest ambiwalentny, choć Edek zachowuje się sceptycznie (ale to już żadna nowość)....

Co z tego wyniknie?? będziemy obserwować....
tworaz555 / 83.28.158.* / 2012-07-18 17:11
Witam!
Dobrze, że wróciłeś... ;-))
Przynajmniej jest do kogo zagadać...
Co do prognozy dalszego rozwoju sytuacji na KGHM nic się nie zmienia (wykres przesłałem na e-mail).
Złamanie tej formacji jest teoretycznie możliwe, ale chyba mało prawdopodobne, dlatego nawet nie piszę o możliwych targetach.
Kluczowym wydaje się rozwój sytuacji na NYSE, a w szczególności na S&P 500, gdzie w tej chwili mamy prawdopodobnie do czynienia z formacją 5-0.
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-07-19 13:28 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Krzysztofie,

Ja również jestem podobnego zdania. Patrzę na temat bardziej od strony forexu. Tu poprawa na Edku jest dobrym prognostykiem. Dziś powinniśmy mieć dobrą sesję na ulubieńcu. Drożejąca miedź w Londynie to pozytywny impuls.

Wczorajsze dobre dane makro w USA odnośnie rynku nieruchomości bardzo pomogły w budowaniu dobrych nastrojów na NYSE.

Nasza giełda jest w trakcie trawienia tego faktu, choć przy tych obrotach, jest jeszcze pole do wyraźnego ruchu w górę.

Wszystko zależy od Edka czyli najważniejszej dla nas pary walutowej.

Trzymam kciuki za dobre notowania ulubieńca... Pozdrawiam Wszystkich Moon.
moon_dial / 2012-07-20 15:09 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam,

Tak jak pisałem wczoraj mieliśmy dobrą sesję na ulubieńcu około + 0,8 %

Dziś już tak wesoło nie jest, głównie za sprawą eurodolara, który dziś stracił to co wczoraj zyskał.

Kontrakty eurowe na surowiec bazowy około -2% więc rewelacji nie ma.

Osobiście skróciłem pozycję domykając się na raty w przedziale 117,5 - 117,9

z kontraktami zachowuję rezerwę.

Co do wydarzeń makro to nieomal próba powtórki wariantu greckiego w Hiszpanii nie dała oczekiwanego rezultatu, ale Edek wyraźnie to odczuł (wraz z nim nasze rynki również)....

Za oceanem po kilku ładnych sesjach na S&P możliwa korekta, jej kierunek i głębokość, będzie zależeć również od eurodolara...
moon_dial / 2012-07-23 09:21 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Do zeszłotygodniowej huśtawki na eurodolarze, która w środku ubiegłego tygodnia rozbudziła nadzieję i przyniosła w piątek rozczarowanie doszło jeszcze kilka ciekawostek makro.

Bardzo słabe zachowanie rynków azjatyckich, gorsze perspektywy dla rynków surowcowych spowodowane przewidywanym spowolnieniem gospodarki globalnej.

Kłopoty Hiszpanii i możliwe problemy związane z ryzykiem częściowego odcięcia Grecji od finansowania z EBC z powodu niezadowalającego efektu planu oszczędnościowego.

Dziś ulubieńcowi spadła kolejna kłoda pod nogi, a mianowicie cięcie ceny docelowej przez SG - tłumaczone podobno techniczną zmianą kursu po odcięciu.

Mam obawy, że to nie jedyny motyw i sądzę, że może to dziś (delikatnie pisząc) nie pomóc kursowi.

U mnie brak pozycji kasowej, od zeszłego tygodnia i "S" na terminowym.

Jak będzie zobaczymy... Pozdrawiam Wszystkich Moon.
tworaz555 / 83.28.81.* / 2012-07-23 14:51
Witam!
Wszystko wg prognozy czyli nic nowego...
Na EURUSD jest jeszcze miejsce do spadków (wysyp formacji harmonicznych).
Targety znane, więc spokojnie czekamy.
Pozdrawiam!
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-25 23:51
Przyszedłem za wami z forum bankiera, mam pytanko co to tych sygnałów kupna, nikt nie chciał mi tego wyjaśnić:(

Czy sygnałem kupna będzie przebicie przez kurs ceny 121,70 czyli max z 12.07 przy jednoczesnym przebiciu od dołu wykresu ceny przez średnią kroczącą (Moving Average)?

Czy jeżeli w tym czasie poniżej wykresu ceny pojawi się pierwszy punkt wskaźnika Parabolic Sar, to czy będzie to potwierdzenie sygnału kupna?

pozdrawiam
Patrycjakoko / 83.22.243.* / 2012-07-26 07:05
Witam , jestem nowa na forum i bardzo sie ciesze , ze tutaj trafiłam ,prosze napiszcie jak widzicie obecnie szanse na wieksze odbicie na eur/usd a i za tym giełd,czy liczycie na Q3 .
tworaz555 / 83.28.155.* / 2012-07-26 13:08

Witam , jestem nowa na forum i bardzo sie ciesze , ze tutaj trafiłam ,prosze napiszcie jak widzicie obecnie szanse na wieksze odbicie na eur/usd a i za tym giełd,czy liczycie na Q3 .


Witaj!
Przeczytaj mój post z 24.07.
Podałem tam prognozę dla EURUSD (EDEK).

@Obiektywny...
Dobrze kombinujesz...
Doradzam poczytać prace Scotta Carneya (ciekawy sposób interpretacji RSI).
Pozdrawiam!
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-26 23:16
Dzięki za podpowiedź.

Nie mogę znaleźć nic konkretnego na temat tych formacji za free.

W swoim programie(Ispag)giełdowym nie mam wskaźników DTOSC, czy wskaźnik ROC ma podobną wymowę?

W poprzednich postach piałeś sporo nt zwrotów byka/niedźwiedzia. Czy bez DTOSC można określić taką sytuację/

pozdrawiam i dobranoc
tworaz555 / 83.28.169.* / 2012-07-27 13:53


Nie mogę znaleźć nic konkretnego na temat tych formacji za free.



Słabo szukasz... ;@))
Pzdr.
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-30 22:14
Cześć
coś tam jednak znalazłem:), teraz tylko coś z tego zrozumieć:) Jutro będę w delegacji to może wieczorem czegoś nowego się nauczę.

Tak tylko rzuciłem na to okiem i tam też jest sporo o DT oscillator, niestety ja w swojej aplikacji nie mam tego wskaźnika.

Teraz powiem Wam jakim jestem leszczem.
W czwartek dałem zlecenie na K>121,70. Ku mojemu zdziwieniu już w piątek kupiło się 250szt po 121,80 - jak dla mnie sporo. Byłem zadowolony, bo po raz pierwszy w mojej krótkiej karierze na gpw całą tą inwestycje dokładnie przemyślałem i nawet at trochę powąchałem. Rano miałem spore zamieszanie w pracy i aby o tym nie myśleć chciałem ustawić SL na wypadek armagedonu
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-30 22:24
coś obcięło posta

SL
k.baranky / 89.76.17.* / 2012-07-30 22:33
USA na minusach... eurodolar również... Więc rewelacji nie ma, choć generalnie złotówka się umacnia...
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-30 22:26
SL
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-30 22:29
dlaczego nie wyświetla reszty tego co napisałem?
obiektywny1 / 85.28.139.* / 2012-07-30 22:30
przez nieuwagę nie ustawiłem limitu aktywacji i wszystko poszło za 124,70. Najgorsze jest to, że zorientowałem się dopiero w domu po sesji a jutro mogę nie mieć okazji odkupić.

Od dzisiaj podczas składanie zleceń będę koncentrował się tylko na tym, minuta mnie przecież nie zbawi.

Dobranoc i pozdrawiam
moon_dial / 2012-07-30 10:55 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Szybko okazuje się, że samo zadowolenie z wypowiedzi pana Mario Draghi to żaden fundament do czegokolwiek.

To tylko kolejne słowo polityka... ile słowo polityka jest warte? Sami wiecie.

Oczywiście trochę ironizuję, ale coś w tym jest na rzeczy, forex po dwóch silnych podejściach wytwarza wrażenie silnie wykupionego... (nie jestem technikiem, Krzysztof z pewnością lepiej to podsumuje ode mnie)

Szczególnie na Edku. Co do innych par walutowych komentarz jest zbyteczny... wystarczy wprawny rzut oka na tabelę kwotowań...
moon_dial / 2012-07-30 12:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Oczywiście nie samym forxem rynek żyje... dziś na DAXie poprawne wzrosty... Obligacje włoskie poprawnie się sprzedały.

A co do ulubieńca i sytuacji na kontraktach surowca bazowego to HGPLN.F dobrze sobie radzi.. względem innych walut to już oczywiście nie koniecznie... ale póty dzban wodę nosi póki ucho się nie urwie .... dziś były dwie okazje do DT przy podejściu i zasłonie luki...

Jedną przespałem, a precyzyjniej odpuściłem z premedytacją... :)
bwolf / 88.156.15.* / 2012-07-30 23:42
Witam.
Dziś z rana ponownie wskoczyłem do pociągu (ostatnio taka strategia bardzo dobrze wychodzi). Ja widzę silny sygnał kupna. Cóż mogą doradzić "moi przyjaciele", moon_dial i tworaz555.

Mam nadzieję, że nie obrazicie się za "moich przyjaciół", ale bardzo sobie cenię Wasze wpisy.

Pozdrawiam.
tworaz555 / 83.28.151.* / 2012-07-31 07:01
W tej chwili kurs znajduje się w obszarze zagrożonym korektą (ewentualne przejście formacji Shark w 5-0).
Czasowo odpowiada to przedziałowi od 31.07 do 5.08.
Oczywiście ponieważ kilka dni w tym obszarze to nie dni sesyjne, obszar ten może zostać wydłużony.
Cenowo odpowiada to przedziałowi 125,03 - 132,60, którego przebicie (trwałe) otworzy drogę do ew. dalszych wzrostów.
Na razie wskaźniki nie wskazują na kształtowanie się formacji 5 - 0, ale należy zachować ostrożność.
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-07-31 11:21 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
do BWolf

Zgodnie z Twoją prośbą, Przesłałem Krzysztofowi Twój adres e-mailowy.

Co do KGHM, to jak pisałem na razie stoję z boku czekam na korektę, o możliwości wystąpienia której pisał Krzysztof.

do Tworaz555
Co sądzisz o technicznej sytuacji na eurodolarze? Czy tu też jest szansa na korektę, jak oceniasz oscylatory eurodolara i KGHM?

do Wszystkich,

Fundamentalnie od mojego ostatniego wpisu nie zmieniło się zbyt wiele. Miedź w prawdzie w Londynie rośnie (wiadomo olimpiada - żartowałem) z powodu Chin... problemem jest raczej nie popyt ale jego wątłe podstawy... (oczekiwanie na rzekomą interwencję spowodowaną zagrożeniem recesją).

Co do KGHM zgadzam się z Krzysztofem, dla zdrowotności trendu należy się delikatny przystanek....

Jak długo potrwa, będziemy obserwować...

Pozdrawiam Wszystkich Klubowiczów i Sympatyków naszego Klubu. Moon_Dial
moon_dial / 2012-07-31 12:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Update!
Profilaktycznie zająłem długą pozycję ST/DT na ulubieńcu.... + płytkie SL
moon_dial / 2012-07-31 14:00 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Krzysztofie,

Dzięki w imieniu Wszystkich za przesłanie AT do eurodolara.

Dla przeciwwagi dodam info z ostatniej chwili DB przedstawił strategię, co zatrzymało apetyt na realizację na kluczowych indeksach.

Tak więc ostatnie słowo należeć będzie dziś wieczorem do NYSE.

Jak się to wszystko ułoży? Będziemy obcerwować...
moon_dial / 2012-07-31 14:52 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dobre dane makro z Kanady i USA powinny pomóc forexowi...
12tom12 / 89.72.151.* / 2012-07-31 20:18
czy jest jakaś szansa na otrzymywanie również tych analiz?
proszę o odpowiedź
moon_dial / 2012-08-01 09:31 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
do 12Tom12
Niczego nie obiecuję, ale prześlij swojego maila na naszą skrzynkę klubową, zobaczymy co da się zrobić :)

do Wszystkich

Wczoraj rynek konsumował spodziewaną decyzję FED w sprawie skupu obligacji. Decyzji która jeszcze nie zapadła.

Jest jeszcze jeden aspekt ważniejszy, mianowicie decyzja EBC odnośnie interwencji na rynku europejskich papierów dłużnych, to sytuacja jest klarowniejsza, bo decyzje zapadną za kilkanaście godzin, nawet mniej więcej wiadomo jakie.... :)
moon_dial / 2012-08-01 10:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
ALERT!

PMI dla Czech i info o Słowacji ok. Jest problem z PMI dla GB od razu widać było to na eurodolarze po komunikacie.

Wyleciałem na stopach z rynku jeden pakiet 126,xx i drugi pakiet niżej ustawiony 125,xx obie aktywacje się odpaliły i znów jestem na gotówce... Tym razem się nie udało...

Zaczekam z kolejną decyzją na to co zrobi rynek...
bwolf / 194.165.48.* / 2012-08-01 11:36
Alert jak najbardziej na miejscu.

Uff, w porę wyszedłem (na stopach). Podobnie jak Ty "Tym razem się nie udało..."

Pozdrawiam.
moon_dial / 2012-08-01 16:35 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)

bwolf 2012-08-01 11:36

Alert jak najbardziej na miejscu.

Uff, w porę wyszedłem (na stopach). Podobnie jak Ty "Tym razem się nie udało..."

Pozdrawiam.



Zgadza się... 122,8 (dzisiejsze minimum) choć można było jeszcze 1 DT obrót wykonać np 125 vs. 128 ale niestety eurodolar dalej pomaga niedźwiedziom nie tylko za oceanem....

Póty póki sytuacja na eurodolarze się nie wyklaruje, proponuję podtrzymać alert i zachowanie szczególnej ostrożności przy zajmowaniu pozycji.
k.baranki / 89.76.17.* / 2012-08-01 20:41
Witam,
Moon, thx za znakomity alert, skorzystałem na S125.x i K123 z groszami. Po twoim trafnym podsumowdniu forexu sp na S127 z groszami.

Twoje przewidywania odnośnie Edwarda również dobre, bo FED nie zmienił stóp procentowych więc NYSE tryskać optymizmem raczej chyba nie będzie...
moon_dial / 2012-08-02 09:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tak, Niestety moje przewidywania odnośnie eurodolara się sprawdziły.

Na dodatek słaba sesja w USA pomimo poprawnych relatywnie danych makro (Raport ADP i PMI) raczej nie pomaga.

Uważam jednak, że rynki wyczekują na dzisiejsze decyzje EBC, ciekawe czy to tylko polityczne obiecanki? Rynek mówi SPRAWDZAM!

do Krzysztofa,

Nie ma mowy o żadnym hazardzie, mam wyrobiony pogląd makro i pod jego założenia ustawiam DT zapewniam Cię że gdybym miał cofnąć czas zagrałbym TAK SAMO.

Może Cię to zdziwi, co na ten temat sądzę, ale z praktyki i doświadczenia wiem, że coś takiego jak zasady zajmowania pozycji to fakt jedynie książkowy, o którego istnieniu na dodatek wszyscy wiedzą.

A skoro wszyscy o nim wiedzą, to nie ma szans aby w 100% się sprawdził.

Poczytaj uważniej moje posty o mechanizmach efektywności rynku, wtedy lepiej zrozumiesz, jaki sposób inwestowania preferuję.

Ja jestem praktykiem, więc dla mnie jest ważny jest wynik ekonomiczny (przyrost gotówki na koncie) a nie to czy ktoś uważa że jego zdaniem mam rację w 100% czy w 99%.
moon_dial / 2012-08-02 10:02 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Poniżej cytuję depeszę agencyjną, ZWRACAM SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA PRZEDOSTATNI AKAPIT!!!
__________________________________________
"[...]Gazeta zastrzega, że zarząd banku nie podejmie dziś oficjalnej decyzji w tej sprawie. Na formalne potwierdzenie planów trzeba będzie poczekać do połowy września. Dopiero wtedy przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym rozstrzygną się losy Europejski Mechanizmu Stabilizacyjnego.[...]"
___________________________________________-

Niemcy - prasa - EBC - interwencja
IAR - Biznes
2 Sie 2012, 9:39


02.08.2012 (IAR) - Europejski Bank Centralny planuje zdecydowane kroki w walce z kryzysem. Jak donosi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", zarząd banku ogłosi dziś masowy skup obligacji krajów borykających się z finansowymi problemami.

Z informacji gazety wynika, że Europejski Bank Centralny planuje podwójne uderzenie w kryzys. Obligacje zagrożonych krajów ma skupować nie tylko sam bank, ale też powstający Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. Mechanizm kupowałby obligacje na mniejszą skalę, bezpośrednio od rządów. Bank centralny miałby za to działać z rozmachem na rynku wtórnym.

Gazeta zastrzega, że zarząd banku nie podejmie dziś oficjalnej decyzji w tej sprawie. Na formalne potwierdzenie planów trzeba będzie poczekać do połowy września. Dopiero wtedy przed niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym rozstrzygną się losy Europejski Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Skup obligacji ma być sposobem na obniżenie kosztów obsługi zadłużenia w takich krajach, jak Hiszpania czy Włochy, które płacą obecnie rekordowo wysokie stawki za pożyczanie pieniędzy na rynkach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Szymański/Berlin/dabr
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-08-02 14:36
Euro / U.S. Dollar 1:1 (EURUSD) 2 Sie, 14:34 1.23643 +0.01366 (+1.12%)

Proponuję odwołać nasz alert walutowy....
moon_dial / 2012-08-02 14:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
O ile forex sprawia wrażenie spokojniejszego o tyle kontrakty na indeksy NYSE nie kryją wyraźnego rozczarowania "efektem" konferencji...

S&P 500 Future (ES.F) 2 Sie, 14:44 1361.950 -8.200 (-0.60%)
moon_dial / 2012-08-02 15:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Oczywiście zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj dalej stoję ze zrealizowaną gotówką z boku i przyglądam się zgliszczom pozostawionym przez niszczycielską siłę kapitału spekulacyjnego...

WIG 40053.16 -0.25% 14:46
WIG20 2167.37 -0.97% 15:01
WIG20 Fut 2161 +0.05% 14:46
mWIG40 2225.28 -0.08% 14:46
sWIG80 9277.71 -0.16% 14:46
S&P500 Fut 1357.95 -0.89% 15:01
DAX 6686.87 -1.00% 14:44
USD/PLN 3.38045 +1.37% 15:01
EUR/USD 1.21828 -0.37% 15:01
Ropa Crude 87.69 -1.35% 15:01

A na koniec tej historii morał (nie wiem czy dostatecznie dobrej jakości);

JEŚLI KOMUŚ SIĘ WYDAWAŁO, ŻE FATALNE FUNDAMENTY GOSPODARKI GLOBALNEJ DA SIĘ W CUDOWNY SPOSÓB ZASTĄPIĆ OBIETNICAMI POLITYKÓW, TO MA TERAZ ZA SWOJE....
moon_dial / 2012-08-02 15:26 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Na kasowym gotóweczka, na terminowym "S"
moon_dial / 2012-08-02 15:35 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Euro / U.S. Dollar 1:1 (EURUSD) 2 Sie, 15:29 1.21926 -0.00351 (-0.29%)

Alert !!! walutowy po raz drugi, tym razem nie tylko DT, ale również ST.

Ta sesja to prawdziwa rzeź... Takie cyrki na rynkach to chyba widziałem ostatnio w 2008 r.

Czyżby zbliżała się kolejna fala ? Jest tu z nami jakiś Elliottowiec?
k.baranky / 89.76.17.* / 2012-08-02 17:51
co do eliotostwa to kompletna amba z mojej strony... ale moze Janosik cos podsunuje w temacie?
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-08-02 20:01
Witam Wszystkich !
Zakładam, że otrzymaliście moje wczorajsze i dzisiejsze maile.
Niestety z tego co widać, nikomu nie chciało ich się przeczytać, a szkoda.
Spodziewałem się dzisiaj nietypowej sesji i dlatego przesłałem 15 min wykres KGHM z zaznaczonymi targetami fali 5, zaznaczając, że można na nich ew. realizować zyski.
Kurs jak wiadomo osiągnął target minimum (kolor żółty).
Dodatkowo przesłałem sposób zajmowania pozycji na KGHM, po odcięciu dywidendy.
Kol. Moon-Dial skomentował to następująco:


Może Cię to zdziwi, co na ten temat sądzę, ale z praktyki i doświadczenia wiem, że coś takiego jak zasady zajmowania pozycji to fakt jedynie książkowy, o którego istnieniu na dodatek wszyscy wiedzą.

A skoro wszyscy o nim wiedzą, to nie ma szans aby w 100% się sprawdził.

Nie jestem primadonną i nie obrażam się, ale z taką argumentacją nie ma jak dyskutować, gdyż nie jest merytoryczna.
Dodatkowo, dla siebie wyciągam wniosek, że nie powinienem ujawniać pewnych szczegółów, gdyż skoro się wszyscy o nich dowiedzą, to ... itp.
Naprawdę, chyba jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji jest, że to nie kol. Moon jest autorem tej wypowiedzi.
Ktoś się poprostu pod Niego podszywa...
Wracając do tematu fal.
Naprawdę rozumiem, że nie wszyscy muszą znać fale, ale co następuje po 5 falowym impulsie wzrostowym, to każdy inwestor wiedzieć powinien.
To tak w kontekście wykresu KGHM 15 min, który przesłałem wczoraj.
Co do WIG-20, a co za tym idzie FW20, to kluczowym jest rozwój sytuacji na NYSE, a prognoza dotycząca S&P 500 jest doskonale znana i dalej aktualna.
Ostatnio była dyskutowana na wątku kol. Hukersa na bankier.pl.
Można poczytać.
EURUSD oraz USDCHF.
Wykresy i analizy falowe także przesłałem wczoraj i dzisiaj.
Pozytyw z dzisiejszej sesji na edku jest taki, że została zrealizowana formacja Bullish 5-0, co prawdopodobnie oznacza zanegowanie formacji Bearish Shark.
Wykres tygodniowy EURUSD.
Ważne poziomy zaznaczone.
Ta prognoza pokrywa się z falową.

Na zakończenie dodam, że obawiam się przesyłać wykresy, gdyż większość Klubowiczów nie potrafi ich zrozumieć i wpadając w panikę bądź w euforię podejmują niewłaściwe decyzje.
Pozdrawiam!
bwolf / 88.156.15.* / 2012-08-02 22:37
Miałem stać z boku, ale tworaz napisał "Tygodniowa (długoterminowa) jest jak widać spadkowa, ale godzinowa daje nadzieję na wzrosty w średnim terminie (możliwa Bullish 5 -0). Wszystko na wykresach (zwróćcie uwagę na oznaczenia fal na godzinowym). Jest więc nadzieja na wzrosty na KGHM, ale zachowajcie ostrożność."
Moje wejście 127.20 wyjście 129. A później konferencja pana Mario i ...
Dzięki tworaz, dzięki moon. Wasze uwagi - bezcenne.
Pozdrawiam.
k.baranky / 89.76.17.* / 2012-08-02 17:46
u mnie takze esy... po calosci jak stad na alaske... odwolanie alertu ptzedwczesne, jestem za utrzymaniem...

tworaz555 jak widzisz techniczne szanse W20 i FW20?
moon_dial / 2012-08-01 13:45 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tym nie mniej jednak, to co nam KGHM dał zarobić ST/DT w zeszłym tygodniu, to był przyzwoity wynik (jak dla mnie).

Teraz na eurodolarze sytuacja jest co raz mniej ciekawa... jeśli EBC i FED w dalszym ciągu nie dadzą żadnego konkretnego info odnośnie stymulowania rynków i ponownie skończy się na politycznych deklaracjach, wtedy eurodolar może wtedy niestety wypełnić scenariusz techniczny, o którym pisał wcześniej Krzysztof.
moon_dial / 2012-08-01 15:05 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Bardzo dobre dane ADP.
Bardzo dobry PMI dla USA.

Miejmy nadzieję, że to pomoże inwestorom za oceanem.
tworaz555 / 83.28.48.* / 2012-08-01 16:40
Cóż można napisać Drodzy Koledzy ?
Nie obraźcie się, ale wskakiwanie do jadącego pociągu jest niebezpieczne,szczególnie gdy się nie wie dokąd ten pociąg zmierza...
To hazard !
Rozumiem, że chcecie grać np. day-trading, ale jakieś zasady zajmowania pozycji obowiązują.
To samo dotyczy zleceń stop - loss.
Później prześlę Wam na e - mail instrukcję, jak powinno wyglądać zajęcie pozycji na KGHM w okresie po odcięciu dywidendy.
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-07-31 15:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
dobrze, że wytrzymaliśmy wojnę nerwów bo;

S&P500 1385.80 +0.04% 15:42
Nasdaq 2955.86 +0.34% 15:42
USD/PLN 3.34242 -0.43% 15:42
EUR/USD 1.22946 +0.33% 15:42
Ropa Crude 89.59 +0.08% 15:42

Jest więc duża szansa na bardzo dobrą sesję za oceanem. Jeśli ten wariant rynek wybierze, jesteśmy w domu, pozytywna luka otwarcia nie wykluczona.

Ale spokojnie, jeszcze za wcześnie na szampana.... :)
TDI / 31.187.12.* / 2012-07-31 14:21
Podpinam się pod podziękowania moon-a, ostatnio z KGHM prawie w punkt! Skorzystałem i chyba nie tylko ja:) pozdrawiam serdecznie
tworaz555 / 83.28.151.* / 2012-07-31 13:19
Analizę EURUSD, przesłałem na e-mail.
Pzdr.
moon_dial / 2012-07-26 14:03 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jestem od środka dnia w pociągu z powrotem...

Eurodolar nadrabia, nawet odrobinę lepiej niż przypuszczaliśmy... więc...

KGHM AVANTI (jak swego czasu pisał Oloo)!!!
moon_dial / 2012-07-26 14:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
dobre dane makro z USA (szczególnie te z rynku pracy) zadziałały bardzo pozytywnie....

Nie tylko na rynek walutowy, ale również na pozostałe rynki....

APETYT N RYZYKO INWESTORÓW Z ZA OCEANU WRESZCIE SOLIDNIE ROŚNIE!

S&P500 Fut 1351.65 +1.24% 14:55
DAX 6521.76 +1.80% 14:40
USD/PLN 3.36498 -2.48% 14:56
EUR/USD 1.23011 +1.27% 14:56
Ropa Crude 90.17 +1.31% 14:56
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-27 09:05
Witam.
Moon, zagrałem podobnie co Ciebie. Wejście po 110.xx, wyjście 114.xx. Wczoraj miałem dać sobie spokój, ale EUR/USD do góry postanowiłem wskoczyć (117). Patrząc na zamknięcie w Stanach powinno być dobrze.

Pozdrawiam.

Aha. Monn_dial + Tworaz555 = SUKCES.
Dzięki panowie.
moon_dial / 2012-07-27 09:47 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)

bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-27 09:05
[...]

Aha. Monn_dial + Tworaz555 = SUKCES.
Dzięki panowie.

_______________________

Do BWolf

Tak, obecne sukcesy moich limitów aktywacji, których projekt czy zarys publikowałem na forum w tym tygodniu były w dużej mierze inspirowane analizami Krzysztofa w konfrontacji z moimi analizami makro.

Właśnie o to chodzi w naszym klubie... Jeden zna się na AT (np. Krzysztof) drugi zna się na mikro i makroekonomii (np. ja) Zespół = Klub = Sukces.

Z realizowałem zyski po 121,xx te z puli 114,xx oczywiście ustawienie moich SP nie oznacza że nie będzie dalej rosło...

Po prostu wychodzę, bo ten zysk mi wystarcza, oczywiście reszcie tych co w pociągu życzę dalszych równie poprawnych zysków i dalszych zysków tylko ZREALIZOWANYCH a nie PAPIEROWYCH... :))))
moon_dial / 2012-07-27 11:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Nic nie sugeruję, ale zapala nam się małe światło ostrzegawcze !!!!

S&P500 Fut1354.15 -0.15% 11:03
DAX 6533.07 -0.76% 10:47
EUR/USD 1.22490 -0.24% 11:03

Może to oznaczać naszą kolejną realizację w samą porę ;)))
moon_dial / 2012-07-27 12:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dla tych co poza tematami makro, wyjaśniam iż uprzednio cytowane pogorszenie na forexie spowodowane jest tym, że Bundesbank (wg doniesień prasowych) nie zamierza zmienić zdania odnośnie dotychczasowej polityki zakupu obligacji przez EBC. Stanowisko to stoi w opozycji z deklaracjami Dragiego z przed wczoraj i psuje dziś sytuację na eurodolarze i może pogorszyć nastroje na innych rynkach.

Na szczęście surowiec bazowy sobie dobrze radzi, więc na KGHM nie musi się nadmiernie bać DAXA...

Jak na razie jest całkiem poprawnie ( + 4,7 % )
moon_dial / 2012-07-26 11:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Patrycjo, Witamy Ciebie w naszym klubie.

Zadałaś bardzo trafne i za razem trudne pytanie.

Osobiście w perspektywie krótkoterminowej nie spodziewałbym się rewolucji na eurodolarze raczej optuję za neutralnym horyzontem (o ile politycy europejscy czegoś nie zepsują).

W perspektywie średnioterminowej są dwa warianty jeden ponowne testowanie minimum trzyletniego oraz mniej prawdopodobny wariant kreowania lekkiego odbicia w neutralnych rejonach.

Perspektywa długoterminowa jednak jest w moim przekonaniu raczej negatywna.
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-23 15:10
Poszło po 114.xx PLN. Szkoda, że nie szybciej, jak zrobił to moon_dial (dobre wyczucie). Tworaz, jeśli możesz napisz, czy zajmowanie pozycji w okolicach 110 PLN to dobry pomysł.

Z góry dzięki i pozdrawiam.
tworaz555 / 83.28.81.* / 2012-07-23 16:23

Poszło po 114.xx PLN. Szkoda, że nie szybciej, jak zrobił to moon_dial (dobre wyczucie). Tworaz, jeśli możesz napisz, czy zajmowanie pozycji w okolicach 110 PLN to dobry pomysł.

Z góry dzięki i pozdrawiam.


Niestety to bardzo źle postawione pytanie.
Przypominam więc raz jeszcze.
Sygnał do zakupu daje rynek.
Prognoza jest taka, że na dziennym mamy prawdopodobną formację Bullish Shark z PRZ (118,530-109,924).
Zlecenie zakupu z limitem aktywacji ustawiamy po wygenerowaniu się sygnału zakupu, który potwierdzi formację.
Tyle w tym temacie.
Trzeba poprostu obserwować sygnały rynkowe.
Osobiście podejrzewam, że będzie próba wywołania paniki celem przełamania ww formacji, a walka może się rozegrać w okolicach dna PRZ.
Dlatego zajmowanie pozycji w tych okolicach bez sygnału zakupu to zagranie czysto hazardowe.
Wcześniej w ramach eksperymentu wysyłałem członkom tzw. Klubu analizy na e-mail, gdzie starałem się wyjaśnić zasady zajmowania pozycji.
Niestety okazało się, że praktycznie żaden z Klubowiczów nie potrafił czytać ze zrozumieniem, a ochota do edukacji i wymiany poglądów była zerowa.
Dlatego zakończyłem wysyłanie analiz.
Powtarzam raz jeszcze.
Pozycję zajmujemy na podstawie prognozy potwierdzonej sygnałem zakupu, a nie na podstawie przeczuć, wskazań szklanej kuli czy innych tego typu irracjonalnych przesłanek.
Pozdrawiam!
agata605 / 46.205.77.* / 2012-07-24 12:20
Witam,Tworaz jesteś wielki.Lepiej sie Was czytało na bankierze.
bwolf / 88.156.15.* / 2012-07-23 22:44
Tworaz555, kurka, szacunek dla Ciebie. Jesteś super gość. Ja, uczę się dopiero inwestować na giełdzie. Shark, trochę średnio mi wychodzi (jak starczy mi czasu w pracy, jutro będę zgłębiał swoją wiedzę). Niestety, nie należę do Waszego tzw. Klubu i nie było mi dane przeczytać Twoich wyjaśnień jak zajmować pozycję. Czytając jednak to co piszesz na forum, muszę stwierdzić, że robisz kawał naprawdę dobrej roboty (moon_dial'a, również lubię poczytać). Za wszystko wielkie dzięki i pozdrowienia.
moon_dial / 2012-07-24 10:05 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Krzysztofie,

Ja również, dobrze wykonałeś swoją analizę. Interesuje mnie szczególnie to co napisałeś wczoraj o eurodolarze, że tam jest jeszcze techniczne miejsce do dalszych spadków. Czy mógłbyś bardziej rozwinąć ten temat na forum (piszę głównie z myślą o tych Klubowiczach co nie są na naszej liście)?

Dziś nasze przewidywania i obawy techniczne oraz te fundamentalne sprawdziły się.

Póty póki eurodolar nie odbije choć części strat to będziemy mieć dalej przewagę podaży.

Niestety nie ma fundamentalnych przesłanek do wykreowania wyraźnego odbicia na eurodolarze.

UWAGA!!!!

Pojawiła się kolejna niepokojąca wiadomość, mianowicie negatywna perspektywa ratingu Niemiec.

Zakaz krótkiej sprzedaży w Hiszpanii niewiele zmienił...
tworaz555 / 83.28.86.* / 2012-07-24 13:05

. Interesuje mnie szczególnie to co napisałeś wczoraj o eurodolarze, że tam jest jeszcze techniczne miejsce do dalszych spadków. Czy mógłbyś bardziej rozwinąć ten temat na forum (piszę głównie z myślą o tych Klubowiczach co nie są na naszej liście)?


Witam Moon!
Zerknij na tygodniowego EDKA.
Formacja Bullish Shark z prawdopodobnym targetem 1,15960 - 1,15630.
Dlatego napisałem, że jeszcze jest miejsce do dalszych spadków.
Wieczorem postaram się podesłać wykres na e-mail.
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-07-24 15:22 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dzięki Krzysztofie,

Bardzo mi pomogłeś, trochę się wahałem, ale postanowiłem odebrać swoje akcje ulubieńca

po 111,xx te które sprzedałem w piątek w przedziale 117,5x - 117,90

liczę na potwierdzenie na eurodolarze Twojej formacji i jakąś odp. byków na S&P po wystąpieniu Benego.
moon_dial / 2012-07-25 14:59 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)

trochę się wahałem, ale postanowiłem odebrać swoje akcje ulubieńca

po 111,xx te które sprzedałem w piątek w przedziale 117,5x - 117,90

liczę na potwierdzenie na eurodolarze Twojej formacji i jakąś odp. byków na S&P

_______________

Nie chwaląc się... znowu OOOSTRE Bingo... ( + 2,78 % ) czy coś więcej pisać muszę?
moon_dial / 2012-07-25 15:24 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Zrealizowałem zysk ST po 117,6x i 117,7x z puli zakupionej wczoraj po 111,xx
moon_dial / 2012-07-25 15:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
sorry realizacja była z limitem aktywacji SP 114,7 oczywiście...

za pomyłkę przepraszam. Tym co w pociągu życzę kontynuacji odbicia mi zysku na ten czas wystarczy.... :))))
moon_dial / 2012-07-25 16:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Sprzedaż nowych domów (czerwiec) 350 tys. (prog. 369 tys.)

Dane z rynku nieruchomości USA dalekie od oczekiwań (delikatnie pisząc).

Nie musi to być więc rewelacyjna sesja na NYSE, nawet pomimo teoretycznej obrony trzyletniego minimum eurodolara, które ponownie może być testowane (oby nie prędko).
K.Baranky / 89.76.17.* / 2012-07-25 17:10
Moon, jestem w szoku, dałeś taką lekcję DT. ... że notmalnie uffffff...

przepięknie rozpisane limity aktywacji, zodp. wyprzedzeniem.... i książkowo wzorowy stop profit!

graty i szacuneczek z mojej strony....

ps. nerwy to ty kuźwa masz chyba ze stali bracie...
tworaz555 / 83.28.86.* / 2012-07-24 15:42

postanowiłem odebrać swoje akcje ulubieńca

po 111,xx te które sprzedałem w piątek w przedziale 117,5x - 117,90

liczę na potwierdzenie na eurodolarze Twojej formacji i jakąś odp. byków na S&P po wystąpieniu Benego.


Nie krytykuję, ale ja bym poczekał na sygnał zakupu.
Każda formacja może zostać złamana.
Pozdrawiam!
andrzej.w / 213.31.11.* / 2012-07-25 13:32
Witam,

tworaz, czy mógłbyś mi od czasu do czasu przesłać swoje analizy? uczę się tych formacji na których ty się opierasz, będzie mi to bardzo pomocne. dzięki z góry
moon_dial / 2012-07-25 09:55 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam

Wczoraj w nocy było trochę strachu o eurodolara, co nie pomogło wczoraj S&P i NIKKEI.

Dziś jednak uspokajające wypowiedzi ze strony EBC w przedmiocie Hiszpanii i Portugalii zmieniły wyraźnie sytuację na plus.

Czy te lepsze nastroje na forexie się utrzymają, będziemy obserwować...
k.barnky / 89.76.17.* / 2012-07-23 22:26
Tworaz55,
dzieki za dobrą analizę, ale jak sam zauwżyłeś, im bardziej rynek jest rozemocjonowany negatywnymi informacjami ze świata gospodarki tym mniejsza szansa na wygenerowanie wiarygodnego sygnału technicznego (jakiegokolwiek).

W takiej sytuacji sp i sl must have...

Moondial,
także trafiona diagnoza. Piszę o twoim piątkowym zrealizowaniu pozycji, argumentowanej trafną diagnozą forexu i okoliczności danych z gospodarek UE i USA.

NYSE na minusie... więc może jutro czeka nas jakaś luka otwarcia....
moon_dial / 2012-07-23 15:07 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tak Krzysztofie,

Tym razem, w przypadku eurodolara, AT jest idealnie zgodna, z tym co wynika z negatywnych oczekiwań wobec obecnych fundamentów gospodarki globalnej.

Rano, na informacje makro opisane w moim poprzednim poście, indeksy parkietów w Hiszpanii i Włoszech zareagowały bardzo negatywnie. GPW również nie wyłamała się z tego "kolektywu".

"S" -ki na KGHM zgodnie z oczekiwaniami bardzo dobrze zarabiają, bo już na kasowym są już ponad trzyprocentowe spadki....

Cóż za doładowanie i to w trakcie 1 sesji (w piątek jak pisałem w zeszłym tygodniu domknąłem pozycję kasową)....
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-10 13:50
Jaki przewidujecie kurs po odcięciu. Myślę, że w połowie lipca może zacząć się gra pod QE3? Co mądre głowy na to?
prof_wiatr / 95.49.76.* / 2012-07-11 19:42
Jutro otwarcie 116,56zł, za dwa dni pewnie dojdziemy w okolice 110zł, i co dalej, w jakim kierunku pojedzie kurs?

Mam swoje typy, ale az boje sie napisać, bo znowu będę beeeeee
tworaz555 / 83.28.170.* / 2012-07-11 21:35
Możesz pisać śmiało...
Nie zamierzam nikogo krytykować.
To co wiem zachowam dla siebie ;-))
Pozdrawiam!
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-12 08:22
Swoje prognozy możecie napisać. Być może nawet skorzystam. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że giełda jest nieprzewidywalna. Zakładam lekki spadek i mocniejsze odbicie. He, tworaz, co Ty na to? (prowokuję Cię do dyskusji, gdyż zauważyłem, że z Twoich rad warto korzystać). Za to dzięki.
tworaz555 / 83.28.83.* / 2012-07-12 12:58

Swoje prognozy możecie napisać. Być może nawet skorzystam. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że giełda jest nieprzewidywalna. Zakładam lekki spadek i mocniejsze odbicie. He, tworaz, co Ty na to? (prowokuję Cię do dyskusji, gdyż zauważyłem, że z Twoich rad warto korzystać). Za to dzięki.

Analizę przesłałem wczoraj na e-mail.
Zaznaczyłem strefę odbicia (PRZ), tak że myślę, iż prognoza jest jednoznaczna.
Wiadomo też jak ewentualnie założyć stop-loss (poniżej dolnej granicy PRZ)
Pzdr.
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-12 14:34
Niestety, nie należę do Waszego "klubu e-mail'owego", dlatego też posiłkuję się Waszymi ogólnodostępnymi informacjami.

Pozdrawiam.
moon_dial / 2012-07-13 09:42 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Ceny miedzi w Londynie rosną (update)
PAP - Biznes
13 Lip 2012, 9:15


13.07. Londyn, Nowy Jork, Szanghaj (PAP/Bloomberg) - Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, po tym jak najsłabsze od trzech lat dane o wzroście PKB w Chinach wzbudziły spekulacje na temat możliwości większej stymulacji gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.605,5 USD za tonę, po wzroście o 0,7 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na wrzesień w transakcjach podrożał o 0,9 proc. i jest wyceniany na 3,445 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na październik podrożała o 0,5 proc. do 55.420 juanów (8.690 USD).

Chińska gospodarka spowalnia już szósty kwartał, co wywiera presję na premiera Wen Jiabao na podjęcie bardziej stanowczych działań pobudzających wzrost. Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w II kw. 2012 r. o 7,6 proc. rdr, po wzroście w I kw. o 8,1 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w II kwartale wzrostu PKB rdr o 7,9 proc. To najsłabsze tempo wzrostu gospodarki Chin od trzech lat.

Ludowy Bank Chin ogłosił 5 lipca obniżenie stóp procentowych, jednak zdaniem analityków potrzebne są dalsze kroki.

"Wraz ze stałym spowalnianiem wzrostu gospodarczego, a także wyhamowaniem na giełdach surowców potrzebne są dalsze środki pobudzające gospodarkę" - powiedział Fang Junfeng, analityk z Shanghai CIFCO Futures Co. (PAP)

mj/ jtt/
moon_dial / 2012-07-12 10:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam,

Za niedługo czeka mnie wypoczynek, szykuję się do wyjazdu, więc będę (jak pisałem wcześniej) będę rzadziej obecny na klubowym forum.

Co do meritum tematu, to uważam, że jest duża szansa na szybkie nadrobienie odcięcia i spore zyski na ulubieńcu i to nieomal niezależnie od tego co będzie działo się na zewnątrz.

Oczywiście to moje luźne spekulacje, jak będzie zobaczymy. A, i jeszcze jedno jestem oczywiście na pokładzie....

Pozdrawiam Wszystkich Moon.
bwolf / 194.165.48.* / 2012-07-12 11:05
Dzięki moon_dial. Zawsze miło się Was czyta.

Pozdrawiam.
markomania / 2012-07-10 09:11
Trwa oferta inwestycyjna SDS - Surfland Deweloper System. Zapraszamy na zapoznanie się z ofertą. To już ostatnie dni...
dominik_b / 2012-07-10 09:18
Także polecam zapoznanie się z teaserem spółki SDS - Surfland Dewleoper System. Branża informatyczna - duży potencjał!!! spółki tradycyjne są za bardzo podatne na koniunkture, branża informatyczna funkcjonuje na innych zasadach.
ziemek19 / 46.134.240.* / 2012-07-05 16:26
Jaś macha kijaszkiem jabłko trącił ,i zjadł.
tworaz555 / 83.28.167.* / 2012-07-05 17:11

Jaś macha kijaszkiem jabłko trącił ,i zjadł.


Cóż jesteśmy (podobno...) w Europie i amatorów kwaśnych (niedojrzałych) jabłek tolerujemy...
Pzdr.
nowy1234 / 95.49.73.* / 2012-07-09 22:41
jak bedzie odcinany "kurs", w czesciach czy od razu całość, może ktos odpowie?
.....................
bo tutaj wszyscy wszystko wiedza,..........
ja_znawca / 194.165.48.* / 2012-07-10 08:09
Całość.
ziemek19 / 46.134.193.* / 2012-07-03 15:06
Jaś trzy razy skakał po jabłuszko.Zmęczył się i dalej wiadomo co.
tworaz555 / 83.28.152.* / 2012-07-03 21:38
Oczywiście popełnił Harakiri gdy jednak wreszcie udało mu się go zdobyć...:@))
Po ograniczeniu komunikacji mailowej (jak sugerował Moon) poziom wątku jednak dramatycznie wzrósł... :@))))))))))))))))
Generalnie żadnych konkretów !
Mnie to pasi...
Pozdro...
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-07-04 16:11
Moi Drodzy,

Z uwagi na planowany długi urlop prawdopodobnie na pewien czas zmuszony będę zawiesić moją działalność klubową.

Bardzo proszę Krzysztofa o zastąpienie mnie w moderowaniu naszego wątku klubowego na czas mojej nieobecności na forum.

Pozdrawiam Wszystkich,

Moon_Dial
ziemek19 / 46.134.205.* / 2012-06-20 19:32
Jest decyzja FED-u operacja twist
tworaz555 / 83.28.165.* / 2012-06-21 09:02

Jest decyzja FED-u operacja twist


I co z tego wynika ?
Pzdr.
ziemek19 / 46.134.196.* / 2012-06-21 10:21
Zawsze obserwować warto pierwszą reakcję rynku.Jednak s&p 500 pod silnym oporem nie zdołał się wybić.Powinien zbierać siły więc pewnie się cofnie by się rozpedzic i znów spróbować.
moon_dial / 2012-06-22 09:17 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Niestety otrzeźwienie po sztucznej euforii po wyborach w Grecji uprzytamnia, iż negatywne nastroje dalej są groźne dla indeksów.

Nierozwiązana sprawa Hiszpanii nie daje spokojnego snu nikomu, kto obraca dużymi kwotami na rynkach obligacji...

Nastroje te przenoszą się wprost na inne rynki, co widać również po forexie....
songoar / 88.156.21.* / 2012-06-28 23:24
Pytanie do "przyjaciół" (moon_dial, tworaz555, prof_wiatr). Z Waszych rad najczęściej korzystałem, dlatego prosiłbym o podpowiedź. Sprzedawać, czy czekać do dywidendy?
tworaz555 / 83.28.159.* / 2012-06-29 09:40
Należy ustawić prawidłowego stopa, ale to zależy po ile kupiłeś.
Jak wcześniej napisałem, kluczowym jest przekroczenie bądź nie poziomu 154,7.
W tej chwili jesteśmy pod silnym oporem.
Jego sforsowanie otworzy drogę do wzrostów.
Niepowodzenie oznacza spadki.
Pzdr.
songoar / 194.165.48.* / 2012-06-29 10:52
Dzięki. Kupiłem po 135 PLN, także jestem jeszcze "wirtualnie zarobiony".
moon_dial / 2012-07-02 13:18 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Ja odpowiem na pytanie żartobliwie. KGHM to walor który nie nadaje się do tego by go sprzedawać - oczywiście ta teza tyczy się tylko rentowności rachunku dywidendowego (bo w tym kontekście padło pytanie).

Swego czasu NYSE_INWESROWANIE prezentował w dawnych edycjach naszego Klubu stosowne wyliczenia, z pewnością, pomimo upływu lat wiele się w tej kwestii nie zmieniło.

Wyjątkiem był rok 2008 po dotkliwych spadkach, dywidenda okazała się "modliszką" (starzy wyjadacze klubowi wiedzą o co chodzi).

Ci co pamiętają czasy publikowanego w tym okresie "Horyzontu powrotu" pewnie się dziś razem ze mną śmieją pod nosem, wspominając tamte czasy.... gdy skupowaliśmy wtedy KGHM po 40 i po 60 zł (wszyscy na forum uważali nas za szaleńców) jednak zrozumienie tego zagadnienia przyszło później gdy po blisko roku zamknęliśmy deklarowaną z wyprzedzeniem pozycję kasową po 19x,x Ci co poczekali jeszcze kolejne 2 lata odcięli jeszcze dwie kolejne tłuste dywidendy....

Ale to już było.... znikło gdzieś za nami...
moon_dial / 2012-06-21 09:19 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam Wszystkich,

Na początek nowa ale nie zaskakująca informacja odnośnie dywidendy KGHM i ciekawy komentarz;

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;wyciagnie;z;kghm;nawet;8;miliardow;ile;na;tym;stracisz,201,0,1108937.html

Oczywiście nikogo nie dziwi fakt iż pazerność Skarbu Państwa z jednej strony jest źródłem (tradycyjnej już) niezdrowej spekulacji pod dywidendę, z drugiej strony jest przekleństwem dla firmy...

Gdzie jest kompromis między prawami właściciela do zysku, a gdzie jest granica po przekroczeniu której akcjonariusze z taką polityką dywidendową, wobec spółki mogą zaczynać działać na jej szkodę utrudniając w sposób znaczący jej rozwój, lub wręcz doprowadzają do nieciekawej sytuacji finansowej wyprowadzając zysk ze spółki poprzez uchwalanie skrajnie wysokiej dywidendy. Nie sugeruję, że ma to miejsce w KGHM, tym nie mniej ten pozorny paradoks jest niewątpliwie intrygujący....

Gdzie kończy się liberalizm tam zaczyna się zdrowy rozsądek i myślę, że salomonowy wyrok w tej kwestii nie zapadnie, bo jednoznaczna odpowiedź na ten dylemat po prostu nie istnieje.
mm290 / 37.209.133.* / 2012-06-21 09:14
nie wiem
ziemek19 / 46.134.212.* / 2012-06-19 22:01
Aktualizacja ;http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/279526
moon_dial / 2012-06-20 08:44 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam,

Z pewnością zdecydowana większość z nas ucieszyła się z doskonałej wczoraj sesji na naszym ulubieńcu.

Ustabilizowanie sytuacji politycznej w Grecji dało odetchnąć rynkom...

Dalej jednak niepokojąco wyglądają skutki spekulacji na obligacjach hiszpańskich, które ostatnio stały się swego rodzaju probierzem nastrojów inwestorów z Eurolandu....
ziemek19 / 46.134.214.* / 2012-06-13 21:37
A może tak:http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/279001
moon_dial / 2012-06-14 12:00 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Z mojej strony Alert! Z powodu;

Włochy sprzedały 3-letnie obligacje za 3 mld euro. Średnia rentowność 5,3%, poprzednio 3,91%.

WIG20 Fut 2114 -4.04% 11:42

Na kasowym na razie spokojnie....

Dane makro z Eurolandu bez niespodzianek.
tworaz555 / 83.28.81.* / 2012-06-14 13:09
Witam!
Zgodnie z sugestią Moona od dzisiaj zawieszam wysyłanie analiz na e-mail.
Odradzam panikę (KGHM)...
Na razie nie został wygenerowany sygnał sprzedaży (na dziennym...).
Wręcz przeciwnie (patrz wcześniejszy e-mail).
Członkom klubu wysłałem wykresy .
Na 60 min widać formację Bearish Shark.
W tej chwili trwa walka w okolicy górnego ograniczenia strefy PRZ 1.
Wynik nie jest przesądzony.
Jeżeli nastąpią spadki to należy zakładać odbicie ze strefy PRZ 2.
Granice stref są oznaczone, tak że nie powinno być kłopotu z podjęciem ew. decyzji.
Przełamanie poziomu 154,7 otwiera w średnim terminie drogę do poziomów (190 -218).
Pozdrawiam!
ziemek19 / 46.134.214.* / 2012-06-14 20:51
Jak wyznaczać strefy PRZ.Czy jest wyznaczane według określonego logarytmu? Czy można napisać określona formułę i zaszczepić ją do amibrokera?Technika ichi nie generuje bowiem PRZ.
tworaz555 / 83.28.156.* / 2012-06-15 00:04
PRZ to pojęcie z Analizy Harmonicznej.
Sposób ich wyznaczania wynika wprost z definicji poszczególnych formacji.
Często PRZ jest kombinacją (w sensie iloczynu zbiorów) PRZ formacji składowych.
Technika Ichimoku rzeczywiście ich nie określa
dokładnie.
Nie znam dokładnie programu Amibroker, ale ponieważ algorytm wyznaczania PRZ jest w sensie matematycznym ścisły, więc z pewnością można napisać odpowiedni skrypt.
Pzdr.
moon_dial / 2012-06-15 14:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witam,

Cieszę się, że zapowiedzi banków centralnych UE uspokoiły rynek. Zmienność nastrojów, jaką mieliśmy na rynku terminowym była dość nieprzyjemna dla co poniektórych... również na kasowym...

Niestety do takich skrajnych wahań musimy się przyzwyczaić, lub się z nimi zaprzyjaźnić grając ST/DT.

W Hiszpańskich mediach dominują 2 tematy, fatalne dane makro i sukcesy ichniejszej drużyny na Euro 2012...

Co do FKGHM/KGHM to pisałem jakiś czas temu o spekulacjach pod dywidendę, ci co podówczas się przyjrzeli tematowi bliżej dziś liczą zyski.... Proszę przez tą euforię nie zapomnieć przypadkiem o realizacji....

Pozdrawiam Wszystkich Moon-Dial
L-Jay / 77.253.34.* / 2012-05-31 22:06
Krzysztofie,

należą Ci się podziękowania za Twoją pracę, którą wkładasz w analizę jaką Nam podsyłasz.

Zakupiłem trochę za wcześnie swój mały pakiet akcji KGHM bo 22.05 po 123,50. Później kurs zszedł jeszcze do 114,xx ale cierpliwość popłaca i już jestem do przodu. Stop ustawiłem na jutro 0,20 poniżej dzisiejszego otwarcia. Patrząc na MACD, kurs powinien zmierzać na północ ale stop jest obowiązkowy ;)
doradzcie cos / 31.174.120.* / 2012-06-03 10:32
czy obecne poziomy są dobre do zajęcia pozycji?
pozdrawiam
Moon-Dial / 79.188.162.* / 2012-06-01 16:03
Witam Ekipę.

Nawiązując do sytuacji na S&P przypomnę o cytowanym przeze mnie starym przysłowiu giełdowym;"Sell in May and go away," i o prognozach (negatywnych prognozach po wyłamaniu AT) z poprzedniego miesiąca.

W przeciągu jednego m-ca maja S&P oddał cały dorobek wypracowany od początku roku spadając do okolic poziomu ze stycznia...

Wracając na nasze podwórko i do naszych wewnętrznych okolicznościach makro, to mamy do czynienia trochę z błędnym kołem.

Z jednej strony gorsze od oczekiwań analityków odczyty PKB z drugiej strony słabnąca waluta i inflacja spowodowana wzrostem cen towarów importowanych i importowanej inflacji wynikającej ze wzrostu cen paliw dyktowany właśnie drastycznie taniejącą złotówką. Dlatego cena ropy spada, a na stacjach benzyna ciągle jest co raz droższa, w raz z nią rośnie natychmiast inflacja, a ta powoduje, że RPP musi ograniczać inflację poprzez kolejne podwyżki stóp procentowych, a te powodują droższy pieniądz i wyhamowanie akcji kredytowej i w konsekwencji kolejne pogorszenie PKB, które zachęca inwestorów zagranicznych do wychodzenia z naszego rynku akcji i z naszej waluty powodując kolejne serie deprecjacji naszej waluty i błędne koło się zamyka....
wykresyGieldowe / 2012-06-03 10:59 / Tysiącznik na forum
To prawda, ale tylko półprawda.

Przedstawiłeś ten vicious cycle jako jakieś nieszczęście, które nas niesprawiedliwie spotykająca, a w rzeczywistości jest on prostą konsekwencją virtuous cycle sprzed kilku lat.

Kredyty w CHF rosły wzmacniając złotówkę, więc RPP podnosiła stopy, co zwiększało zainteresowanie kredytami w walutach.

Teraz nie ma nieszczęścia - jest tylko pora splacania kredytów.
moon_dial / 2012-06-04 13:28 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
@ Wykresy Giełdowe

Tak. Zrobiłem to celowo, ponieważ czym innym są rozważania ceteris paribus w przedmiocie dowolnego vicious cycle, które tak abstrahowane, przy tak trudnych warunkach makroekonomicznych mogą być traktowane jedynie poglądowo, a czym innym jest skutek psychologiczny publikacji danych makro, który przekłada się na obecną zmienność analizowanych indeksów.
moon_dial / 2012-06-04 16:17 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A tak przy okazji;

USA: Zamówienia w przemyśle (kwiecień) -0,6% m/m (prog. 0,3% m/m
USA: Zamówienia na dobra trwałego użytku - fin. (kwiecień) -0,6% m/m (prog. 0,2% m/m)
USA: Zamówienia na dobra bez środków trans. - fin. (kwiecień) 0% m/m (prog. -0,6%

Czyli za oceanem rewelacji (ponownie) nie ma...
moon_dial / 2012-06-06 12:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
@ Doradzcie Coś

Nie zajmujemy się doradztwem inwestycyjnym (ściślej nie wszyscy z nas) zwłaszcza na forum dyskusyjnym.

Warto (tak jak pisali moi przedmówcy) pamiętać o KGHM i spekulacjach pod dywidendę. Oczywiście niczego nie sugeruję, zwłaszcza na tym poziomie cenowym i w tych warunkach makro.

Osobiście wejdę (ze względów podatkowych) LT już po odcięciu dywidendy, do tego czasu będę szukał zysków poprzez ST/DT na tym walorze.
tworaz555 / 83.28.168.* / 2012-06-08 11:15
@ Doradźcie Coś!
Niezbyt szczęśliwe sformułowanie.
Oczekujesz, że ktoś Ci powie kupuj teraz i trzymaj do określonego dnia albo poziomu, tak, abyś zarobił dużo pieniędzy.
Zarabiać należy na wahaniach ceny obojętnie w jakim horyzoncie czasowym.
Ostatnio zasygnalizowałem sygnał zakupu (by e-mail) K > 122,5.
Jak mi wiadomo, z Klubowiczów kupiła tylko jedna osoba...
Oczywiście po zakupie należy ustawić stop-loss na akceptowanym indywidualnie poziomie.
Jaki z tego wniosek?
Większość woli kupować w oparciu o przeczucia, intuicję czy wskazania szklanej kuli..., a nie w oparciu o przesłanki merytoryczne!
Zresztą aktywność na tym forum, doskonale potwierdza tą tendencję.
Chcemy wierzyć, że szklana kula powie nam prawdę, a własny umysł uważamy za nieudolne narzędzie.
Taka jest mentalność dawców kapitału ;@))
Pozdawiam!
k.baranky / 89.76.17.* / 2012-06-08 23:15
@tworaz
jestem pewien, że nie tylko jedna osoba. Wiele osób (zdecydowana większość) Klubowiczów nie pisze o zajmowanej pozycji i całe szczęście. Myślę, że największym plusem Klubu jest gromadzenie ważnych przesłanek mogących wpływać na rynek. Zarówno technicznych, jak i makro.

Mało osób pisze, za to wszyscy myślą... ważne, że z dobrym skutkiem....
tworaz555 / 83.28.150.* / 2012-06-09 23:02
Masz rację!
Zacząłem myśleć i przestaję pisać...
Pzdr.
moon_dial / 2012-06-11 10:27 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Krzysztofie, ja jestem pewien, że Tobie akurat nie zdarzyło się przestać myśleć pisząc, tak jak chyba zdecydowanej większości tutaj.

Ja również wolę mniej komentarzy, ale za to celnie i na temat.

Odkąd się tu pojawiłeś wątek zmienił się na lepsze i jeśli przestaniesz pisać, to będzie to ogromna strata dla naszego Klubu, którego funkcjonowanie bez Ciebie trudno mi sobie teraz wyobrazić.
moon_dial / 2012-06-11 11:20 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A tak w temacie to napiszę krótko... O dzisiejszą sesję jestem najzupełniej spokojny, dzięki dofinansowaniu banków hiszpańskich...

Na jak długo starczy tej euforii, myślę, że AT Krzysztofa może trochę tu pomóc. ;)
tworaz555 / 83.28.149.* / 2012-06-11 12:25
Dzięki Moon za miłe słowa, ale nie ma ludzi niezastąpionych...
Kolega k.baranky uważa, że nie należy pisać...
Chodzi mu prawdopodobnie o to, że inni mogą z tego wynieść jakieś korzyści.
W tym kontekście, my jesteśmy jeleniami, którzy dzielą się swoją wiedzą, podając nawet ew. momenty wejścia.
Jest w tym dużo racji Moon, bo z nami nikt swoją wiedzą czy doświadczeniem podzielić się nie chce.
Takie są fakty !
Co do KGHM, to takim bardzo spokojnym być nie można, bo kurs zbliża się do strefy oporów (chmura na Ichimoku), na dziennym wykresie Bullish Shark & Co., kurs przebił PRZ, ale przejście w formację 5-0 nie jest jeszcze wykluczone.
Dlatego cały czas trzymamy luźne stopy (mowa o tych co zakupili wg sygnału kupna K>122,5), bo prawdopodobnie realne jest (przy zanegowaniu 5-0), osiągnięcie w średnim terminie poziomu 165,55 - 166,8.
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-06-12 11:32 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
@ Tworaz555,

Wydaje mi się, że nie docenisz siły internetu. To bardzo istotne medium, bo interaktywne. Na Forum można wymieniać informacje, poglądy co zupełnie nie koresponduje z biernym czytaniem gazet czy bezmyślnym gapieniem się w telewizor.

Ale coś w tym jest co piszesz... inne z natury bierne media trochę przyzwyczaiły nas do biernego odbioru treści... to smutne i przerażające, ale tak trochę właśnie jest...

@ Wszystkich
Dziś również jestem spokojny o dzisiejszą sesję z powodu (póki co) poprawnego zachowania indeksów europejskich giełd.

Również kontrakty w Stanach i forex zdają się chcieć wpisywać się w podobny rytm...

Z danych makro mamy słabsze nieco odczyty z Indii i możliwość obniżenia ratingu, jednak jest to informacja, która nie przekłada się zbyt wyraźnie, na nastroje w Europie...
prof_wiatr / 178.42.6.* / 2012-06-12 13:01
To i ja się odezwę, dzisiaj zrealizowałem zyski na poziomiie 139zł, i poczekam spokojnie na moment dobry do odkupienia.
Ps. Nic nie trwa wiecznie, nawet wzrosty.....
A piątek może byc dobrym dniem do tego typu transakcji......
tworaz555 / 83.28.80.* / 2012-06-12 14:10
Ruch może i dobry, ale uzasadnienie nie.
W tej chwili mamy walkę na oporze w okolicach 139,34 czyli 0,618 zniesienia Fibonacciego ostatnich spadków.
Jest to poziom o psychologicznym znaczeniu, a jego przełamanie (trwałe) może spowodować powstanie wsparcia, a wtedy dokupić taniej może być trudno.
Realizacja zysków jednak znajduje w tym przypadku merytoryczne uzasadnienie.
Dalej czekam na wiadomości o EFH ;@))
Pozdrawiam!
moon_dial / 2012-06-13 15:45 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Ruch Bardzo dobry. ja również jestem "zrealizowany" także częściowo wczoraj, częściowo dzisiaj.

Zwłaszcza po wyraźnie gorszych od oczekiwań danych makro w USA odnośnie inflacji i sprzedaży detalicznej...

Co do komunikacji klubowej to proponuję, aby ograniczyć komunikację mailową do niezbędnego minimum i zwiększyć komunikację, na forum, tak aby wszyscy wiedzieli o czym jest dyskusja.

Poza tym nie każdy ma czas otwierać na bieżąco zasypywaną nieprawdopodobnie dużą ilością maili skrzynkę...

Dodatkowo miejmy na względzie, iż nie wszyscy Klubowicze są na naszej liście mailowej.

Dajmy także innym szansę podyskutowania nie zamykajmy swoich klubowych horyzontów na granicy klubowych i prywatnych skrzynek pocztowych...
ziemek19 / 46.134.221.* / 2012-05-30 14:03
Malutkie przypomnienie wza dopiero 28.06.2012 i ustalenie oraz głosowanie nad dywidendą.
Moon-Dial / 79.188.162.* / 2012-05-31 09:54
@ Ziemek19
Oczywiście, moja poprzednia informacja w tej sprawie dotyczyła tylko zapowiedzi z komunikatu prasowego. Dziękuję za doprecyzowanie.

@ Wszystkich

Lokalnie mieliśmy kilka udanych sesji które można było wykorzystać pod ST/DT.

Pamiętajmy jednak, iż w dłuższym horyzoncie problemy Hiszpanii mogą być trudniejsze do przezwyciężenia, niż problemy Grecji. Problemy Grecji natomiast dalej są w centrum uwagi mediów... i dalej nie są rozwiązane.
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-05-31 15:25
@ Krzysztof
Dobre zestawienie, dzięki, pod część założeń z niego, grałem DT i wszedłem i wyszedłem z sukcesem...

Planuję powrót po odcięciu dywidendy, na razie tylko gram ST/DT.

Co do fundamentów, to z całego gąszczu komunikatów makro zwracam uwagę na dwa.

Mianowicie słaby (relatywnie) złoty - tu jest perspektywa jest negatywna.

Widzę dwa rozwiązania operacje otwartego rynku (przez NBP) oraz przewalutowania unijnych środków pomocowych (MF). Poważnie obawiam się, że to może nie wystarczyć...

Drugi aspekt to nasze PKB w pierwszym kwartale, jest to najsłabszy odczyt od dwóch lat w okresach analogicznych.

Dziś zdecydowanie AT jest bliżej nastrojów rynkowych niż AF. Jak się sytuacja (również technicznie) rozwinie, będziemy obserwować.
tworaz555 / 83.28.169.* / 2012-05-31 17:56
@Moon-Dial
Witam Cię Michale!
Mam nadzieję, że nie wziąłeś mojego dzisiejszego maila do Siebie... ;@))
Zdaję sobie sprawę, że tekst był nieco prowokacyjny, ale celowo...
Odezwało się kilka osób, które mają potencjał, ale są jakby zablokowane.
Watek ma w nazwie Klub, ale mało Klub (dyskusyjny) przypomina.
Osoby wypowiadające się na wątku lub w "drugim obiegu" czyli e-mail, można policzyć na palcach jednej ręki, a członków klubu wielu...
Trzeba próbować to zmienić, bo w mnogości poglądów i ocen tkwi moim zdaniem siła.
Na KGHM kolejny dzień wzrostów, a Jankesi na razie spadają..., zgodnie zresztą z prognozą dla S&P500.
Jak znajdziesz czas, proponuję rozwinąć szerzej zagadnienie wspomnianych przez Ciebie 2 rozwiązań operacyjnych i przyczyn spadku PKB.
Chętnie bym poczytał... :@))
Pozdrawiam!
ziemek19 / 46.134.217.* / 2012-05-24 20:51
http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/277299
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-05-25 13:14
Witam Ekipę,

Cieszy poprawa eurodolara i nikła reakcja rynków na kolejne pseudo rewelacje z Aten. Rynki zdają się spokojnie wyczekiwać do wyborów w Grecji.

Niepokoje i zmienność wycen indeksów będą jednak dalej na pierwszym planie, w tle umiarkowanie lepszych danych makro z gospodarki globalnej.
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-05-29 15:05
Dobre dane z USA i Azji mieszają się z delikatnymi obawami o Hiszpańskie obligacje.

Pomoc Greckim bankom, wczoraj bardzo pozytywnie została odebrana przez rynki, wypowiedź włoskiego premiera, podobnie.

Dziś już euforii nie ma, jest za to uspokojenie i stabilizacja nastrojów i dojrzałe oczekiwanie inwestorów na kolejne pozytywne odczyty makro.
moon-dial / 79.188.162.* / 2012-05-29 16:45
Kolejne dobre dane makro z za oceanu i bardzo dobre otwarcie rynków kasowych NYSE.

Na ulubieńcu ustalona wysokość dywidendy...

Zapowiada się bardzo dobra sesja.... przyjemne zaskoczenie ...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy