Forum Forum prawnePracy

kara dla pracowniika

kara dla pracowniika

j.k.m. / 88.156.238.* / 2011-06-16 23:35
witam!
nie dopełmiłem praw pracownika ostatnio-pracuje w firmie z branży samochodowej-oglądając samochód, który sprowadził kierowca tzw. LOHRY nie zauważyłem wgniecionego dachu w czwartek, akcja ta wyszła na jaw w piątek-wtedy kierownik poinformował mnie słownie że napisze do dyrektora o wyciągnięcie sankcji-zgodziłem się z tym. Mam jednak pytanie: ile może minąć czasu od momentu poinformowania mnie o fakcie ukarania mnie do momentu przesłania mi takiego pisma,by kara miała moc prawną? W moim przypadku minął już tydzień i nie o3małem żadnego pisma. Czy po upływie jakiegoś czasu pomimo takiego pisma mogę uznać, że zgodnie z przepisami jest ona już nieważna?czyli w jakim terminie musi mnie pracodawca poinformować o karze na piśmie? a może wystarczy kara słowna,która będzie sankcjonowana np. odebraniem premii? notabebe nie padła tutaj inf. słowna o odebraniu premii tylko słowo o skierowaniu przez kierownika do dyrekcji o ukaranie mnie, chodzi mi o ramy czasowe, kiedy wygasa taka sankcja i gdzie to jest zapisane
z góry dzięki
Wyświetlaj:
wirrr / 2011-06-17 09:34 / -
ustne wspomnienie o karze nie znaczy, że ona wchodzi już w życie, musisz czekać na pismo, w którym powinno być wspomniane że możesz jeszcze od kary się odwołać, możesz w ciągu siedmiu dni od dostarczenia pisma wnieść sprzeciw.
szklarek / 2011-06-17 12:22
Dodam, że kara nie może być zastosowana później niż 3 miesiące od zdarzenia i nie później niż 2 tygodnie od dowiedzenia się pracodawcy o zdarzeniu.

I oczywiście nieprzyznanie premii uznaniowej nie jest karą, nie zawiadamia się o nim.

Zastosowanie mają art. 108 do 113 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Najnowsze wpisy