Forum Forum podatkowePIT

Karta podatkowa a wspolne rozliczanie.

Karta podatkowa a wspolne rozliczanie.

Marcinasty / 212.33.81.* / 2014-07-21 11:00
Witam
Za rok 2013 rozliczyłem się wspólnie z małżonką. I wszystko przekazałem US i dostaliśmy zwrot i ok. Po kilku miesiącach od zwrotu, dostaliśmy pismo z US, ze nie możemy się rozliczać wspólnie, gdyż na początku 2013 miałem od stycznia do lutego kartę podatkową, z której rozliczyłem się PIT-em 16. I co teraz mam zrobić? w jaki sposób mam przesłać korektę do US??
Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam Marcin
wiwan / 2014-07-22 11:22
Zgadza się- bycie podatnikiem 'na karcie' w trakcie roku podatkowego wyklucza skorzystanie z preferencji podatkowej wspólnego rozliczenia (czy to z małżonkiem, czy to jako rodzic samotnie wychowujący).
Jeśli:
- poza owym dochodem podlegającym karcie miał Pan inne dochody podlegające PIT wg skali- rozlicza się Pan osobno (PIT 37 albo 36 w zależności od rodzaju przychodu/źródła) i to jest korekta. Żona też osobno, też PIT 37 albo 36. No chyba, że nie uzyskała żadnych przychodów opodatkowanych wg. skali.
- nie miał Pan innych przychodów- swój PIT składa żona.

W obu przypadkach nie stosuje już tej preferencji, jako załącznik wyjaśnienie powodu korekty i tzw. czynny żal.

Podobne:
http://www.money.pl/forum/zawieszona-dzialalnosc-a-ulga-dla-samotnej-matki-t3843374.html?_rfr=1

Najnowsze wpisy