Forum Forum prawnePracy

karta wypadku w drodze do pracy czy w pracy????

karta wypadku w drodze do pracy czy w pracy????

died3 / 77.65.1.* / 2012-07-09 19:33
na poczatku roku uległam wypadkowi (dośc poważna kontuzja kolana przez co chorowałam prawie pół roku) wypadek miał miejsce po przekroczeniu głównych drzwi wejsciowych zakładu pracy, w godz. 7.10-7.15 byłam gotowa świadczyć udługi na rzecz pracodawcy(prace zaczynam od 7.30)zakład pracy nie uznał mi tego wypadku jako w pracy tylko w drodze do pracy powołując się na godzine zdarzenia oraz na fakt, iż w budynku na pietrze znajduje się lokal mieszkany. Dodam tylko, iż aby dostać się do pomieszczeń biurowych wszyscy pracownicy zmuszeni są przejść przez korytarz gdzie uległąm wypadkowi. Przedmiotowy korytarz prowadzi do pomieszczenia gdzie podpisuje sie liste obecności, do toalety i pozostałych pomieszceń biurowych... jaką mam szansę na skorygowanie tego na "wypadek w pracy"????
Wyświetlaj:
died3 / 77.65.1.* / 2012-07-09 21:42
w moim domniemaniu powinno to być zakwalifikowane jako wypadek w pracy...czy pracodawca dobrowolnie mi to uzna (w co wątpie) czy moge rozstrzygnąć to na drodze sądowej? mało tego w karcie wypadku są uchybienia- brak protokołu spisanego z poszkodowanym! sa jedynie zeznana świadków, chciałabym ubiegać się o odszkodowanie z ZUS-u
szklarek / 2012-07-09 20:38
Dla mnie sporą- godzina wypadku- przed rozpoczęciem dniówki nie ma tu znaczenia.


Przepisy nie określają "wprost" początku i końca drogi do pracy i z pracy.

W doktrynie i w dotychczasowym orzecznictwie przyjmuje się, że droga ta rozpoczyna się z chwilą opuszczenia przez pracownika mieszkania (zamknięcia drzwi domu) lub bramy zakładu pracy i kończy się również na granicy terenu władztwa zakładu pracy, czy też progu domu (mieszkania) pracownika (por. wyroki Sądu Najwyższego z: 24 stycznia 1997 r., II UKN 57/96, OSNP 1997/18/347, 22 stycznia 1998 r., II UKN 462/97, OSNP 1999/1/23).

To też się przyda:

http://msp.money.pl/wiad omosci/kadry/artykul/wypadek;w;prac y;-;kiedy;pracodawca;placi;odszkodo wanie,95,0,759135.html

Orzecznic two:

http://prawo.money.pl/orzec znictwo/sad-najwyzszy/

Najnowsze wpisy