Forum Forum emerytalneZUS

Kiedy mogę składać wniosek o przyznie emerytury?

Kiedy mogę składać wniosek o przyznie emerytury?

Różyczka / 178.37.221.* / 2016-01-03 10:23
Dzień dobry,
jestem kobietą i w tym roku (2016) w czerwcu kończę 61 lat.

W związku z tym mam dwa pytania.
1. Kiedy już mogę składać wniosek o przyznanie emerytury?
2. Czy lepiej złożyć samej, czy czekać aż nastąpi to z urzędu? Które będzie korzystniejsze dla mnie? Dodam jeszczę, że mam bardzo mały staż pracy?
Wyświetlaj:
Różyczka / 178.37.221.* / 2016-01-03 10:53
Dodam jeszcze, że od wielu lat jestem na rencie chorobowej.
Renta została mi przyznana z urzędu przez ZUS.
wiwan / 2016-01-04 18:17
Renta raczej była na wniosek.
Skoro miesiąc urodzenia to czerwiec 1955, to Pani wiek powszechny to 60 lat i 10 miesięcy, a więc osiągnie go Pani w kwietniu. Czerwiec nie ma tu znaczenia.

Uzyska Pani e. powszechną z urzędu, w kwietniu b.r. na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej, bez potrzeby składania wniosku.
Różyczka / 178.37.221.* / 2016-01-04 21:20
Czytałam, że po zmianie przepisów, które nastąpiły z dniem 01 stycznia 2015 roku korzystniej jest samej złożyć wniosek.
Dlatego szukam potwierdzenia tych słów, czy faktycznie tak jest.

Przypomnę, że mam bardzo mały staż pracy i jestem na rencie chorobowej.
wiwan / 2016-01-05 10:56
Akurat od 1.01.2015 nie weszła w życie żadna zmiana ustawy emerytalnej.

Od 1 marca zwiększono krąg uprawnionych do zasiłku pogrzebowego
Od 1 maja kilka korzystnych zmian dotyczących naliczania KP (kwestia studiów i urlopów wychowawczych oraz przeliczania emerytury).

Dla Pani więc ważna jest kwestia KP. Zgodnie z art. 3 tej nowelizacji ZUS ma przeliczyć KP przy ustalaniu emerytury wg. nowych zasad- jeśli był on już wcześniej naliczony na wniosek ubezpieczonego lub po prostu ustalić wg. nowych zasad, jeśli dotąd nie był wyliczony.

Zatem podtrzymuję moją poprzednią opinię.

Oczywiście dla swej pewności może Pani złożyć wniosek emerytalny. By nie został odrzucony- nie może być złożony na więcej niż 30 dni przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego przez Panią.

Najnowsze wpisy