Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
Rafał750 / 37.248.167.* / 2017-01-29 01:52
Witam,posiadam gospodarstwo rolne od IV 2015 r. Nie podlegalem ubezpieczeniu krus gdyz oplacalem zus umowa o pracę,w tym czasie toczyla sie sprawa spadkowa po moich dziadkach w ktorej spadkobierca byla moja mama niestety nie dożyła wyroku i po niej to ja z ojcem i rodzeństwem staliśmy sie spadkobiercami ,wyrok mam z X 2016 jednak krus żąda odemnie abym przedstawil dokumenty kto uprawial ziemie przez kilka lat po smierci dziadka (sprawa ciagnela sie kilka lat),czy nie jest tak ze właścicielem zostaje dopiero po wyroku sądu.Drugie pytanie areal to około 4,5ha spadkobiercow 9 osób czy krus nie powinien tego podzielic na wszystkich, wtedy nie podlegalbym ubezpieczeniu gdyz nie przekracza 2 ha proszę o pomoc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2017-01-29 20:12
Nabywa się spadek co do zasady z chwilą śmierci spadkodawcy- art. 922 i dalsze KC.

Z kolei współwłasność gospodarstwa rolnego oznacza m.in. z art. 38, ust. 3 ustawy o ub. społecznym rolników domniemanie, że każdy współwłaściciel bierze udział w działalności rolniczej, więc każdy co do zasady KRUS podlega bez względu na przypadający mu po dziale spadku udział, czy hipotetyczny przed działem spadku.

Stąd pytania KASY zmierzające do ustalenia, czy nie ma jakiegoś dłużnika składkowego.

Ps. areał 2 ha przeliczeniowych nie jest żadnym limitem dla kwestii ubezpieczenia rolników, jest limitem dla kwestii statusu bezrobotnego.
malia / 5.172.255.* / 2017-01-21 18:00
czy zbieranie ziół z łaki ponad 1 ha na własne potrzeby jest działalnoscia rolniczą i moge się ubezpieczyć w krus
malia / 5.172.255.* / 2017-01-28 16:31
Czy w Polsce jest obowiązek ,zeby być
ubezpieczonym?
wiwan / 2017-01-29 20:24
Proszę pisać 'w wątku", bo jest już zupełnie nieczytelnie.

TAK, jest obowiązek, jeśli są spełnione ustawowe warunki ubezpieczenia podleganiu. Wiążą się one np. z rodzajem zarobkowania.
Gdyby ubezpieczenia były tylko dobrowolne, nie wydawalibyśmy 250 mld rocznie na świadczenia.
malia / 5.172.255.* / 2017-01-28 15:50
skoro jest domniemanie prowadzenia działalności to czy wystarczy napisać oświadczenie do krus ,ze się tej działalności nie prowadzi.Z mojego doświadczenia nikt nikogo o nic nie pyta masz płacic i już
malia / 5.172.255.* / 2017-01-28 15:44
czy jest podmiot w KRUS,który zajmuje się sprawdzaniem prowadzenia działalnosci rolniczej,kto to powinien zrobić i w jakim trybie,wg ustawy trzeba fizycznie prowadzić dzialalnosc anie tylko byc posiadaczem,Jak wygląda statystyka takich kontroli.Dlaczego pani w okienku wprowadza w bląd posiadacza ziemi mówiąc,ze wystarczy bycposiadaczem wszystko inne jest niewazne.Dlaczego toleruja fikcyjnego rolnika.
malia / 5.172.255.* / 2017-01-28 15:38
Jest łąka o 1,1 ha przeliczeniowego,zona ołaci krus bo jej powiedziała pani w okienku że jak posiada to musi,więc płaci pomimo ze przez 9 lat ani razu nie była skoszona trawa,gdyby byla skoszona to byłaby dotacja,mąż prowadzi działalnośc gospodarcza czasem zawiesza te działalność gdyż nie ma klientów,nie pracuje w tym gospodarstwie na 100 procent nawet nie ma zamiaru ,do niczego mu ten krus niepotrzebny,czy sąd może powiedzieć,ze maż pracowałjak nie pracował
wiwan / 2017-01-22 20:48
Jeśli jest to ponad 1 ha przeliczeniowy, to domyślnie z ustawy tak, o ile nie ma kwestii posiadania innego ubezpieczenia/świadczenia.

Sam fakt posiadania, opłacania podatku rolnego za tym przemawia.
malia / 5.172.255.* / 2017-01-23 09:33
zbieram z 1,1 ha łaki zioła tylko dla siebie nie sprzedaję nikomu czy jest to dzialalność rolnicza,czy musze sprzedawac te zioła i wtedy jest to dzialalnosc rolnicza.
wiwan / 2017-01-23 09:46
NIE ma warunku sprzedawania, nawet w tak oczywistej sytuacji jak uprawa ziemniaków + trzymanie trzody i bydła.
NIE ma też super ostrych definicji dz. rolniczej.
Ustawa 'krusowa' :

##działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej##

Ustaw o PIT, do której też często się odsyła:

##działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc – w przypadku roślin,
2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
– licząc od dnia nabycia##
mmg_2017 / 2017-01-09 19:31
Witam,
Z końcem 2016 roku skończyła mi się umowa o pracę, a wynagrodzenie wynosiło mniej niż minimalne wynagrodzenie. Jestem właścicielem 2.07 ha (1,54 ha przeliczeniowego). Czy w mojej sytuacji muszę zarejestrować się w KRUS czy jest jakaś inna możliwość ubezpieczenia mnie (dopisanie mnie do ubezpieczenia męża-mąż odprowadza składki do ZUS lub rejestracja w Urzędzie Pracy)? Czy niezarejestrowanie się w KRUS może wiązać się z jakimiś konsekwencjami?
sisi1989 / 2017-01-18 11:16
Witam,
Z koncem roku 2016 r. skonczyla mi sie umowa o prace. Jestem wlascicielem 3 ha a 1.53 ha przeliczeniowych. Czy musze sie zarejesteowac w KRUS czy moglabym w w Urzedzie Pracy, gdyz chcialabym isc na staż?
wiwan / 2017-01-18 16:49
Domyślnie z ustawy o ub. rolniczym dz. rolniczą Pani prowadzi i do 14 stycznia był termin na ustosunkowanie się do tej kwestii w KASIE.

Przy tym areale można mieć status bezrobotnej. Czy uzyska Pani staż zależy od kwalifikacji do odpowiedniego profili bezrobotnego.

Staż owszem da ub. społeczne (em-rent) w ZUS. Sam status bezrobotnej - jedynie ub. zdrowotne.

Jeśli dz. rolnicza jest prowadzona- zarówno ub. społecznemu jak i zdrowotnemu podlega Pani w KRUS, w czasie stażu- nie musi Pani.
wiwan / 2017-01-10 08:05
Jako posiadacz min. 1 ha przeliczeniowego domyślnie z ustawy o ub. społ. rolników prowadzi Pani dz. rolniczą, a więc podlega obowiązkowo ub. rolniczym od 1 dnia po ustaniu stosunku pracy.
Jeśli dz. rolnicza nie jest prowadzona, należałoby KASĘ o tym przekonać. Oczywiście w razie wydania decyzji przez Kasę o podleganiu ubezpieczeniu można to uczynić na etapie odwołania od takiej decyzji.

Niezależnie od powyższego może Pani uzyskać status bezrobotnej (bo nie ma przekroczenia 2 ha przeliczeniowych). Ale nie uzyska Pani zasiłku dla bezrobotnych (a więc i ub. społecznego ZUS) bo jak rozumiem wynagrodzenie z etatu było niższe niż minimalne długotrwale tj. nie miała Pani w ciągu ostatnich 18 miesięcy min. 365 dni z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne.

W kwestii ubezpieczeń zatem :
- jeśli dz. rolnicza jest prowadzona, podlega Pani ub. KRUS, społeczne są do opłacania, zdrowotne pokrywa przy tym areale budżet państwa.
- jeśli dz. rolnicza nie jest prowadzona - podlega Pani ub. zdrowotnemu jako członek rodziny męża, powinien zgłosić on Panią u swego płatnika.
mmg_2017 / 2017-01-10 09:27
Tak wynagrodzenie z etatu było niższe niż minimalne długotrwałe. Czy w takiej sytuacji umowa dzierżawy przedstawiona do KRUS wystarczyłaby żeby przekonać Kasę, że nie prowadzę działalności rolniczej?
wiwan / 2017-01-10 10:01
Oczywiście, ale powinna być ona zgłoszona w ewidencji gruntów w starostwie powiatowym. No i co do zasady przenosi ona obowiązek ubezpieczeniowy na dzierżawcę.
krynia 2017 / 155.133.0.* / 2017-01-04 17:56
Witam.
Byłam na urlopie wychowawczym, pracodawca zlikwidował działalność na koniec roku. Mąż jest ubezpieczony w KRUS, posiada 4,2 ha przeliczeniowych. Czy musi ubezpieczyć mnie w krus, czy też mogę zarejestrować się jako bezrobotna w urzędzie pracy i dalej być ubezpieczona w zus ?
Ela 1983 / 185.131.240.* / 2017-12-08 17:03
z jest płatnikiem ale ja nie jestem dopisana do aktu notarialnego Prosze o rade bedac płatnikiem zusu przez 25 lat i nie pracujac od 7 lat a jednoczesnie jestem na gospodarstwie z mezem i maż jest płatnikiem krusu a ja nie jestem wpisana w akcie notarialnym czy bede musiala uregulowac krus do emeryturu i nie majac wieku emerytalnego
wiwan / 2017-01-04 22:30
Przy tym areale 'przypada' na Panią więcej niż 2 ha przeliczeniowe. W świetle ustawy o promocji zatrudnienia więc nie może uzyskać Panis statusu bezrobotnej.
dorsol / 188.146.95.* / 2017-01-02 09:41
witam.
pracowałam 15 lat i były odprowadzane składki zus .Pod koniec okresu wypowiedzenia umowy o pracę nieszczęśliwy traf chciał, że musiałam iść na zwolnienie lekarskie problem z nogą. Czy mam dalej ubezpieczenie zus i zasiłek chorobowy zus , bo posiadam ziemię powyżej 6 hektarów przeliczeniach, ale nigdy nie byłam ubezpieczona w krus.
wiwan / 2017-01-02 18:14
Ustanie tytułu do ub. chorobowego w czasie zasiłku chorobowego- nie przerywa go. Trwa nadal wg. pierwotnego terminu ZLA, kolejne ZLA mogą go przedłużać, aż do wyczerpania okresu zasiłkowego.
Oczywiście od pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę nie ma już tyt. do ubezpieczeń społecznych.

Domyślnie z ustawy o ub. społ. rolników od zakończenia chorobowego podlega Pani ub. społ. rolników oraz zdrowotnemu, bo zakłada ona, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi. Oczywiście brak tej działalności uprawdopodobniony przed KRUS z obowiązku tego zwalnia. Brak ub. społecznego skutkuje też brakiem ub. zdrowotnego jako rolniczki.
js22925 / 178.43.85.* / 2016-11-22 22:11
witam, co w sytuacji, gdy chciałbym 1,81 ha (1,002 ha przeliczeniowego) wydzierżawić renciście z zus? czy wiąże się rto dla niego z jakimiś konsekwencjami?
wiwan / 2016-11-23 18:24
Nie. Nie spowoduje to u niego zmniejszenia czy zawieszenia wypłaty renty czy tym bardziej ustania prawa do niej.

Nie będzie też podlegał obowiązkowemu ub. rolniczemu, czyli nie będzie musiał płacić składek KRUS.
Będzie mógł przystąpić do ub. rolniczego na wniosek ( w ograniczonym zakresie*) o ile nie ma jednocześnie orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Tylko ub. chorobowe/macierzyńskie/wypadkowe z prawem jedynie do świadczenia, jakim jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
czyli bez zasiłku chorobowego.
joanna365 / 83.6.241.* / 2016-11-18 22:38
Witam serdecznie. Do 11.12.2016 mam status bezrobotnej z prawem do zasiłku. mąż ma gospodarstwo o pow. 1,005ha przeliczeniowego. Czy jeżeli wydzierżawię cxzęść teściowi, nadal mogę pozostać w ubezpieczeniu? gdzie zawrzeć taką umowę? czy muszę od niej zapłacić podatek, w rozliczeniu pit, jeżeli np. byłoby to 1zł za dzierżawę 10-letnią? jak to zrobić, by pozostało mi prawo do ubezpieczenia w PUP a nie w KRUS?
wiwan / 2016-11-19 08:22
Nie bardzo rozumiem - przecież od 12.12.2016 utraci Pani ub. społeczne w ZUS w związku z ustaniem prawa do zasiłku. Niezależnie od tego, czy jest Pani żoną rolnika czy nie.
Więc 'pozostanie w ubezpieczeniu' może co najwyżej dotyczyć ub. zdrowotnego.

Innymi słowy:

1. nic nie zmieniacie, od 12.12. traci Pani ub. społeczne w ZUS, powstaje wobec Pani obowiązek KRUS jako żony rolnika, nie zmienia się to, że trwa Pani ub. zdrowotne jako żony rolnika, opłacane z budżetu bo areał < 6 ha przeliczeniowych, ALBO

2. mąż wydzierżawia, zgłasza umowę w starostwie i KRUS, ustaje wasz obowiązek KRUS oraz ub. zdrowotne, Pani przechodzi na ub. zdrowotne z tyt. bezrobocia, zgłasza męża jako członka rodziny do tego ubezpieczenia.

Pozbywacie się taniego ub. społecznego, a przecież ten staż się kiedyś przyda a wypadki chodzą po ludziach.

Trochę inaczej będzie, jeśli mąż ma inny tytuł do ubezpieczenia- tj. zarobkuje.

Dochód męża z tyt. czynszu dzierżawnego nie podlega PIT o ile dzierżawca nie wykorzystuje ziemi do celów innych niż rolnicze. Czynsz ma być realny-rynkowy.
joanna365 / 83.6.241.* / 2016-11-19 11:40
mąż ma ubezpieczenie- pracuje. sytuacja dotyczy tylko mnie
wiwan / 2016-11-20 21:12
No więc w opcji 2 nie zgłasza go Pani do ub. zdrowotnego, w razie zakończenia pracy przez męża sytuacja się zmienia, traci on ub. społeczne w ZUS, a nie ma podstawy do ub. w KRUS, bo ziemia wydzierżawiona...
k_loda / 2016-11-15 18:34
Witam,
Jestem razem z mężem współwłaścicielką działki, ponadto mąż ma jeszcze 4 inne.
Do 2015 r. było tego w sumie 0,97 ha przelicz.
W 2015 r. Starostwo Powiatowe przeprowadzało aktualizację granic wszystkich działek. Podczas tych czynności okazało się, że mapki odbiegały od rzeczywistości, więc zostały naniesione zmiany. Z jednej działki odjęli nam ar, w drugiej dodali, koniec końców, ogólnie miało być tyle samo... ale okazało się, że po tych zmianach wszystkiego mamy 1,03 ha! Weszły one w życie 31.12.2015.
A ja się zorientowałam dopiero niedawno, przy płaceniu ostatniej raty podatku...
Czyli reasumując, od tego czasu powinniśmy obowiązkowo ubezpieczać się w KRUS!?
Mąż pracuje w sadownictwie za granicą, niby legalnie, ale do tej pory żadnych umów o pracę nie dostawał, same jakieś rachunki... Ja jestem zarejestrowana w PUP, ale prawo do zasiłku ustało z dniem 16.12.1015.
Póki co z KRUS nie dostaliśmy żadnej informacji, że podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu, ale czy to oni powinni tego pilnować? Znając życie to my...
I nie wiem co teraz robić...
Płacić KRUSu bardzo bym nie chciała... Bo za prawie cały rok 2016 to będzie ogromna dla nas kwota... Pomyślałam o umowie dzierżawy, ale czy ona będzie nas przed tym chronić? Mamy podpisaną z bratem taką umowę z dn. 01.01.2016, ale nie zgłaszałam jej w Starostwie bo wcześniej nie miałam takiej potrzeby, z bratem dogadujemy się dobrze i spisaliśmy ją tak w razie ,,w''.
I teraz... czy KRUS bierze pod uwagę datę spisania umowy czy zgłoszenia jej w Starostwie? Bo jeżeli datę zgłoszenia w Starostwie to ona nas nie chroni przed obowiązkiem ubezpieczenia... Dodatkowo pewnie naliczą jeszcze jakieś odsetki karne...
Bardzo proszę o informację czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Czy w takich przypadkach KRUS nalicza kary? Czy ewentualnie można taką płatność rozłożyć na raty? Bo podejrzewam, że będziemy musieli to ubezpieczenie (zarówno mąż jak i ja) zapłacić...
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam,
wiwan / 2016-11-15 19:50
KASA sama z siebie owszem może się odezwać, bo ma możliwość 'zaciągania' danych z ZUS, ewidencji gruntów itd.

Domyślnie z ustawy rzeczywiście powinniście płacić oboje ubezpieczenie rolnicze od 31.12.2015, chyba że skutecznie przekonalibyście KRUS, że dz. rolnicza nie była/nie jest prowadzona.

Wobec daty zawarcia umowy dzierżawy/ daty jej zgłoszenia - ważniejszy jest stan rzeczywisty dający się uprawdopodobnić.

Zwracam uwagę, że dzierżawa zgłoszona, a więc uwalniająca Panią z ubezpieczenia, automatycznie oznacza co do zasady ubezpieczenie rolnicze po stronie brata.
k_loda / 2016-11-15 22:57
Witam,
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Działka, którą dzierzawi brat ma 0,7 ha przeliczeniowego, więc chyba nie podlegałby obowiązkowemu ub. w KRUS?
Chyba, że się mylę... Jeśli tak to proszę mnie poprawić.
Dziękuję i pozdrawiam
wiwan / 2016-11-16 11:24
Tak, taki areał to tytuł do ewentualnego ubezpieczenia 'na wniosek' czyli dobrowolnego. I znów - o ile dz. rolnicza byłaby wykonywana..., ale umowa zarejestrowana daje ustawowe domniemanie, że dz. rolnicza jest.

Ta ustawowa schizofrenia, tj. że są domniemania oraz stan rzeczywisty tylko rodzą kłopoty.
zan88 / 83.6.206.* / 2016-09-20 23:30
Witam,
jestem współwłaścicielem gospodarstwa o powierzchni 3ha, jeszcze miesiąc temu byłem zarejestrowany w PUP jako bezrobotny teraz już nie jestem (zostałem wyrejestrowany) i nie mam ubezpieczenia zdrowotnego. Współwłaścicielem gospodarstwa jest mój Tata, który pobiera aktualnie rentę z ZUS-u. Moje pytanie jest następujące: czy w tej sytuacji mogę ubezpieczyć się w KRUS??
wiwan / 2016-09-21 08:55
Jeśli jakakolwiek dz. rolnicza jest w tym gospodarstwie prowadzona to wręcz Pan musi przystąpić do ub. społecznego, a co za tym idzie i do zdrowotnego.
axako / 2016-11-09 22:50
Jestem współwłascicielką ziemi, jednak jej nie użytkuje osobiście. Pracuję na umowie zleceniu, moje wynagrodzenie wynosi więcej niż połowa minimalnego wynagrodzenia, skłądki mam odprowadzane do ZUS, czy muszę płacić składki do KRUSU z racji tego, że jestem współwłaścicielem ziemi?
wiwan / 2016-11-10 16:42
Nie. Ubezpieczenie społeczne w ZUS zwalnia z podlegania KRUS bez względu na wysokość podstawy.
Limit 1/2 płacy minimalnej ma znaczenie w sytuacji odwrotnej- tj. rolnik ubezpieczony w KRUS podejmujący zlecenie z wynagrodzeniem nieprzekraczającym ww limitu może nadal pozostać w ubezpieczeniu rolniczym, tj. będzie miał ubezpieczenie podwójne, w obu systemach.
axako / 2016-11-14 18:56
Czy potrzebne jest złożenie jakiegoś oświadczenia w Krusie?
wiwan / 2016-11-14 21:44
NIE- jeśli zlecenie zaczęło się wcześniej niż stała się Pani współwłaścicielem gospodarstwa
NIE- jeśli było odwrotnie, ale podjęcie zlecenia, a co za tym idzie rozpoczęcie ub. w ZUS było już zgłoszone


itp. Zasadą jest zgłaszanie KASIE takich zdarzeń, które wpływają na zmianę dotychczasowego stanu ubezpieczenia rolniczego, dotychczasowych okoliczności mających wpływ na to, że zaczyna się podlegać ubezpieczeniu/ przestaje się jemu podlegać.
JanekKu / 188.146.42.* / 2016-09-17 15:58
Witam,
Od kilkunastu lat prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą. W międzyczasie odziedziczyłem w spadku gospodarstwo rolne o powierzchni 9 ha przeliczeniowych na drugim końcu Polski które w całości dzierżawiłem /nadal dzierżawię/ i nie miałem i nic nie mam wspólnego z rolnictwem po za posiadaniem posiadaniem gruntów rolnych. Teraz zlikwidowałem działalność gospodarczą i okazuję się, że nie mogę ubiegać się o status osoby bezrobotnej bo posiadam nieruchomość rolniczą o powierzchni pow. 2 ha! Czy muszę teraz zarejestrować się w KRUS i opłacać obowiązkowe składki ubezpieczenia rolniczego choć nie jestem rolnikiem zgodnie z definicją i nadal nie uprawiam tej ziemi /tylko ją dzierżawię rolnikowi/?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2016-09-18 20:12
Nie, skoro nie prowadzi Pan dz. rolniczej nie ma podstawy do ub. społecznego rolników. Dzierżawa jest tego przyczyną.

Mówimy oczywiście o dzierżawie spisanej, zgłoszonej w starostwie.

Zaś co do statusu bezrobotnego- zapis ten w ustawie o promocji zatrudnienia jest od dawna- konkretnie w art. 2, ust. 1, pkt. 2, ppkt. d)
Żeby było bardziej interesująco dotyczy to też tego dzierżawcy - obaj statusu bezrobotnego uzyskać nie możecie- Pan jako właściciel, dzierżawca jako posiadacz zależny w rozumieniu KC.
JanekKu / 188.146.69.* / 2016-09-20 00:56
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czy w takim przypadku /dzierżawie zgłoszonej/ mogę dobrowolnie zgłosić się do KRUS i płacić ubezpieczenie rolnicze w związku z tym, że jestem właścicielem gospodarstwa rolnego pow. 2 ha przeliczeniowych?
Zważając na chorą ustawę, że nie mogę być zarejestrowany jako bezrobotny muszę mieć jakieś ubezpieczenie zdrowotne i w takim przypadku rejestracja w KRUS była by uzasadniona.
wiwan / 2016-09-20 08:46
Niestety ...nie. Własność ma tu mniejsze znaczenie, znaczenie ma to czy dz. rolnicza jest przez Pana prowadzona.
By podlegać ub. rolniczemu na wniosek musiałby Pan jednak:
- mieć jakąś część gospodarstwa (poniżej 1 ha przeliczeniowego) i jednak dz. rolniczą prowadzić, albo spełniać definicję domownika w takim ułomnym gospodarstwie, albo przeznaczyć grunty pod zalesienie, albo przystąpić do ub. na zasadzie kontynuacji po 12,5 latach ub. społecznego i zaprzestania dz. rolniczej, są jeszcze opcje związane z osobistą opieką nad dzieckiem do lat 5, przez maks. 3 lata.

A brak podstawa do ub. społecznego wyklucza też z ub....zdrowotnego rolników. To kolejny pat legislacyjny związany z ub. rolniczym.

Zatem obecnie (tj. bez zarobkowania) bez ruchów związanych ze zwrotem cz. dzierżawy i podjęciem jakiejś dz. rolniczej,zalesienia albo z zupełnym pozbyciem się nieruchomości rolnej może Pan uzyskać ub. zdrowotne :

- jako małżonek ubezpieczonej zdrowotnie żony
- jako ojciec ubezpieczonego samodzielnie dziecka (tj. zarobkującego lub będącego uczniem/studentem)
- dobrowolnie na podstawie umowy z NFZ.

Ta trzecia opcja jest płatna i droga.
JanekKu / 188.146.133.* / 2016-09-26 21:11
Zważając na zaistniałą sytuację, że za kilka dni kończy mi się ubezpieczenie zdrowotne /wniosek do KRUS złożony ale z tego co się orientuję to czas na rozpatrzenie to 30 dni/ powinienem się jednak ubezpieczyć w razie "W" - w moim przypadku tylko na podstawie:
- jako ojciec ubezpieczonego samodzielnie dziecka (tj. zarobkującego lub będącego uczniem/studentem) - dziecko jest uczniem szkoły średniej.
Jak wygląda procedura rejestracji w ZUS takiego ubezpieczenia dla mnie /druki, wymagane dokumenty, itp/?
wiwan / 2016-09-27 11:10
Mimo ustania ub. zdrowotnego w związku z likwidacją DG - prawo do korzystania ze świadczeń z niego (NFZ) trwa jeszcze 30 dni w tej sytuacji.

Jeśli dziecko zarobkuje i płaci skł. zdrowotną to ono zgłasza członka rodziny do ub. zdrowotnego poprzez swego płatnika - pracodawcę, zleceniodawcę, albo samego siebie- jeśli prowadzi DG. Płatnik czyni to na formularzu ZUS ZCNA.

Jeśli dziecko tylko uczy się/studiuje to problem większy bo podlega ub. zdrowotnemu z tego tytułu jako...członek rodziny. W praktyce tylko sieroty bez renty rodzinnej są zgłaszane przez szkołę/uczelnię.

Zatem jeśli dziecko dotąd było zgłoszone przez Pana - dochodzi do zamiany ról. Powinno ono zostać ubezpieczone jako członek rodziny teraz przez matkę, dziadków. A dopiero w sytuacji, gdy ma jedynie Pana i nie ma żadnej renty (np. rodzinnej) zgłosić sytuację w szkole- by ta zgłosiła je do ubezpieczenia zdrowotnego i jednocześnie zawnioskować o ubezpieczenie dla Pana jako członka rodziny.
JanekKu / 188.146.129.* / 2016-09-27 13:30
Właśnie kończy mi się te 30 dni ubezpieczenia po zakończeniu DG.
Dziecko /ma już ukończone 18 lat/ było zgłoszone do ubezpieczenia przez jego matkę /jesteśmy po rozwodzie/.
Czy w takim wypadku tylko szkoła może zgłosić mnie do ubezpieczenia zdrowotnego?
wiwan / 2016-09-27 17:32
Uściślijmy- 30 prawa do świadczeń po USTANIU ubezpieczenia.
No to wygląda na pat rodzinno- ubezpieczeniowy. Bo ktoś, kto jest ubezpieczony jako członek rodziny nie może zgłosić do ubezpieczenia kolejnego/swojego członka rodziny.
To może ma Pan rodzica z ubezpieczeniem- z tyt. renty, emerytury.

Poza tym - decyzja KRUS wydana nawet za 70 dni na Pana wniosek będzie decyzją ustalającą wstecznie podleganie ub. społecznym, a więc i zdrowotnemu wskazująca na datę pierwszego dnia po likwidacji DG/wyrejestrowania z ZUS. Więc nawet hipotetyczna wizyta u lekarza w 40 dniu od ustania ub. ZUS, i alert z systemu e-wuś o braku Pana ubezpieczenia powinien zakończyć się złożeniem Pana oświadczenia, że jednak ub. Pan podlega- więc kwestii obciążenia Pana realnym kosztem świadczenia przez NFZ nie będzie.
JanekKu / 188.146.129.* / 2016-09-27 19:36
Tak, mam mamę która pobiera rentę rodziną po nieżyjącym mężu /moim ojcu/.
Czy w tym przypadku mogę się ubiegać o ubezpieczenie jako jej "zstępny"? Jeżeli tak, to poproszę o informację jak wygląda procedura rejestracji w ZUS.
Niestety muszę wziąć pod uwagę, że KRUS wyda decyzję odmowną /wszystko się może zdarzyć :-(/
i muszę mieć jednak alternatywne ubezpieczenie zdrowotne na czas oczekiwania na decyzję.
Może to przejaw "czarnowidztwa" ale życie ostatnio mnie nie rozpieszcza.
wiwan / 2016-09-28 09:11
Jednak ...NIE. Przepraszam bardzo, już sam się zaplątałem w tym szukaniu dla Pana opcji ubezpieczenia.
Niestety nie mieści się Pan w definicji dziecka jako członka rodziny z Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która mówi, że jest to "dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli,uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku".

Jest Pan już 'za duży' bo nie ma chyba kwestii niepełnosprawności.

Opcja dobrowolnego ub. na podstawie umowy indywidualnej z NFZ jest jak pisałem droga- obecnie składka wynosi aż 382,16 zł/mc, od października będzie nieco inna, bo jest ona po prostu wyliczana od GUS-owskiej wartości 'przeciętnego wynagrodzenia włącznie z wypłatami z zysku' za poprzedni kwartał.
Więc w III kwartale raczej podstawa ta z 4.246,21 wzrosła.

No i technologia tego ubezpieczenia jest uciążliwa- bo dość podobna do tej,jaką miał Pan w czasie DG, z tą różnicą, że najpierw należy złożyć wniosek do NFZ, po jego akceptacji podpisać umowę. Potem jak przy DG zarejestrować się w ZUS w roli ubezpieczonego (formularz ZUS ZZA) i płacić składki.
Kolejna odmienność- to właśnie zmiana kwoty co 3 miesiące i niestety comiesięczny obowiązek składania DRA, którego przy DG nie było, jeśli opłacało się składki minimalne i ie korzystało z zasiłków.
JanekKu / 188.146.66.* / 2016-09-28 14:42
To niestety jestem w mało ciekawym położeniu.
Wszystko na to wygląda, że pozostaje mi tylko kosztowne dobrowolne ubezpieczenie z NFZ na tą chwilę.
Jeszcze raz serdecznie dziękuje za poświęcony czas
i po cichu liczę, że może wpadnie Pan na jakiś inny pomysł :-)
wiwan / 2016-09-28 17:50
Pomysł...mało ambitny, właściwie poniżający- prawo do świadczeń przez 90 dni BEZ ubezpieczenia na podstawie zaświadczenia z MOPS/GOPS o sytuacji materialnej. Jakiś wywiad społeczny itd.

Tu kryterium dochodowe jak dla innych świadczeń- maks. 634 zł/mc. Ale nie mam pojęcia jak się liczy, z jakiego okresu itd.
JanekKu / 188.146.81.* / 2016-09-30 22:17
Nie jestem chyba jeszcze gotowy do takiego poniżania się po kilkudziesięciu latach pracy i DG :-(
JanekKu / 188.146.70.* / 2016-10-03 23:33
Dzisiaj dostałem pozytywną odpowiedź z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Jeszcze raz serdecznie dziękuje Panu za cenne porady i poświęcony czas.
wiwan / 2016-10-04 09:27
No więc teraz, do uregulowania sprawy dzierżawy przy tym formalnie posiadanym areale (ponad 6 ha przeliczeniowych0 dochodzi Panu realna składka zdrowotna do opłacania, tyle że w śmiesznej kwocie 1 zł/os/ha/mc, płatna kwartalnie.
JanekKu / 188.146.4.* / 2016-09-20 22:00
Serdecznie dziękuje za cenne informacje.
Zapytam jeszcze czy w przypadku zmiany /aneksu/ do umowy dzierżawy /pomniejsze jej o np. 1,5 ha przeliczeniowy/ i zasadzenie /uprawianie/ na tej powierzchni np, ziemniaków, kukurydzy czy posianie nawet trawy mogę przystąpić do społecznego i zdrowotnego rolniczego ubezpieczenia KRUS?
wiwan / 2016-09-21 08:53
Tak, a nawet będzie Pan musiał, bo pojawią się ustawowe przesłanki podlegania ubezpieczeniu z mocy ustawy, czyli obowiązkowo. I będzie tak do czasu przejścia na ZUS (np. z powodu podjęcia etatu) czy uzyskania jakiegoś świadczenia z ub. społecznego.
JanekKu / 188.146.133.* / 2016-09-21 16:04
Z związku z powyższym nasuwają mi się jeszcze pytania:
1. Jak wcześniej wspominałem nie jestem rolnikiem /nie mam wykształcenia rolniczego, nigdy wcześniej nie zajmowałem się działalnością rolniczą/ - czy to nie jest przeszkodą do ubezpieczenia w KRUS posiadając i uprawiając ten np. 1,5 ha gruntu?
2. Czy wystarczy podpisać aneks z dzierżawcą czy też muszę go jeszcze zarejestrować /gdzie?/, /okazać - komu?/?
3. Czy w jakiś sposób muszę też wykazać /udowodnić/, że uprawiam ten kawałek gruntu? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Przepraszam za może dziecinne pytania ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie a wiele informacji w sieci i urzędach jest sprzecznych lub nieprecyzyjnych.
wiwan / 2016-09-21 16:14
Pytania na tyle dziwne, co w ogóle sam system KRUS- też dziwny. Nie ma co przepraszać.

Ad. 1- nie ma wymogu wykształcenia, doświadczenia.
Ad. 2- tak jak umowa aneksowana - w starostwie
Ad. 3- dopiero, gdyby KASA wydała decyzję odmowną na wniosek o ubezpieczenie, albo w przyszłości wydała decyzję pozbawiającą prawa do ubezpieczenia.

Już sam 'powrót' części gospodarstwa do Pana na skutek zmniejszenia areału dzierżawy, a więc pojawienie się obowiązku opłacania podatku rolnego daje domyślnie z ustawy asumpt do tego, że dz. rolnicza zostaje podjęta.
JanekKu / 188.146.136.* / 2016-09-23 00:50
Podatek rolny opłacam w całości od początku ja, decyzja jest na mnie. Nie jetem też pewien czy umowa dzierżawy jest zarejestrowana w starostwie. Podatki /PIT 5/ w US od czynszu umowy dzierżawy oczywiście opłacam.
Czy nie będę problemów w KRUS, że nie zgłosiłem się do do nich po otrzymaniu spadku z informacją, że jestem ubezpieczony w ZUS /wtedy prowadziłem działalność gospodarczą/ i nie będę zmuszony do zapłaty zaległego ubezpieczenie za te lata?
wiwan / 2016-09-23 08:38
To zmienia postać rzeczy, bo jako opłacający podatek 'załapuje się' Pan na ustawowe domniemanie - art. 38, pkt. 2 ustawy o ub. społ. rolników :
"Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że....podatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania".

Na tym się opierając KASA może wydać sama z siebie decyzję o podleganiu ub. rolniczemu z mocy ustawy od 1 dnia po likwidacji DG (wyrejestrowania z ZUS), a Pan w tej sytuacji jak najbardziej ma też obowiązek informacyjny wobec KASY.
Wstecznego oskładkowania nie ma się co bać, bo przecież podlegał Pan od dnia nabycia gospodarstwa ubezpieczeniu ZUS zwalniającemu/wykluczającemu ubezpieczenie KRUS.
JanekKu / 188.146.66.* / 2016-09-25 00:46
Złożyłem wniosek do oddziału KRUS w miejscu zameldowania. Teoretycznie wszystko ok. ale teraz czekam na decyzję KRUS właściwego do położenia gospodarstwa rolnego.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za bardzo cenne i rzeczowe porady.
wiwan / 2016-09-25 20:25
Ale tak czy inaczej sytuację z dzierżawą należałoby jakoś wyprostować.
Bo tak jak na początku tego wątku obawiał się Pan wstecznego objęcia ubezpieczeniem i zaległych składek, tak bez zmiany obecnej sytuacji (brak dz. rolniczej przez Pana prowadzonej) w sumie też można obawiać się (choć mniej, ze względu na to ustawowe domniemanie prowadzenia dz. rolniczej) wstecznego wykluczenia z ubezpieczenia.
JanekKu / 37.47.103.* / 2016-09-25 22:21
Oczywiście, zrobię jak najszybciej aneks do umowy dzierżawy.
wiwan / 2016-09-27 10:47
No i zgłoszenie w ewidencji gruntów w starostwie...
adell / 80.51.58.* / 2016-08-28 14:55
Witam
Mam nastepujace pytanie. Mąż posiada działkę o powierzchni 0.998 hektara ( fizyczny) , nie oplaca składek Krus ponieważ pracuje na umowę o prace na czas nieokreślony. Ja do tej pory byłam zarejestrowana w PUP , w piątek się wyrejestrowałam i mam w związku z tym pytanie czy jako jego żona moge sie ubezpieczyć w Krusie? Biorąc ślub w czerwcu 2015 mąż był już włascicielem wyzej wymienionej działki a ja byłam zarejestrana caly czas w Pup , czy w zwiazku z tym mam od daty ślubu naliczane jakieś zaległości? Czy ubezpieczajac sie teraz w KRUSIE ede musiała splacać jakieś zaległości?
Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.
wiwan / 2016-08-28 20:35
Jeśli stanowi to min. 1 ha przeliczeniowy, to nawet powinna się Pani ubezpieczyć, bo jako żona rolnika podlega KRUS z mocy ustawy. No chyba, że zdecydowanie żadna dz. rolnicza nie jest prowadzona i przekona się o tym KASĘ.

Pani wsteczne podleganie zależy od tego, czy maiła Pani zasiłek dla bezrobotnych/stypendium stażowe z PUP. Jeśli nie, to status bezrobotnej nie wpływał na ww obowiązek.

Przy areale mniejszym niż 1 ha przeliczeniowy wchodzi w grę ub. społeczne rolnicze dobrowolne.
adell / 80.51.58.* / 2016-08-28 23:33
Stypendium stażowe otrzymywalam przez 6msc , wiec mam rozumieć że jakieś zadlużenie w Krusie juz mam jeśli działka bedzie miała ponad hektar przeliczeniowy?
Jeszcze mam jedno pytanie, na decyzji wymiarowej za podatek rolny mam podane że działka ta fizycznie ma 1h ( w akcie notarialnym napisane jest 0.998 h), natomiast powierzchnia w hektarach przeliczeniowych 0.9600 h . Czy mozna na podstawie tego dokumentu twierdzic ze nasza dzialka ma zeczywiscie tyle powierzchni? Czy moze Krus inaczej to wylicza. Nigdy nie miałam nic wspolnego z Krusem stad moje pytania.
wiwan / 2016-08-29 08:33
Stypendium stażowe (tak jak zasiłek dla bezrobotnych) jest tytułem do ub. emerytalno-rentowego w ZUS- są z tego tytułu odprowadzane składki, więc uwalnia to z obowiązku KRUS tak jak etat w przypadku męża. Po prostu ub. w ZUS ma co do zasady pierwszeństwo przed tym w KRUS.

Ustawa o ub. rolniczym posługuje się limitem powierzchni wyrażonym właśnie w ha przeliczeniowych, a nie w ha fizycznych stąd wczoraj użyłem określenia 'jeśli'.

Zatem nie ma przekroczenia limitu powodującego obowiązek ub. społecznych czy to samego posiadacza (rolnika) czy to żony czy domownika.

Jeśli dz. rolnicza jest na tej działce jakaś prowadzona, stanowi stały Wasz dochód- może być Pani zgłoszona przez męża do ub. rolniczego na wniosek tj. dobrowolnie. Będzie to ub. w nieco mniejszym zakresie świadczeń, niż ub. obowiązkowe.
julka1114 / 178.36.113.* / 2016-08-24 06:33
Witam
Pracowałam na umowę, jestem obecnie na zasiłku macierzyńskim. Po macierzyńskim chciałabym zarejestrować się jako bezrobotna i otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Niestety mój mąż przed ślubem odziedziczył po ojcu ziemię ponad 2ha przeliczeniowe. Mąż pracuje na umowę, zameldowany jest w gospodarstwie jednak ziemię uprawia matka. Ja z dzieckiem mamy inne miejsce zameldowania. Czy mogę zarejestrować się w PUP i otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-08-24 11:10
Liczy się miejsce faktycznego zamieszkania lub to, czy prowadzi Pani wspólne gospodarstwo domowe z mężem - czyli rolnikiem 'głównym'.

Moim zdaniem- po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego będzie Pani podlegać obowiązkowo ub. społ. rolników (KRUS). Przekroczenie 2 ha przeliczeniowych spowoduje niemożność uzyskania statusu bezrobotnej.
julka1114 / 178.36.126.* / 2016-08-24 13:24
Czy fakt że nie mam zameldowania z mężem nie jest wystarczający żeby stwierdzić że nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa?

Co do Krusu, czy w takim razie będę musiała tam coś płacić? Jakieś zaległe składki, bieżące ubezpieczenie?

Jestem zielona jeśli chodzi o Krus. Naprawdę nigdy nie miałam styczności ze wsią i gospodarką. Ziemia męża jest wspólna z matką i rodzeństwem, a mąż na niej nie pracuje ani nie czerpie korzyści - pracuje na umowie o pracę. Wydaje mi się to dziwne że odbiera mi się prawo do zasiłku skoro to nie moja ziemia (spadek męża), mąż na niej nie pracuje (umowa o pracę), a ja nie jestem tam zameldowana.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-08-24 13:32
Ale dz. rolnicza jest w tym gospodarstwie rolnym prowadzona, a Pani prowadzi jak rozumiem gospodarstwo domowe z tym gospodarstwem rolnym związane.

Od pierwszego dnia po zasiłku macierzyńskim będzie Pani moim zdaniem spełniać warunki podlegania ub. rolniczemu z mocy ustawy, nie będzie Pani mogła uzyskać statusu bezrobotnej, bo gospodarstwo jest za duże - ponad limit zdefiniowany w ustawie o promocji zatrudnienia.

Zresztą to bardzo tanie ub. społeczne, po co się przed nim wzbraniać.

To trochę tak, jak niemożność uzyskania statusu bezrobotnego przez osobę, która uzyskuje przychody podlegające PIT przekraczające 1/2 płacy minimalnej.
julka1114 / 178.36.126.* / 2016-08-24 14:13
Może i tanie rozwiązanie, ale zasiłek dla bezrobotnych to konkretny pieniądz, a z ubezpieczenia w Krusie pieniędzy się nie dostanie.

Dodam że nigdy zasiłku dla bezrobotnych nie brałam, zawsze pracowałam. Nie jestem darmozjadem który żyje z zasiłków. Teraz po prostu mam dziecko i jak to niemowlak potrzebuje ono mamy (i pieniędzy na pieluchy).
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-08-24 19:06
Z ubezpieczenia w KRUSiE są możliwe przecież różne świadczenia i to miałem na myśli, pisząc że jest to ub. tanie- w stosunku do ubezpieczenia w ZUS.

Tak to ustawodawca w zakresie bezrobocia wymyślił. Zresztą nawet uzyskując zasiłek szybko by go Pani straciła- bo skoro nastawiona jest Pani na macierzyństwo- odmówiłaby Pani przecież każdej oferty pracy z PUP.

Jak rozumiem - z pierwszego wpisu- na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim Pani nie jest, stosunek pracy nie trwa.
Renata309 / 194.181.134.* / 2016-08-21 20:44
Witam
Jestem na umowie na zastępstwo.mam na siebie 0,99 ha przeliczeniowych.mąż ma na siebie ponad 1 ha przeliczeniowych.czy mogę iść na zwolnienie lekarskie przy tyłu na przeliczeniowych? Czy męża pole liczy się do moich areałów?
wiwan / 2016-08-22 09:08
Nie bardzo rozumiem pytanie.

Skoro jest Pani na etacie (nieważny rodzaj umowy) to podlega Pani obowiązkowo ub. społecznym w ZUS, a tu dla prawa do najpierw wynagrodzenia chorobowego (od pracodawcy), a potem zasiłku chorobowego ( z ZUS) nie ma znaczenia posiadanie ewentualnie statusu rolnika czy nieruchomości rolnej.
kasiuulkaa199 / 80.51.58.* / 2016-08-18 08:40
Witam. Maz pracuje na umowe, oplaca skladki w ZUSie, co za tym idzie jest zwiolniony z KRUSu . Posiada on dzialke o powierzchni 1h , a na niach zostanie na niego przepisana kolejna dzialka o powierzchni ponad 1h. Mam w zwiazku z tym zapytanie czy jesli juz bedzie posiadał ponad 2h ziemi to czy ja jako jego malzonka osoba bezrobotna bede mogła przejsc na krus? Czy musze spelnic jeszcze jakies dodatkowe warunki?
wiwan / 2016-08-18 08:59
Tak, domyślnie z ustawy. I wystarczy już tylko przekroczenie 1 ha przeliczeniowego.
No chyba, że nie będzie Pani ani pomagać w tym gospodarstwie ani prowadzić gospodarstwa domowego wspólnego z mężem. Czyli jeśli będzie Pani taką 'zdalną' żoną. Wynika to z art. 5 ustawy o ub. społ. rolników.
Oczywiście co do zasady powinien być spełniony warunek jakikolwiek działalności rolniczej na tych działkach.

Ps. Takie ub. społeczne (rolnicze) wykluczy Panią ze statusu zarejestrowanego bezrobotnego przy tym areale.
irko1123 / 185.113.34.* / 2016-08-02 11:56
Witam posiadam gospodarstwo o pow. 1ha przekazane mi za kawalera , a żona dostała ziemie w spadku po zmarłym ojcu też o pow. 1ha rzeczywistego, ustanowiliśmy rozdzielność majątkową aby żona mogła zarejestrować sie w PUP, teraz skończył się zasiłek i nie wiemy co zrobić. Nie chcemy płacić KRUS, ja pracuję na umowie o prace więc mam spokój z krusem a co zrobić z sytuacją żony jest może jakieś wyjście. Nadmienię że spadek jest tylko aktem sadowym nie ma aktu własności ale jest w gminę jako współwłaściciel gospodarstwa.
wiwan / 2016-08-03 09:59
Działalność rolnicza jest prowadzona, czy nie ?
Dlaczego też wzbraniać się przed tak tanim ub. społecznym żony ?
irko1123 / 185.113.34.* / 2016-08-03 21:22
Ziemię uprawia teściowa, dopłaty też idą na nią, co do ubezpieczenia to jest tak że mamy trochę skomplikowaną sytuacje finansową i na razie wolał bym zęby nie płacić co kwartał krusu, tylko żeby to było z PUP.
wiwan / 2016-08-04 11:50
Jeśli żonie skończył się zasiłek dla bezrobotnych, to zakończyło się z tego tytułu ub. społeczne w ZUS, więc status bezrobotnej NIE wpływa już na jej ub. społeczne rolników.

Jako bezrobotna ma więc już tylko ub. zdrowotne, które może mieć też jako członek rodziny, gdy ją Pan zgłosi do ubezpieczenia.

No chyba, że rzeczywiście poszukuje pracy.

Najnowsze wpisy