Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
nelusss94 / 2014-02-23 17:33
Mam pytanie,kiedy miałam kilka lat dziadkowie przepisali mi pole, teraz mam 20 lat, studiuje na uczelni wyższej (studia dzienne), czy musze placic składki krus? sama nie jestem rolnikiem i nie użytkuje pola, nie mam i nie miałam nigdy pracy, nie osiągam dochodów. Prosze o odpowiedz.
wiwan / 2014-02-24 11:38
Przepisali tj. dokonali darowizny, czy spisali testament/ zapis windykacyjny ?

Zakładając, że jest to powierzchnia pow. 1 ha przeliczeniowego i że była to darowizna- to od uzyskania pełnoletniości jesteś w rozumieniu ustawy o ub. społecznym rolników rolnikiem i jako taka domyślnie ub. rolniczym podlegasz, chyba,że rzeczywiście dz. rolniczej nie prowadzisz. Tyle, że fakt nieprowadzenia należało w ciągu 14 dni od uzyskania pełnoletniości do Kasy zgłosić i uprawdopodobnić. Przy braku zgłoszenia Kasa ma otwartą drogę do dochodzenia składek wstecz, może skończyć się na odwoływaniu od decyzji w sądzie ub. społecznych.
nelusss94 / 2014-02-24 15:45
Tak, to jest darowizna. W tej chwili mam 20 lat i nie zostałam poinformowana w ogóle o takich płatnościach, nie wiedziałam ze mam wnosić składki. Dlaczego Kasa nie wezwała mnie do płacenia, nie poinformowała że mam zaległości widząc, że nie wnoszę opłat? Nie wiedziałam w ogóle o takiej sytuacji więc nie miałam jak w ciągu 14 dni po ukończeniu 18 lat tego zgłosić. Czy jeżeli to pole uprawiała inna osoba i mam na to świadków a osoba ta wnosi składki w zusie to czy jest szansa na umorzenie zaległości które teraz mam?
wiwan / 2014-02-25 11:48
Nieznajomość prawa szkodzi- KRUS wydaje decyzję o podleganiu ubezpieczeniu albo w następstwie zgłoszenia* rolnika albo w następstwie uzyskania informacji mających wpływ na ubezpieczenie z zewnątrz- tj. np. z bazy pesel, w krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych, z urzędu gminy, ZUS itd.
I może takie decyzje wydawać wstecznie.

* z ustawy wynika obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń i innych faktów na ubezpieczenie mających wpływ.

Okoliczności nieprowadzenia dz. rolniczej są podstawą do odwoływania się od takiej decyzji. Jeśli zostanie odwołanie uznane- składki są nienależne, więc nie ma czego umarzać. Umarza się składki należne- a więc w przypadku jednak bezskutecznego odwołania można wnioskować o rozłożenie zaległości i odsetek na raty, odroczenie składek bieżących, umorzenie (części) zaległości.

Podstawą ww ulg są obiektywne trudności finansowe itp. decyzja jest tu uznaniowa.

Tak, czy inaczej lepiej 'ujawnić' się przed Kasą i od razu złożyć oświadczenie o nieprowadzeniu dz. rolniczej.

Podstawa- art. 37 i 41a ustawy;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
anetta127 / 93.105.142.* / 2014-02-14 13:12
Witam, posiadam 2,0652 ha, natomiast przeliczeniowego ogółem 1,2154 ha, moje pytanie brzmi czy jesli strace zatrudnienie to bede musiała płacic krus i w takim przypadku nie nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych?
wiwan / 2014-02-14 22:43
Od następnego dnia po rozwiązaniu umowy podlega Pani co do zasady* obowiązkowi ub. rolniczego. Od chwili uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- obowiązek ten ustaje, bo zasiłek dla bezrobotnych jest tytułem do ub. społecznego w ZUS.
To, czy uzyska Pani prawo do zasiłku zależy od wysokości wynagrodzeń podlegających ub. społecznym (składce na Fundusz Pracy) w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP.

* chyba, że nie prowadzi Pani dz. rolniczej, zgłosi to w KRUS i uprawdopodobni/udowodni.
asik111 / 83.26.207.* / 2014-02-13 11:48
witam, od 2008 roku opłacam w krusie składkę macierzyńsko zdrowotną. w tym czasie podjęłam pracę ok. 1,5 roku a pozniej poszłam na bezrobocie. jednak cały czas opłacałam składkę. Pani w krusie powiedziała, że wyłączą mnie z ubezpieczenia w tym okresie. jednak skladki zaczną być naliczane znów od początku. a wiadamo, że żeby otrzymać świadczenia trzeba przepłacić rok. chciałam zapytać co stanie sie z tymi pieniążkami które płaciłam przez ten cały okres a z którego chcą mnie wypisać. to jest ok. 3 lata łącznie płącenia.
wiwan / 2014-02-24 11:28
Składka za okres zatrudnienia czyli podlegania ZUS jest składką nienależną, podobnie za okresy zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowego, szkoleniowego. Jest należna za okres bezrobocia bez ww świadczeń.

Składki nienależne są do zwrotu, przy czym w pierwszej kolejności są zaliczane na poczet ubezpieczeń bieżących- należnych. KRUS powinien wydać decyzję o konkretnych kwotach nadpłaty i odsetek, by mogła Pani w czasie obecnego jak rozumiem należnego ubezpieczenia je sobie odliczyć.

Jeśli jednak obecnie nie podlega Pani KRUS- należy złożyć wniosek po prostu o gotówkowy zwrot.

Wynika to z art. 41b Ustawy o ub. społecznych rolników.


Rok karencji tj. minimalnego okresu opłacania ubezpieczenia wypadkowo- chorobowo- macierzyńskiego dotyczy ubezpieczenia na wniosek = dobrowolnego, a nie obowiązkowego.
Posiadanie statusu bezrobotnego nie oznacza zmiany ubezpieczenia KRUS z obowiązkowego na dobrowolne. Składki nienależne wynikają z braku ubezpieczenia, nie stanowią ub. dobrowolnego.
jola8317 / 178.217.248.* / 2014-02-13 00:11
Witam proszę o pomoc moja mama 15 lat posiada ziemie około 2 ha po 5 latach opłacania składki zawiesiła ja z powodu ciężkiego wypadku ojca nie było ja porostu stać, po ciężkich 10 latach pojechała do krusu po informacje jak może starać się o emeryturę rolnicza i wznowienie opłacania składek. poinformowali ja ze musi spłacić najpierw 10 lat zadłużenia, jesteśmy w szoku to jest okolo 7 tyś zł proszę o pomoc czy można to jakoś obejść?
wiwan / 2014-02-13 12:05
"zawiesiła" czyli po prostu samowolnie zaprzestała składki opłacania.

Wypadek mógł mieć wpływ na zwolnienie ze składek ojca- tj. z urzędu jeśli uzyskał na jego skutek rentę. Mama jak rozumiem dz. rolniczą prowadziła lub chociaż gospodarstwo domowe z gospodarstwem rolnym związane. Więc ub. rolniczemu podlegała nadal obowiązkowo.

Teraz pozostaje jedynie starać się o rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie składek bieżących, czy o umorzenie chociaż części zaległości na podstawie art. 41a ustawy 'krusowej'. Tyle, że za okres za który składki zostaną umorzone/ będą nadal zaległe nie będzie wliczony do okresu ubezpieczenia w celu wyliczenia wysokości świadczenia (renta, emerytura). Będzie wliczony jedynie do okresu, od którego zależy samo prawo do świadczenia- czyli np. do 25 lat warunkujących emeryturę czy 30 lat w przypadku emerytury wcześniejszej.

Natomiast odmowa przyznania świadczenia ze względu na zadłużenie jest moim zdaniem nieprawna i bezsensowna- bo właśnie z przyznanej emerytury KRUS może potrącać zaległe składki.
Maria227 / 37.30.87.* / 2014-02-06 19:47
Witam. W roku 2009 tytułem darowizny otrzymałam 1,029 ha.Nie prowadziłam działalnosci rolniczej ponieważ to pole wydzierżawiłam.Sporządzona była pisemna umowa dzierżawy ale nigdzie nie rejestrowana.Wtedy pracowałam i nie podlegałam ubezpieczeniu w KRUS.Po ustaniu zatrudnienia pobierałam zasiłek dla bezrobotnych i UP nie poinformował mnie, ze po skończeniu pobierania zasiłku nie przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne w UP.
Teraz po dwóch latach,uczęszczałam na kurs i zostałam na ten czas wyrejestrowana ,przy ponownym zarejestrowaniu się dowiedziałam sie, ze nie mam prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i tu zaczęły się problemy, bo teraz KRUS domaga zapłaty rzekomo zaległych składek ubezpieczenia rolniczego.Żądają zarejestrowanej umowy dzierżawy, a ja takiej nie posiadam , ponieważ nie wiedziałam, ze taka rejestracja będzie mi potrzebna a teraz nikt mi wstecz takiej rejestracji nie potwierdzi. Nadmieniam , ze nie pobieram dopłat, pobierają je dzierżawcy, i nie prowadziłam nigdy działalności rolniczej.
Mam pytanie... Czy KRUS może przyjąć jakąś inną formę udokumentowania tego, ze nie prowadzę działalności rolniczej i jaka to może być forma?
wiwan / 2014-02-13 11:46
W momencie utraty pracy zaczęła Pani domyślnie podlegać ub. rolniczemu, od uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- znowu nie podlegać. Okoliczności takie za każdym razem należy do KRUS zgłaszać- taki jest obowiązek ustawowy. Podobnie było z ową dzierżawą.

Obecnie po prostu jeśli KRUS nie chce uznać wstecznie owej umowy lub oświadczenia w tym zakresie i wyda decyzję o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu i o zaległych składkach- pozostaje odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych i wykazania tego przed sądem.

Faktem bezsprzecznym jest, że w czasie dzierżawy ub. KRUS właściciel nie podlega. Tu będzie więc chodzić o kwestię techniczną niedopełnienia obowiązku informacyjnego i udowodnienia.
R. H / 81.219.63.* / 2014-03-05 00:28
Ja bym się udał z dzierżawcą, umowa np sprzed 5-ciu lat do Starostwa aby nie zwlekając zarejestrować tam tą umowę i mając dokumenty potwierdzające starania o dopłaty a tym bardziej takie dopłaty uzyskane przez dzierżawcę postarać się o uzyskanie poświadczenia wydzierżawienia od 2009 roku lub od daty bezsprzecznej dla urzędnika. On na podstawie dokumentów potwierdza stan dzierżawy. Po tym dopiero warto zastanowić się czy jest dalej z czym iść do Sądu. Sąd powinien potwierdzić Pani wersję po analizie kto to uprawia, jakimi maszynami, kto ma z tego pożytki, kto ponosi nakłady itd.
AntyKRUS / 89.231.197.* / 2015-01-23 14:11
Ktos moze bedzie wiedzial, podobna sytuacja do ponizej:
>>>>>>
Sąd powinien potwierdzić Pani wersję po analizie kto to uprawia, jakimi maszynami, kto ma z tego pożytki, kto ponosi nakłady itd.
Pani A / 176.122.234.* / 2014-02-06 19:24
Witam, czy jeśli ktoś posiada 2,5 hektara gruntów a z tego wynika jakieś 1,86 hektara przeliczeniowego i chciałby ubiegac sie o rente rolnicza z KRUS-u, i osoba ta chce zostawic sobie 0,90 hektara to ma to byc hektar przeliczeniowy czy hektar fizyczny. Chciałabym wiedzieć jakie domumenty należy przygotowac i z kad je pobrać aby potem przekazać darowiznę. Prosze o odpowiedz .
wiwan / 2014-02-06 21:05
Musi to być ZARÓWNO nie więcej niż 1 ha fizyczny jak i nie więcej niż 1 ha przeliczeniowy.

Bo w ustawie o podatku rolnym w definicji gospodarstwa rolnego pojawia się spójnik "lub" przy określaniu jego powierzchni jako więcej niż 1 ha zwykły lub przeliczeniowy.

A do tego zapisu odsyła definicja zaprzestania prowadzenia dz. rolniczej jako warunku uzyskania wypłaty cz. uzupełniającej renty rolniczej.

Może to być większy areał jeśli są to grunty trwale wyłączone z produkcji rolniczej na podstawie innych przepisów, w tym zalesione.

Skoro chce Pani spełnić warunek zaprzestania dz. rolniczej drogą darowizny- to dokumentem będzie akt notarialny, potem odpis z księgi wieczystej.

Nie musi dojść do tej darowizny przed uzyskaniem renty. Tyle, że do czasu jej dokonania renta będzie wypłacana bez cz. uzupełniającej. Innymi słowy w pani przypadku darowizna nie jest warunkiem uzyskania renty w ogóle.
mon_ikke / 188.47.74.* / 2014-01-29 21:46
Drogi ekspercie od składek, proszę o zerknięcie na mojego ostatniego posta w nieszczęsnej sprawie zaległości. Z góry dziękuję - mon_ikke.
wiwan / 2014-01-30 12:17
Absolutnie nim nie jestem, tylko nieco rozjaśniam to co jest napisane w ustawie, a niekoniecznie zrozumiałe :-)

Odpowiedź już jest "tam", gdzie być powinna.
mon_ikke / 5.185.215.* / 2014-01-30 21:37
Bardzo dziękuję, za pomoc i rozjaśnienie :-)
kab / 176.101.80.* / 2014-01-29 19:50
Witam,
mamy z żoną działkę na wsi o powierzchni 0,32ha, ja pracuję jako strażak a żona od miesiąca ma przyznany zasiłek dla osoby bezrobotnej. Za parę dni moi rodzice przepiszą nam 0,74ha pola. Czy ktoś z nas ma obowiązek płacić KRUS? Czy żona utraci statut osoby bezrobotnej gdy ma prawo do zasiłku? Czy gdy prawo do zasiłku wygaśnie to wtedy będzie musiała płacić KRUS?
pozdrawiam
wiwan / 2014-01-29 21:18
Żona utraciłaby status bezrobotnej, a więc i zasiłek dla bezrobotnych gdyby łączna powierzchnia gospodarstwa 2 ha przeliczeniowe. Te przeliczenia to dla mnie nieco czarna magia, ale zdaje się w Waszym przypadku do tego nie dojdzie.
Strażak jak rozumiem zawodowy, więc podlega Pan ub. społecznym mundurowym MSW, co zwalnia z obowiązku KRUS.
Żona z chwilą zakończenia/utraty zasiłku dla bezrobotnych zacznie podlegać obowiązkowo KRUS.
No chyba, że tak już to wiele razy w tym wątku napisano- nie prowadzicie i nie będziecie prowadzić dz. rolniczej na tych gruntach lub tylko żona nie będzie współpracować w prowadzeniu gospodarstwa ani gospodarstwa domowego z nim związanego- i zostanie to do KRUS zgłoszone, a w razie wątpliwości Kasy- udowodnione.

Podjęcie pracy przez żonę, albo uzyskanie stypendium stażowego z PUP znów zawiesi obowiązek KRUS chyba że jak wyżej napisano- ustanie on wcześniej na skutek sytuacji faktycznej zgłoszonej do KASY i przez nią nie zanegowanej.
mon_ikke / 188.47.72.* / 2014-01-28 15:24
Dzień dobry,
Mąż od 10 lat jest rolnikiem jednak nie płacił składek KRUS ze względu za zatrudnienie w pozarolniczej działalności i opłacanie ZUS. Ja cały czas z dziećmi byłam na ubezpieczeniu męża. Mężowi ustał stosunek pracy i chce płacić KRUS. Czy to prawda, że ja przez te lata powinnam opłacać składki KRUS jako żona rolnika? Dodam tylko, że adres zameldowania mam w zupełnie innym województwie oraz że prze te 10 lat nie mieszkaliśmy z mężem w województwie w którym mamy powyżej 1 h. Wdzięczna będę za informacje. Dziękuję i pozdrawiam.
wiwan / 2014-01-28 20:00
Zacznijmy od tego, że mąż ubezpieczał Panią wraz z dziećmi tylko w zakresie ub. zdrowotnego.
Kluczowe nie jest zameldowanie, ani nawet zamieszkanie- można przecież prowadzić dz. rolniczą w gospodarstwie dojeżdżając do niego.
No i jak było/jest z tą dz. rolniczą odbywała się/ odbywa/będzie odbywać ?
Jeśli się nie odbywała- to mąż nie był rolnikiem w rozumieniu ustawy krusowej, a Pani nie podlegała ub. rolniczemu, ale należało to zgłosić w Kasie wraz z wyjściem Pani za mąż lub nabyciem ziemi przez męża- w zależności co nastąpiło później. I odwrotnie teraz- jeśli mąż nie prowadzi dz. rolniczej i jej nie podejmie- nie może ub. się w KRUS i jako posiadacz gruntów rolnych musi o tym Kasę powiadomić.
mon_ikke / 188.47.74.* / 2014-01-29 11:28
Dziękuję, ze szybką odpowiedź. Mąż stał się rolnikiem " z urzędu" zakupując powyżej 1 h ziemi. Nie wiem co znaczy prowadzić działalność rolniczą. Na obszarze tym co roku kosimy trawę i otrzymujemy za należyte utrzymanie dotację - czy to jest już działalność rolnicza? Czy w takim razie mąż może zacząć opłacać sobie KRUS? Co ze mną? Powinnam w takim wypadku przez te wszystkie lata płacić KRUS?
wiwan / 2014-01-29 16:42
No to już jest dz. rolnicza, więc mąż jest rolnikiem a Pani małżonką rolnika w rozumieniu ustawy krus-owej.
Zatem:
- mąż nie tylko może, ale musi opłacać składki KRUS i podlega temu ubezpieczeniu od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy o pracę.
- Pani jako jego żona- domyślnie też. Wstecz też Pani domyślnie podlegała, chyba że miała swój inny tytuł do ubezpieczeń- ZUS-owy albo świadczenie z ZUS/KRUS.

Zwalniałoby Panią to, gdyby mąż zgłosił w KRUS,a Pani poświadczyła- że nie pracuje w tym gospodarstwie ani w gospodarstwie domowym z nim związanym. Jednak jak Pani pisze -kosicie, macie dopłaty wspólnie.

Teraz wstecz będą znaczne odsetki, warto było płacić- bo to ubezpieczenie tanie, a w zakresie emerytalnym wlicza się przecież do przyszłego świadczenia z ZUS, jeśli nie uzyska Pani emerytury/renty rolniczej.
mon_ikke / 188.47.74.* / 2014-01-29 20:26
Wiem, że niewiedza nie zwalnia mnie od odpowiedzialności. W jaki sposób mogę wybrnąć z sytuacji. Jest możliwość umorzenia choć części składek lub odsetek? Z 10 -u lat wysoka kwota wyjdzie.
wiwan / 2014-01-30 12:15
Są możliwe :

- odroczenia terminu płatności bieżącej składki,
- rozłożenia zadłużenia na raty,
- zmniejszenia wysokości wcześniej udzielonych rat

W myśl art. 41a ust. 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, Prezes KRUS lub upoważniony przez niego pracownik może umorzyć część lub całość wnioskowanej przez zainteresowanego należności w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach, np. w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych lub innych sytuacji, które były niezależne od sposobu postępowania dłużnika.

Na początek na pewno mąż powinien zgłosić siebie i Panią do ubezpieczeń, ma na to termin 14 dni jak już pisałem od utraty zatrudnienia. Nawet jeśli zarejestrował się w PUP i uzyskał zasiłek dla bezrobotnych.

Najprawdopodobniej przy okazji pojawi się tedy kwestia Pani ubezpieczenia wstecz tj. tego dlaczego dotąd nie była Pani zgłoszona.

Liczba pytań na forum ostatnio sugeruje, że KASA w tym zakresie wzięła się do roboty.

Jeśli decyzji wstecznej teraz nie wyda- nie potrafię doradzić, czy samemu się "ujawniać".

Co ważne -przedawnienie w tym zakresie:

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek wynoszący 10 lat, Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne. W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Czyli w Pani przypadku żaden kwartał ubezpieczenia jeszcze nie uległ przedawnieniu.

No i to co ważne- mówimy o ponad 1 ha przeliczeniowym powodującym obowiązek ubezpieczenia, a nie ha fizycznym.
gunia978 / 5.172.252.* / 2014-01-25 17:50
Jestem żoną rolnika i oboje płacimy krus,mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i zamierza przejść na zus. Czy ja nadal będę mogła płacić krus ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-01-27 13:53
Zamierza ? Byłoby to formalnie możliwe tylko wtedy, gdyby w przy zakładaniu DG oświadczył, że pozostaje w KRUS, spełniał warunki pozwalające na takie pozostanie i terminowo poinformował KRUS. Wtedy rzeczywiście mógłby w dowolnym czasie zadecydować o przejściu "pod" ZUS. W innym przypadku on już jest ubezpieczony w ZUS, od dnia rozpoczęcia DG składki KRUS są nienależne, okres ten też nie stanowi okresu ub. rolniczego na potrzeby świadczeń z KRUS.

Co do meritum- tak, prowadzenie DG przez męża i podleganie ZUS nie stanowi podstawy zwolnienia Pani z KRUS, chyba że działalność rolnicza zostanie w tym gospodarstwie zostanie zaprzestana lub podejmie Pani współpracę z mężem przy prowadzeniu jego dz.gospodarczej i zostanie Pani zgłoszona przez niego do ZUS do ubezpieczeń jako osoba współpracująca.
O taki fakcie należy poinformować KRUS w ciągu 14 dni.
norman x / 2014-01-24 11:59
Witam, na moja żonie długo przed ślubem rodzice przepisali pole 0,97 ha przeliczeniowego, rok po ślubie żona dopisała mnie jako współwłaściciela, pole krusu nie płaciliśmy, pole oddaliśmy w dzierżawę nic nigdzie nie było zgłaszane. Jakaś umowa na dzierżawę jest. Rok temu kupiliśmy działkę o pow. 0,2ha. Nie pracujemy na umowy, a składek w krusie nie chcemy opłacać. proszę o pomoc?
wiwan / 2014-01-27 13:57
O podleganiu KRUS obowiązkowo decyduje powierzchnia gospodarstwa większa niż 1 ha przeliczeniowy. Jeśli więc owe 0,2 ha stanowi do 0,3 ha przeliczeniowego- obowiązku nie ma. Jeśli więcej- z chwilą zakupu działki- powstał i należało wtedy zarejestrować ową dzierżawę, jako dowód nieprowadzenia dz. rolniczej. Teraz wstecznie będzie to trudniejsze.
wi1 / 78.133.243.* / 2014-01-22 21:21
Witam. Tydzień temu zwolniłam się z pracy. Mam zamiar zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Posiadam 3 h pola. Czy będąc na bezrobociu muszę opłacać KRUS?
wiwan / 2014-01-23 12:37
1. uzyskanie statusu bezrobotnej nie jest możliwe, jeśli owe 3ha przekraczają 2 ha PRZELICZENIOWE.
2. uzyskanie statusu bezrobotnej nie zawiesza obowiązkowego ub. rolniczego, jest tak dopiero w przypadku uzyskania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium stażowego z PUP- bo są tytułem do ub. społecznych ZUS.
3. na poinformowanie KRUS o ustaniu zatrudnienia ma Pani 14 dni, składki KRUS należne już za ten tydzień będą.
Łukasz20 / 46.77.30.* / 2014-01-22 19:31
Witam. Jeśli jestem ubezpieczony w krusie jako domownik i poszedłem do szkoły zaocznej w której także jestem ubezpieczony a mam 20 lat to czy mogę zrezygnować z krusu i mieć tylko ubezpieczenie szkolne?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Jacun / 83.24.226.* / 2014-01-16 22:59
czy może mi ktoś powiedzieć czy jak jestem na zwolnieniu muszę opłacać składki KRUS
wiwan / 2014-01-17 11:46
TAK.
Zwolnienie lekarskie/zasiłek chorobowy z ub. rolniczego nie powoduje zawieszenia tego obowiązku ani proporcjonalnego obniżenia składek.
Julka 1055 / 83.13.223.* / 2014-01-09 13:18
Od m-ca stycznia 2005 r. jestem posiadaczką 2 ha ziemi i od tego momentu placę skladki KRUS. W pazdzierniku 2013 r wyszlam za maz i razem z mezem wyjechalismy za granice. Tam pracujemy i placimy skladki. Moim gospodarstwem beda zajmowac sie rodzice (oboje pracuja i placa ZUS ) Co piwinnam zrobic?
wiwan / 2014-01-09 14:04
Należało fakt podjęcia zatrudnienia, a więc podlegania innemu ub. społecznemu, a więc zaprzestania podlegania KrUS zgłosić w KAsie w ciągu 14 dni.

Najnowsze wpisy