Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
Donka / 83.6.241.* / 2014-01-08 20:21
Witam,
mąż własnie stracił prace( do tej pory wszystkich ubezpieczał na swoje ub) ja nigdy nie pracowałam(30lat) mamy dwoje dzieci marzyłam o studium policealnym chociaz bo nie mam wykształcenia .Strasznie nam teraz pod góre! mamy na papierze 2 ha ziemi Moje pytanie brzmi czy moge wziąść zaswiadczenie ze szkoły( studium policealne) do KRUSu i bede zwolniona ze składek i wogóle jak to wyglada ile wynosi taka składka i czy dzieci to tez domownicy( dzieci w wieku 3,9 lat ) ledwo nam wystarczało na zycie a teraz i jeszcze te składki prosze o pomoc
piotr2611 / 2014-01-09 10:11
Witam

Czy może mi ktoś powiedzieć czy jeśli będę uprawiał rzodkiewkę w tunelach nieogrzewanych to czy będę musiał płacić krus???
wiwan / 2014-01-09 10:43
Tak, jeśli powierzchnia uprawy będzie większa niż 100 m kw.- bo wtedy spełnia to już definicję 'działu specjalnego produkcji rolnej' z art. 6, pkt. 5 i załącznika do ustawy o ub. społ. rolników.

Oczywiście tak jak w tym wątku wiele razy wskazano- inne okoliczności mogą z tego obowiązkowego KRUS zwalniać- chodzi głównie o posiadanie innego tytułu do ubezpieczenia lub świadczenia z ubezpieczenia.
piotr2611 / 2014-01-09 11:00
Czyli mając tunele foliowe nieogrzewane 600mkw nalezy to zgłosic tak?Bo czytałem gdzieś ze jesli tunele sa nieogrzewane to sie nie liczą wiec sam juz nie wiem
piotr2611 / 2014-01-09 11:01
I jeszcze jedno pytanie?wysokośc składki krus zależy od mkw czy jest jednakowa niezależnie od powierzchni?
wiwan / 2014-01-09 11:55
Ma Pan rację- w załączniku przytoczonym jest rozróżnienie na szklarnie i tunele. Tylko tunel ogrzewany i to ponad 200 mkw stanowi dział specjalny produkcji rolnej (poz. 3 załącznika).

Zatem nie ma Pan obowiązku zgłoszenia i podlegania KRUS.

Za zamieszanie bardzo przepraszam.

Ps. Rozmiar produkcji tej rzodkiewki, uzyskiwane przychody, ich stałość itd. mogą stanowić znamiona dz. gospodarczej, a więc co do zasady rejestracji jej (CEIDG) i podlegania z tego tytułu ZUS.
piotr2611 / 2014-01-09 12:00
Przepraszm ale nie orientuje się w tych sprawach.Czyli sugeruje Pan ze nie będę musiał płacić krusu tylko zus?
wiwan / 2014-01-09 12:29
Nie ma co przepraszać- mi pół godziny temu nie przyszło do głowy, że tunel nie jest szklarnią :-)))

Tak. Z tyt. działalności gospodarczej, jeśli zamiarem jest uzyskiwanie dochodu, działania są stałe itd., duży rozmiar działalności. Są różne definicje z Ustawy o swobodzie dz. gospodarczej, z ordynacji podatkowej, z ustawy o VAT.

Na uprawę warzyw jest PKD

Tyle teoria.
wiwan / 2014-01-08 22:51
Do tej pory mąż ubezpieczał Was jako członków rodziny jedynie w zakresie ub. zdrowotnego. Utrata pracy przez niego i 'wyjście' z ZUS było bez wpływu na kwestię Pani ub. społecznego KRUS.

Skoro dz. rolnicza nie była prowadzona to już dawno - powinno to być zgłoszone w KRUS w celu uzyskania decyzji o Pani niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczeń rolniczych.
Zatem w stosunku do Pani Kasa może chcieć dochodzić składek wstecz. Owo nieprowadzenie dz. rolniczej należy jakoś wykazać. Zaświadczenie ze szkoły byłoby wystarczające, gdyby była ona na tyle daleko, że codzienne dojazdy nie byłyby możliwe.
Pobieranie nauki i prowadzenie dz. rolniczej jednocześnie to przecież nie rzadkość.

uzyskując decyzję o niepodleganiu ub. społecznym KRUS ze względu na nieprowadzenie dz. rolniczej, a więc brak statusu rolnika utracicie możliwość bycia ubezpieczonym zdrowotnie z tytułu bycia rolnikiem (składka opłacana przez budżet przy tym areale). Jedno z Was będzie musiało wtedy podjąć ozusowane zarobkowanie (zlecenie, etat, u. agencyjna, dz. gospodarcza) by takie ubezpieczenie dla siebie i członków rodziny uzyskać. Albo zarejestrować się w PUP w charakterze bezrobotnego. Tyle, że jeśli owe 2 ha przekraczają 2 ha przeliczeniowe- nie będzie możliwe uzyskania statusu bezrobotnego.
Karolz11 / 2014-01-02 18:26
Witam, pisze ponieważ moi rodzice mają pewien problem. Mama jest właścicielem gospodarstwa, 1,5 ha przeliczeniowego. ma ponad 20 lat pracy w różnych zakładach, lecz na chwilę obecną pozostaje bezrobotna bez prawa do zasiłku i płaci KRUS. Mój tato ma ponad 28 lat pracy, w tym w warunkach szkodliwych, od 9 lat pozostaje na rencie chorobowej z Zus i niedługo kończy 60 lat. Ma zamiar starać się o wcześniejszą emeryturę z ZUS_U. Nie prowadzą na posiadanym polu żadnej działalności rolniczej, a mimo to mama płaci składki. czy istnieje jakiś sposób aby uwolnić się od krusu? Moim rodzicom zależało by na otrzymywaniu w przyszłości emerytur z zusu w związku z przepracowanymi latami pracy, a w obecnej sytuacji , jeśli moja mam nie znajdzie pracy, z czym w jej wieku nie jest łatwo, będzie skazana na opłacanie krusu i świadczenie z krusu po przekroczeniu wieku emerytalnego. Gospodarstwo jest na jednej działce, na której znajduje się też dom w którym mieszkają moi rodzice, i ja z bratem, więc nawet odpisanie działki na któregoś z nas, czy jej podzielenie w niczym nie pomoże bo jesteśmy domownikami rolnika. Ja pracuje na umowę o prace, natomiast mój brat uczy się. Proszę o pomoc i wyjaśnienie jeśli mylę się w którymś z faktów odnośnie działalności krusu wymienionych przeze mnie. Czy da się udowodnić w jakiś sposób nieprowadzenie działalnosci rolniczej, lub w inny sposób zwolnic nas z płacenia krusu?
wiwan / 2014-01-02 19:51
Na początek- kwestia przyszłych świadczeń ZUS/KRUS rodziców.
Podejrzewam, że mama jest z rocznika młodszego niż 1948- zatem na potrzeby jej przyszłej emerytury z KRUS okres ZUS nie może być zaliczony- może być odwrotnie, jeśli do złożenia wniosku emerytalnego nie uzyska stażu 25 lat ub. rolniczego. Uzyskanie zaś owego stażu rolniczego i posiadanie okresów ZUS-owych da prawo do DWU emerytur z obu systemów. Może więc nie warto 'się uwalniać'...
Co do ojca- też zakładam rocznik jak u mamy- e. wcześniejsza z tyt. warunków szczególnych pracy lub w szczególnym charakterze jest wygaszana. "Na oko" widzę, że ojciec na dzień 1.01.1999 r. nie miał łącznego stażu ubezpieczeniowego 25 lat, a więc w ogóle prawa do e. wcześniejszej nie uzyska.

Od tego co to konkretnie za warunki/stanowisko/ pozycja w wykazie (A lub B) zależy, czy na zasadach szczególnych uda mu się skorzystać z e. pomostowej- czyli w wieku 60 lat. Jeśli jego praca/stanowisko nie znajduje się/ nie odpowiada jakiejś pozycji z nowych wykazów, to w związku z tym, że po 2008 r. nie pracował już w tych okolicznościach- i do tej emerytury nie uzyska prawa...

Co do obecnego KRUS mamy- w związku z brakiem dz. rolniczej w świetle ustawy nie jest ona rolnikiem i nie powinna z ub. rolniczych korzystać/opłacać. Oczywiście obowiązuje domniemanie ( art. 38 ustawy o ub. społ. rolników ), że posiadacz gruntów rolnych dz. rolniczą prowadzi, a więc ub. z mocy ustawy podlega, ale osoba taka ma obowiązek informowania Kasy o wszelkich okolicznościach i ich zmianach ( w ciągu 14 dni ) mających wpływ na ub. rolnicze/ świadczenia rolnicze.

Powinna więc, skoro opłacać składek nie chce, wystąpić do Kasy z oświadczeniem o tym, że dz. rolniczej nie prowadzi i z wnioskiem o wyrejestrowanie z tego tytułu z ubezpieczeń.

Kasa najprawdopodobniej zechce to uprawdopodobnić, może chcieć dowodów z mamy strony. Ostatecznie, jeśli wyda decyzję odmowną, można się od niej odwołać do sądu pracy/ub. społecznych i w sądzie do udowodnienia, powołania świadków doprowadzić.
Prawdopodobnie przy okazji Kasa zechce anulować wstecznie okres ub. rolniczego- bo siłą rzeczy wyjdzie na jaw, że to nie dziś dz. rolniczej zaprzestano, albo w ogóle nie podjęto. Za okres nieprzedawniony zrodzi to należny zwrot składek.
Karolz11 / 2014-01-02 20:58
Czy w staż ubezpieczeniowy liczy się tylko okresy składkowe, czy również bezskładkowe? Mój tata ma 23 lata 8 miesięcy i 19 dni okresów składkowych i 2 lata i 20 dni okresów nieskładkowych.
I czy dobrze rozumiem, że moja mama w czasie gdy będzie przechodzić na emeryturę, płacąc KRUS dostanie wypracowana emeryturę z zusu? Okresów składkowych z Krusie ma łącznie 5 lat tak wiec z emerytury podwójnej nici
wiwan / 2014-01-02 21:26
Staż ubezpieczeniowy na potrzeby ustalania prawa do świadczeń ZUS, nazywany również okresem uprawniającym do emerytury to suma okresów składkowych oraz nieskładkowych, ale tych drugich w wymiarze maks. 1/3 okresów składkowych. Np. 15 lat składkowych i 7 lat nieskładkowych daje staż 20 lat.

Powyższe na podstawie art. 5 Ustawy emerytalnej.

Jak napisałem dla prawa do e. wcześniejszej ważne jest min. 25 lat stażu na dzień 1.01.1999 r.
Tak. Jeśli matka przejdzie na emeryturę z ZUS ( roczniki młodsze niż 1948 nie mają już wymogu minimalnego stażu dla uzyskania tego prawa, a jedynie wiek ) nie uzyskawszy prawa do emerytury KRUS ze względu na okres ub. rolniczego krótszy niż 25 lat- okresy ub. rolniczego zostaną uwzględnione/podwyższą emeryturę z ZUS- tj. za każdy rok ub. rolniczego ubezpieczony taki uzyska zwiększenie emerytury wyliczonej z historii i składek ZUS w wysokości 1% rolniczej e. podstawowej jaka będzie obowiązywać w dniu naliczania e. zusowej.

Powyższe z art. 26a ustawy.
Karolz11 / 2014-01-03 10:30
Dziękuję za pomoc w mojej sprawie ale mam jeszcze dwa pytania. Czy w sytuacji gdy gospodarstwo rolne otrzymuje kobieta przed ślubem w akcie darowizny od członka rodziny i jest jedynym właścicielem, to po ślubie jej mąż musi płacić KRUS jeśli nie pracuje?

Mój ojciec ma ustalona rentę chorobową do końca kwietnia tego roku. Otrzymał dokumenty z Zusu w celu zgłoszenia się na komisje lekarska, aby przedłużyć to uprawnienie. Jednak w związku z chęcią zdobycia wcześniejszej emerytury ( procedura ma ruszyć po 6 kwietnia, 60 urodzinach ojca)czy może stanąć przed komisją w sprawie renty, aby w razie nieotrzymania emerytury nie zostać na lodzie?
wiwan / 2014-01-03 12:00
To, że w sensie cywilno-prawnym gospodarstwo stanowi majątek odrębny małżonka NIE ma znaczenia dla ubezpieczeń rolniczych w przypadku drugiego małżonka. Tak jak jest ustawowe domniemanie co do prowadzenia dz. rolniczej przez posiadacza, tak jest ustawowe założenie, że podleganie ubezpieczeniom, bycie rolnikiem małżonka przenosi się na współmałżonka.

Chodzi o art. 5 Ustawy:

"Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolni-kowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym".

Oznacza to, że jeśli jest małżeństwo i gospodarstwo będące jedynie własnością żony i jest prowadzona w nim dz. rolnicza, a żona jednocześnie ma np. rentę albo pracuje i jest 'ozusowana'- to ub. rolniczym podlega jej mąż z racji samego właściwie z nią w tym gospodarstwie życia. Mimo, że ona KRUS nie podlega. No chyba, że mąż ma swoje świadczenie, albo jest 'ozusowany' itp.

--------------------------

Skoro ma wezwanie to stanąć musi. Nieusprawiedliwione niestawienie się skutkuje wezwaniem powtórnym, potem po prostu ustaniem prawa do renty.

Można spróbować wnioskować o przełożenie terminu. Tym, że być może wkrótce zostanie złożony wniosek o e. wcześniejszą ZUS nie jest związany. Jest związany jedynie w przypadku powszechnego wieku emerytalnego- bo jeśli renciście brakuje do tego wieku mniej niż 5 lat, a jest rencistą od min. 5 lat- to niezdolność musi być już orzeczona do dnia, w którym uzyska on wiek powszechny emerytalny. Wtedy też uzyskuje on emeryturę z urzędu, tj. bez wniosku- renta jest zastępowana przez emeryturę.

Wniosek o emeryturę może być złożony najwcześniej 30 dni przed spełnieniem warunków jej uzyskania, czyli na początku maja.
Smudla / 89.69.106.* / 2014-01-02 11:45
Witam, proszę o podowiedź, mam 2 ha przeliczeniowe pola, przez 15 lat prowadzony był tam sad jednak ze względu na brak opłacalności oraz fakt że pole znajduje się ponad 80 km od miejsca mojego zamieszkania i nie ma na nim żadnych budynków w roku 2006 został on zlikwidowany i do chwili obecnej pole nie jest użytkowane. Nie widze perspektyw na to aby się to zmieniło w najbliższej przyszłości. Przez ostatnie 14 lat byłam zatrudniona na umowę o pracę. Od lutego pozostanę bez zatrudnienia. Wyjeżdżam za granicę. Moje pytanie brzmi, czy mimo iż nie prowadzę gospodarstwa rolnego i nie mieszkam tam, mam obowiązek płacić składki KRUS? Między rozwiązaniem obecnej umowy o pracę a podpisaniem kolejnej upłynie prawdopodobnie jakiś okres czasu. Czy w przypadku, jeśli obowiązek ubezpieczenia będzie mnie jednak dotyczył muszę ubezpieczyć moje dzieci - studentów, pozostaną oni w Polsce. Na ubezpieczenie od innego członka rodziny nie mają co liczyć,
wiwan / 2014-01-02 12:42
Nie, w takiej sytuacji tj. nieprowadzenia działalności rolniczej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniom rolniczym nie ma. W ciągu 14 dni od utraty ubezpieczenia ZUS należy takowy fakt w swoim KRUS zgłosić. Możliwe jest żądanie przez Kasę braku tej działalności (oraz możliwości jej wznowienia) wykazania, udowodnienia.

W stosunku do dzieci, które nawet w przypadku prowadzenia przez Panią dz. rolniczej, nie pomagałyby w niej, zamieszkiwały poza gospodarstwem a więc nie byłyby domownikami istniałby tylko obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny, a więc zgłoszenia ich do ubezpieczenia, bez opłacania dodatkowej składki.
W przypadku tak małego gospodarstwa (mniej niż 6 ha) i tak zresztą składka za Panią byłaby z budżetu.

Przy wykazaniu KRUS braku dz. rolniczej, a więc niespełnianiu definicji rolnika przez Panią, a więc niepodleganiu ub. rolniczym ,a więc w konsekwencji zdrowotnemu z tego tytułu dzieci przy braku innego członka rodziny mogącego ich zgłosić do ub. zdrowotnego- podlegają zgłoszeniu do ZUS poprzez swoje uczelnie.
Smudla / 89.69.106.* / 2014-01-03 10:54
Wracając do tematu, skoro nie prowadzę działalności rolniczej i po złożeniu stosownych oświadczeń nie będę podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu to, czy mogę się ubezpieczyć dobrowolnie? Czy wymagane będzie ode mnie oświadczenie o dobrowolnym ubezpieczeniu?
Czyli najpierw: że nie prowadzę a potem że jednak chcę, czy nie zawracać głowy ludziom i poprostu przystąpić.Jak wtedy wygląda kwestia dwójki moich dzieci -studiujących na studiach dziennych, nie pracujących w gospodarstwie polożonym 80 km od miejsca zamieszkania i uczelni. Czy do osiagnięcia przez nich ustawowo przewidzianego wieku nie muszę płacić za nich pełnej składki, natomiast później będę musiała zakładając że ja będę płaciła, czy ma tu znaczenie że moja sładka będzie dobrowolna?
wiwan / 2014-01-03 12:10
Ubezpieczenie dobrowolne dotyczy też rolnika, a więc osoby prowadzącej dz. rolniczą, który nie podlega ubezpieczeniom obowiązkowo ze względu na areał niższy niż 1 ha przeliczeniowy lub posiadanie np. renty rolniczej, strukturalnej.

Jest możliwe po zaprzestaniu dz. rolniczej jeśli taki 'były' rolnika był w ubezpieczeniu rolniczym min. 12,5 roku i nie nabył prawa do świadczenia rolniczego (renta, emerytura) ani nie ma świadczenia z innego ubezpieczenia i takowemu nie podlega.

W Pani przypadku legalna praca za granicą to podleganie innemu ubezpieczeniu.
hanka2000 / 2013-12-30 19:00
czy mogę zrezygnować z opłacania składek na KRUS,ponieważ mnie nie stać?czy póżniej mogę z powrotem powrócić?czy zapisując się jako bezrobotna mam prawo do pobierania zasiłku?Krus opłacam od 2004 roku.
szklarek / 2013-12-30 20:56
Nawet uzyskanie statusu bezrobotnej nie zwalnia z obowiązku opłacania składek KRUS. Zasiłek dla bezrobotnych po takim czasie bez składek ZUS ( a konkretnie na Fundusz Pracy ) nie jest możliwy.

Zwolnieniem ze składek byłoby zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej- jeśli jest Pani rolnikiem, zaprzestanie pomocy w gospodarstwie rolnym oraz związanym z nim gospodarstwem domowym- jeśli jest Pani żoną rolnika czy w końcu utrata statusu domownika.

Powyższe musi być zgłoszone do KRUS i uprawdopodobnione, czasem wręcz udowodnione.
gosia9092 / 2013-12-27 17:46
witam wiwan ja nie placilem zadnej skladki w zus tylko w krus.tzn. ze teraz bede musial zaplacic te skladki w zus od momentu rejestracji DG od 2001 do 2013 roku wraz z odstkami ?
wiwan / 2013-12-27 20:03
Rzeczywiście- jakoś nie doczytałem, poza tym to brzmi zupełnie niewiarygodnie że Zakład nie wszczął procedury dochodzenia należnych składek już w 2001 r.

Może więc jednak oświadczenie o pozostaniu w KRUS Pan podpisał, terminowo zgłosił to też w KRUS i w ogóle spełniał warunki umożliwiające to pozostanie w KRUS zarówno w roku zakładania jak i w latach następnych.

Jeśli jednak nie- to cały ten okres to formalnie okres obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu w ZUS z tytułu prowadzenia DG- a co za tym idzie obowiązkowi opłacenia składek wraz z odsetkami. Część z nich już uległa przedawnieniu- chodzi o składki za okres do listopada 2001 włącznie.
gosia9092 / 2013-12-27 00:35
witam mam duzy problem,, place krus od 2000roku jako domownik [do dnia dzisiejszego] okolo 13 lat, w 2001roku zarejestrowalem dzialalnosc gospodarcza [prowadze ja nadal] rozpoczynajac ta dzialalnosc w zus- ie powiedziano mi ze nie musze placic zusu jak place krus wiec dalej place krus ale w 2001roku nie poinformowalem krus o tej dzialanosci ,co ja w takiej sytuacji powinienem zrobic teraz zglosic sie do krus lub zus . bardzo prosze o odpowiedz , rade
wiwan / 2013-12-27 12:20
ZUS nie informował, bo nie miał takiego obowiązku- możliwość pozostania w KRUSIE dotyczy tylko części rolników rozpoczynających DG, po spełnieniu kilku warunków i NA WNIOSEK takiego rolnika złożony do KRUS oraz do ZUS- przy otwieraniu DG. Obecnie jest on po prostu zawarty w CEIDG-1. Nie wiem jak wyglądało to w 2001 r. może był to osobny 'kwit'. Tak czy inaczej nie został złożony- gdyby był dość szybko ZUS zacząłby wyjaśniać, po co opłaca Pani składki za DG.

Zatem- w stosunku do ZUS jest wszystko w porządku- składki są należne, cały ten okres to okres składkowy w ZUS itp.

Natomiast należy poinformować KRUS o tej sytuacji- zostanie wydana decyzja wsteczna o niepodleganiu za ten okres ub. rolniczemu i będzie należny zwrot składek z odsetkami ( dotyczy składek nieprzedawnionych ) i okres ten nie będzie okresem ub. rolniczego na potrzeby przyszłych świadczeń KRUS ( renta, emerytura rolnicza ).
dolie94 / 2013-12-26 19:27
Witam, Mam pytanie odnośnie płacenia składek Krus wstecz.Na mojego meza zostało przepisane pole 3,54 ha przeliczeniowo w wieku 15 lat . Kiedy skonczyl szkole nie oplacał skaładek krus, poniewaz nie zajmowal sie gospodarstwem. w tym czasie tylko przez miesiac pracowal na umowe o prace. nie jest zarejstrowany w urzedzie pracy i pracuje na czarno . nie posiada ubezpiecznia. Teraz chciałby opłacac składki do Krus . Moje pytanie brzmi : czy ma obowiązek płacenia składek 3 lata wstecz, skoro nie zajmował sie gospodarstwem, a sasiad dzierzawil w tym czasie pole? ( umowa dzierzawy ustna)
wiwan / 2013-12-27 12:27
Dlaczego akurat 3 lat ? Obecnie przedawnienie wynosi lat 5, do końca 2011 wynosił lat 10.

Jak w tym wątku już napisano- istnieje domniemanie ustawowe, że posiadacz gospodarstwa rolnego prowadzi dz. rolniczą, a więc spełnia podstawowy warunek podlegania ubezpieczeniu KRUS. Fakt niepodlegania np. w wyniku nieprowadzenia tej działalności należało do KRUS zgłosić, a nawet udowodnić.

Podobnie więc i teraz wstecznie należałoby to uczynić i kwestię składek wyprostować.
Czytelnik_22 / 188.47.15.* / 2013-12-23 14:30
Witam
Prowadzę gospodarstwo rolne i jednocześnie pracuję na umowę o pracę. Jestem więc rolnikiem, jednak nie opłacam KRUS ze względu na obowiązek ZUS.
Czy taka forma ubezpieczenia uniemożliwia mi skorzystanie z dofinansowania w ramach programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" gdzie należy być ubezpieczonym w KRUS?
Niezbyt byłoby to sprawiedliwe gdyż będąc rolnikiem nie mogę jednocześnie płacić KRUS I ZUS a wymaganie ubezpieczenia w KRUS jest warunkiem uzyskania dofinansowania
wiwan / 2013-12-23 15:29
Na temat 'sprawiedliwości' tej regulacji wypowiem się tak- jest to rodzaj bonusu, promocji finansowej, więc z natury rzeczy nie może dotyczyć ona wszystkich, ma ściśle określone grupy docelowe a więc i kryteria.

Do rzeczy- NIE, nie może Pan z tego programu obecnie skorzystać. Regulacja jest jasna- kandydatem na beneficjenta może być rolnik/domownik który

"jest nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie
na podstawie przepisów o ubezpieczeniu
spoΠecznym rolników, przez okres co najmniej
ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc
złożenia wniosku o przyznanie pomocy".

Powyższe na podstawie par. 2, pkt. 1, ppkt. f)

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 17 paêdziernika 2007 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013

Było ono bodaj 5 razy zmieniane, ale akurat NIE co do tego wymogu.

Tekst aktu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;rolnictwa;i;rozwoju,dziennik,ustaw,2007,200,1442.html
Skakanka / 195.75.244.* / 2013-12-13 15:04
Pytanie. Rodzice przepisali na brata gospodarstwo w styczniu 2013 r, ubezpieczył się on w KRUSie, i dobezpieczył mamę jako "domownika" do czasu jak skończy wymagane 55 lat. No i właśnie skończyła, została jej przynana emerytura (ok. 2 tyg. temu), tylko teraz brat się zorientował, że był jednoczesnie ubezpeiczony w KRUSie no i w Angli płacił składkę jako smozatrudniony. To jest nie do końca zgodne z przepisami, jednak pan z KRUSu przez tel. powiedział bratu, że jemu nie przysługuje ubezpieczenie krus, ale mamie jako domownikowi tak. Wydaje się to być trochę nielogiczne, stąd moje wątpliwości i obawy mamy, żeby w pewnym momenicie nie okazało się, że emerytura została jej przynana "nielegalnie". Bardzo bym prosiła o jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Pozdrawiam.
wiwan / 2013-12-13 21:28
Zamieszanie z ub. brata jest bez wpływu na prawidłowość ubezpieczenia matki i jej prawo do e. rolniczej wcześniejszej zresztą, bo jak rozumiem rzeczywiście była domownikiem w rozumieniu KRUS, czyli jest to osoba, która:

-pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
-stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy
-nie podlega innemu ubezpieczeniu.

Natomiast w przypadku brata ubezpieczenie było nienależne, ma składki do zwrotu wraz z odsetkami z KRUS, nie wiem czy jakaś kara za niedopełnienie obowiązku ( w ciągu 14 dni ) informowania KRUS o podleganiu innemu ubezpieczeniu.
margaret77301 / 46.45.78.* / 2013-12-13 13:37
Mój maz dzierzawi pole2hektary przeliczeniowe i w ogóle nic nie prowadzi w gospodarstwie.prosze mi powiedziec co wtedy
wiwan / 2013-12-13 21:22
No więc nie podlega Pani obowiązkowo.
Dzierżawi od kogoś, czy wydzierżawił komuś ?

Jeśli wydzierżawił komuś, to powinien był z umową pojawić się w KRUS w celu wyrejestrowania Pani, no chyba, że wyszła pani za niego, gdy już dzierżawa trwała.

Jeśli dzierżawi od kogoś- to jest ustawowe domniemanie, że dz. rolniczą prowadzicie, Pani niepodleganie ubezpieczeniu może chcieć KRUS udowodnić- oświadczenie świadka, sołtysa itp.
margaret77301 / 46.45.78.* / 2013-12-13 12:04
czy jesli jestem ubezpieczona przy mezu który ma pole,ale jest przcownikiem i pracuje o umowę o prace i jest zarejestrowany w zus,czy ja musze opłacać krus czy też nie?
wiwan / 2013-12-13 13:02
"Przy mężu" jest Pani ubezpieczona tylko w zakresie ub. zdrowotnego. Jeśli pole ma ów limit min. 1 ha przeliczeniowego i prowadzi Pani to gospodarstwo lub prowadzi je mąż, a Pani pomaga lub chociaż prowadzi gospodarstwo domowe z tym gospodarstwem rolnym związane- podlega Pani ubezpieczeniu KRUS obowiązkowo.
Lenka315 / 31.1.207.* / 2013-11-30 13:32
Witam mam zapytanie dotyczące składek KRUS mam 25 lat gdy ukończyłam szkołę nie podlegałam już pod ubezpieczenie rodziców z KRUS-u byłam od razu zarejestrowana w urzędzie pracy ale później się z niego wyrejestrowałam i pracowałam 3 lata (na czarno) teraz rodzice chcą przepisać na mnie posiadłość i tu powstaje pytanie czy będę musiała płacić jakieś zaległe składki gdzie do tej pory nie miałam na sobie pola?
wiwan / 2013-12-02 12:15
Zarejestrowanie w PUP daje ubezpieczenie jedynie zdrowotne, nie zwalnia z ub. społecznego rolników, poza sytuacjami uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, stażu.

Zatem w rozumieniu przepisów KRUS nadal spełniałaś warunki ubezpieczenia rolniczego jako po prostu domownik rolnika. Może więc powstać sytuacja dochodzenia zaległych składek, i obrona przed tm w postaci udowadniania, że domownikiem nie byłaś tj. nie mieszkałaś/nie pomagałaś w prowadzeniu owego gospodarstwa. No raczej na pracę na czarno trudno będzie się powołać- powstanie bowiem wtedy kwestia z kolei podlegania w tym czasie ZUS, zaległych składek ZUS, odpowiedzialności karnej pracodawcy itd.
Ania243 / 5.172.252.* / 2013-11-11 12:22
Witam,czy podczas przebywania na zasiłku rehabilitacyjnym w Krusie trzeba opłacać składki na ubezpieczenie kwartalnie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-11-12 09:59
Niejasno napisane, czy świadczenie jest z KRUS, czy z ZUS.
1. jeśli z ZUS, to jest to świadczenie rehabilitacyjne na zasadzie wypłaty i w jego czasie NIE podlega się ubezpieczeniom KRUS z mocy ustawy. Co wynika m.in z definicji świadczeń z ubezpieczeń społecznych – z art. 6, pkt. 13 a ustawy krusowej.

2. jeśli z KRUS, to świadczenie to ma charakter materialny- zakwaterowanie i zabiegi w sanatorium + jedynie zwrot kosztów dojazdu. Uzyskanie go nie zwalania z odprowadzania składek.


Ps. Składki kwartalnie, ale w sytuacji 1 proporcjonalnie obniżone za kwartał uzyskania świadczenia i kwartał zakończenia jego pobierania
hanna82 / 83.18.133.* / 2013-11-05 12:22
Mój mąż dzierżawi ziemię od jego ojca w całości(20 ha). Płaci KRUS za siebie, ale mieszka z nami ojciec, z którym nie żyjemy w zażyłości, i w dodatku nie jest on nigdzie ubezpieczony. Mąż chce iść do KRUSu ubezpieczyć go jako domownika, ale boi się, że będzie musiał płacić wstecz za wszystkie lata(od 2002r). Proszę o radę co zrobić i co powiedzieć w KRUS, żeby ojca ubezpieczyć i nie było z tego powodu problemu. Ojciec sam nigdzie nie pójdzie, czy mąż sam może go dopisać bez jego wiedzy??
wiwan / 2013-11-05 12:57
Jak rozumiem ojciec nie ma żadnego świadczenia- renty/emerytury.

Zgłaszanie domownika wymaga jego podpisu na wniosku o objęcie ubezpieczeniem, który jest załącznikiem do 'zgłoszenia do ubezpieczenia'.

"Obawa" jest słuszna, bo ojciec spełnia definicję domownika od lat i lepiej to jak najwcześniej wyczyścić ze względu na odsetki.

Tyle, że problem być może już istnieje po stronie ojca- tj. jeśli bezpośrednio przed dzierżawą był w ubezpieczeniu i dzierżawy/ a więc zaprzestania podlegania ubezpieczeniu jako rolnik nie zgłosił- to zaległość już istnieje, tyle że obciąża jego, a nie syna.

Ojciec musi być ubezpieczony choćby ze względów ub. zdrowotnego.
hanna82 / 83.18.133.* / 2013-11-05 14:28
Ojciec przeszedł z KRUSu na ZUS(miał działalność 2 lub 3 lata nie wiem dokładnie) a potem była dzierżawa na syna, więc KRUS od Ojca nie domagał się niczego, bo nie wiedział, że działalność zamknął.
Posumowując to ojciec powinien teraz iść do KRUSu czy syn może iść i musi mieć podpis ojca?
wiwan / 2013-11-06 15:54
Jeśli pomiędzy zamknięciem DG ojca wydzierżawieniem ziemi/staniem się domownikiem nie było ani 1 dnia- ojciec nie ma zobowiązań wobec KRUS. Ma tylko syn jako rolnik, który nie zgłosił domownika do obowiązkowych ubezpieczeń. Formalnie pod wnioskiem jest potrzebne złożenie podpisu przez ojca przy urzędniku, w praktyce często wniosek zostanie przyjęty po prostu z jego podpisem, bez konieczności osobistego stawiennictwa.

Jeśli jednak dzierżawa nie nastąpiła w czasie DG ojca, to i on ma zobowiązanie wobec KRUS, bo czasowo też podlegał ubezpieczeniu jako rolnik.

Pozostaje jeszcze kwestia przedawnienia: do końca 2011 okres ten wynosił on 10 lat. CZyli kwestia składek do IV kwartału 2003 jest już zamknięta.
Lucyna333 / 195.116.72.* / 2013-11-04 17:35
Czy , jeżeli gospodarstwo nie jest dochodowe ( 1,2 ha przeliczeniowe) można nie płacić ubezpieczenia w KRUS ? Minister rolnictwa wypowiadał się w radiu , że istnieje taka możliwość. Tylko na jakich warunkach? Dodam że nie pracuję zawodowo.
wiwan / 2013-11-05 11:10
NIE ma takiej regulacji wprost dotyczącej rolniczych ub. społecznych.

Jest pośrednia, uznaniowa i indywidualna z art. 41a ustawy o ub. społ. rolników dotycząca :
- odroczenia płatności składek
- rozłożenia płatności na raty
- umorzenia częściowego/całkowitego za jakiś okres

Podobnie z zaległościami składek, których termin płatności już minął.

Chodzi o okoliczności szczególne, losowe, zw. np. z klęską naturalną, śmiercią, chorobą.

Sam brak dochodowości raczej nie stanowi okoliczności umorzenia. Tak jak w przypadku ZUS przedsiębiorcy.

Co do wypowiedzi ministra- raczej chodziło o mglistą, nie mającą nawet postaci projektu ustawy kwestią wprowadzenia podatku dochodowego (PIT ?) w rolnictwie zamiast podatku rolnego i być może związania składek społecznych z dochodem.
Albo o już obowiązującą kwestię s. zdrowotnych. Co prawda tymczasowo, ale do 2014 włącznie ( co też wiąże się z brakiem podatku dochodowego w rolnictwie ) uznano, że do 6ha przeliczeniowych trudno mówić o dochodowości- dlatego s. zdrowotną za Panią opłaca budżet, a nie Pani.

Najnowsze wpisy