Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
ŚW / 83.5.140.* / 2013-11-02 13:58
Mam pytanie odnośnie zaległych składek Krus spadkodawcy. Bratu zostało przepisane ponad 2 ha przeliczeniowe, jeszcze kiedy był niepełnoletni. Uzyskując pełnoletność nie zgłosił się do ubezpieczenia Krus, po zakończeniu szkoły znalazł pracę i został wciągnięty do Zus, ale odezwał się tez do niego Krus w kwestii nieopłaconego ubezpieczenia za wyżej wspomniany okres, kiedy powinien był opłacać składki. Rozłożono mu tę zaległość na raty, jednak nie zdążył spłacić, wszystkiego, ponieważ zmarł, a jego ponad 2 ha odziedziczyli rodzice w równiej części. Czy muszą oni teraz spłacać zaległe składki dot. ubezpieczenia, czy można starać się o ich umorzenie z jakiegoś tytułu? Dodam, że rodzice: jedno jest na emeryturze, drugie zaś jest zatrudnione na umowę o pracę.
wiwan / 2013-11-04 10:56
Po pierwsze to nawet kwestia nie tyle ubezpieczeniowa, co prawa cywilnego- spadkobiercy dziedziczą również długi spadkodawcy (art. 922 KC), więc co do zasady ciąży na rodzicach obowiązek spłaty zadłużenia składek syna.

Tak, Kasa może uwzględnić wniosek o ulgę w spłacie polegającą na:
- odroczeniu terminu płatności bieżącej składki,
- rozłożeniu zadłużenia na (tutaj nowe)raty,
- zmniejszeniu wysokości wcześniej udzielonych rat
- umorzeniu części lub całości zadłużenia.

Wniosek musi wskazać na okoliczności to uzasadniające, a więc wpływające na to, że dłużnika nie stać i długo stać na spłatę nie będzie, albo że spłata spowoduje to, że sam pozostanie bez środków do życia itd.

Oczywiście okoliczności muszą być prawdziwe. Im lepiej udokumentowane- zaświadczenia (np. od pracodawcy o zarobkach lub PIT 11, decyzja emerytalna, zaświadczenia o wysokości emerytury) tym wniosek bardziej skuteczny. Zwłaszcza, że decyzja jest uznaniowa, więc bez możliwości odwoływania się od niej, a więc przedstawiania potem dodatkowych dowodów okoliczności wniosku.

Więcej w art. 41 a Ustawy, który to reguluje:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
Marta459 / 87.205.202.* / 2013-10-28 19:17
Chciałabym sie dowiedziec jak wyglada sytuacja z ubezpieczeniem obowiazkowym KRUS,od 8 lat maż ma działke 66arów fizycz.-1,17ha przeliczeniowego.Ja nie płaciłam składek ,nie pracuje nie mam żadnego ubezpieczenia jestem dopisana do męża który cały czas pracuje.oczywiście zaznaczam że nie pracujemy na polu-nie prowadzimy żadnego gospodarstwa rolnego ,dzierżawi je sasiad( nie mamy żadnej umowy).Czy KRUS może naliczyc mi odsetki i czy bede musiała płacic te zaległe pieniadze?
wiwan / 2013-10-29 10:24
Już w tym wątku to padło wielokrotnie. Są ustawowe ( Ustawa o ub. społ. rolników ) domniemania/ zasady:
- tego, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi
- tego, że małżonek rolnika jest traktowany jak rolnik.

Na tej podstawie co do zasady podlega Pani formalnie ub. KRUS obowiązkowo, mąż powinien opłacać za Panią wszystkie ubezpieczenia KRUS. Skoro dz. rolnicza nie była prowadzona, powinien był on w ciągu 14 dni taki fakt zgłosić. Dzierżawa niezgłoszona dla KRUS nie istnieje.

Zatem b. prawdopodobne, że pojawi się decyzja Kasy o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu, zadłużeniu z tego tytułu i odsetkach i fakty o których Pani pisze trzeba będzie wykazać w sądzie pracy/ubezpieczeń społecznych, do którego się odwołacie.

Ps. Dopisana jest Pani JEDYNIE do ub. zdrowotnego męża, który jak rozumiem podlega ZUS z tyt. etatu.
Nie ma więc Pani ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego, macierzyńskiego, rentowego, emerytalnego. Czyli życiowo- baardzo ryzykowne.
modsz / 178.36.241.* / 2013-10-24 20:30
Mąż otrzymał w spadku ziemię 1,99 h, pracował zawsze i nigdy nie był rolnikiem, ale miał przerwę w zatrudnieniu w 2006 roku która trwała 18 dni - zmieniał pracę. Dziś posiada statut bezrpobotnego z prawem do zasiłku i musiał pojawić się w KRUSie który to naliczył mu zaległą składkę z roku 2006 - około 500 zł z odsetkami. Nie przyjmują do wiadomości panie w KRUSie, że mąż nie prowadził żadnej działalności rolniczej i przecież przez okres 18 dni nie był rolnikiem, one jednak uważają że posiadanie hektarów jest równoznaczne z płaceniem składki. Czy to prawda??? Pilnie proszę o pomoc bo chcę się odwoływać
wiwan / 2013-10-25 11:00
Prawda- chodzi o ustawowo uregulowane domniemanie ( art. 38 Ustawy o ub. społ. rolników ), że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi.

Oczywiście w odwołaniu należy podnieść kwestię fizycznej niemożności podjęcia dz. rolniczej na 18 dni, po kilku latach nieprowadzenia takiej działalności. Będzie to trudniejsze, jeśli mąż w okresie pracy etatowej jednak w gospodarstwie mieszkał.

Nie byłoby problemu, gdyby wtedy, w 2006 r. od razu po utracie ub. w ZUS poinformował KRUS, a miał taki obowiązek ( w ciągu 14 dni ), że mimo ustawowego domnieniamania dz. rolniczej nie podjął.
evgothic / 178.43.131.* / 2013-10-24 19:45
Witam!
Mąż dostał gospodarkę (3,0ha) darowiznę po wujku w 2006 roku, ślub wzięliśmy w 2009r - w tym czasie studiowałam 3 lata (1rok- dziennie , 2 lata - zaocznie) a pracuję od 2011 roku do dziś. Czy KRUS może żądać ode mnie zaległych składek (ok. 1 rok i 3 miesiące), jeśli jestem domownikiem, nie jestem współwłaścicielem darowizny, tylko i wyłącznie mam meldunek no i "status" żony. Jednak z punktu widzenia darowizny przed ślubem jest ona tylko jego własnością (zgodnie z prawem) a nawet przy rozwodzie nie należy mi się NIC! Więc skoro coś nie jest ani moje ani nie wchodzi we wspólnotę małżeńsko KRUS może ode mnie żądać zwrotu zaległych płatności odkąd jesteśmy małżeństwem?
wiwan / 2013-10-25 10:53
Proszę zerknąć na starsze posty w tym wątku. Formalna własność w kwestiach KRUS nie jest decydująca, liczy się szersze pojecie posiadania oraz istnieje ustawowa zasada, że spełnienie war. ub. przez męża rozciąga się na żonę z tyt. samego małżeństwa, chyba że żona ma swoje inne ubezpieczenie, świadczenia, albo rzeczywiście nie ma nic wspólnego z gospodarstwem rolnym.

Na podstawie więc art. 5 Ustawy KRUS może dochodzić wstecz składek za ów okres.
Ps. w rozumieniu ustawy jest i była Pani małżonką rolnika, nie domownikiem.
aga606 / 193.113.135.* / 2013-10-21 13:48
Mam pytanie. Jesli stane sie posiadaczka 6ha pola i mam stale zameldowanie w Polsce ale od kilku lat mieszkam i pracuje za granica, tu place podatki, ubezpieczenie itd. Czy zameldowanie moze zawazyc na zaleznosci skadek krusu?
wiwan / 2013-10-21 14:11
Tak, w zakresie wydania decyzji KRUS o podleganiu ubezpieczeniu- bo działa automat z art. 38 ustawy o ub. społ. rolników. Będzie więc należało się od niej odwołać wskazując na nieprowadzenie działalności rolniczej, podleganie innemu (tu zagranicznemu) ub. społecznemu. Jeśli jeszcze decyzji nie ma, należy w trybie art. 37 'awansem' KRUS poinformować o okolicznościach znoszących obowiązek podlegania ub. rolniczemu.

Inna rzecz, że obowiązek meldunkowy istnieje, nie mieszkając w kraju miała i ma Pani obowiązek wymeldowania się.
mateusz541 / 212.59.254.* / 2013-10-02 16:58
odsetki krusu miedzy przerwami w pracy . jak sa przeliczane ? czy musze wyregulowac wczesniejsze niepłatnosci . Jestem rolnikiem i mam 1,5 ha pola
wiwan / 2013-10-15 12:08
1. jak już w tym wątku napisano- nie zawsze samo posiadanie pola jest podstawą ub. KRUS, ale istnieje ustawowe domniemania takiego podlegania. Ważne jest więc też stan faktyczny, to czy dokonano wyrejestrowania/zarejestrowania w terminie i to, jakie decyzje od KRUS uzyskano i się od nich nie odwołano.

2. zobowiązanie wobec Kasy to zarówno nieopłacone (ale nie przedawnione) składki należne, jak i odsetki od nich. Siłą rzeczy ostateczna wysokość odsetek zależy od konkretnej daty zapłaty zaległej składki. Odsetki wyliczone na dziś, jutro znów urosną itd.

3. wysokość jest ustawowa- taka jak dla zaległości podatkowych, co wynika z art. 40a ustawy o ub. społ. rolników i Ordynacji podatkowej. Dla każdej niezapłaconej składki kwartalnej liczone osobno.

4. wysokość tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

kalkulator tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/
butterfly1983 / 31.174.39.* / 2013-09-24 20:36
Witam, zgłosiłam się dobrowolnie do KRUS aby dowiedzieć się czy powinnam opłacać ubezpieczenie rolnicze. Po śmierci ojca (1998 rok) gospodarstwo postanowieniem sądowym zostało przekazane mamie, bratu i mnie (byliśmy wtedy niepełnoletni). Mama ma 2/3 gospodarstwa, brat 1/6 i ja 1/6 (gospodarstwo ma ok 6 ha). Otrzymywałam rentę z KRUS do września 2005. Potem pracowałam najpierw na umowę o dzieło, potem o pracę (wciąż pracuję). KRUS nie był przeze mnie płacony. Z KRUS-u otrzymałam teraz decyzję o opłaceniu zaległych składek, jednak ja nie pracowałam w gospodarstwie, nie utrzymywałam się z niego, mieszkam w innym województwie. Mogę się odwołać od decyzji KRUS, ale czy jest jakaś podstawa dzięki której nie będę musiała opłacać zaległych składek (jest to wysoka kwota, trzykrotność mojej pensji, którą mam zapłacić do końca września!) ??? Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2013-10-15 12:17
Sytuacja wskazuje, że jednak były okresy, kiedy już nie miała Pani r. rodzinnej, a nie podlegała ub. społecznym ZUS. Mógł być to ten okres wykonywania dzieła, mógł być okres bez zatrudnienia.
Bo tylko w takiej sytuacji ub. KRUS z mocy ustawy się podlega. Należy więc się od decyzji odwołać;
- w zakresie niepodlegania ub. rolniczemu z tyt. podlegania ZUS lub pobierania r. rodzinnej- okazując na to dowody (decyzja rentowa, RMUA, zaświadczenie ZUS)
- w zakresie niepodlegania z tyt. nieprowadzenia dz. rolniczej, niezamieszkiwania- dowody (np. zeznania świadków, zameldowanie itp.) znoszące ustawowe domniemanie podlegania KRUS przez posiadacza gospodarstwa.

Osobną kwestią będą konsekwencje (nie wiem jakie) tego, że nie wykonała Pani obowiązków informacyjnych w stosunku do Kasy polegające na zgłoszeniu do ubezpieczeń za okresy ustawowego podlegania KRUS, jeśli takie rzeczywiście były.
kkm / 91.195.57.* / 2013-09-23 20:02
Witam, mam pytanie posiadam gosp. od 13 lat o pow 0.98 ha przelczeniowego mój mąż przed ślubem dostał pole od rodziców 0.70 ha przeliczeniowego pole jego jest w innej gminie niż moje czy gdybym chciała się ubezpieczyć w krusie to czy nasze gospodarstwa zostana zsumowane i bede musiała płacic w stecz i ile tal do tyłu?bo do tej pory ja nie oplacalam krusu poniewaz nie miałam powyżej hektara
marzenagach / 2013-09-12 15:20
Witam. Jestem osobą bezrobotna, mężatką od 5 lat. Mój mąż pracował na umowę o pracę i miał opłacane składki w ZUS, przez okres pół roku pobierał zasiłek- ma poniżej 2 ha przeliczeniowych. Po okresie pobierania zasiłku UP kazał mu się ubezpieczyć w KRUS. Będąc w KRUSI-e dowiedział się z będzie musiał także mnie ubezpieczyć w KRUS i zapłacić zaległe składki za okres 5 lat.Czy jest to konieczne?
wiwan / 2013-10-14 14:05
Tak wynika z Ustawy o ub. społecznym rolników- tzn. to, że mąż jako rolnik sam ub. KRUS czasowo nie podlegał, nie zwalnia z tego ub. w tym samym czasie jego żony/domowników.

Składki wstecz za Panią nie byłyby należne za te okresy, gdy Pani była ub. w ZUS, np. z tyt. zlecenia albo posiadała jakieś świadczenie (zasiłek, renta) ALBO gdyby Pani w jakichś okresach nie pracowała w tym gospodarstwie rolnym albo w gospodarstwie domowym z tym. gosp. związanym- czyli w praktyce- gdyby tam Pani w ogóle nie mieszkała.

I sytuację taką trzeba by było udowodnić (np. zeznania świadków).

Chodzi o kluczowe tu uregulowanie z art. 5 ustawy- jej zasady (dotyczące rolnika) z automatu stosuje się do jego małżonka.
onri / 83.8.193.* / 2013-09-10 10:18
Witam. Jestem na emeryturze, zamierzam kupić grunt powyżej 1 ha przeliczeniowego (czy może być fizyczny) będę mogła ubezpieczyć
moje dzieci pełnoletnie w KRUS jako domownicy.
wiwan / 2013-10-15 13:04
Ustawa operuje min 1 ha przeliczeniowym, jako granicą ustawową ub. KRUS obowiązkowego.

I tak- gospodarstwo spełniające to minimum- domownicy podlegają obowiązkowo ( a więc MUSZĄ być zgłoszeni ) OBU ub. społecznym KRUS ( em-rent oraz chor-mac-wyp) w pełnym zakresie, o ile oczywiście są domownikami (pracują rzeczywiście w gospodarstwie, prowadzona jest dz. rolnicza 0RAZ nie podlegają ZUS ani nie mają świadczenia ZUS/ KRUS (renta, emerytura).

Jeśli gospodarstwo jest mniejsze- ub. jest możliwe na wniosek (dobrowolne).
Jeśli domownik podlega ZUS/ ma świadczenie- ub. dobrowolne (chor-wyp-mac) jest w niepełnym zakresie, a em-rent. nie jest możliwe.
onri / 83.8.193.* / 2013-09-10 09:15
jestem na emeryturze, jeżeli kupię grunt powyżej 1 ha przeliczeniowego
będę mogła ubezpieczyć moje dzieci pełnoletnie w KRUS jako
domownicy.
ada5 / 2013-09-17 21:48
KRUS-składki płacone do Krus-u
Co się dzieje z pieniędzmi, które do tej pory płaciła moja mama do Krus-u w momencie przepisania na swoje dzieci (2 córki)całej ziemi (która dawała jej uprawnienia do bycia rolnikiem) i tym samym zakończenia płacenia składek. Czy te pieniądze przepadają? co się z nimi dzieje?Czy w momencie przepisania całej ziemi na dzieci, one muszą (czy mogą) opłacać składki i mogą mamę "dopisać do gospodarstwa"(dodam, że na tej ziemi nie jest nic uprawiane),2. Czy żeby dopisać mamę, obie bądź 1 z córek musi płacić składki. Czy opłacamy tylko za mamę? Czy jeżeli moja mama otrzymałaby w momencie 50 lat rentę po mężu, składki z Krus-u będą się jej należały w wieku emerytalnym czy następuje w tym momencie automatyczne przejście na rentę i pieniądze z tego tytułu. Będę wdzięczna za pomoc.
Arkadiusz Wa_wa / 2013-09-09 07:54
Witam. Jestem ubezpieczony w Krus i chciałbym podjąć pracę w polskiej firmie na umowę zlecenie, umowa będzie zawarta na pół roku od 01.X.13 r. W czasie trwania tej umowy będę oddelegowany za granicę od 01.X-15.XI, a po przyjeździe będę przebywał w Polsce do końca marca i otrzymam druk zerowy- będzie to okres bezskładkowy w Zus. Czy posiadając taką umowę będę wyłączony z Krus od 01.X.13 do 31.III.14? W umowie nie będzie zaznaczone, iż będą przewidziane okresy bezskładkowe. Czy mam obowiązek powiadomić Krus, że w niektórych miesiącach nie będą odprowadzone składki w Zus, mimo że zakład pracy zgłosi mnie do ubezpieczenia w Zus?
wiwan / 2013-10-15 12:24
Najkrócej- składki zerowe za dany mc kalendarzowy NIE oznaczają niepodlegania ub. ZUS za ten miesiąc. To zdarza się nawet na etacie, gdy dojdzie do opóźnienia wypłaty, a więc pojawi się np. październik bez wypłaty za wrzesień, a w listopadzie wypłata podwójna.

Nie ma więc w takiej sytuacji podlegania KRUS.

Rozumiem, że z umowy wynika właśnie wypłata wynagrodzenia za zlecenie w specyficznych okresach, albo jednorazowo.

Natomiast skąd druk zupełnie zerowy ? Zlecenie nieodpłatne ??? To wzbudzi od razu zainteresowanie/kontrolę Zakładu.
Arkadiusz Wa_wa / 2013-11-08 19:51
Dzień dobry. Dokładnie tak- z umowy wynika, iż wypłata wynagrodzenia będzie w wyznaczonych okresach, np. za październik i grudzień, ponieważ listopad, styczeń, luty i marzec byłyby to miesiące bezskładkowe i bez żadnych zleceń. Kto w takim razie opłaca za mnie składki w ZUS w okresie bezskładkowym? Wiem, że nie zakład pracy. I czy w tych wolnych miesiącach rzeczywiście będę zwolniony ze składki w KRUS-ie? Umowa trwałaby do 31.03.2014.(Posiadam 1,5 ha przeliczeniowego).
Pozdrawiam
Arkadiusz
wiwan / 2013-11-08 22:58
Poprzednio napisał Pan, że z umowy nie wynika/nie będzie wynikać z góry to kiedy nie będzie wynagrodzeń.....

Ubezpieczenie z tyt. zlecenia w ZUS będzie trwało od pierwszego do ostatniego dnia trwania umowy, z takimi datami zleceniodawca musi najpierw Pana zarejestrować do ubezpieczeń w ZUS, a następnie wyrejestrować.
Powtarzam- składka zerowa nie oznacza braku ubezpieczenia, przerwania ubezpieczenia. Za każdy miesiąc składki opłaci zleceniodawca, tyle że w kilku miesiącach będzie ona wynosiła ZERO złotych. Więc nie mieszajmy z pojęciem okresu "bezskładkowego". To będzie okres SKŁADKOWY na potrzeby późniejszych praw do świadczeń.

ALE w nawiązaniu do pierwszej części- ZUS może w razie kontroli, np. rutynowej, losowej ZAKWESTIONOWAĆ tę umowę jako pozorną, mającą na celu obejść przepisy ubezpieczeniowe- przynajmniej częściowo.
- jaki interes ma zleceniodawca by umowa nie zakończyła się w grudniu, skoro Z GÓRY wiadomo, że zlecenie nie będzie wykonywane w styczniu, lutym i marcu ? Zlecenie na niewykonywanie niczego ....
- sztuczne sklejenie dwu odrębnych zleceń.

Co innego, gdy zlecenie jest wykonywane mniej więcej ciągle, ale wynagrodzenie jest jednorazowe lub rzadsze niż raz na miesiąc ( wg. umowy ) albo rzadsze niż raz na miesiąc z przyczyn pozaumownych, nieznanych przy podpisaniu umowy- sytuacji finansowej/osobistej zleceniodawcy, nawalenia kontrahenta, choroby jego księgowej itp.

Tu nieco na podobny temat:

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/orzecznictwo/sad-najwyzszy/czy-zus-moze-kwestionowac-wysokosc-twojego-wynagrodzenia.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-pracy/zakwestionowanie-umowy-o-prace-przez-zus.html
monika12345 / 77.254.192.* / 2013-09-03 20:25
witam. posiadam 1,5 ha przeliczeniowego użytku rolnego ,mam 19 lat i w maju przerwałam naukę . czy będę musieć zaplacić KRUS do tył od wrzesnia zeszłego roku czy od tego momentu kiedy przerwałam naukę ?
wiwan / 2013-09-03 21:12
Pobieranie lub nie, podjęcie czy przerwanie nauki jest bez związku z ub. społecznym rolników. Jedyny pośredni związek występuje w przypadku pełnoletniej osoby - dziecka zmarłego rolnika, gdy fakt pobierania nauki/studiowania jest warunkiem pobierania r. rodzinnej. A pobieranie r. rodzinnej skutkuje brakiem obowiązku ub. społecznego.
Czyli w takiej sytuacji- młody rolnik pobierający r. rodzinną na skutek przerwania nauki- traci ją i zaczyna podlegać obowiązkowi ubezpieczenia.
monika12345 / 77.254.192.* / 2013-09-03 22:03
ja słyszałam, ze jesli posiadam ponad 1 ha przeliczeniowy uzytku rolnego i kończę przypuszczalnie szkołe wowczas muszę płacić składkę ubezpieczeniową w KRUS-ie
wiwan / 2013-09-03 22:23
Mogło tak być w indywidualnym przypadku, w którym rolnik w związku z pobieraniem nauki/studiami stacjonarnymi, poza miejscowością gdzie ma gospodarstwo faktycznie zaprzestał działalności rolniczej. Podobnie z domownikiem. I uzyskał decyzję z KRUS o niepodleganiu ubezpieczeniom. Wtedy rzeczywiście, zakończenie nauki domyślnie powoduje wznowienie działalności rolniczej i ponownie podleganie ub. rolniczym.

Ale, co do zasady, powtórzę- szkoła jest bez wpływu na obowiązek KRUS, bo można prowadzić działalność rolniczą ucząc się nawet stacjonarnie. Ustawa nie wspomina o kwestii nauki, ale o prowadzeniu działalności oraz o posiadaniu innych ubezpieczeń lub świadczeń.

Przejrzyj zresztą wątek.
Bogdan G / 2013-08-30 15:25
Witam ponownie.
Gdy w roku 2014 minie okres 10 letniego przedawnienia w ZUS- mam na myśli prowadzoną działalność gospodarczą w latach 2003-2004 (płacony był KRUS), a KRUS zwróci się wówczas do ZUS-u, to nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale cała należność do ZUS-u zostanie umorzona po złożeniu wniosku o abolicję? A jeśli nastąpi to po 15 stycznia 2015 roku, to czy ZUS może wszcząć jeszcze jakieś postępowanie?
wiwan / 2013-09-02 10:16
KRUS poinformuje ZUS, jeśli na skutek Pana wniosku lub 'samoistnej' kontroli KRUS wyda prawomocną decyzję o niepodleganiu KRUS w czasie DG. Upływ terminu przedawnienia składek w żaden sposób nie implikuje reakcji ubezpieczyciela. Wtedy ZUS wyda decyzję o podleganiu ub. z tyt. DG i w zależności od tego, czy będzie już po upływie terminu przedawnienia składek:
-wyliczy zaległe składki i odsetki-albo je Pan zapłaci albo przejdzie procedurę abolicji
- odpuści składki jako przedawnione, co siłą rzeczy uczyni abolicję bezprzedmiotową.
Bogdan G / 2013-08-30 09:45
Dzień dobry. Dziękuję za odpowiedź.Chciałbym dodać, iż w okresie od lipca 2003 r. do 10 lipca 2004 .r prowadziłem pozarolniczą działalność gospodarczą- jednoosobową i wówczas podlegałem ubezpieczeniu w KRUS-ie. Jeśli złożyłbym teraz wniosek o stwierdzenie niepodlegania z powodu nieuprawiania ziemi, to wtedy KRUS zwróci mi nienależnie pobrane składki, ale upomni się ZUS? Wiem, że do stycznia 2014 roku obowiązuje abolicja. A co z okresem od lutego do lipca 2014?
Czy złożenie wniosku do Prezesa Kasy jest konieczne? A jeśli nie, to czy mogę nadal pozostać posiadaczem ziemi i z tego tytułu opłacać składki?
wiwan / 2013-08-30 10:49
1. skoro mimo prowadzenia DG podlegał Pan KRUS, tzn. że złożył Pan o to wniosek/oświadczenie do KRUS- w trybie art. 5a ustawy. Stanowi to więc dodatkowy argument dla KRUS o podleganiu ub. rolniczym.

2. siłą rzeczy wsteczne uznanie niepodlegania KRUS zaskutkuje wstecznym ob. ubezpieczenia ZUS z tyt. DG

3. do 15 stycznia 2015 r. można składać wniosek o abolicję ZUS dotycząca składek z tyt. DG za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009.

Z ustawy abolicyjnej wynika też inny termin niż ww 15 stycznia w Pana przypadku- wynosi on 12 miesięcy od uprawomocnienia decyzji wydanej przez ZUS o podleganiu ubezpieczeniu, bo decyzja zostanie wydana PO wejściu ustawy abolicyjnej w życie, chyba że termin ów jest wcześniejszy niż 15 stycznia 2015, wtedy obowiązuje ten zasadniczy.

Ustawa jest krótka:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;9;listopada,dziennik,ustaw,2012,000,1551.html

4. prezes KRUS jest organem, fizycznie składa się w swojej placówce KRUS. To tak jak PIT kieruje się formalnie do naczelnika US. Bez wniosku Pana sytuacja może zmienić się tylko na skutek donosu, samoistnej kontroli KRUS.

5. zgodnie z ustawą nie może Pan podlegać KRUS jedynie z tyt. samego posiadania ziemi, konieczna jest działalność rolnicza. Obecna sytuacja jest fikcją formalno-prawną, a Pan jest stroną, która o tym WIE.
--------------------------------------

Ps. Wczoraj i dziś w kwestiach KRUS oczywiście przytaczam USTAWĘ
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Najnowsze wpisy