Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
Bogdan G / 2013-08-29 19:43
Witam. Od ponad 10 lat jestem posiadaczem ziemi rolnej powyżej 1 ha przeliczeniowego. Mam jednego współwłaściciela, którym jest mój znajomy. Nasza działka nigdy nie była uprawiana. Cały czas płaciliśmy składki, ponieważ myśleliśmy, iż jest to obowiązkowe dla każdego rolnika. Ale czy osoba, która nie użytkuje ziemi może być traktowana jako rolnik? Co w tym przypadku należy teraz zrobić? Czy poinformować KRUS o nieprowadzeniu działalności rolniczej przez ten cały długi okres? Czy KRUS może teraz nas wyłączyć wstecz i anuluje wszystkie zapłacone niesłusznie składki? I czy ktoś sprawdza czy rzeczywiście rolnik uprawia swoją ziemię? Czy grozi nam za to kara? Bardzo proszę o odpowiedź.
wiwan / 2013-08-29 21:46
Zdecydowanie nieprowadzenie działalności rolniczej wyklucza podleganie obowiązkowym ub. rolniczym z powodu samego posiadania ziemi rolnej. Wynika to głównie z definicji rolnika z art. 6, pkt. 1 Ustawy oraz zasad podlegania ub. wypadkowo- macierzyńsko- chrobowemu z art. 7, ust.1 oraz emerytalno-rentowemu z art. 16, ust.1

W trybie art. 36 można złożyć wniosek do Prezesa Kasy o stwierdzenie niepodlegania ubezpieczeniom oraz o zwrot nienależnie pobranych składek.

Zwrot dotyczy tylko składek nieprzedawnionych. Do 7 maja 2008 i od 1 stycznia 2012 wynosi ten okres 5 lat, pomiędzy tymi datami- wynosił 10 lat. Trzeba by się zagłębić w przepisy przejściowe w związku z tym, ale na pewno składki za okresy wcześniejsze niż III kw. 2003 już się przedawniły.

Kasa rozpocznie postępowanie, będą potrzebne środki dowodowe, wydana zostanie decyzja. Jeśli niepomyślna- można odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych.

Na 'swoją' obronę Kasa ma przede wszystkim to, że zgodnie z ustawą ( art. 38) istnieje domniemanie, że posiadacz ziemi działalność rolniczą prowadzi, a więc jest rolnikiem, a więc KRUS podlega. Oraz to, że nie kwestionowano wydanej decyzji o podleganiu KRUS/wymiarze składek, mimo że ubezpieczony ma obowiązek informować ( art. 37 ) o okolicznościach/zmianach okoliczności mających wpływ na podleganie ubezpieczeniom/ wysokość składek.

O karze raczej w tej sytuacji nie ma mowy, bo nie doszło do wyłudzenia świadczeń z tego ubezpieczenia, celowego wprowadzenia instytucji w błąd z zamiarem uzyskania nienależnych świadczeń itp.
klara918 / 46.77.9.* / 2013-08-26 17:44
Witam, za miesiąc rodzice przepisują na mnie ziemię ok.3,5 ha. Ja właścicielem będę tylko na papierku, nie będĘ czerpać żadnych dochodów z posiadania ziemi. Czy w związku z tym mogę być nadal zarejestrowana w PUP?
aniakalo / 46.77.19.* / 2013-08-26 20:05
Witam, posiadam ziemię całość wynosi 4 ha, lecz ziemia nie jest użytkowana i czy w przypadku dzierżawy ziemi nadal musze płacić składki KRUS? Czy istnieje jakies prawo by pomimo posiadania takiej ilości ziemi być ubezpieczonym u ZUS a nie KRUS?
wiwan / 2013-08-27 09:38
Od końca- wystarczy podjąć jakiekolwiek zarobkowanie podlegające ub. ZUS. A więc etat, zlecenie, DG, umowa agencyjna...Podleganie ZUS ma pierwszeństwo przed obowiązkowym ub. rolniczym, więc nawet nie tyle, że zwalania od niego, ale je wyklucza.

Tak, umowa dzierżawy zwalnia z podlegania KRUS, bo zaprzestaje się prowadzenia działalności rolniczej. O ile wydzierżawia się areał taki, że nie pozostaje w użytkowaniu ponad 1 ha przeliczeniowy. Jest też zdaje się wymóg, by dzierżawa obejmowała całe działki. No i pisemna forma umowy, bo należy ją zarejestrować w starostwie.

Przy tej dzierżawie nie ma wymogu minimalnego czasu trwania (10 lat) i zawężonego kręgu dzierżawców (spoza rodziny) tak jak w przypadku Zaprzestania działalności rolniczej niezbędnej dla np. pełnej wypłaty e. rolniczej, ale nie może powstać sytuacja, w której nadal będzie Pani podlegać KRUS jako...domownik dzierżawcy.
wiwan / 2013-08-26 18:16
To bardziej kwestia prawa pracy, niż KRUS.
Ustawodawstwo operuje ha przeliczeniowymi.
Jeśli owa 'ziemia' przekracza 2 ha przeliczeniowe, to pozbawi Cię owo przepisanie statusu bezrobotnej .

Co wynika z art. 2, ust.1, pkt. 2 d Ustawy o promocji zatrudnienia.

Ile ha przeliczeniowych stanowi owe 3,5 ha fizycznego- zależy od położenia (gmina), sposobu użytkowania, klasy bonitacyjnej. Rodzice wiedzą, mają to w decyzji dotyczącej podatku rolnego.
Ulaaaa / 83.6.61.* / 2013-08-22 14:27
Witam, miesiąc temu zostałam żoną rolnika który posiada 16 ha ale nie płaci KRUS ponieważ pracuje i odprowadzane są składki ZUS. Ja obecnie pracuję, ale jeszcze tylko przez kilka miesięcy. Czy po upływie zatrudnienia mogę zarejestrować się jako bezrobotna w UP i pobierać zasiłek dla bezrobotnych ? Czy jako żona rolnika posiadającego więcej niż 2 ha już nie mogę? Nie mieszkam z mężem, mam inny adres zameldowania, nie pomagam mu w gospodarstwie. Czy jak już nie będę pracowała gdzie powinnam być dopisana do ubezpieczenia ? W zusie gdzie odprowadzane składki ? Czy w krusie jako żona rolnika -ale on nie płaci krusu. I jeżeli w zusie to czy krus wystawi mi jakieś zaświadczenie że nie podlegam ubezpieczeniu i mogę wtedy rejestrować się w PUP z prawem do zasiłku ? Z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2013-08-23 10:51
1. jako rzeczywiście niepracująca w gospodarstwie rolnym męża ani w gospodarstwie domowym z nim związanym nie będzie Pani podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym KRUS, a konsekwencji i ub. zdrowotnym z tego tytułu.
2. będzie Pani mogła się zarejestrować w PUP, ale w zakresie ub. zdrowotnego to mąż powinien Panią dopisać ( za pośrednictwem swego pracodawcy jako płatnika ) do ubezpieczenia jako członka rodziny. Ub. jako członka ma pierwszeństwo przed ub. przez PUP.

3. niepodleganie KRUS oświadcza się w karcie rejestracyjnej w PUP.

4. Pani prawo do zasiłku jest niezależne od ww kwestii, zależy ono zasadniczo od wysokości wynagrodzeń z etatu ( warunek min. 365 dni ub. społecznych od min. płacy minimalnej w ciągu 18 mc. przed rejestracją ).

Uwaga- z art. 38 ustawy krus'owej wynika domniemanie, że z chwilą utraty zatrudnienia (ub. ZUS) spełni Pani definicję domownika, Może powstać konieczność udowodnienia KRUS tego, że nie prowadzi Pani działalności rolniczej, nie pomaga, nie zamieszkuje itd.
Anka31 / 37.209.136.* / 2013-08-19 17:31
Witam! w lipcu 2008 roku wyszłam za mąż za rolnika (ubezpieczonego w KRUS do dnia dzisiejszego), a dopiero we wrześniu podjęłam pracę i byłam ubezpieczona przez ZUS. W październiku 2012 sama otrzymałam pole w wysokości powyżej 1 ha przeliczeniowego. W okresie tym, tzn.2008-2012 miałam niewielkie przerwy w pracy. moje pytania brzmi: czy za przerwy w pracy od lipca 2008 do października 2012r. jestem zmuszona opłacaś składki KRUS, jeżeli mąż w tym okresie zameldowany był w swoim rodzinnym domu, a ja u swoich rodziców? (odległośc pomiedzy godpodarstwami wynosi ponad 20 km. ) czy obowiązuje mnie ustawa z 20 grudnia 1990 roku, art.5? Z góry dziekuję za odpowiedź.
wiwan / 2013-08-20 10:36
Zameldowanie ma tu najmniejsze znaczenie, choć owszem jakimś środkiem dowodowym jest. Co do zasady za ów lipiec- sierpień 2008 oraz za wszystkie okresy przerwy w zatrudnieniu są należne składki z tyt. ubezpieczenia rolniczego z mocy ustawy, chyba że nie pracowała wtedy Pani w owym gospodarstwie rolnym męża ani w gospodarstwie domowym z ww gospodarstwem rolnym związanym.

Czyli zgodnie z owym art. 5 ustawy krus'owej.

Do czasu przedawnienia więc Kasa może się upomnieć o owe składki, z odsetkami, po Pani i męża stronie będzie wtedy wykazanie braku okoliczności podlegania ubezpieczeniu i obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń.
AK85 / 94.72.111.* / 2013-08-18 11:05
Witam.
Mąż ma przepisaną działkę (powyżej 1h) na której nic nie uprawia. Oboje podlegamy obowiązkowemu opłacaniu składek w KRUSie. Niedawno mąż wyjechał za granicę do pracy i ma tam podpisaną umowę o pracę,a w najbliższym czasie zamierzam do niego dołączyć i pracować na tych samych zasadach. Co muszę zrobić aby nie opłacać tych składek w KRUsie? ponieważ teraz mąż podlega i niedługo ja też będę podlegać ubezpieczeniu za granicą . Bardzo proszę o szybką odpowiedź . Z góry dziękuję :)
wiwan / 2013-08-19 10:24
Mąż już powinien był się wyrejestrować z ub. w KRUS, wraz z Pani wyjazdem- również Panią, ale za Pani zgodą.
Czyli w Pani przypadku poza jego- potrzebna jest również Pani obecność.
W KRUS zdaje się nie ma tak jak w ZUS możliwości korespondencyjnego wyrejestrowania się w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego.

Co więcej powód wyrejestrowania należy uprawdopodobnić, tj. nie wystarczy samo oświadczenie o wyjeździe/podjęciu pracy/zaprzestaniu gospodarowania. Tj. potrzebne będą dokumenty poświadczające wyjazd/pobyt czy podjęcie pracy za granicą.

Najlepiej więc telefonicznie ustalić w swojej placówce terenowej to, jakie dokumenty będą potrzebne i ewentualnie termin wizyty, by załatwić to jednorazowo.
AK85 / 94.72.111.* / 2013-08-19 14:02
Witam.
W najbliższym czasie mąż nie zamierza wracać do kraju,więc jak to można załatwić w inny sposób ? A jeśli oddam tą ziemię komuś w dzierżawę to zostaniemy zwolnieni z obowiązkowego ubezpieczenia w KRUSie ? A może są jakieś inne sposoby na załatwienie tej sprawy ? Najlepiej korespondencyjnie. Pozdrawiam.
mmm294 / 83.25.48.* / 2013-08-14 10:58
Witam serdecznie,
Od 2009 r. pracuję w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę. W maju tego roku wyszłam za mąż za właściciela tego gospodarstwa (nadal jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę - i podlegam skladkom ZUS. W związku z powyższym mam pytanie czy jako żona włąściciela gospodarstwa mogę nadal podlegać ozusowaniu? Czy jednak prowadząc wspólne gospodarstwo domowe powinnam podlegać składką KRUS?
bardzo proszę o interpretację.
wiwan / 2013-08-14 12:07
Tak, może Pani i dopóki trwa umowa o pracę- musi Pani.
Zawarcie małżeństwa nic tu nie zmieniło, jako pracownik podlega Pani ub. społecznym ZUS z mocy art. 6 ust. 1 Ustawy o systemie ub. społecznych.

A jako podlegająca ozusowaniu NIE podlega Pani ub. rolniczym na mocy art.

Jako pracownik nie jest Pani domownikiem- co wynika z art. 6, pkt. 2c
Jako żona- stosuje się do Pani zasady takie jak dla rolnika (art. 5), a rolnik nie podlega ub. KRUS, gdy podlega innym ubezpieczeniom społecznym ( przede wszystkim ZUS)- co wynika z art. 7, ust. 1 ( w zakresie wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim ) oraz z art. 16, ust. 3 ( w zakresie emerytalno-rentowym )

USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Oczywiście można to zmienić, tj. zacząć podlegać KRUS, obowiązkowo, od 1 dnia po rozwiązaniu Waszej umowy o pracę.
mario100 / 89.174.100.* / 2013-08-05 18:08
Witam.
Posiadam gospodarstwo rolne które jest podzielone na 3 osoby matke ,siostre,i mnie.Wszyscy mają po 1/3 własności.Całość gruntu wynosi 2,9ha.Czy w związku z tym że na jednego członka gospodarstwa rolnego przypada mniej niż 1ha przeliczeniowy nie bedę musiał płacić krus.
wiwan / 2013-08-06 11:24
Niestety nie. W rozumieniu* Ustawy o KRUS limitu 1ha przeliczeniowego jako głównego kryterium podlegania ub. społecznemu rolników nie odnosi się proporcjonalnie do udziałów, jeśli w gospodarstwie ma współudział więcej niż 1 osoba.

Tako rzecze ona: domniemywa się....

jeżeli własność lub dzierżawa gruntów, o których mowa w pkt 1, przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy, o którym mowa w pkt 2, cią-ży na kilku osobach – każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej;

Czyli z tego punktu widzenia wszyscy troje podlegacie obowiązkowo ub. KRUS, tak jakby każdy miał 2,9 ha.

Oczywiście inne kryteria- już indywidualne dla matki, siostry i Pana mogą sprawić, że któreś z Was, jednak temu obowiązkowi nie będzie podlegać- czyli np. nieprowadzenie działalności rolniczej, podleganie ub. ZUS, posiadanie świadczenia emerytalno- rentowego, nieważne czy z KRUS, czy ZUS, czy np. mundurowego.

Podstawa:

art. 38, pkt. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

i np. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu Wydział III

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 11.04.2012 r. (sygn. III AUa 56/12)
piotrek8d / 83.6.139.* / 2013-08-02 18:50
Witam
Moja dziewczyna sprzedaje ziemię jednak nie całą, zostaje jej powyżej 1,6 ha przeliczeniowego w którym znajdowały się kiedyś budynki gospodarstwa rolnego(obecnie zostały po nich aby fundamenty), kawałek łąki i kawałek jakiegoś niby lasu tzw olszyna. Założenia są takie, że w miejscu starych budynków ma powstać nowy dom, łąka miała by być bardziej do odpoczynku (trawnik, duży ogród itp), las źródłem opału ewentualnie trzeba by było dosadzić parę nowych drzewek. Dziewczyna po sprzedaży ziemi chce się zarejestrować w PUP licząc na dostanie funduszy na otworzenie własnej działalności (usługi geodezyjne). Jak w takim wypadku wygląda opłacanie KRUSu? Musi opłacać czy nie? Oraz czy dobrze myśli licząc na dofinansowanie z PUP?
wiwan / 2013-08-05 12:46
Jako posiadaczka poniżej 2 ha przeliczeniowych spełni warunek (zakładając oczywiście spełnienie innych warunków dochodowo- zatrudnieniowych) uzyskania statusu bezrobotnej.

Dotacje PUP- to nie ten dział forum Money.pl

Nie prowadząc działalności rolniczej nie podlega obowiązkowi KRUS, ale jeśli dotąd jemu podlegała musi się wyrejestrować i owo nieprowadzenie udowodnić.

Prowadząc potem DG tym bardziej KRUS nie będzie podlegać, jako podlegająca ub. ZUS, nawet gdyby działalność rolniczą podjęła
motyleczekaga / 83.31.199.* / 2013-07-31 12:04
moja mama ma ponad 20 lat odprowdzane skladki w zus ale nie ma jeszce emerytury bo brakuje jej wieku . rok temu kupilismy dzialke i mamy 1,6 ha przeliczeniowego. czy musi placic krus? nie uprawia tej ziemi .
wiwan / 2013-08-02 10:19
NIE musi.

Bo jeśli nadal podlega ubezpieczeniom w ZUS ( z tyt. zatrudnienia, zlecenia itp. ) to wynika to z art. 7 ust. 1 oraz art. 16 ust. 3 Ustawy o ub. KRUS.

Jeśli nie jest obecnie ubezpieczona w ZUS, to i tak nie podlega ubezpieczeniom KRUS, bo nie prowadzi działalności rolniczej. W tej drugiej sytuacji może pojawić się kwestia decyzji KRUS o podleganiu ubezpieczeniu i odsetkach z powodu ustawowego domniemania (art. 38 ), że posiadacz użytków rolnych działalność rolniczą prowadzi. Wtedy drogą odwołania i ewentualnego udowodnienia braku działalności rolniczej decyzja ta zostanie uchylona.
anula22722 / 79.185.204.* / 2013-07-17 20:11
|Witam
dostałem rentę chorobową i czy w tej sytuacji muszę płacić ubezpieczenie KRUS?
wiwan / 2013-07-18 11:11
Rentę rolniczą z tyt. niezdolności do pracy ? Chorobowych już się nie ustala.

NIE, nie musi Pani.
Wynika to z art. 7, ust. 1- w zakresie ub. wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, oraz z art. 16, ust. 3- w zakresie ub. emerytalno- rentowego.

Ustawy o ub. społecznym rolników.

W zakresie ub. zdrowotnego- też nie, bo renta będzie już tytułem do ubezpieczenia, będzie składką obciążona. Nie ma tu znaczenia, czy przed jej przyznaniem opłacała Pani sk. zdrowotną, czy nie - co zależy od wielkości gospodarstwa (limit do 6 ha przeliczeniowych)
Agnieszka373 / 212.106.24.* / 2013-07-15 23:18
Witam!
Moja sytuacja wygląda następująco:
Mojemu mężowi ojciec przepisał pole pow. 1ha przelicz. Przepisał je tylko i wyłącznie na niego,ale skoro jestem małżonką to teoretycznie powinnam opłacać KRUS razem z nim. Jednak wolałabym tego uniknąć, ponieważ studiuję dziennie w innym mieście i wynajmuję tam mieszkanie więc nie pomagam mu w prowadzeniu gospodarstwa, w dodatku gospodarstwo jest oddalone o około 15km od naszego miejsca zameldowania, więc czy to jest argument który przekona urzędnika KRUS abym nie płaciła składki? Jeszcze jedno pytanie - gdybym jednak opłacała składkę to czy będzie się to liczyć do mojej emerytury, jeśli w przyszłości np. dostanę pracę i będę odprowadzać składki do ZUS-u?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za opinie.
wiwan / 2013-07-16 08:58
Powinien przekonać, zwłaszcza jeśli poza zaświadczeniem z uczelni, oświadczeniem sąsiada z miasta pojawi się oświadczenie ze wsi- tj. bezpośredniego sąsiada gospodarstwa męża, sołtysa. Teoretycznie zameldowanie świadczy o miejscu zamieszkania tj. ustawowo istnieje nadal obowiązek meldunkowy w miejscu zamieszkania nawet czasowego, ale przy braku kar za jego niedopełnienie jest on fikcją, więc też przestaje być argumentem zdaje się dla KRUS.

Tak, ubezpieczenie dla roczników młodszych niż 1948, a więc i dla Pani jeśli jest zbyt krótkie, by uzyskać emeryturę z KRUS- jest doliczane do ubezpieczenia ZUS, na potrzeby świadczeń ZUS. Albo jako okres uzupełniający- składkowy, gdy liczba lat ub. ZUS nie wystarcza do gwarancji świadczenia minimalnego albo jako zwiększenie świadczenia po 1% wysokości rolniczej e. podstawowej za każdy rok ub. rolniczego.

Gdy okresów rolnych wystarczy do e. rolniczej- można w efekcie pobierać 2 emerytury - z KRUS oraz z ZUS.

Powyższe oczywiście wg. obecnych przepisów....
Agnieszka373 / 212.106.24.* / 2013-07-16 10:01
Dziękuje:)
aldi-2004 / 80.187.107.* / 2013-07-15 08:31
Witam! Mieszkam w tej chwili za granicą, mój mąż tu pracuje a dzieci chodzą do szkoły. Czy nadal mam w Polsce obowiązek opłacania składek KRUS?
wiwan / 2013-07-15 10:30
NIE, ale w przypadku odmownej decyzji KRUS na wniosek o Pani wyrejestrowanie z dotychczasowego ubezpieczenia potrzebne będzie odwołanie i udowodnienie, że Pani w kraju nie przebywa, a więc nie prowadzi tego gospodarstwa rolnego ani domowego z nim związanego, bo tak jak już w tym wątku napisano - obowiązuje ustawowe domniemanie, że współwłaściciel gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą, i że żona rolnika jest traktowana na potrzeby ubezpieczeń rolniczych tak jak rolnik- chodzi o art. 5 i art. 38 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Penrose / 89.100.195.* / 2013-07-28 21:40
Jesli udowodnie, ze pracuje za granica i ze nie prowadze tego gospodarstwa czy urzad skarbowy nie bedzie mnie scigal i kazal mi sie rozliczyc z zarobkow za granica?
wiwan / 2013-07-29 10:06
Nie ma jakiegoś automatyzmu i obowiązku informowania przez ubezpieczyciela służb podatkowych o zmianach w stanie/statusie ubezpieczonego. Pewnie jest to możliwe dopiero na wniosek fiskusa w ramach wszczętego postępowania wyjaśniającego czy karno- skarbowego wszczętego jako kontrola losowa, na skutek anonimowej informacji, czy analizy zeznań z lat poprzednich. Ale rozumiem, że jak dotąd jako rolnik PIT w ogóle Pani nie płaciła, więc nie ma też nagłego "urwania się" dochodów od jednego roku podatkowego.

Inna rzecz, że lepiej być tu w zgodzie z przepisami, zwłaszcza że w zależności od tego co to za kraj i tego, czy w danym roku były też dochody polskie- nie zawsze jest obowiązek składania zeznania podatkowego w Polsce lub wychodzi podatek do zapłacenia.

Ale to już kwestia na ten dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html

np. wątek:

http://www.money.pl/forum/dochody-zagraniczne---jak-wypelnic-pit-t422049.html
butterfly1983 / 31.174.98.* / 2013-07-10 21:45
Witam, czy posiadając postanowienie sądowe o współwłasności gospodarstwa rolnego jestem zmuszona do opłacania składek w KRUS za okres kiedy nie pracowałam na umowę o pracę? mimo iż nie spełniam kryteriów na domownika. Umowa nie była na cały rok, kilka miesięcy byłam bez pracy.
wiwan / 2013-07-11 11:25
1. długość okresu niepodlegania ZUS nie ma znaczenia, od października 2009 stosuje się proporcjonalne wyliczanie składki za część miesiąca, nie tak jak wcześniej gdy składki KRUS były kwartalne i niepodzielne.
2. obowiązuje domniemanie z art. 38 ustawy o ub. rolniczych, że współposiadacz gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą.
3. poza domownikiem- jest jeszcze zasada z art. 5- traktowanie żony rolnika jak rolnika.

Reasumując- nie prowadząc działalności rolniczej, nie prowadząc gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym- nie podlega ub. KRUS za ten okres bez ubezpieczenia ZUS, ale w przypadku wydania decyzji KRUS o takowym podleganiu z powodu wspomnianego tu domniemania to na Pani będzie spoczywało udowodnienie braku okoliczności podlegania przy odwołaniu od takiej decyzji. Potrzebne będą zeznania świadków/sąsiada/sołtysa czy sąsiadów z miejsca zamieszkania o rzeczywistym tam zamieszkiwaniu- bo rozumiem, że mieszkała pani w tym czasie poza gospodarstwem, którego jest współwłaścicielem.

Ps. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy nie miała Pani ozusowanej pracy ANI żadnego świadczenia ZUS/KRUS.

Przywołałem zapisy USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
myszkamiki / 109.243.29.* / 2013-07-09 10:50
Jestem z żoną w separacji, która od dawna nie mieszka ze mną. Czy w takim wypadku musze posiadać podpisy sąsiadow oraz wójta potwierdzajce, że jej tutaj faktycznie nie ma czy też wystarczy moje oświadczenie w krusie.
wiwan / 2013-07-09 11:16
Duże znaczenie ma to, czy separacja jest przeprowadzona prawnie, czy polega jedynie na wyprowadzce żony. Jeszcze większe to- czy jest ona współwłaścicielem gospodarstwa tzn. czy nabyliście je w czasie małżeństwa, czy też jest ono majątkiem odrębnym.

Bo jeśli jest współwłaścicielem- KRUS zechce od niej potwierdzenia, że nie mieszka, nie prowadzi gospodarstwa itd - chodzi o domniemanie z art. 38 Ustawy o ub. KRUS o podleganiu ub. z mocy ustawy.

Tak, czy inaczej- do wniosku o wyrejestrowanie będą potrzebne niestety środki dowodowe- w tym wypadku oświadczenie sołtysa, sąsiada itp. wskazanie miejsca zamieszkania żony.

Ps. No i spotka się Pan z pytaniem, dlaczego wniosek dopiero teraz, kiedy ustawowo jest na zgłoszenie zmian w ubezpieczeniach dni ...14 od zaistnienia faktów mających na ubezpieczenie wpływ ( z art. 37 Ustawy )
knaga / 94.254.146.* / 2013-07-05 18:57
Jeżeli mój mąż ma gospodarstwo rolne powyżej 1ha przeliczeniowego to czy ja b b
ędę miała ubezpieczenie w urzędzie pracy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-07-08 10:25
Na potrzeby kwestii związanych z PUP Ustawa o promocji zatrudnienia posługuje się limitem 2ha przeliczeniowych.
Ważne co oznacza "mąż ma". Jeśli zostało nabyte w trakcie małżeństwa albo została rozszerzona na nie wspólność małżeńska to i Pani ma. Wtedy powierzchnia wyższa niż ww 2 ha dotyczy i Pani, i wyklucza to prawo do uzyskania statusu bezrobotnej.

Jeśli gospodarstwo stanowi majątek odrębny męża, to znaczenie ma to, czy w tym gospodarstwie Pani pracuje lub w gospodarstwie domowym bezpośrednio z nim związanym. Jeśli tak- to podlega Pani ub. KRUS z mocy ustawy. Wtedy status bezrobotnej jest możliwy tylko, gdy gospodarstwo jest nie większe niż owe 2 ha, ale i tak bez ubezpieczeń. Ubezpieczenia społeczne skojarzone byłyby jedynie z pobieraniem stypendium stażowego/zasiłku dla bezrobotnych.

Najnowsze wpisy