Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
marcela2503 / 83.30.207.* / 2013-07-05 14:56
Witam, mąż ma przerwy w obowiązku oplacania składek krus (dług); czy to prawda że po 5 latach uznaje sie je za przedawnione i krus nie bedzie juz nigdy egzekwował ich zapłacenia?
wiwan / 2013-07-05 15:27
To zależy od tego z jakich lat są te zaległości.
Okres przedawnienia wynosił 10 lat dla składek o terminie płatności przypadającym przed rokiem 2012, wynosi 5 lat o terminie płatności po 2011 r.

Przepis przejściowy: jeśli składki miały termin płatnoście przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Druga kwestia to przerwanie biegu przedawnienia, czyli liczenie owych 5 (10) lat na nowo w sytuacji, gdy nastąpiło:

odroczenie terminu opłacania należności,

rozłożenie należności na raty,

podjęcie innej czynności zmierzającej do ściągnięcia należności, np. wysłanie przez KRUS upomnienia, wydania decyzji o zaleganiu itp.

jeżeli o tej czynności został powiadomiony dłużnik.

Więcej- w art. 41b USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Iwona569 / 79.109.245.* / 2013-07-05 00:11
Witam! Mam pytanie. Mój tata posiada ziemie (grunty orne), od 12 lat jest na rencie 1 grupa inwalidzka.Ubezpieczony jest w ZUSIE. Moja mama jest jego pełnomocnikiem, i od tych 12 lat płaci składki w KRUSIE mimo, że ziemia jest tylko i wyłacznie na tatę. Więc mam pytanie, skoro ziemia nie jest na nią, ani nie mamy działaloności gospodarczej dlaczego ona musi płacić składki w ZUSIE?
wiwan / 2013-07-05 11:05
To w końcu, gdzie matka jest ubezpieczona ?

Jeśli w KRUS, to mimo braku własności owej ziemi jej obowiązek ubezpieczenia wynika z art. 5
USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników

Który zasady ubezpieczenia rolnika rozciąga na jego małżonka, o ile pracuje on w gospodarstwie rolnym rolnika lub domowym bezpośrednio związanym z ww gospodarstwem rolnym.

Matka byłaby więc zwolniona z KRUS, gdyby po prostu tam nie mieszkała albo miała ubezpieczenie ZUS, albo świadczenie ZUS/KRUS
Młgorzata1234 / 91.94.129.* / 2013-06-27 18:53
Witam
Mam takie pytanie...
Moja mama posiada gospodarstwo rolne ja jestem mężatką ale zameldowana jestem u mamy w domu czy musze płacić krus ?
wiwan / 2013-07-05 11:13
Meldunek nie ma właściwie żadnego znaczenia. Ważne jest to czy jest Pani domownikiem rolnika (matki) w rozumieniu Ustawy o KRUS.

Definiuje ona ( art. 6, pkt.2 ) to jako

"osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub za-mieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedz-twie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;

ORAZ od tego, czy ma Pani ubezpieczenie ZUS lub świadczenie ZUS/KRUS.

Bo rozumiem, że posiadaczem/współposiadaczem owego gospodarstwa Pani nie jest.
Małgorzata1234 / 83.21.139.* / 2013-07-10 16:48
Nie gospodarstwo jest tylko mojej mamy.
do konca sierpnia dostaje rente rodzinna po ojcu i nigdzie nie pracuje ani nie bede szla juz do szkoly. wiec renty nie bede miala. i nie bede ubezpieczona. czy jak jestem mezatka to bede na ubezpieczeni meza ? czy bede musiala placic krus ?
wiwan / 2013-07-10 20:24
Tak jak napisałem poprzednio- znaczenie ma to, czy z mamą mieszkasz/będziesz mieszkać i spełnisz podaną definicję domownika. Jeśli tak- z chwilą ustania r. rodzinnej będziesz podlegać KRUS, matka będzie musiała Cię zgłosić i opłacać składki.

Przy mężu w ZUS można mieć tylko ub. zdrowotne. Podlegając KRUS mąż nie może Cię zgłosić do ub. zdrowotnego jako członka rodziny, bo będziesz je miała z KRUS, to czy składka zdrowotna będzie płacona przez matkę, czy z budżetu zależy od pow. gospodarstwa. Poniżej 6 ha przeliczeniowych ub. zdrowotne rolnika/domownika jest dla niego bezpłatne, tj. składka pochodzi od podatników.
Ewka1009 / 188.47.91.* / 2013-06-25 17:08
MOJA MAMA ZMARŁA KILKA LAT TEMU BYŁA WŁAŚCICIELKĄ GOSPODARSTWA PONAD 1 HEKTAR. NIE PRZEPROWADZILIŚMY POLA NA SIEBIE, MÓWIE TU O SOBIE I BRACIE CZY PRZEZ TEN CZAS KIEDY MAMA NIE ZYŁA A SPRAWA SPADKOWA NIE ZOSTAŁA PRZEPROWADZONA POWINNIŚMY Z BRATEM PŁACIC SKŁADKI DO KRUS?
wiwan / 2013-06-26 09:34
TAK, o ile były spełnione inne warunki ustawowe tj. prowadzenie w tym gospodarstwie na własny rachunek działalności rolniczej oraz niepodleganie w tym czasie innemu ubezpieczeniu (ZUS, mundurówka) ani nie posiadanie świadczenia ( renta, emerytura ).

To, że nie przeprowadzono postępowania nie oznacza, że nie zostaliście posiadaczami tego gospodarstwa, a jako rolnika ustawa definiuje posiadacza.
Inaczej byłoby, gdybyście odrzucili spadek na co było pół roku od śmierci matki.

Reasumując- to raczej kwestia prawa cywilnego niż ubezpieczeniowa.

Posiadanie:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-iv-posiadanie


Spadek- art. 922 i dalsze KC.
Ewka1009 / 188.47.109.* / 2013-06-26 12:20
Mama zmarła w 1994 roku, Od 1998 roku opłacane miałam składki do ZUS z przerwami. Czy te składki z lat od 1994 do 1998 uległy już przedawnieniu?i nie będę musiała ich teraz opłacac?
wiwan / 2013-06-26 12:25
No to nie kilka, ale niemal dwadzieścia lat....

Tak, te sprzed 1998 r. się przedawniły.

Gorzej z owymi przerwami w ub. ZUS.

Szczegóły przedawnień, bo były kolejne zmiany:

"Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek wynoszący 10 lat. Tak długi okres przedawnienia został wprowadzony w roku 2003 (przed tą datą okres przedawnienia składek również wynosił 5 lat). Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia ponownie wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne.

W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami"


Chodzi o dwukrotnie nowelizowaną w tym zakresie Ustawę o systemie ub. społecznych.
Ewka1009 / 188.47.109.* / 2013-06-26 12:41
czyli obowiązują mnie składki od roku 2004 bo lata wcześniejsze są już przedawnione? I jeszcze jedno pytanie szukałam składek od 2004 ale w archiwum podawane są tylko od IV.kwartału, dlaczego? Czy za lata 2004-2008 muszę opłacic też składkę zdrowotną i wypadkowa czy tylko na ubezpieczenie społeczne.
Dziekuję bardzo za odpowiedzi bardzo mi pani pomogła.
wiwan / 2013-06-26 13:09
1. proszę przeanalizować podane zasady przedawnień. Wynika z nich np. że składka za np. 3 i 4 kwartał 2003 jeszcze się nie przedawniła.
2. s. zdrowotna w rolnictwie pojawiła się przecież dopiero od lutego 2012, i za rolników na mniej niż 6 ha opłaca je budżet państwa.
3. z ustawy wynika również obowiązek ub.wypadkowego/chorobowego/macierzyńskiego

Ps. przy obu ubezpieczeniach mówimy o powierzchni gospodarstwa ponad 1 ha PRZELICZENIOWY.

4. są i wcześniejsze stawki na WWW KRUS, zakładka KRUS w liczbach. Nie linkuję, bo na ogół wpisy z linkami są kasowane z forum- regulamin.
Np. 2003;
ub. wyp-chor-mac. - 54 zł za każdy kwartał
ub. społ. 159,90 zł za I i 165,80 za kolejne.
I...nie jestem panią :-)

I na koniec- zaległości dotyczą okresów, gdy nie podlegała Pani ZUS lub nie miała świadczenia z ZUS.
Ewka1009 / 188.47.109.* / 2013-06-26 14:30
Obecnie otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne i Gmina opłaca mi Zus, ale Gmina twierdzi, że ja w tym przypadku powinnam płacic KRUS, a nie oni mi ZUS. Kto ma rację. I jeszcze pole oddałam teraz w dzierżawę, czy jesli z niego nie korzystam dalej podlegam opłacania składek w KRUS.
wiwan / 2013-06-27 11:01
Ma rację GOPS, bo zgodnie z art. 6, ust. 2b

USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

"Wójt, burmistrz lub prezydent miasta NIE opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli PODLEGA ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów".

ALE od momentu wydzierżawienia ziemi sytuacja się zmieniła, zaprzestała Pani prowadzenia działalności rolniczej i przestała podlegać ub. KRUS obowiązkowym-więc ZUS z tyt. świadczenia jest prawidłowy.

Nie wiem, czy ma znaczenie to, czy informowała Pani KRUS o fakcie dzierżawy, a co za tym idzie o fakcie zaprzestania podlegania ub. rolniczemu.
Ewka1009 / 188.47.94.* / 2013-06-27 13:28
Dziękuję za pomoc.
Ewka1009 / 188.47.114.* / 2013-06-27 18:54
Jeśli podpisze umowę dzierżawy np. na 5 lat, to przez ten okres nie będę mogła sprzedac pola ani go przepisac? Może powinnam w umowie dopisac punkt, że w momencie sprzedaży umowa dzierżawy jest nie ważna.
Ewka1009 / 188.47.114.* / 2013-06-27 20:00
Najprawdopodobnie będę miec naliczane zaległe składki od roku 2009. Z tego co przeczytałam od 01.10.2009 naliczane są miesiecznie, dla mnie to wazne bo mam rózne przerwy w płaceniu składek na ubezpieczenie. Czy to prawda?
danuta220 / 91.225.10.* / 2013-06-01 08:06
Mąż i ja dostaliśmy przepisane w 1987 r 2.40 ha pola.opłacałam skł.do krus .W 1990 maz zmarł i krus wysłał mi składki z powrotem.Pobierałam rente rodz.z ZuS na mnie i dzieci Mążpracował na kopalni.Najmłodszy syn skończył 18 lat w2005 r czy powinnam płacic skł.do krus?czy jeżeli osiągnę wiek emer. lub przekażę pole synowi mam prawo do jakieś renty? czy mogę nadpłacić jakieś zaległe składki? Nadmieniam ,że przeż 15 lat pracowałam i oplacałam skł ZUS .Obecnie jestem zarej w urzedzie pracy bez prawa do zasiłku .Proszę o odpowiedż
wiwan / 2013-06-03 11:02
Uściślijmy- r. rodzinnej już Pani nie pobiera, ustała ona na skutek zbyt niskiego Pani wieku ?

Jest Pani z rocznika po 1948.

Jak to możliwe, że jako posiadacz gospodarstwa rolnego jest Pani zarejestrowana w PUP ? Zataiła Pani ten fakt czy też owe 2,4 ha to jednak nie więcej niż 2 ha PRZELICZENIOWE ?
bea70 / 83.26.245.* / 2013-05-10 16:24
Czy jeśli mam przyznane prawo do renty wypadkowej(ZUS),muszę zapłacić KRUS za okres między datą nabycia prawa do renty a datą decyzji (tak poinformowała mnie pani w KRUSIE). Na decyzji jest zaznaczone,że renta przysługuje zaraz po ustaniu świadczenia rehabilitacyjnego,czyli jest ciągłość ubezpieczenia.
wiwan / 2013-05-10 17:20
W takiej sytuacji nie ma podstaw moim zdaniem do podlegania ub. społecznym KRUS, bo zarówno w zakresie ub. em-rent ( art. 16, ust. 3 ) jak i ub. wypadkowo-macierzyńsko-chorobowego( art. 7, ust. 1 ) nie podlega się im z mocy ustawy - bo zwalnia z tego posiadanie świadczenia z ub. społecznego.

A te definiuje art. 6, pkt. 13 a- wśród nich św. rehabilitacyjne zatem.
Czyli owa ciągłość posiadania ustalonego prawa do świadczenia, a potem renty daje ciągłość niepodlegania KRUS.

Ps. przytoczyłem zapisy USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
aga2002 / 84.196.89.* / 2013-05-02 17:55
10 lat temu po śmierci mamy mi,mojemu ojcu i moim siostrom przypadło do podziału 0,83 ha przeliczeniowego 1,23 moje siostry nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym mieszkam tylko ja(obecnie pracuję za granicą 3 lata temu skończyłam studia) z ojcem czy w związku z tym musimy płacić krus dodam tez iż pole było w dzierżawie
monia13 / 31.0.181.* / 2013-04-29 17:09
mąz dostał gospodarstwo jako darowizne 5 lat temu i on jest tylko własciciełem całego gospodarsrwa.Ja nie opłacałam składek KRUS gdyż pracowała na umowe o prace ,i dziś bedąc w KRUS dowiedzałam sie ze jesli obecnie nie pracuje to bede musiała zapłacic wszystkie składki wstecz(to znaczy wszystkie te przerwy w których nie pracowałam)z odsetkami.Czy musze to zapłacić?
ewamazur197709 / 80.48.128.* / 2013-05-27 15:40
niestety tak ja miałam podobny przypadek i krus naliczył mi 9500 razem z odsetkami wtym4000 to kapitał a reszta to odsetki po długich negocjacjach z kierownikiem poszedł mi na rękę i powiedział ze jeśli zapłacę w ciągu 2 dni 5000 to resztę morze mi umorzyć i tak też zrobiłam tak wiec radze natrętnie prosić o umorzenie odsetek bo wiem że jest taka możliwośc ewentualnie znaleść pracę iprzeczekać bo po 5 czy 10 latach nnastępuje przedawnienie i ten czas zaliczany jest do nieskładkowych
wiwan / 2013-05-28 11:33
Najkrócej;

- składki z roku 2012 i kolejnych przedawniają się po 5 latach, z lat wcześniejszych po 10 latach, do roku 2003 było również 5 lat. Z regulacją przejściową "jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami"

- znalezienie pracy, tj. 'przejście' pod ZUS w żaden sposób nie zmienia ani okresów przedawnienia ani egzekucji zaległych składek.

- praca, a więc podleganie ZUS będzie okresem składkowym.
Nie będzie okresem ub. rolniczego- na potrzeby emerytury rolniczej-oczywiście mówimy o ubezpieczonym z rocznika młodszego niż 1948..
Będzie jednak okresem zaliczanym jak ub. rolnicze na potrzeby renty rolniczej - tu już bez względu na rocznik.
ania370 / 37.128.51.* / 2013-04-22 16:11
przez 2 lata byłam ubezpieczona w zus.potem przez rok nie podlegałam żadnemu ubezpieczeniu.wystąpiłam z wnioskiem do krus o ubezpieczenie ponieważ mój mąż posiada gospodarstwo rolne.naliczyli mi za cały rok do tyłu czy musze to płacic
wiwan / 2013-04-23 11:04
Jeśli posiadał to gospodarstwo już wtedy, czyli przez ów rok, a Pani z nim mieszkała /prowadziła gospodarstwo domowe, to ub. KRUS podlegała Pani z mocy ustawy na podstawie art. 5 Ustawy o ub. KRUS i składki wsteczne SĄ należne.
samam / 109.199.0.* / 2013-04-20 11:41
Mam pytanie, osoba do tej zarejestrowana jako bezrobotna bez prawa do zasilku, ale wkrótce w spadku otrzyma ponad .2 hektary przeliczeniowe ziemi, więc wiem, że musi się wyrejestrowac z UP , czy w związku z tym, może być dopisana do ubezpieczenia zdrowotnego pracującego męża?
Dodam, że tej ziemi nie będzie uprawiać osobiście, więc rolnikiem nie bedzie, więc chyba nie musi opłacać KRUS?
Czy posiadanie ziemi nie jest przeszkodą w objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym u męża?
melania / 95.160.78.* / 2013-04-18 10:53
Mam pytanie. Mam 24 lata, jestem studentką (bezrobotną) i mężatką. Pod koniec 2012 roku moi rodzice przepisali na mnie i męża ponad hektar przeliczeniowy ziemi rolnej. W KRUS otrzymałam sprzeczne informacje i chciała bym się w końcu upewnić czy podlegam obowiązkowi płacenia składek do KRUS, czy nie? Czy to,że posiadamy ziemię oznacza dla KRUS,że posiadamy już gospodarstwo rolne i jesteśmy rolnikami? Dodam,że mąż pracuje a ja jestem ubezpieczona przy nim.
wiwan / 2013-04-18 12:46
"Przy nim" jest Pani ubezpieczona jedynie zdrowotnie- jako członek rodziny.

Jeśli rzeczywiście ograniczacie się jedynie do posiadania ziemi, a nie prowadzenia działalności rolniczej- to nie spełniacie definicji rolnika (małżonka) i nie podlega Pani obowiązkowi KRUS.

Oczywiście mąż jako podlegający z tyt. zatrudnienia ub. w ZUS, nie podlega KRUS nawet w przypadku, gdy działalność rolnicza jest prowadzona.

Podstawa- art. 6, pkt. 1 i pkt.3 Ustawy o ub. społecznym rolników.
Adam1992 / 31.175.149.* / 2013-04-11 14:53
Mam pytanie. Mam 21 lat. przed ukończeniem przeze mnie 18 roku życia rodzice przepisali mi 8 ha ziemi. jestem bezrobotny i otrzymuje z KRUS 120zł renty po zmarłym ojcu. Czy muszę opłacić zaległe składki KRUS od 18 roku życia?
Ps. zamierzam znaleźć pracę i chcę się ubezpieczać w ZUSie.
wiwan / 2013-04-12 10:01
Zamiary nic nie mają tu do rzeczy- co do zasady podejmując zatrudnienie zaczniesz podlegać obowiązkowo ZUS.

Jako rencista rodzinny NIE podlegasz obowiązkowi ub. KRUS- co wynika z art. 7, ust.1 + art. 16, ust. 3 Ustawy o ub. rolniczym.

Ub. zdrowotne jest odprowadzone z renty.

Zatem zaległe składki obejmują okres od uzyskania pełnoletności do uzyskania renty rodzinnej.
toffik1985 / 80.48.159.* / 2013-03-23 19:27
Witam. mam pytanie. w ubiegłym roku dostałam w spadku [po zmarłym tacie ok.1.20 ha . cały czas pracowałam na um. o pracę. w tym momencie umowa o pracę kończy mi się 31 marca 2013r. od 1 kwietnia mam zacząć pracę na um. zlecenie, a poźniej na um. o pracę. czy pracując na um. zlecenie muszę opłacać składki do krus?
wiwan / 2013-04-12 10:15
NIE. Zlecenie jak i etat podlegają obowiązkowo (co do zasady) ub. ZUS co zwalnia z obowiązku KRUS.

Inaczej jest w przypadku gdy masz mniej niż 26 lat i jednocześnie masz status ucznia/studenta.
monika110785 / 178.56.184.* / 2013-01-17 15:57
czy będąc na zasiłku chorobowym wypłacanym przez KRUS muszę zapłacić normalnie składki za ten okres?
wiwan / 2013-04-10 11:18
TAK. Pobieranie zasiłku nie powoduje obniżenia wymiaru składki, nie obniża się jej proporcjonalnie do liczby dni z zasiłkiem jak w przypadku DG.

Wynika to m.in. z art. 8, ust. 1 i art. 17, ust. 1 Ustawy o ub. społecznym rolników.

Proporcjonalność stosuje się tylko w przypadku gdy ub. nie trwa cały miesiąc- tj. np. gdy zostało się rolnikiem w trakcie miesiąca, w trakcie miesiąca przeszło się pod ZUS z powodu np. zatrudnienia.
zbignowy / 178.43.55.* / 2012-11-08 12:25
Many z żoną 80 ar.pola i 40 lasu czy jestem nadal rolnikiem bo przy podatku nie jestem bo muszę płacić za podwórko i dojazd do domu .W gminie mówią ze las nie podlega do powierzchni gospodarstwa rolnego.I jeszcze jedno pracujemy oboje w zakładach pracy na umowach żona czasami ma przerwy w pracy dwu dniowe czasami trzy czy musi wtedy płacić krus chocież pracodawca nie poinformował jej o tym że to dni bezpłatne.
wiwan / 2012-11-08 23:32
Posiadanie tytułu do ubezpieczenia w ZUS wyklucza podleganie KRUS (poza wyjątkiem DG pod pewnymi warunkami).

Nieważne są przerwy w pracy, ale przerwy w podleganiu ub. społecznym. Czy żonie umowy się kończą, a po kilku dniach zaczynają nowe ? Raczej nie.
Ubezpieczenie trwa tak jak trwa umowa. Nawet jeśli nie ma wynagrodzenia i w RMUA są wykazane zerowe składki.
mundolino / 83.9.246.* / 2014-01-09 12:41
Ja dostałem kilka lat temu w spadku na pół z moja siostrą po zmarłym ojcu działki. Później wziąłem ślub. Do tej pory pobierałem rente po zmarłym ojcu a moja żona zarejestrowała się w urzędzie pracy.
Teraz skończyła mi się renta z powodu moich 25 lat i chcąc się zarejestrować w urzędzie pracy dowiedziałem się, że nie mogę tego zrobić ponieważ posiadam ponad 2 ha przeliczeniowe.
Poszedłem do Krus i dowiedziałem się, że biorąc ze mną ślub, żona stała się także właścicielem mojej ziemi i teraz trzeba bedzie zapłacić jej składki wstecz.
Popatrzyłem w ustawie i widzę:
Art. 5.
Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolni-kowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

Jak dla mnie wynika z tego, że moja żona nie podlega składkom Krus'owskim chociażby dlatego, że:
- działki, o których mowa znajdują się w zupełnie innej miescowości niż nasze meldunki,
- meldunek mój i żony są różne,
-moja żona jak i ja z resztą nigdy nie pracowalismy na gospodarstwie którego jestem współwłaścicielem.
Czy dobrze myślę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-01-09 13:14
Żona nie stała się właścicielem działek bo, to Pana majątek odrębny. Stała się posiadaczem w rozumieniu Ustawy.

Meldunek nie ma nic do tej kwestii- jest to obowiązek administracyjny, aby być zameldowanym tam, gdzie się mieszka. Dla KRUS ważne jest zamieszkanie.

Proszę spojrzeć na artykuł 37 i 38 Ustawy. Istnieje domniemanie podlegania ub. rolniczym Pana żony, a jeśli nie było ku temu przesłanek- brak dz. rolniczej albo zamieszkiwania żony z Panem w gospodarstwie. prowadzenia gospodarstwa domowego z rolnym związanego- miał Pan jako właściciel, potencjalny rolnik obowiązek w ciągu 14 dni fakt taki zgłosić- tu jak rozumiem od dnia ślubu. Dochodzenie więc składek przez KRUS jest zasadne. Teraz po Waszej stronie leży udowodnienie opisanej tu sytuacji w celu zmiany tej decyzji KRUS albo odwołanie się do sądu i tam udowadnianie. Na obecnym etapie Kasa wręcz musiała zgodnie z ustawą decyzję o podleganiu żony wstecz wydać.

Co do Pana- podobnie- do 14 dni od ustania prawa do renty należało zawiadomić KASĘ w oświadczeniu, że dz. rolnicza nie jest prowadzona i nie będzie, więc brak statusu rolnika, więc brak obowiązku KRUS.

Najnowsze wpisy