Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
krzysztof242 / 89.231.94.* / 2015-04-19 16:50
Witam
Mam 21 lat, sytuacje życiowe spowodowały że od 7 miesięcy nie jestem ubezpieczony, teraz chce się ubezpieczyć w KRUS-ie u ojca jako domownik i płacić składki. Czy jest kara za okres w którym nie byłem ubezpieczony?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-05-04 10:38
Zasadniczo karą najczęściej bywa po prostu decyzja wstecznie ustalająca podleganie ubezpieczeniom a więc wsteczne naliczenie składek i odsetek. O ile oczywiście w okresie wstecznym były warunki ustawowe podlegania temu ubezpieczeniu.

W Twojej sytuacji kluczowe jest to, czy teraz oraz przez owe 7 miesięcy będziesz/byłeś osobą, która ustawa definiuje jako 'domownika'.
Kamkil198404 / 176.101.128.* / 2015-04-10 18:01
Witam.
Moja żona dostała przed ślubem grunty rolne (ponad 2ha) oraz płaciła krus przez ponad 3 lata. Aktualnie jest zatrudniona i odprowadza składki na zus. Ja od początku swojej kariery płaciłem zus i właśnie straciłem pracę (wypowiedzenie pracodawcy). Urząd nie chce mnie zarejestrować ponieważ nie dostarczyłem zaświadczenia o tym że nie jestem objęty ub z krus. Krus natomiast nie chce wydać mi takiego oświadczenia ponieważ twierdzi że żona musi mnie teraz dopisać do ub Krus ponieważ po ślubie nabyłem prawo do gruntów a rozdzielności majątkowej nie mamy. Dzwoniłem w tej sprawie do prawnika i powiedział że wszystko co nabyte przed ślubem nie należy do wspólnoty małżeńskiej i w tej sprawie rozdzielność nic nie zmieni bo jak twierdzi nie można się zrzec czegoś czego się nie ma.
Moje pytanie brzmi co ja mogę z tym zrobić aby zarejestrować się w PUP???
Dodatkowo owe pole znajduje się 400km od naszego miejsca zamieszkania, natomiast ja mam inny meldunek niż żona. Żaden argument do pracownicy Krus nie przemawia. Prosze o pomoc.
Piotr 123456 / 46.149.152.* / 2015-04-09 23:39
Witam mam pytanie jeśli przejął em gospodarstwo rolne a ubezpiecza mnie ZUS to czy moja żona może ubiegać się o dopłatę unijną płaci krus
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-04-10 12:03
Dopłaty unijne dla rolników realizuje ARiMR, a nie KRUS. Prawo do dopłat zależy od kwestii zasadniczo tego, kto ziemię uprawia (skoro mają ją też dzierżawcy), co i jak uprawia. Nie ma przeszkód by żona rolnika występowała o dopłaty, nawet jeśli gospodarstwo stanowi majątek odrębny męża (np. sprzed małżeństwa). Nie ma też znaczenia, czy wnioskujący podlega KRUS, czy nie.

Zatem jest to pytanie o szczegóły do ARiMR, choćby dlatego że jest coś 6 rodzajów dopłat.
Nie jest to pytanie o płacenie KRUS, bo ani prawo do dopłat nie przekłada się wprost na obowiązek ub. rolniczego, anie podleganie tym ub. na prawo do dopłat.

Głowna infolinia Agencji:

tel. 800 38 00 84
keeg-tor / 77.115.84.* / 2015-04-08 18:19
Witam, Mam pytanie i problem. Mąż, który pracuje na etacie(ZUS) dostał w darowiźnie ziemie ok 4h przeliczeniowe. Ja nie pracuję , siedzę w domu i nie jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, co w tym wypadku dzieje się ze mną? Czy automatycznie jestem płatnikiem KRUS jako jego Małżonka czy nie muszę opłacać tych składek? I czy mąż musi mnie zgłosić do KRUS. Nadmieniam iż nie chciałabym być płatnikiem KRUS. Proszę o odpowiedź.i o wskazówki. pozdrawiam
wiwan / 2015-04-09 10:10
Automatycznie- jeśli jest w tym gospodarstwie rolnym prowadzona jakakolwiek dz. rolnicza- czyli wtedy gdy mąż jest rolnikiem, bo wtedy jest Pani żoną rolnika - i podlega w swojej sytuacji obowiązkowo pełnemu ub. rolniczemu na podstawie art. 5 ustawy o ub. rolniczym.

Zgłoszenia dokonuje mąż jako rolnik właśnie- i co do zasady powinien był zrobić to w ciągu 14 dni od dnia darowizny/ ustania Pani ub. rolniczego/ rozpoczęcia dz. rolniczej- w zależności od tego co kiedy nastąpiło.
keeg_tor / 2015-04-09 14:31
Bardzo dziękuję za szybką i pomocna odpowiedź. pozdrawiam
wiki11 / 77.252.222.* / 2015-04-07 21:14
Witam, mój mąż przed ślubem nabył dom z polem gdzie jest ponad 2ha przeliczeniowe, on jest zameldowany w tym domu na wsi, ja zameldowana jestem tymczasowo w mieście, na decyzji podatkowej widnieje tylko on, niedługo kończy mi się zasiłek macieżyński (z dniem porodu rozwiązała się moja umowa o pracę) i nie wiem czy mogę się zarejestrować w urzędzie pracy i pobierać zasiłek który należałby mi się ze względu na przepracowane wcześniej lata pracy czy muszę opłacać krus? dodam że mąż nigdy krusu nie opłacał,najpierw prowadził działalność teraz pracuje, ma umowę o pracę
wiwan / 2015-04-08 12:49
Skoro gospodarstwo stanowi majątek odrębny męża to dla kwestii Pani prawa do uzyskania statusu bezrobotnej, a co za tym idzie i zasiłku ważne jest to, czy od pierwszego dnia po zasiłku macierzyńskim nie będzie Pani podlegać ub. rolniczemu.

Nie będzie Pani podlegać jeśli w tym gospodarstwie nie prowadzicie w ogóle dz. rolniczej lub jeśli w ogóle w nim Pani nie pracuje, nie będzie pracować ANI w gospodarstwie domowym z tym gospodarstwem rolnym związanym. W tym drugim przypadku oznacza to w praktyce osobne od męża stałe zamieszkiwanie itd.

Jak już w tym wątku to padło- należy jeszcze w te kwestii przekonać KASĘ, by zaświadczenie o niepodleganiu ub. rolniczemu dla Pani wydała, jeśli PUP jej zechce.

Jeśli uzyska Pani zasiłek dla bezrobotnych da on Pani ub. emerytalno-rentowe w ZUS.
arttiw / 2015-04-04 15:43
Witam, mam pytanie. Nie pracuj, jestem ubezpieczona zdrowotnie czyli w NFZ przy mężu. Otrzymałam gospodarstwo rolne 3ha w spadku po mamie.Otrzymanego gospodarstwa nie będę prowadzić i nie będę miała z niego dochodów. Czy muszę opłacać KRUS. To ubezpieczenie nie jest mi do niczego potrzebne. W moim wieku ubezpieczenie zdrowotne jest wystarczające a utrzymanie mam przy mężu. Obowiązek opłaty KRUSU z emerytury męża spowoduje, że nie będziemy mieć środków do życia. KRUS może zwolnić z ubezpieczenia jeżeli otrzymaną ziemię przekażę w dzierżawę, to jest chore i absurdalne w tym przypadku mam prawo nie być ubezpieczona i wówczas KRUSU moje ubezpieczenie nie obchodzi.Obecne prawo jest z innej epok. Proszę o odpowiedź i Dziękuje.
wiwan / 2015-04-07 11:48
Wiele razy już w tym wątku to padło- może i absurdalne, ale wynika z tego, że zasadniczo ub. rolnicze jest przywilejem ( w kontekście ub. powszechnego - 'zusowego' ), ale i obowiązkiem. A część warunków ustawowych podlegania temu ubezpieczeniu nie do końca ostra i weryfikowalna.

Nieprowadzenie dz. rolniczej w swoim gospodarstwie nie daje podstawy do ub. rolniczego, ale ów fakt nieprowadzenia należy Kasie wykazać, udowodnić- bo jest ustawowe domniemanie, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą na nim prowadzi.

Dzierżawa nie jest konieczna, ale praktycznym i rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji- nie dość że zwalnia jasno ( dowód w postaci umowy ) z obowiązku ubezpieczenia, o co Pani akurat chodzi- daje jeszcze jakiś przychód finansowy.
felaur15 / 83.168.109.* / 2015-03-23 20:19
Witam, mam pytanie, na które nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi. Czy dzierżawiąc ziemie i otrzymując na nią dotacje mogę podjąć pracę, tym samym przestać płacić KRus i przejść na Zus, bez żadnych konsekwencji? Czy są jakieś przepisy, które to określają? Nie chce rezygnować z ziemi i idących za tym dopłat ale chciałabym jednocześnie podjąć prace - staż, gdyż niedawno ukończyłam szkołę i nie chciałabym zniweczyć całego trudu jaki w to włożyłam.
wiwan / 2015-03-24 10:59
Staż może mieć różne formy- niekoniecznie musi być tytułem do ub. społecznych ZUS, a więc wykluczać ub. KRUS w tym czasie.

Co do tego- czy rodzaj ubezpieczenia społecznego wpływa na dotacje- to nie ten dział forum. Nie sądzę jednak- kluczowe jest zdaje się to, czy dz. rolnicza jest po prostu prowadzona.
felaur15 / 83.168.109.* / 2015-03-24 18:02
dziekuje za odpowiedz, pierwszy raz pytam na forum o tak wazna dla mnie rzecz, takze przepraszam, ale nie wiedzialam dokladnie gdzie to napisac. ziemia, ktora dzierzawie to łaki, ktorymi sie opiekuje, kosze je. chcialabym podjac prace na umowe o prace co skutkuje placeniem Zusu a nie Krusu, ale nie wiem czy to nie bedzie stanowilo problemu w zwiazku z doplatami jakie sa mi przyznawane. nie moge nigdzie znalezc informacji na temat otrzymywania doplat z obowiazkiem placenia Krusu. Nie wiem, kto moze udzielic mi jednoznacznej odpowiedzi. prosze o pomoc.jezeli wiawan uwazasz, ze to nie ma zwiazku to na jakiej podstawie, czy to jest gdzies zapisane?? prosze o pomoc
wiwan / 2015-03-24 18:30
Nie ma związku to pytanie z kwestią ubezpieczeń społecznych/ emerytalną- czyli z tym działem forum.
A w kwestii dopłat- najlepszym adresatem jest ten, kto ich dokonuje, u kogo się wnioskuje- czyli Agencja.
magdalena164 / 2015-03-17 10:42
Proszę o pomoc!!! Witam. Mój problem. mąż w darowiźnie otrzymał 6 ha ziemi (październik 2014), która jest dzierżawiona, nie mamy z niej zysków. Mąż pracuje na umowę o pracę. Ja też z tym że likwidują mój zakład pracy i pracuję tylko do końca maja. Z racji 7 lat umowy o pracę przysługuje mi zasiłek z tym że jest ta ziemia. Co zrobić żeby go otrzymać? KRUSu płacić nie chcemy, mąż ubezpieczy mnie u siebie w pracy. Czy można przepisać na dzieci małoletnie część ziemi (żeby nam został ten ha przeliczeniowy) ? Jeśli tak to czy zapłacimy od tego 19 % podatek tak jak od sprzedaży? Bo za pięć lat i tak ziemię sprzedamy. Co się lepiej opłaca??? - może jednak zawrzeć rozdzielność majątkową?? Proszę o pomoc.
wiwan / 2015-03-17 11:27
Jeśli w akcie darowizny nie zapisano, że jest ona dla Was dwojga- to stanowi ona majątek odrębny męża, Pani nie jest jej współwłaścicielem.
Skoro jest ona oddana w dzierżawę (zrejestrowaną)to też mąż ani Pani nie prowadzicie na niej dz. rolniczej, a więc też nie podlega Pani (w razie ustania ub. ZUS) ub. rolniczemu z tego względu.

Zatem będą spełnione oba warunki z art.2, ust.1, pkt. 2d ustawy o promocji zatrudnienia pozwalające na uzyskanie przez Panią statusu bezrobotnej.
magdalena164 / 2015-03-17 13:15
Dziękuję Bardzo. Czyli że nie muszę w PUP niczego przedstawiać że taka ziemia istnieje? I mąż nie musi mnie ubezpieczać u siebie w pracy? Do KRUSu też nie mam się po co wybierać?
magdaleena / 95.51.40.* / 2015-03-17 15:07
Jeszcze jedno. A co z zapisem o posiadaniu konkretnego ha przeliczeniowego ziemi jak tu jest o wiele więcej. I nie ma to znaczenia że jestem żoną? Czy jeśli nie okażę informacji o posiadanej przez męża ziemi, nie będziemy mieć później problemów?
Anna009 / 185.28.250.* / 2015-03-18 13:39
Do UP trzeba będzie też nakaz podatkowy. męża i swój a tam pisze że ziemia jest, nie ukryje się .Dla KRUS najpierw trzeba będzie udowodnić ze jest dzierżawa, że ktoś inny bierze dopłaty a KRUS wyda wtedy poświadczenie o nie podleganiu Pani obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS. to wszystko trwa. Wtedy dopiero z tym do UP i oni zarejestrują.
boni360 / 217.144.217.* / 2015-03-05 17:15
Witam i proszę o pomoc.
Jestem właścicielem gruntu o pow.1,60ha(darowizna od moich rodziców).Darowiznę otrzymałam 30.12.2011r.Wtedy byłam zatrudniona w firmie na umowę o pracę.Pracę straciłam 30.01.2015r .Mój mąż natomiast w tym czasie nie pracował ,działalność gospodarczą rozpoczął dopiero w kwietni 2014r.Nigdy z mężm działalności rolniczej z tytyłu posiadanej ziemi nie prowadziliśmy.Tym bardziej,że moi rodzice nadal użytkują tą ziemię(tato nawet z tego tytułu ma dopłatę z uni).Ponieważ straciłam pracę poszłam zarejestrować się w KRUZ.Tam Pani mi powiedziała,że jeśli o mnie chodzi to jak najbardziej,natomiast za męża zostaną naliczone zaległe składki w kwocie ok.3300zł plus odsetki ok.700zł.Mam więc pytanie czy KRUZ może naliczyć zaległe skłdki za męża,który działalności rolniczej nigdy nie prowadził i nawet nie jest właścicielem ziemi(rozdzielności majątkowej nie mamy).
Anna 009 / 185.28.250.* / 2015-03-17 10:06
KRUS płaci nie ten kto jest właścicielem a ten kto użytkuje oczywiście o ile nie posiada umowy o pracę czy innego ubezpieczenia.Każde inne ubezpieczenie jest ważniejsze przed KRUS. Gdy ma rentę czy emeryturę nie płaci KRUS.Nie może być takiej sytuacji że w tym samym czasie na tą samą ziemię ktoś inny bierze dopłaty z Unii a ktoś inny jest ubezpieczony na niej w KRUS bo albo ten pierwszy zwróci dopłaty albo ten drugi z KRUS-u wyleci i jeszcze odpowie za fałszywe zeznania.Branie dopłat jest dowodem na to kto faktycznie ziemię użytkował.Trzeba to w KRUS powiedzieć i przynieść im poświadczenie z Agencji Rolnej kto brał dopłaty za te lata i najlepiej mieć umowę o użytkowanie gruntu spisaną w domu między sobą na zwykłej kartce z datą od kiedy użytkują( od kiedy byłaś właścicielem ) i z podpisem Twoim i rodzica tego na którego dopłaty przychodzą.Wtedy właściciel nic nie zapłaci zaległych składek ,bo tak jak mówię nie może być dwóch na jednym polu w tym samym czasie.KRUS nie interesuje właściciel, interesuje ten kto faktycznie tą ziemię użytkuje i od kiedy.Jeżeli właściciel to płaci właściciel a jeżeli dzierżawca to płaci dzierżawca.Jeżeli rodzice w tym czasie nie posiadali innego ubezpieczenia np. renty z ZUS to oni będą musieli za te lata za siebie zaległy KRUS zapłacić.I jeszcze jedno,nie jest ważne czy pole stoi na męża czy żonę,czy dopłaty biorą wspólnie czy jedno z nich.Jak jeden użytkuje ziemię to KRUS musi płacić i jeden i drugi chyba że posiadają inne ubezpieczenie.
Ania 009 / 185.28.250.* / 2015-03-17 10:26
Zdarza się że ludzie z nie wiedzy oddają komuś swoją ziemię w użytkowanie i pozwalają na branie dopłat zaś sami w tym samym czasie rejestrują się w KRUS i płacą składki jako rolnicy.Nie wiedzą ze rolnikiem który obowiązkowo podlega pod KRUS w świetle prawa jest ten kto tą ziemię orze a nie ten na kogo w papierach stoi.KRUS wniosek przyjmie i opłatę weźmie jeżeli ktoś wniosek składa i oświadcza że jest rolnikiem.nie konfrontuje tego z Agencją Rolną.Ale jak się wyda że dopłaty na jego ziemię w tym czasie brała inna osoba no to ma problem. Albo KRUS tych lat opłaconych nie będzie mógł zaliczyć jeszcze karę dowali.Albo drugi wszystkie dopłaty z odsetkami zwróci.
wiwan / 2015-03-17 10:26

Jak jeden użytkuje ziemię to KRUS musi płacić i jeden i drugi chyba że posiadają inne ubezpieczenie.

lub gdy nie pomaga w tym gospodarstwie ani w gospodarstwie domowym z nim związanym. Co w praktyce sprowadza się do osobnego zamieszkiwania poza brakiem owej pracy w gospodarstwie.

To z art. 5 ustawy.
wiwan / 2015-03-05 21:07
Tak, wielokrotnie już w tym wątku to padło- na podstawie ustawowego ( art. 38 ustawy o ub. społ. rolników ) domniemania Kasa przyjmuje, że właściciel gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi, a skoro areał przekracza 1 ha przeliczeniowy- to podlega ub. rolniczemu z mocy ustawy. Ta sama ustawa, zwalania z tego ubezpieczenia w razie posiadania ubezpieczenia ZUS oraz przenosi zasadę ubezpieczenia na małżonka rolnika.

Stąd taka informacja z Kasy. Jeśli będzie decyzja - będzie konieczne odwoływanie ze względu na jednak brak dz. rolniczej itd.

Inna rzecz, że to Pani miała moim zdaniem najpierw poinformować kasę o uzyskanej darowiźnie oraz okoliczności posiadania ub. ZUS, potem o ustaniu ub. ZUS, w międzyczasie o nieprowadzeniu dz. rolniczej- ze względu na męża. Zawsze dochowując terminu 14 dni.
yeya / 2015-03-04 08:23
Witam i bardzo proszę o pomoc.

Mąż jest właścicielem pola powyżej 2 ha przeliczeniowego, ale pracuje na umowę o pracę. Ja jego żona nigdzie nie pracuję (studiuję zaocznie mam ponad 26 lat, nie jestem zarejestrowana w PUP). Nie mamy rozdzielności majątkowej. Ja przed ślubem dostałam dom w stanie surowym i 15 arów działki od moich rodziców, a mąż od swoich te 2 ha i drewnianą chałupkę. Pole nie jest uprawiane, tylko siostra męża pobiera opłaty unijne do ugorów i dba o to żeby łąka była przynajmniej raz w roku wykoszona. Mąż jest zameldowany w swoim domu (tym przy polu), a ja w domu u moich rodziców.
Od tego roku mieszkamy już w oddanym do użytku nowym domu i ja chcę się tu zameldować, mąż nie( chce zostać zameldowany w domu przy polu).
Zaznaczę, że ja na tym polu nigdy nic nie robiłam (mąż w sumie też nie)

Moje pytanie brzmi:
Czy w takiej sytuacji jako żona podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu KRUS?

Czy ewentualnie mogę zarejestrować się w PUP i pójść na staż? A mąż w razie utraty pracy może ubiegać się o rejestrację w PUP i ewentualnie zasiłek?

Gdy byłam zapytać się w Krusie o tę sprawę nawet nie pozwolono mi dokończyć, kobieta w okienku warknęła tylko, że to ja do nich przychodzę i jak chcę opłacać składki to formularz mam wypełnić. Dalsza dyskusja z nią raczej nie miała sensu.
Anna 009 / 185.28.250.* / 2015-03-17 11:20
Nie możesz płacić KRUS jeżeli inna osoba niż twój maż pobierała unijne dopłaty do tego pola.Do KRUS musisz dać poświadczenie z AGENCJI ROLNEJ za te lata ( o poświadczenie wystąpić może tylko osoba która brała dopłaty, Tobie nie dadzą ochrona danych ) potem ona da to Tobie ,Ty do KRUS i złożysz oświadczenie że inna osoba w tym czasie użytkowała tą ziemię.Dobrze mieć umowę dzierżawy czy o użytkowanie taką między sobą nawet w domu napisaną z datą jak trzeba.KRUS rozpatrzy twój wniosek i wyda decyzję o nie podleganiu w tym czasie ubezpieczeniu obowiązkowemu rolników.Unikniesz zaległych składek.
wiwan / 2015-03-04 19:15
W takiej sytuacji istnieje ustawowe domniemanie, że mąż dz. rolniczą prowadzi, i to domniemanie rozciąga się na żonę.

Zatem to on jako (potencjalny) rolnik główny powinien był w ciągu 14 dnia od zawarcia związku małżeńskiego zgłosić w KASIE oświadczenie, że dz. rolniczej nie prowadzi, albo zaprzestał.

W kwestii PUP dla Pani- konieczne jest zaświadczenie o niepodleganiu ub. rolniczemu z tyt. pracy na gospodarstwie męża/ bycia żoną prowadzącą gops. domowe związane z gospodarstwem męża.
Mąż jako posiadacz ponad 2ha przeliczeniowych sprzed małżeństwa- statusu bezrobotnego nie uzyska.
yeya / 2015-03-04 20:46
Dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie. Co w sytuacji gdy KRUS będzie chciał spłaty zaległych składek? Czy wtedy oświadczenie dwóch świadków i sołtysa o tym, że tam nie pracuję będzie wystarczające, żebym zaległych składek nie musiała płacić? Czy zostaje tylko droga sądowa?
wiwan / 2015-03-05 07:56
Jak zawsze z instytucją ubezpieczenia społecznego- KASA może żądać różnych wyjaśnień, oświadczeń. przedstawienia oświadczeń świadków. A gdy wyda DECYZJĘ- można się od niej odwołać, zanim ulegnie uprawomocnieniu.
W odwołaniu argumentacja itd.

I tu są dwie opcje- albo KASA uznaje odwołanie sama we własnym zakresie i wydaje decyzję zmienioną po myśli ubezpieczonego albo sprawa kończy się w sądzie- i tu już decyduje sąd. W pierwszej instancji. Jest możliwa apelacja do II instancji.

W sądzie też możliwe powołanie (nowych) świadków.
yeya / 2015-03-05 08:41
Dziękuję bardzo za szybką i rzeczową odpowiedź.
zdezorientowana88 / 109.243.112.* / 2015-02-24 20:17
Witam, od 17 roku życia jestem spadkobierczynią 1/15 9ha fizycznych ziemi rolnej. Nie mogę przez to zarejestrować się w UP,pomimo że gospodarstwa nie prowadzę to według KRUSU jestem rolnikiem. Do tej pory nie przejmowałam się tym gdyż miałam rentę po rodzicach. Napisałam umowę dzierżawy, zgłosiłam to do wydziału geodezji. Co dalej muszę zrobić? Jakie dokumenty złożyć w KRUSie żeby wydali mi zaświadczenie że nie jestem rolnikiem?
wiwan / 2015-02-25 10:37
KASA nie wydaje zaświadczeń o (nie) byciu rolnikiem, ale decyzje o podleganiu ubezpieczeniu ( i wysokości składek) albo o niepodleganiu, utracie prawa do podlegania itp. Zaświadczenia mniej więcej w takim samym zakresie jak decyzje.
Potrzebne będzie oświadczenie o nieprowadzeniu dz. rolniczej, kopia umowy dzierżawy. A na przyszłość- w związku z takim małym udziałem- warto po prostu dokonać działu spadku- w tym przypadku za spłatą od spadkobiercy z wyższym udziałem lub planującego prowadzenie działalności rolniczej i uwolnić się od tego gospodarstwa ....
zdezorientowana88 / 46.112.210.* / 2015-02-25 17:50
Byłam w swoim KRUSie i panie nawymyślały mi że muszę przynieść jakieś dokumenty co robiłam w tym okresie od otrzymania spadku do teraz, jakieś papierki o podatku. Nie wiem czy tylko u mnie takie problemy robią...A gdyby to było takie proste, już dawno pozbyła bym się tych części ziemi...
wiwan / 2015-02-25 19:58
Skąd pomysł, że 'tylko u mnie'. Proszę pobieżnie choćby zerknąć na ten wątek i liczbę takich sytuacji.

KRUS ( w sensie ubezpieczenia ) to nie tylko przywilej ( w porównaniu z ub. w ZUS ), ale i obowiązek. jednym z nich jest 14 dniowy termin na informowanie KASY o każdej zmianie w swojej sytuacji życiowej, która ma wpływ na sytuację ubezpieczeniową. Poczynając od pierwszej zmiany polegającej na odziedziczeniu udziału w gospodarstwie rolnym, potem o uzyskaniu renty rodzinnej, teraz o jej utracie.

Pytanie o podatek dotyczy podatku rolnego- chodzi o wielokrotnie wspomniane tu już USTAWOWE domniemanie z art. 38, że podatnik podatku rolnego- dz. rolniczą prowadzi.
zdezorientowana88 / 46.112.210.* / 2015-02-25 21:03
No tak...tylko tracąc rodziców w wieku 19 lat nie bardzo miał mnie kto pokierować i uświadomić co mam zrobić...miałam rentę po rodzicach więc miałam ubezpieczenie zdrowotne...ale skończyłam studia, skończyła się renta. Nie mam pracy więc z czego mam płacić składki KRUS? Tym bardziej że rolnikiem nie jestem. Wydzierżawiłam ziemię...jakie jeszcze dokumenty muszę zebrać żeby móc się zarejestrować w Urzędzie pracy i mieć możliwość chociaż na staż?
wiwan / 2015-02-25 21:34
Zaświadczenie/decyzję KASY o niepodleganiu ub. rolniczemu z tyt. pracy w gospodarstwie o pow. ponad 2 ha przeliczeniowe + dyplom studiów + stwierdzenie nabycia spadku/poświadczenie dziedziczenia- z którego będzie wynikał Twój udział w powierzchni gospodarstwa + inny dokument - odpis z rejestru gruntów, decyzja o podatku rolnym. Chodzi o to, by ustalić czy Twoja 1/15 nie przekracza 2 ha przeliczeniowych.

Bo 'rolnicze' wykluczenie ze statusu bezrobotnego jest dwojakie:
- posiadanie ponad 2 ha przeliczeniowe nieruchomości rolnej lub
- bycie w ub. rolniczym jako domownik, małżonek w gospodarstwie o powierzchni ponad 2 ha przeliczeniowe.
djksfjkhf / 89.228.184.* / 2015-02-21 21:01
Dostałam w spadku ponad jeden ha przeliczeniowy i wtedy pracowałam. Gdy już nie pracowałam zarejestrowałam się w UP, a ziemie wydzierżawiłam. Nie zgłaszałam tej umowy. Działalności rolniczej nie prowadzę i nie prowadziłam. Czy krus może sie mnie czepiać? Chodzi mi o ten obowiązek informacyjny itp. Czy obowiązkowo muszę uzyskać od krus zaświadczenie, że nie podlegam ubezp. spol. roln.? Czy mogę sobie po prostu nic nie robić i ewentualnie w razie problemów udowodnie zeznaniami świadków i tą umową dzierżawy, że nie prowadze dział. roln. i bedzie po sprawie?
wiwan / 2015-02-23 15:03
Zdecydowanie lepiej jak najwcześniej mieć z KRUS sprawę podlegania czy niepodlegania wyprostowaną. Bo owo 'czepianie się' może sięgać dłuższych lat i większych kwot. A więc i wyższych odsetek, gdyby jednak np. w razie postępowania przed sądem nie uzyskała Pani pozytywnego orzeczenia. Nie chodzi tu o zaświadczenie, ale o decyzję KASY. Zaświadczenie bywa potrzebne dla innych podmiotów- np. PUP.
zdezorientowana88 / 46.112.210.* / 2015-02-25 20:58
No tak...tylko tracąc rodziców w wieku 19 lat nie bardzo miał mnie kto pokierować i uświadomić co mam zrobić...miałam rentę po rodzicach więc miałam ubezpieczenie zdrowotne...ale skończyłam studia, skończyła się renta. Nie mam pracy więc z czego mam płacić składki KRUS? Tym bardziej że rolnikiem nie jestem. Wydzierżawiłam ziemię...jakie jeszcze dokumenty muszę zebrać żeby móc się zarejestrować w Urzędzie pracy i mieć możliwość chociaż na staż?
Tedjan / 31.61.138.* / 2015-02-10 16:53
31 lipiec 2014 likwidacja zakładu zwolnienie ; 4 sierpień 2014 rejestracja bezrobotny w PUP ; 40 lat oplacana skladka ZUS;wiek 61 lat ; posiadam 1,'5 ha przeliczeniowych gruntow ornych wydzierżawionych,nigdy nie placilem składki KRUS ,chce przejść na zasiłek emerytalny ,KRUS nie chce wystawić zaświadczenia oniepodleganiu do KRUS ,i nie będę mogl przejść na zaslek przedemerytalny bo Urzad Pracy nie może wyplacic zasiłku dla bezrobotnych,
wiwan / 2015-02-12 11:27
Idiotyczny pat urzędniczy. Bo przecież zaświadczenie o powierzchni gruntów (mniej niż 2 ha przeliczeniowe) powinno wystarczyć- bo nawet gdyby nie było dzierżawy, dz. rolniczą Pan prowadził i opłacał KRUS i uzyskał zaświadczenie, że ub. rolniczemu podlega- to nie byłoby przeszkody w uzyskaniu statusu bezrobotnego, a w konsekwencji i zasiłku.

Jeśli jest decyzja PUP o odmowie statusu bezrobotnego- odwołanie do sądu pracy zgodnie z pouczeniem.

Niezależnie od tego- jeszcze raz wniosek NA PIŚMIE do KRUS o wydanie zaświadczenia.

Kasa musi wydać moim zdaniem zaświadczenie albo postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, a wtedy służy na nie zażalenie do jednostki Kasy wyższego rzędu.

Zaświadczenie powinno być wydane do 7 dni, chyba że potrzebne jest postępowanie wyjaśniające, wtedy stronę o tym się zawiadamia.

Nic "na gębę" z urzędami nie załatwiamy :-)

Przydadzą się art. 35-38, 217-220 KPA:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-i-przepisy-ogolne/rozdzial-7-zalatwianie-spraw

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-ii-postepowanie/rozdzial-9-postanowienie

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-vii-wydawanie-zaswiadczen
ankarka / 37.248.255.* / 2015-02-10 09:49
Witam mam pytanie dotyczące jak w tytule,otóż mój tata ma przepisać nam ziemię hektar przeliczeniowy(gdyż tyle potrzeba aby dostać pozwolenie na wybudowanie domu) ma to przepisać na mnie aby zmniejszyć koszty,jestem osobą bezrobotną,zarejestrowaną w urzędzie pracy mąż natomiast pracuję o umowę o pracę na czas nieokreślony,czy w takim wypadku zostanę wykreślona z urzędu pracy i będę musiała płacić krus skoro mąż jest ubezpieczony w zus?czy jest możliwość aby być ubezpieczonym przy mężu,tymbardziej ze gospodarstwa rolnego nie będziemy prowadzić.
wiwan / 2015-02-10 14:04
Na budowlance się nie znam, ale zdaje się jest tak, że albo będzie to ziemia nierolna, albo trzeba ją odrolnić.
Przy 'mężu', który jest ubezpieczony w ZUS z tyt. etatu nieubezpieczona żona może mieć jedynie ub. zdrowotne. A 'Krus' to ub. społeczne- emerytalno- rentowe + chorobowo- macierzyńsko-wypadkowe.

Jeśli darowizna od ojca na Pani rzecz dotyczy ziemi rolnej- to przekroczenie dopiero 2ha przeliczeniowych powodowałoby utratę statusu bezrobotnej.
smerfeta / 178.56.128.* / 2015-02-08 02:25
Witam,mam pytanie w 2004 roku zmarł mój ojciec i zaraz w tym roku przeprowadziliśmy sprawę spadkową w wyniku czego stałam się współwłaścicielką 1/3 powierzchni gospodarstwa tzn. 2,80 ha przeliczeniowych, do września 2013 roku pobierałam rentę po zmarłym ojcu gdyż studiowałam. Od września 2013 do grudnia 2013 roku byłam na służbie przygotowawczej w wojsku więc składki na ubezpieczenie były tam odprowadzone. Od stycznia 2014 nie pracuje i nie jestem ubezpieczona gdyż w urzędzie pracy nie zarejestrowano mnie gdyż posiadam ziemie ale ja tej ziemi nie uprawiam tylko mama która po zmarłym ojcu nadal prowadzi gospodarstwo i opłaca KRUS a ja u niej tylko mieszkam i nie czerpie z tego żadnych korzyści.Wynika z tego że ze od stycznia 2014 powinnam opłacać KRUS jak wyczytałam i chcąc teraz ubezpieczyć się w KRUSIE będę musiała zapłacić składki za ubiegły rok wraz z odsetkami czy to prawda? Co robić?
wiwan / 2015-02-09 14:47
Zasadniczo tak, chyba że uprawdopodobni Pani iż od stycznia 2014 r. jednak żadnej działalności rolniczej w gospodarstwie nie prowadziła, czyli jednak nie spełniała definicji rolnika, ani domownika (w stosunku do matki).

Najnowsze wpisy