Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
radziogryczka / 2015-02-05 21:05
Witam, mam pytanie dotyczące spadku po zmarłym ojcu (w 2007 r.). Ojciec posiadał około 6 ha fizycznych pola, po jego śmierci nie były poruszane sprawy spadkowe. Ja i moich trzech braci opłacamy jedynie podatek od tego pola. Z tego co wiem częśc pola jest dzierżawiona przez sąsiada (nie wiem jak długo).
Chciała bym zrobic porządek ze spadkiem i złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku (co nie będzie proste ze względu na moich problemowych trzech braci). Słyszałam że od czasu śmierci ojca naliczane są zaległe składki krus. Ja aktualnie pracuję na podstawie umowy o pracę a wcześniej pobierałam rentę krus z tytułu sieroty zupełnej. Czy w tej sytuacji jeśli ustalę spadkobierców i będę chciała podzielic się spadkiem z bracmi zostaniemy obciążeni zaległymi składkami KRUS po zmarłym ojcu?
Nadmieniam że żadne informacje z krus nie przyhodzą o zaległych składach.
(przepraszam za lakoniczne zapytanie - nie orientuję się w tych przepisach...)
wiwan / 2015-02-06 10:47
Formalnie 'twardym' terminem rozpoczęcia podlegania ub. rolniczemu byłaby dopiero data stwierdzenia nabycia spadku. Ale jednocześnie ustawa operuje domniemaniem, że posiadacz albo ten, kto opłaca podatek rolny- już dz. rolniczą prowadzi (np. jako 'użytkownik', a więc KRUS podlega. A posiadacz, to niekoniecznie hipoteczny właściciel (np. ów dzierżawca).


Jednocześnie posiadanie ubezpieczenia w ZUS, a wcześniej świadczenia z ubezpieczenia zwalnia z obowiązku KRUS, nawet gdyby była Pani właścicielem i dz. rolniczą prowadziła.

Więc raczej nie będzie problemu z zaległościami wstecz, No chyba, że któremuś z pozostałych spadkobierców zależy na czymś odwrotnym tj. uznaniu że jest ubezpieczony i był już wcześnie- właśnie jako użytkownik- musiałby mieć potwierdzenie z UG o opłacaniu podatku rolnego i uprawdopodobnić, że dz. rolniczą w tym gospodarstwie prowadził.

Co do finalizacji spraw w rodzinie- na pewno warto rozważyć taki podział spadku (np. na zasadzie spłat) by nie pozostała współwłasność gospodarstwa, bo pozostanie solidarna odpowiedzialność za składki za brata, który jako jedyny podejmie dz. rolniczą po ojcu, zostanie wydana decyzja ubezpieczeniowa tylko na niego, ale będzie miał zaległości za składki.
radziogryczka / 2015-03-03 13:03
Dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie:
1. w jaki sposób i gdzie mogę dowiedziec się o ewentualnych zadłużeniach w składkach krus u braci? Czy konieczne jest np. podanie do krus o udostępnienie takiej informacji?

2. Czyli rozumiem, że dobrym rozwiązaniem do uniknięcia zadłużenia w KRUS było by np. przepisanie całego pola na mnie i ewnetualne dogadanie się co do spłaty braci?

3. Czy mając akt poświadczenia dziedziczenia spadku mogę wspólnie z rodzeństwem sprzedac działkę/pole?
wiwan / 2015-03-03 13:33
ad. 3, tak ALE to poświadczenie musi być najpierw ujawnione w KW oraz ewidencji gruntów.
ad. 2 bardziej chodziło mi o to, by jedynym właścicielem gospodarstwa był ten, kto rzeczywiście dz. rolniczą w nim prowadzi- tak, aby nie było współwłaścicieli fizycznie niezwiązanych, którzy muszą informować KASĘ o każdej zmianie swego statusu ubezpieczeniowego, czasem udowadniać że nijak dz. rolniczej nie prowadzą, itd.

ad. 1 - no w KASIE jako spadkobierca, a więc potencjalny ubepzieczony.
kaska1612 / 79.186.148.* / 2015-01-30 16:20
Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem co mam zrobić. Mój mąż posiada gospod. rolne przekraczające 9 ha przelicz. Jesteśmy małżeństwem od sierpnia 2012r.. Do końca grudnia 2014r. pracowałam zawodowo, byłam ubezpieczona w Zusie. W styczniu nie udało mi się zarejestrować w PUP, ze względu na to, że z racji ustawy podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w kRUS. Problem jest jednak w tym, że ja nie pracuję w gosp. rolnym. Chciałam to udowadniać, ale okazało się, że nie jest to takie proste. Poza tym w styczniu cierpliwie czekałam na informację od mojego byłego pracodawcy o przedłużeniu zatrudnienia, ostateczną decyzję mam otrzymać 02.02.br. Co mam zrobić w tym momencie-ubezpieczyć się w KRUSie?ale co jeśli dostanę pracę, a zapłacę kwartalną składkę w KRUS (zostanie mi zwrócona jej część?)
wiwan / 2015-01-30 21:02
Tak. Składka jest opłacana kwartalnie w sensie technicznym. Ale jest zdefiniowana miesięcznie, a za miesiąc niepełny należna tylko za okres faktyczny podlegania ubezpieczeniu co do dnia. Powstałaby więc nadpłata z tyt. składki nienależnej, a więc kwestia zwrotu.

Statusu bezrobotnej nie uzyskałaby Pani też nawet przy braku podlegania ub. rolniczego z tyt. samego posiadania gospodarstwa tak dużego.

By żona rolnika nie podlegała ub. rolniczemu musi ani nie pracować w tym gospodarstwie rolnym ANI w gospodarstwie domowym z nim związanym. Czyli w praktyce musiałaby Pani po prostu nie mieszkać z mężem. Sam fakt wspólnego domu właściwie sprawia że podlega Pani ub. rolniczemu, chyba że i mąż absolutnie dz. rolniczej nie prowadzi, czyli ziemia leży odłogiem albo jest oddana w dzierżawę.
kaska1612 / 79.186.151.* / 2015-02-01 20:24
Bardzo dziękuję za odpowiedź ;) Pozdrawiam
paulina.mrotek57 / 95.41.43.* / 2015-01-30 11:53
czy domownikiem moze byc brat rolnika któr nie mieszka w domu rolnika. mieszka 18 km od gospodarstwa brata
wiwan / 2015-01-30 12:01
Jak rozumiem ma min. 16 lat, do gospodarstwa dojeżdża i stale w gospodarstwie pracuje, nie jest przez brata zatrudniony ?
paulina_mrotek57 / 2015-01-30 15:36
tak ma 32 lata do gospodarstwa dojezdza i stale pracuje. nie jest przez brata zatrudniony. czy w takiej sytułacji podlega zaby byc domownikiem i podlegac pod ubezpieczenie?
wiwan / 2015-01-30 20:54
Moim zdaniem tak, choć ustawa operuje nieostrym określeniem "zamieszkuje terenie jego gospodarstwa rolnego albo w BLISKIM sąsiedztwie" w definicji domownika (art.6, pkt. 2). Ta 'bliskość' dyskusyjna. Po prostu należy zacząć od tego, by brat- rolnik po prostu zgłosił brata-dojeżdżającego do ubezpieczenia rolniczego w KRUS i dopiero w razie decyzji odmownej zacząć walczyć.

Oczywiście domownik nie może mieć innego ubezpieczenia ( ZUS ) czy świadczenia z ZUS/KRUS.
elllama1980 / 83.14.20.* / 2015-01-19 11:42
Jak udowodnić, że nie prowadzę działalności rolnej, mimo posiadania ok. 1,3 ha przelicz. ziemi. 1 ha to nieużytek (w ew. gruntów jako pastwisko), a pozostałe 0,3 ha to trawnik pod domem ( w ew. gruntów - grunty orne)? Płacę jednak od tego areału podatek rolny (tak mi nalicza gmina), ale nie mam jako takiego gospodarstwa rolnego, żadnych np. maszyn rolniczych.
wiwan / 2015-01-19 11:59
KRUS dopuszcza zeznania świadków (np. sąsiadów, sołtysa), sam w postępowaniu wyjaśniającym niestety chyba nikogo na 'wizję' lokalną nie wysyła. Stąd w takich sytuacjach jeśli podważy oświadczenie o braku dz. rolniczej, nie uzna oświadczenia świadka- i wyda decyzję o podleganiu ub. rolniczemu- kończy się to odwołaniem w sądzie pracy/ub. społecznych.
dezinformacjawkrus / 89.231.197.* / 2015-01-23 14:25
Do KRUS na podkarpaciu dostarczylismy z mezem oswiadczenia nasze podbite przez Soltysa, ze przez okrez 2 lat w konkretnych datacj ziemia ktora w spadku po zmarlym ojcu meza bylismy wspolwlascicielami nie byla przez nikogo uprawaina, lezala odlogiem.
Aktem notarialnym pozniej zostala przepisana czesc na meza-ja jako zona nie pracuje i chce sie ubezpieczyc teraz w styczniu 2015 i zplacic skladki zalegle ale tylko na dwa tygodnie przed podpisaniem aktu notarialnego i wtedy tez ziemia ta faktycznie zostala obrabiana jakos-mozna uznac uprawiana.
Ztym ze do tego czasu polowa roku 2014, przez prawie 2a lata nikt tego nie uzytkowal, bo.... kilku spadkobiercow bylo,ale nie przepisane na nikogo konkretnie.
Obowiazek podlegania pod KRUS bylby dla zony niepracujacej, gdyby prowadzona byl atam dzialanosc rolnicza ale takiej nie bylo,
stad zgodnie z zaleceniami KRUS w Rzeszowie dzisiaj zlozylismy stosowne oswiadczenia wspomniane, podpisane pzrez soltysa, a lmiejscowy KRUS powiedzial wbrew temu co w Rzeszowie, ze oni ubezpiecza od polowy 2014 roku, ale zeby nie placic skladek za pozostale 2a lata wstecz, ktos (tesciowa) zeby zlozyla oswiadczenie ze uprawiala-miala niepelna emeryture wtedy w KRUS.
Jednym slowem miejscowy KRUS jakby "olewa" zlozone oswiadczenia i mowi co inego co centrala W RZeszowie.
Jak udowodnic inaczej jeszcze oprocz oswiadczen i zeznan sasiadow i soltysa, ze tam nic ni ebylo uprawiane po smierci ojca?
Zdjecia satelitarne i moze jakis operat szacunkowy?
Robilismy kiedys cos takiego i na konkretny dzien nie biegly sadowy ale osoba z uprawnieniami do sprawy spadkowej cos takiego nam zrobila i widac tam wyraznie na zdjeciu ze... np jest laka czy krzaki a nie zadne uprawy czy zaorane pole, aprzeciez siania sie nie uprawia i nie sprzedaje...pozatym nie ma czym bo nie ma i niebylo nawet konia w domu czy ciagnika?????
jakie dowody sa respektowane przez sady w tych sprawach KRUS?
Jakiego prawnika o jakiej specjalizacji pytac ewentualnie, jak KRUS po zgloszeniu do ubezpieczenia treaz z tymi oswiadczeniami ubezpieczy ale nalozy oplaty wstecz za 2 lata kiedy nic tam nie bylo uprawiane?
wiwan / 2015-01-26 11:22
Nic więcej ponad to co w tym wątku padło nie da się napisać.

Powtórzę tylko, że
miejscowy KRUS jakby "olewa" zlozone oswiadczenia i mowi co inego co centrala


opierać się na wydanych przez Kasę DECYZJACH- papierowych, z czerwoną pieczątką- bo jest procedura odwołania się od nich w sądzie. A takie walczenie na gębę jak widać jest w tym przypadku mało skuteczne.
Teresa1111 / 2015-01-14 13:37
W lutym 2013 wniosłam swoje przedsiębiorstwo do spółki z ograniczona odpowiedzialnością jako wkład (udział i jako jeden ze wspólników) i zlikwidowałam swoją firmę. Od tego czasu jestem prezesem spółki i funkcje tę wykonuje na podstawie umowy spółki , a więc na razie nie osiągam przychodów i nie jestem zgłoszona do Zus. Ale od paru lat jestem również razem z mężem właścicielem gruntów rolniczych ok 2,5ha. W tej działalności w ogóle nigdy mężowi nie pomagałam i nie chce podlegac ub. KRUS. Jako członek rodziny jestem zgłoszona do ub. zdrowotnego u męża w pracy. Czy mam jakieś obowiązki wobec KRUS?
wiwan / 2015-01-14 14:13
Oboje macie. Pani dotyczył ostatnio po owym lutym 2013 (w ciągu 14 dni) zgłoszenia zaprzestania podlegania ZUS ( z tyt. DG ) i jednocześnie otwierała się kwestia wstąpienia w podleganie KRUS jako żona rolnika lub rolnik jeśli ziemia nie stanowi majątku odrębnego męża. Domyślnie z ustawy powstał wtedy Pani obowiązek ubepzieczeniowy, chyba że
- dz. rolnicza nie była prowadzona w tym gospodarstwie, a jeśli prowadził ją mąż
- Pani nie prowadziła z nim gospodarstwa domowego związanego z owym rolnym.

Takie okoliczności musiały być oświadczone i uprawdopodobnione.

Wtedy też powinna była być decyzja KASY
pł / 37.248.13.* / 2015-01-10 14:35
Witam ,
Obecnie jestem na zwolnieniu za które wypłaca mi zus(ciąża) jednak za miesiąc biore ślub mój przyszły mąż posiada ziemie o powierzchni pow.1 ha . Sam jednak pracuje i opłaca składki zus . Chciałam zapytać czy po ślubie będe mogła do końca ciąży pobierać pieniądze z zusu czy musze wraz z nastaniem małżeństwa opłacać krus?
wiwan / 2015-01-12 11:58
Pobieranie świadczenia z ZUS wyklucza opłacanie wtedy ub. rolniczego, bo z tyt. tego zasiłku odprowadzane są składki em-rent. Tyle, że nie są one potrącane z kwoty zasiłku (jak od wynagrodzenia)tylko DOpłacane z budżetu.
Obowiązek informacyjny mąż wobec KRUS będzie miał. Tj. najpierw oświadczenia, że pojawia się żona, ale ub. nie podlega z tyt. zasiłku, potem że zasiłek się zakończył i dz. rolnicza jest prowadzona lub nie jest prowadzona- czyli ustalenie z KASĄ, co z Pani ubezpieczeniem PO zasiłku.
Alina5963 / 46.148.91.* / 2015-02-22 15:25
Ojciec zmal 10 lat temu. Pozostawil 35 arow ziemi, jest to .ugor. dn.10.12.2004r otrzymal zawiadomienie o zajeciu prawa majatkowego stanowiacego swiadczenie z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia spolecznego u dluznika zajetej wierzytelnosci bedacego organem rentowym. Na dn.10.12.2004r razem do potracenia ze swiadczenia byla kwota 8198zl. Natomiast 27.12.2004r przyslano mu decyzje z kasy rolniczego ubezpieczenia spolecznego gdzie od dn.01.01.2005r przeliczono mu emeryture rolnicza w kwocie do wyplaty 605zl. Nie wiem czy te zalegle skladki ojciec w krusie zaplacil. Przypuszczam ze tak, skoro 27.12.2004 przyslanu mu przeliczenie emerytury. Ojciec zmarl 01.02.2005r uplynelo 10 lat w ubieglym roku zaplacilam zalegly wieloletni podatek za te 35 arow. Chce w tym roku zalozyc sprawe spadkowa. Mam troje rodzenstwa. Z ojcem mielismy b.slaby kontakt,rodzice byli po rozwodzie. Obawiam sie ze jak ruszymy z tym spadkiem to sie okaze ze zapuka do nas komornik i upomni sie o zalegle skladki w krusie. Ojciec nie posiadal innego majatku,po rozwodzie zamieszkal razem z bracmi na gospodarstwie. Gospodarstwo nalezalo do jego brata. Bardzo prosze o szczegolowa odpowiedz. Alina
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
artiqq / 2015-01-10 11:23
Witam.
Mam mały problem..
Mój mąż przed ślubem posiadał pole o pow. 1,3ha przeliczeniowego. Po ślubie zarejestrowałam się jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku, następnie pracowałam na umowę o pracę. W tym okresie została nam przepisana działka o pow. 0,64ha przel. Teraz skończyła mi się umowa.Po wizycie w UP zostałam zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Zostało mi zadane pytanie czy mam pole powyżej 1 ha przeliczeniowego odpowiedziałam że nie, mając namyśli tylko naszą wspólną własność z mężem ( czyli działkę o pow. 0,64ha przel.) Na te pola pobierane są dofinansowania przez mojego męża, pola użytkowane są przez jego mamę.
1) czy słusznie odpowiedziałam że nie posiadam pola o pow. ponad 1 ha?
2) Czy powinnam teraz ubezpieczyć się w KRUS-ie i jak to przebiega?
3)Czy może zostać naliczona kara za okres kiedy byłam bezrobotna po ślubie i nie zarejestrowana w KRUS?
4) Czy może ktoś pokierować co powinniśmy robić i w jakiej kolejności?
wiwan / 2015-01-12 12:18
1. poza oświadczeniem o nieposiadaniu ponad 2ha przeliczeniowych składa się oświadczenie o niepodleganiu ub. rolniczemu jako żona/domownik rolnika 'na' takim gospodarstwie. Takiej decyzji KRUS Pani przecież nie ma- bo co do zasady wraz z zakończeniem ub. ZUS z tyt. etatu- ub. rolniczemu Pani podlega.
2. czy ze statusem bezrobotnego, czy bez- domyślnie jako żona rolnika ub. rolniczemu Pani podlega. Zwalniałby z tego zasiłek dla bezrobotnych albo stypendium stażowe.

3. nie tyle kara, co decyzja ustalająca podleganie ubezpieczeniu, zaległe składki i odsetki

Kluczowe jest zatem, czy w gospodarstwie męża (teściowej) Pani pomaga albo uczestniczy w gopodarstwie domowym z nim związanym.
rece opadaja / 178.202.104.* / 2015-01-09 22:42
Witam!
Mam Problem. Od kilkunastu lat mieszkam w niemczech. W Pazdzierniku ozenilem sie, moja zona mieszka w polsce i jest rolniczka. Co za tym idzie w polsce zostalem uznany za rolnika choc ja na stale jestem zameldowany w niemczech i tu mieszkam i niepracuje. Pobieram zasilek dla bezrobotnych w niemieckim urzedzie pracy. Krus uznal ze skoro jestem rolnikiem podlegam ubezpieczeniu rolniczemu, choc JA TEGO NIE CHCE, bo skladki emerytalno - zdrowotne mam oplacane w niemczech obecnie przez niemiecki urzad pracy.
Udalem wiec sie do Krusu i opowiedzialem jak sie sprawa ma, wiec Pani w Krusie powiedziala ze potrzebuje zaswiadczenie z Landesversicherunganstal Berlin ze mam odprowadzane skladki, niestety numer ktory dostalem z Krusu byl nieaktualny. Dwa dni zajelo mi jezdzenie i dzwonienie do Deutscherentenversicherung ale zalatwilem. Przyszly do mnie papiery z Berlina.
Z tymi papierami udalem sie do Krus i ku mojemu zdziwieniu Pani powiedziala mi ze nie moze mi uznac tego bo papiery sa na czas okreslony!!! Nitk w niemczech nie wyda mi zaswiadczenia, ze skladki sa placone na okres nieokreslony tylko za czas, za ktory skladki sa zaksiegowane! Pani w krusie twierdzila ze niestety musze z niemcami "dobrze pogadac" to mi takie zaswiadczenie wydadza.
Moze mi ktos poradzic co mam zrobic? Moge oddac zaswiadczenie ze pobieram zasilek w niemczech tylko ze tlumaczenie to kilka stron i niestety by kosztowalo duzo. Oczywiscie skladki bedzie musiala zona za mnie placic a poco placic skoro mam je placone w niemczech
Prosze o pomoc
Pozdrawiam
wiwan / 2015-01-12 12:07
Z zaświadczeń niemieckich wynika określoność czasu wstecz, czy w przód.
Jeśli to drugie, to po prostu można dosyłać kolejne. Poza tym, że można udokumentować sam fakt tego, że dz. rolniczej Pan nie prowadzi tu w Polsce, ani żonie w tym nie pomaga, ani w gospodarstwie domowym z gospodarstwem rolnym związanym- co też wyklucza z ub. rolniczego, nawet przy braku innego ubezpieczenia. Nie znam realiów niemieckich- np. kwestii zameldowania. Może umowa wynajmu mieszkania, oświadczenie kolegi- Polaka, z którym razem mieszkacie itd.
Poza tym jak zawsze z polskim urzędem. "Pani" niech sobie mówi, ale ważna jest decyzja KASY- o podleganiu ubepzieczeniu i wymiarze składek, albo o niepodleganiu.
A od decyzji jest procedura odwołania, a w razie jego nieuznania przez KASĘ- rozstrzygnie to po prostu sąd pracy/ub. społecznych.
Anna K / 95.49.154.* / 2015-01-08 22:07
Witam!
Od listopada 2010 roku ja i moje dzieci w drodze spadku po mężu jesteśmy właścicielami ziemi (2,11 hektara przeliczeniowego). Ja opłacam składki ZUS (praca na umowę na czas nieokreślony), jedna z córek jest studentką, dwóje moich dzieci jest nieletnich. Druga córka wyszła za mąż, wraz z mężem chcą prowadzić gospodarstwo (w tym momencie opłacają składki ZUS z tytułu działalności gospodarczej). Mam pytanie, czy córka, która chce pracować na gospodarstwie może wraz z mężem opłacać składki KRUS i drugie pyt Czy córka, bądź zięć będą mogli prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i odprowadzać składki do KRUS-u a nie do ZUS-u.
Będę wdzięczna za odpowiedź
Anna K
wiwan / 2015-01-09 10:29
Tak, córka wraz z mężem będzie nie tyle mogła opłacać składki rolnicze, ale będzie musiała jeśli dz. rolniczą podejmie. O ILE nie będzie miała w tym czasie innego ubezpieczenia (ZUS), świadczenia (np. renta).

Pozostanie w KRUS przy prowadzeniu DG jest możliwe, ALE w odwrotnej sekwencji niż w przypadku córki. Tj. w sytuacji, gdy rolnik, małżonek rolnika lub domownik najpierw jest w ub. rolniczym (min. 3 lata) i dopiero rozpocznie DG. Są warunki dodatkowe wtedy jak termin na zgłoszenie takiej decyzji, a potem nieprzekroczenie limitu podatku dochodowego z DG no i ciągle jednoczesna DG i dz. rolnicza.

Zwracam uwagę, że jako wszyscy współwłaściciele macie obowiązek informacyjny wobec KASY- tj. zgłaszanie wszelkich zmian mających wpływ na kwestię ub. rolniczego. Dla Pani np. oznacza to informację w razie utraty pracy, czyli ub. ZUS.
Córka- studentka np. miała obowiązek informacyjny w zakresie oświadczenia, że dz. rolniczej nie prowadzi. Sam fakt statusu studenta przecież rolnika/domownika nie zwalnia z obowiązku ub. rolniczego.
Anna K. / 95.49.154.* / 2015-01-09 11:38
Dizękuję bardzo, za szybką i wyczerpującą odpowiedź
mala1986 / 91.226.103.* / 2015-01-07 19:21
Witam,
mam następujący problem. Mama od 10 kwietnia 2001 r. ma 4 h ziemi - przepisane aktem notarialnym. 26 kwietnia 2001 r. zawarła umowę dzierżawy. Umowa została zarejestrowana i tak jakby poświadczona w urzedzie gminy (taka jest adnotacja na umowie) oraz zgłoszona do starostwa. Starostwo wydało decyzję odmowną, że nie jest organem uprawnionym do rejestracji tej umowy. Umowa obowiązywała do 2011 r., jednakże w 2006 r. została rozwiązana i od 2006 r. podpisano nową umowę dzierżawy z inną osobą. Umowa ta też została poświadczona przez gminę, ale do starostwa już nie była zgłaszana. Umowa obowiązuje do 2017 r. Od 2007 r. do grudnia 2014 r. mama była zatrudniona na umowę o pracę i opłacała zus. Teraz została zwolniona i nie może udać się do urzędu pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna, bo jest traktowana jako rolnik. Powinna więc udać się do KRUSu. Niestety mama nigdy nie zgłaszała umów dzierżawy i umowy o pracę do krus. Jakie mogą być tego konsekwencje prawne? W okresie, gdy pracowała nie powinno być chyba problemu, bo płaciła zus, a co z umowami dzierżawy? Czy one ją chronią w jakiś sposób. Czy może za te okresy być zobowiązana do zwrotu składek? Dodam tylko, że mama nigdy tej ziemi nie uprawiała. Nawet dopłaty biorą dzierżawcy. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Mama ma jeszcze tylko kilka dni na zgłoszenie się do Krusu.
wiwan / 2015-01-07 20:47
Nie bardzo do mnie dotarło o zwrot jakich składek Pani pyta ? Czy matka będąc na etacie a wiec i w ZUS opłacała KRUS ?
Czy też chodzi Pani o okres 2001-2006, kiedy opłacała KRUS, mimo że gospodarstwo było wydzierżawione, a więc dz. rolnicza nie była przez matkę prowadzona ?

Ps. Uzyskanie statusu bezrobotnej nic nie zmienia w obowiązku opłacania KRUS. Zmienia dopiero uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych albo stypendium stażowego z PUP.
mala1986 / 83.15.242.* / 2015-01-08 09:03
Nie, będąc na etacie nie opłacała krus. Chodzi mi o okres 2001 - 2006, gdzie była dzierżawa. W tym okresie krusu nie płaciła i nie zgłaszała tej dzierżawy do krus. Czy udowadniając, że ziemia była dzierżawiona i jej nie uprawiała, mimo wszystko będzie musiała zapłacić składki za ten okres?

Mama uzyskała by status bezrobotnej i prawo do zasiłku.
wiwan / 2015-01-08 09:39
No statusu z 4ha by nie uzyskała i nie uzyska, co jasno z Ustawy o promocji zatrudnienia wynika. Mimo dzierżawy nadal jest posiadaczem ponad 2 ha przeliczeniowych.

Za okres 2001-2006 co do zasady powinna była fakt dzierżawy zgłosić i nie opłacać ub. społecznego rolników, bo dz. rolniczej nie prowadziła.

Jeśli dotąd KASA nic w tej sprawie nie czyniła (i Pani matka jak rozumiem też) to kwestia ubezpieczenia/składek za okres do IV kwartału 2004 włącznie się już przedawniła.

KASA może dochodzić sprawy za 2005-2006, skoro dzierżawa była i jest po niej ślad w UG tj. wydać decyzję o niepodleganiu ub. rolniczemu, czyli wykreślić ten okres ze stażu ubezpieczenia i zwrócić składki.

Z kolei za okres zatrudnienia może wydać decyzję o braku składek - ale tu łatwo się matka wywinie- choćby zaświadczeniem z ZUS, zresztą KASA sama, bez wiedzy ubezpieczonego może takie info od ZUS uzyskać lub już mieć.

Tak, czy inaczej kilka razy matka nie dopełniła obowiązku zgłaszania w ciągu 14 dni okoliczności zmieniających status ubezpieczeniowy.
mala1986 / 83.15.242.* / 2015-01-14 11:50
czyli nawet, jeśli wydzierżawi ziemię i przedstawi zaświadczenie z krus, że nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu w krus to status bezrobotnej i zasiłek z PUP jej się nie należy?
wiwan / 2015-01-14 12:11
Nie, bo wydzierżawienie nie znosi własności o którym mówi art. 2, ust. 1, pkt. 2, ppkt. d Ustawy o promocji zatrudnienia, która reguluje bezrobocie i zasiłek.

Takie jest orzecznictwo. Np.
-Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 1998 r. sygn. akt II 97/98
-Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2008 r. sygn. I OSK 1243/07
olo966 / 83.29.221.* / 2015-01-01 12:24
Witam mam takie pytanie jeżeli mam 2 h przeliczeniowe jestem bezrobotny a na ziemi nic nie uprawiam czy muszę płacic krus , czy musze im udowodnic że nie prowadze działalności rolnej bo z tego co wiem to oni z automatu naliczają krus czy ty uprawiasz ziemie czy nie.
wiwan / 2015-01-01 20:35
Tak, trzeba to udowodnić bo Kasa stosuje ustawowe domniemanie, a nie swoje widzimisię, że posiadacz gospodarstwa działalność prowadzi,a co za tym idzie podlega ub. społecznemu rolników obowiązkowo.

Wynika to z art. 38 ustawy o tym ubezpieczeniu.

Ps. Granica 2ha przeliczeniowych jest ostra- tzn. jest to maksymalna powierzchnia przy której można uzyskać status bezrobotnego w PUP.
Edyta podlaskie / 31.61.129.* / 2014-12-19 22:56
Witam . Krus odmawia mi wydania decyzji potrzebnej do Urzedu pracy o niepodleganiu ubezpieczeniu krus. Nie mam zadnej ziemi, jestem na ubezpieczeniu zus meza. Moja mama tez jest pod zus. Tylko ojciec ma ziemie na siebie. Tylko ze on jest czlowiekiem niereformowalnym i wszystko i wszystkich ma gdzieś. Żywi się praktycznie sam ( jeśli mu coś zostanie i nie rozwali na papierosy). Nie opłaca ubezpieczenia w krusie. I mimo, iż jestem już oddzielną rodziną tylko mieszkamy w jednym budynku, to nie mam tego ubezpieczenia krus ani zadnejj ziemi na siebie ani ja ani maz. Dlaczego musimy ponosic konsekwencje za ojca? Przeciez do.urzedu pracy potrzebny jest mały świstek. A do końca grudnia muszę zarejestrować się w up i przenieść dziecko na moje ubezpieczenie. Dostalam warunek albo ojciec zaplaci 1000 zl- ale on tego nie zrobi, albo jesli mi zalezy na tej decyzji mam wplacic chociaz 108 zl zdrowotnego. Ta kwota w tej chwili jest dla mnie nieosiagalna :-(. Co ja mam zrobic? Toć nie zabije ani nie wygonie własnego ojca, a o przeprowadzce na razie nie mamy co liczyc. Czy da sie gdzies odwolac? Ktos mogłby nam pomóc w takiej sytuacji?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-12-20 09:08
Nie bardzo do mnie dotarł opis tej sytuacji.
- dlaczego akurat 108 zł
- czy kiedykolwiek była Pani ub. w KRUS jako domownik (ojca) i decyzja ubezpieczeniowa była wydana na Was oboje ?
- dlaczego mąż do swego ub. zdrowotnego nie dopisze po prostu Waszego dziecka, tak jak jest dopisana Pani
- po co ta rejestracja w PUP- ma Pani szansę na zasiłek ? Kiedy w takim razie ustało ub. ZUS.
Yoanna442 / 31.61.136.* / 2014-12-16 14:49
Witam.Uprzejmie proszę o poradę,może ktoś wie co zrobić?jak wydzierżawić ziemię -około 2ha,aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?jestem żoną rolnika od roku,pracowałam państwowo przez cale życie i spełniam wszystkie pozostałe wymagania Urzędu Pracy.Jak udokumentować pomniejszony o dzierżawę areał?
wiwan / 2014-12-17 10:38
Wydzierżawienie nie usuwa przeszkody prawnej z art. 2, ust. 1, pkt. 2, ppkt. d) Ustawy o promocji zatrudnienia w uzyskaniu statusu bezrobotnej.

Orzecznictwo:
-Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 1998 r. sygn. akt II 97/98
-Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 maja 2008 r.
I OSK 1243/07
Otek40 / 46.151.136.* / 2014-12-13 10:09
Witam.Sprawa dotyczy KRUS.Szukając informacji na stronach Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej natknąłem się na chyba mało pomyślne dla mnie informacje.
Moja sytuacja wygląda tak.
Zakupiłem 5 lat temu od ANR nieruchomość rolną o pow 3,5 ha w innym województwie niż moje zameldowanie.Nieruchomości tej nie uprawiam nie pobieram żadnych dopłat, nie mieszkam na niej.Nie dzierżawie jej też innym stronom.Opłacam podatek rolny.

Rozwiązałem z firmą w której pracowałem 15 lat umowę o pracę z dniem 31 sierpnia 2014.(pełen etat)
Do 10 grudnia 2014 przebywałem na zwolnieniu lekarskim które rozpoczęło się w trakcie trwania stosunku pracy.
Chcąc być przygotowanym na wizytę UP(urząd pracy)(jakie dok. wymagane) doczytałem się że prawdopodobnie nie uzyskam statusu bezrobotnego ze względu na posiadaną nieruchomość rolną pow 2 ha. Tyle ogarniam:)
I teraz pytanie o KRUS(jestem od godziny świadomy problemu:).Czy już coś powinienem robić(ile czasu mam na reakcję) Chciałbym uniknąć tego KRUS ale proszę o info czy jest to wykonalne..Pytanie też w jakiej kasie mam się zgłosić (mieszkam w Gdyni, a nieruchomość rolna w woj Warmińsko-Mazurskim.Jeżeli jednak muszę go płacić to też proszę o info co jak kiedy:) pozdrawiam i proszę o informacje
wiwan / 2014-12-13 10:23
Jednostka KASY właściwa dla położenia gospodarstwa moim zdanie. Ta sama, w której miał pan obowiązek pojawić się w ciągu 14 dni od zakupu ziemi i zgłosić się do ub. rolniczego, lub oświadczyć/udokumentować okoliczności, które z ub. zwalniały.
Teraz w ciągu 14 dni od zakończenia zasiłku chorobowego- ponownie obowiązek zgłoszenia zmiany okoliczności mających wpływ na ubezpieczenie.

Skoro ziemi jest Pan właścicielem, opłaca podatek rolny to jest ustawowe domniemanie, że dz. rolniczą Pan prowadzi, a więc ub. rolnicze jest obowiązkowe.
Będzie więc trzeba udowodnić, że jednak nie jest ona prowadzona. W razie wydania decyzji KASY jednak ustalającej podleganie ub. rolniczemu- odwołanie do sądu (pracy/ub. społecznych).

Ps. Zdecydowanie statusu bezrobotnego Pan nie uzyska- bo ewe 3,5 ha przekracza 2 ha przeliczeniowe jak rozumiem.
Otek40 / 37.209.135.* / 2014-12-13 16:38
Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.Postaram się podzielić efektami wizyty w KRUS i podjętej próby uchronienia się przed kuriozalną sytuacją gdzie pozbawiony wszelkich dochodów i prawa do zasiłku przez posiadanie nieużytkowanej działki rolnej zmuszony jestem opłacać KRUS. Z drugiej strony taki KRUS przy potencjalnej własnej działalności gosp. to fajna sprawa:)

pozdrawiam
wiwan / 2014-12-14 19:33
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem- ale pozostanie 'na KRUS' przy podjęciu DG wymaga spełnienia dodatkowych warunków.
Agaaaaa / 95.49.213.* / 2014-12-10 15:47
Witam moi tesciowie przed slubem przpisali mojemu mężow2,4h pola. Po ślubie przeprowadzilismy sie do mojego domu rodzinnego mój mąż jest tu zameldowany. Ja mam na siebie 0.7h pola. W tej chwili pracuję i mam opłacony Zus mój mąż równiez. Nie uprawiamy tego pola. Co jesli ja stracę prace i bedę chciała miec prawo do zasiłku w PUP i tam się zarejestrowac. Czy z Urzędu gminy będę musiała wziąśc zaświadczenie tylko o swoim polu?
wiwan / 2014-12-10 18:46
Pole męża stanowi jego majątek odrębny, spełni więc Pani kryterium areału (do 2ha przeliczeniowych) uprawniające od uzyskania statusu bezrobotnej O ILE jednocześnie nie będzie Pani podlegać ub. KRUS jako żona rolnika na owych 2,4 ha. W tym celu wraz z ustaniem ub. ZUS mąż musi w swojej KASIE złożyć oświadczenie, potwierdzone przez Panią, że w tamtym gospodarstwie nie pomaga Pani.

W zakresie Pani pola- jak rozumiem nie osiąga ono 1ha przeliczeniowego, nie ma więc kwestii składek KRUS z tego tytułu.

Najnowsze wpisy