Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
janek700 / 83.6.245.* / 2014-12-02 19:58
Witam
Jestem współwłaścicielem gos rolnego o pow 1,72 h przel.Zostałem zwolniony z pracy po 38 latach podlegania ubezp ZUS ze skr okresem wypowiedzenia/do 1-mca/ z 3 m-cy na dzień 30 list br.Zgłosiłem się do PUP i zostałem bezrobotnym z prawem do zasiłku od 1 lutego 2015.Czy moje zgłoszenie ubezp do Kasy na 2 m-ce nie będzie przeszkodą do ubiegania się o swiadczenie przedemerytalne/mam uk 60 lat/,
Wdzięczny będe za odpowiedż
wiwan / 2014-12-02 21:16
Nie będzie. W zakresie 'rolnym' Ustawa o świadczeniu odnosi się jedynie do ustania prawa do niego "z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekracza-jących 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeże-li udział przekracza 2 ha przeliczeniowe".

Oczywiście posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a następnie do świadczenia przedemerytalnego zwalnia z ub. KRUS.
Jaga1117 / 176.110.146.* / 2014-11-24 20:45
Witam. Mam następujący dylemat.
Jestem 3 miesiączka mężatka. Mąż posiada 1,34ha przeliczeniowego ale nie opłaca KRUS gdyż pracuje i podlega ubezpieczaniu z Zus. Ja straciłam prace i zarejestrowałam się jako osoba bezrobotna. Czy muszę się ubezpieczyć w KRUS. Dodatkowo mąż jest jeszcze zameldowany w domu rodzinnym gdzie jest jego gospodarstwo. Czyli nie mieszkam w jego gospodatwie rolnym. Prosze o informację
wiwan / 2014-11-25 10:23
Jako żona rolnika co do zasady ubezpieczeniu rolniczemu Pani podlega, chyba, że rzeczywiście w ogóle Pani w tym gospodarstwie nie pomaga, nie pracuje ANI w gospodarstwie domowym bezpośrednio w nim związanym. Gospodarstwo domowe nie musi leżeć w gospodarstwie rolnym- rolnik może codziennie dojeżdżać, dochodzić do pracy w gospodarstwie. Wystarczy, że Pani z mężem mieszka, gotuje mu, pierze itd.
No chyba, że dz. rolnicza w ogóle w gospodarstwie nie jest prowadzona.

Status bezrobotnej z tego obowiązku ubezpieczenia nie zwalnia. Zwalnia zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium stażowe, bo podlegają one ubezpieczeniu ZUS-owemu.

Wszystkie ww okoliczności ubezpieczeniowe- od zawarcia zw. małżeńskiego poczynając- mąż powinien zgłaszać w KASIE.
janek81 / 37.248.255.* / 2014-11-22 07:32
witam brat prowadzi gospodarstwo rolne, ja jestem jako domownik ,brat pracuje od 2 lat legalnie za granicą co wiąże się z zawieszeniem krusu na 2 lata wstecz i zwrot pieniążków ,
dlaczego decyzję wydano dla nas dwóch, jak ja dalej mieszkam w gospodarstwie i pomagam ,pisałem taki papier że pomagam w gospodarstwie ale oni wykluczyli mnie na 2 lata wstecz
mają prawo tak postąpić?
wiwan / 2014-11-24 11:32
No więc brat nie prowadzi, prowadził.

Sytuacja z bratem i jego ewidentne niedopełnienie obowiązku informacyjnego wobec KASY nie może mieć wpływu na sytuację domownika, który jeśli nadal pomaga, a tu de facto przejmuje prowadzenie gospodarstwa nadal ubezpieczeniu podlega.

W tej konkretnej sytuacji:
- albo decyzja wsteczna jest tak zawile napisana, że błędnie interpretujesz ją jako odbierającą ubezpieczenie również Tobie
- albo to kwestia stricte techniczna (nie wiem, czy to się zdarza) że skoro decyzja pierwotna dotyczyła dwu ubezpieczonych, to decyzja wstecznie stwierdzająca niepodleganie też dotyczy obu, ale w ślad za nią pojawi się zaraz decyzja również wsteczna, ale dotycząca już tylko Ciebie- tj. o podleganiu za ten okres ubezpieczeniu.
- decyzja jest błędna czy w zakresie meritum- odebrania Tobie prawa do ubezpieczenia- a więc podlegająca odwołaniu zgodnie z pouczeniem na niej się zawierającym.
AnnnaGoooo / 91.232.164.* / 2014-11-20 10:31
A co w sytuacji gdy od 12 listopada ubezpieczam się w KRUS jako rolnik i czekam obecnie na decyzję pisemną więc jeszcze nie zapłaciłam składki KRUS, a dziś dowiedziałam się że od grudnia mogę zacząć pracę na pół etatu. Automatycznie więc jeślibym podjeła ta prace to nie powinnam być ubezieczona w KRUS. Czy musze więc, gdy przyjdzie mi decyzja opłacić składkę KRUS? skoro tylko kilka dni bede podleać? czy można się starać o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia?
wiwan / 2014-11-20 10:58
Nieważne, że podleganie ub. rolniczemu będzie trwało kilkanaście dni. Należne będą po prostu składki proporcjonalne za listopad w wysokości 20/30.

To, że składki opłaca się kwartalnie- jest tylko kwestią techniczną. W związku z tym, że listopad to IV kwartał, a termin za ten kwartał to 31 października- więc obowiązywać będzie Panią termin 14 dni od otrzymania decyzji z KRUS o podleganiu ubezpieczeniu i wysokości składek. Czyli już w czasie zatrudnienia. A i tak ma Pani obowiązek zgłoszenia w KASIE podjęcia pracy (znów termin 14 dni -od powstania stosunku pracy- czyli ubezpieczenia w ZUS) więc jest praktyczna możliwość z decyzją,a jeszcze przed terminem płatności pojawienia się w KASIE i załatwienia za jednym zamachem tego, by składkę proporcjonalną wyliczono.

Oczywiście można to też zrobić samemu.

Niezależnie od tego, w razie opłacenia składek zawyżonych powstaje kwestia składek nienależnych/ nadpłaty i ich zwrotu fizycznego albo zaliczenia na poczet składek przyszłych.

Powyższe z art. 40, art. 8, ust. 2a, art. 17, ust. 3, art. 41b, ust. 10 Ustawy o ub. społ. rolników.
amam559 / 88.8.187.* / 2014-11-07 09:35
Witam chce zadac pytanie,moja tesciowa jest na emeryturze i chce otworzyc sklep spozywczy.Ja jestem ubezpieczona w Krusie,i na jakich warunkach ja moge pracowac w tym sklepie.
wiwan / 2014-11-07 10:57
Na podstawie zlecenia albo umowy o pracę, w zależności od faktycznego charakteru tej. pracy i podległości teściowej.

Nie ma tu opcji 'osoby współpracującej' z powodu tej dalszej niż małżeńska czy rodzicielska relacji.

Zarówno etat jak i zlecenie powodują obowiązek ub. społecznego w ZUS, a więc ustanie ub. społecznego KRUS.

No chyba, że byłoby to zlecenie bezpłatne, albo zlecenie w sytuacji, gdy jednocześnie jest Pani uczennicą/studentką w wieku do 26 lat.
franek954 / 178.180.171.* / 2014-11-04 16:48
mam pytanie opłacam krus i chciałbym zrezygnować bo dostałem prace na umowe czy jak ta praca by się skoczyła to bede muk puzniej wrucić do krusu
wiwan / 2014-11-04 18:42
Nie ma tu kwestii "chciałbym" i "mógł".
Podjecie zatrudnienia czy to na etat, czy zlecenie powoduje powstanie tytułu do obowiązkowego ub. społecznego ZUS, a to wyklucza w tym czasie podleganie KRUS. Ma Pan 14 dnia od rozpoczęcia zatrudnienia na poinformowanie Kasy o tym fakcie, zostanie przerwane ub. rolnicze. Podobnie po zakończeniu pracy- jest ponowny obowiązek informacyjny i kontynuacja ub. rolniczego.
kata321 / 83.31.241.* / 2014-10-24 12:28
Witam. Zdecydowałam się tu napisać, gdyż jak dotąd nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Sytuacja przedstawia się tak: mam 23 lata, w 2013 wyszłam za mąż- po pół roku ukończyłam studia I stopnia, obecnie jestem studentką studiów II stopnia, mąż jest rolnikiem i płaci składki Krus. Kilka miesięcy temu zakupiliśmy pole 1,5 ha, które widnieje również na mnie. Dodam że w ubezpieczeniu nadal jestem zapisana przy rodzicach w ZUS. W związku z tym chciałabym zapytać czy nadal mam prawo do ubezpieczenia w ZUS przy rodzicach w związku z tym, że studiuję i nie ukończyłam 26 roku życia? czy nie ma to znaczenia i powinnam być ubezpieczona przy małżonku i odprowadzać składki w Krus? Czy wiązałoby się to z opłacaniem składek wstecz- i od którego momentu istnieje taki obowiązek?
wiwan / 2014-10-24 12:54
Mamy tu dwie kwestie.

1. ub. zdrowotne.
Z art. 3 ust. 2 pkt 5 i art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej wynika pierwszeństwo ubezpieczenia jako członka rodziny - małżonka, niż dziecka.
Zatem wstępując w związek małżeński z ubezpieczonym zdrowotnie- powinno nastąpić wyrejestrowanie z ub. jako członka rodziny u ojca/matki, a nastąpić u męża.

2. ub. społeczne.

Jako żona rolnika co do zasady podlega Pani ub. społecznemu w KRUS, no chyba, że nie pracuje Pani w gospodarstwie męża/waszym ani w gospodarstwie domowym związanym z tym gospodarstwem rolnym- czyli w praktyce, jeśli jest Pani na studiach stacjonarnych na drugim końcu Polski.

Mąż jako rolnik 'główny' powinien był ubezpieczyć Panią w KRUS w ciągu 14 dni od zawarcia związku, albo w tym terminie oświadczyć (mając Pani podpis), że temu ub. Pani nie podlega z ww względów, a Kasa ma i miała prawo tę sytuację prześwietlać.

Nie wiem też, jak w razie dalekich studiów i odwiedzania domu np. 1/2 tygodnie KASA zapatruje się na kwestię wakacji- jeśli wraca się na dłużej- z ustawy wynika wtedy moim zdaniem każdorazowo obowiązek ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń, płacenia składek, a od 1 października- kolejnych wyrejestrowań.
werty99 / 178.36.225.* / 2014-10-18 10:06
Jakiś czas temu zarejestrowałem się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Obecnie jestem na stażu z up. Moi rodzice posiadają ziemię ok. 3 ha przeliczeniowe. Ja nie opłacałem nigdy składek w KRUSIE za siebie, ale mieszkam razem z rodzicami. Mam teraz takie wątpliwości czy w ogóle mogłem zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?
wiwan / 2014-10-20 11:33
Jeśli owego gospodarstwa nie jesteś współwłaścicielem (np. na skutek darowizny udziału, albo na skutek tego, że wraz z rodzicami nie odziedziczyłeś udziału we współwłasności)- mogłeś. Drugim warunkiem było to, że nie byłeś ubezpieczony w KRUS jako domownik z tyt. pracy w tym gospodarstwie.

Wynika to z art. 2, ust. 1, pkt. 2d) ustawy o promocji zatrudnienia.

Zwracam uwagę na kwestię owego 'domownikowania' tj. jeśli były okresy/będą okresy gdy jednak będziesz stale pomagał w tym gospodarstwie oraz w nim mieszkał lub prowadził z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe- co do zasady będziesz podlegał ub. rolniczemu z mocy ustawy, a to wyklucza posiadanie statusu bezrobotnego, a tym samym i stypendium stażowego.
marvin34 / 178.37.8.* / 2014-10-17 21:24
Witam. Mój ojciec posiada gospodarstwo rolne powyżej dwóch hektarów przeliczeniowych, pracuje na umowie o pracę i podlega ubezpieczeniu w Zusie. Moja mama z kolei opłaca składki w Krusie jako domownik. Czy ja jako zamieszkujący we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami po ukończeniu szkoły będę podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników? Ponadto jestem zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego u mamy w Krusie.
wiwan / 2014-10-17 21:53
Mama raczej z tyt. bycia żoną rolnika.
Ty- jeśli masz ukończone 16 lat i stale w gospodarstwie pomagasz oraz zamieszkujesz -spełniasz definicję domownika właśnie i ub. społecznemu podlegasz, powinny być odprowadzane składki za Ciebie.
Sam fakt uczęszczania do szkoły z tego nie zwalnia. Oczywiście w przypadku np. szkoły z internatem, studiów itp. okolicznościach w których w domu/gospodarstwie zjawiasz się tylko na weekendy- nie jest spełniony warunek stałego pomagania w gospodarstwie.
maly81 / 37.152.18.* / 2014-10-14 19:52
witam mam taki przypadek że jestem na krusie jako domownik gospodarstwo jest na brata który pracuje legalnie za granicą i opłacał krus teraz się dopatrzyli że ma 2 ubezpieczenia i go wzywają ,czy w takiej sytuacji ja będe mógł zostać na krusie czy musze wziąść w dzierżawe
wiwan / 2014-10-15 13:53
Wzywają do wyjaśnień i zostanie wydana wstecznie decyzja o jego niepodleganiu ub. rolniczemu, będzie nadpłata składek za niego- z dwu powodów- wyjeżdżając zaprzestał prowadzenia dz. rolniczej oraz zaczął podlegać innemu ub. społecznemu.

Miał obowiązek o tym zawiadomić KASĘ w ciągu 14 dni, w celu zmiany decyzji ubezpieczeniowej, która najprawdopodobniej wydana jest dla was wspólnie.

Nie wpływa to formalnie na Twoje podleganie ubezpieczeniom- nadal podlegasz nim jako domownik choć biorąc dokładne brzmienie ustawy nie jesteś osobą bliską rolnikowi, bo brat w rozumieniu ustawy rolnikiem przestał być.

Czy w celu wydania nowej/ wstecznej decyzji KASA zechce ponownie Twojego oświadczenia, że stale w gospodarstwie pracujesz i nie jesteś przez brata zatrudniony.
anulek16 / 94.42.93.* / 2014-10-08 11:38
Witam. Mąż posiada pole 4,6 ha. W 2006 roku wzieliśmy ślub. Od 2005 roku mąz pracuje zawodowo. Po slubie nie zglosilismy sie do krus i nie oplacaliśmy za mnie skladek. Ja miedzy czasie studiowałam zaocznie i urodziałam dwójkę dzieci, nigdzie nie pracowałam. A pole odkąd jestem mezatka przez cały czas jest dzierżawione przez mieszkającego niedaleko brata meza, umowa dzierzawy ustna, doplata na brata meza. Ja nie pracowałam nigdy w tym polu, podobnie jak mąż, gdyz nie mamy żadnej hodowli, a nawet maszyn do uprawy, a przede wszystkim mąż nie ma czasu. Jest szansa na to ze anuluja mi moj dług? jak mam to zrobić? Dziekuje z gory za odp.
wiwan / 2014-10-08 12:05
Skoro dług, tj. jak rozumiem decyzja KASY o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu i o kwocie zaległości składek. Pozostaje odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych i udowadnianie przytoczonych tu faktów zwalniających w rzeczywistości z obowiązku ub. społecznego rolniczego wobec zastosowanego przez KASĘ ustawowego domniemania tego podlegania i braku należnych i terminowych oświadczeń w KASIE w zakresie faktów ubezpieczeniowych- tu nieprowadzenia dz. rolniczej.
et. / 178.182.137.* / 2014-09-29 18:14
Co w przypadku gdy:
1. Jest grunt o pow 1, 07 h w tym działka z zabudowaniami tzw rolno- budowlana gdzie pow. tej działki to ok 40ar.(1, 5 ha przeliczeniowego)
2. Nie prowadzona jest osobiscie żadna działalność rolnicza ( jest pole to jest ale nawet nie ma czym w nim pracować), żadnych zwierząt hodowlanych, żadnych upraw).
Czy w takim przypadku osoba bezrobotna podlega takiemu ubezpieczeniu, którego warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej na własny użytek.?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-10-08 09:05
Brak dz. rolniczej zwalania z obowiązku rolniczych ub. społecznych, ale wymaga to poinformowania KASY o tym nieprowadzeniu, czasem tego uprawdopodobnieniu/udowodnieniu. Wtedy uzyskuje się decyzję o niepodleganiu, mimo gospodarstwa posiadaniu.

Z tymi powierzchniami nie do końca zrozumiałem- o podleganiu decyduje areał rolny, a nie gospodarstwa całego.
ander8 / 2014-09-23 22:48
Witam Mam takie pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUS. Nie mam własnej ziemi ,a jestem ubezpieczony w KRUS pod mama czyli jako domownik. Chciał bym by moja żona była ubezpieczona w krus.Czy jest taka możliwość.Aha tyle tylko że moja żona ma zameldowanie po za miejscowością w której jest gospodarstwo.Dziekuje za odpowiedź.
wiwan / 2014-10-08 09:00
Żona musi też stać się domownikiem- tj.

1. podjąć stałą pomoc w prowadzeniu tego gospodarstwa rolnego ORAZ
2a) zamieszkać w owym gospodarstwie lub w pobliżu

LUB

2b) wejść do gospodarstwa domowego (mamy) związanego z owym gospodarstwem rolnym- bo niekoniecznie musi to być ta sama lokalizacja- tj. mama mieszka/żyje poza gospodarstwem rolnym, a do jego codziennego prowadzenia dochodzi/dojeżdża.

Nie mówimy o innych rozwiązaniach typu przejęcie gospodarstwa od mamy....i o sytuacji, gdy żona podlega ZUS/mundurówce.

Zameldowanie jest bez znaczenia, ale przecież nadal istnieje obowiązek meldunkowy w miejscu rzeczywistego zamieszkania.
babinka / 2014-09-19 11:12
Korzystając z dużej wiedzy odpowiadającego na pyatnia chciałabym zapyatć o taką rzecz.Od kilku lat jestem właściecielem gospodarstwa rolnego które ma powierzchnię 1.50ha i od momentu nabycia byłam w zatrudnieniu,mąż także-miał tylko miesiąc przerwy gdy zawiesił działalność gospodarczą. Pod całe to gospodarstwo była zawarta umowa dzierżawy zanim my je otrzymaliśmy na mocy darowizny. Dzierżawę my także podtrzymaliśmy jednak tylko wydłużyliśmy ją jeszcze o rok. Pierwsza umowa dzierżawy była zarejestrowana w urzędzie gminy...kontynuacji nie rejestrowaliśmy poświadczyliśmy tylko własnoręczność podpisu przy urzędniku. Moje pytanie dotyczy tego iż obecnie posiadam zasiłek dla bezrobotnych a później chciałabym przejść na KRUS. Zastanawia mnie to czy KRUS może podważyć naszą umowę bo dzierżawcą jest brat który faktycznie uprawia to pole i pobiera dotację z tego tytułu. Wiem,że np.na poczet renty umowę się rejestruje w starostwie i dzierżawcą musi być osoba obca, wiem też że starostwo rejestruje umowy tylko w dwóch przypadkach tym powyżej i w drugim gdy dzierżawca chce opłacać sobie krus a mój dzierżawca opłacał krus już dużo wcześniej nawet przed zawarciem dzierżawy z poprzednim właścicielem. Od kiedy jest też obowiązek rejestracji dzierżawy w moim przypadku i czy taki w ogóle jest, bo Pani w starostwie powiedziała, że tylko te dwa przypadki się rejestruje. W podatkach w ug też mi tak odpowiedziano, że nie ma obowiązku rejestracji i nie mam się czym przejmować, bo umowa była,jest w akcie notarialnym wpisana jest pełniona i jest na mocy umowy cywilno-prawnej która jest ważna. Chcę wiedzieć czy gdy pójdę do KRUS będę musiała udowodnić jakoś, że ta umowa istnieje i że rzeczywiście nie uprawiałam z mężem tego gospodarstwa. Czy w moim przypadku to, że dzierżawcą jest brat jest wystarczające czy powinna to być osoba obca.
babinka / 2014-09-19 11:15
dodam,że to1,50ha przeliczeniowego bo zapomniałam dopisać.
babinka / 2014-09-21 17:12
Mam jeszcze takie pytanie rozmawiałam z kimś kto pracuje w krus i kazano mi zabrać umowy dzierżawy i zaświadczenie od kiedy dzierżawca pobiera dotacje z arimr i ew. jakies oświadczenie kogoś kto np. widział w polu dzierżawcę przy pracy bądź kombajnisty który zboże kosił na rzecz dzierżawcy.Oczywiście dzierżawca posiada dokumenty potwierdzające przekazanie dotacji na jego konto decyzje o przyznaniu płatności i raporty z kontroli i czy w takim przypadku też dzieje się to przez sąd czy raczej w KRUS wystarczy do stwierdzenia, że dzierżawa rzeczywiście jest pełniona, bo my chcemy ją kontynuować. I zastanawiam się czy wystarczy to aby szybko stwierdzić ten fakt bez sądu.Nie mogę znaleźć żadnego wyroku sądu aby się w piśmie odwołać do takiego przypadku jak mój.
wiwan / 2014-10-08 09:32
Przepraszam za zwłokę, byłem zdecydowanie poza forum.
Najogólniej- jak w większości przypadków w tym wątku.
Chodzi o ustawowe domniemania z art. 38.
Nie bardzo dotarło do mnie co z owym poświadczaniem podpisu. Jeśli doszło do formalnego aneksowania umowy dzierżawy- to spełnia ona warunek bycia zgłoszoną. Jeśli zawarto kolejną- powinna być zgłoszona
Jasno wynika z owego domniemania, że brak tego zgłoszenia w owym drugim przypadku, że dz. rolnicza jest ponownie prowadzona przez właścicieli, a zakończona przez dzierżawcę lub podjęta do spółki. A zwolnienie z KRUS wynika w tym czasie z pobierania zasiłku- co też powinno być zgłoszone.
Czyli jest możliwe wydanie decyzji przez KASĘ o podleganiu ub. rolniczemu np. za ten miesiąc zawieszenia DG, czy okres bez zasiłku dla bezrobotnych. I trzeba będzie uprawdopodabniać, że w rzeczywistości dz. rolnicza nie była prowadzona, na skutek trwającej dzierżawy.

Oczywiście kwestia sądu to kwestia dopiero odwołania się od takiej decyzji.
Lepiej więc tak jak poinformował praktyk- z tak bogatą dokumentacją udać się do KASY i od razu to wyprostować, a na przyszłość pamiętać każdorazowo o 14 dniowym terminie na zgłaszanie zachodzenia wszelkich okoliczności podlegania KRUS czy to rzeczywistego czy domniemanego.

Ps. pokrewieństwo dzierżawcy ma rzeczywiście znaczenie dla kwestii pobierania świadczeń, nie ma znaczenia dla kwestii domniemania, że dzierżawa zgłoszona oznacza brak prowadzenia dz. rolniczej przez właściciela.
babinka / 2014-10-08 17:10
O poświadczenie podpisu na umowie chodzi o to,że w dniu kiedy spisuje się umowę idzie się do np.urzędu gminy lub notariusza i notariusz poświadcza pieczątką i własnym podpisem,że w tym dniu widział jak dane osoby podpisują się przy nim i zostały one wylegitymowane.Z dokumentów jakie ja posiadam to akt notarialny i wpisane w nim,że od danego dnia trwa umowa dzierżawy której dzierżawcą jest brat,posdiadam umowy dzierżawy poświadczone przez urzędnika,i mogę mieć decyzję o przyznaniu dopłat z arimr na rzecz dzierżawcy z dzierżawy mojego gruntu.
Tylko teraz jeszcze jedna kwestia. Jeżeli ja będę się chciała ubezpieczyć w KRUS jak nie znajdę pracy i skończy mi się zasiłek i to gospodarstwo będzie nadal w dzierżawie,to czy mogę w ogóle się zgłosić do KRUS ubezpieczyć,bo ziemię mam ale oddaną w dzierżawę a nie uprawiam pola i nigdy tego nie robiłam.
wiwan / 2014-10-09 13:27
Fakt oddania w dzierżawę całego gospodarstwa oznacza nieprowadzenie dz. rolniczej, a więc brak podstaw do ub. na wniosek- takie dobrowolne ub. dotyczy w praktyce rolnika na 1 lub mniej ha przeliczeniowym, okresowy rencista rolniczy, osoba, która przeznaczyła grunt pod zalesienie.

Wiem co znaczy poświadczenie podpisu, nie dotarło do mnie to, kto i na czym potwierdzał podpis w Waszym przypadku- nadal pozostaje kwestia prawna i tego jak KASA to oceni- czy umowa przedłużona/aneksowana jest umową nadal 'zgłoszoną do ewidencji gruntów' jeśli owego aneksowania do tej ewidencji się nie zgłasza, a upłynął pierwotny termin jej obowiązywania.
Agnieszka600 / 37.152.18.* / 2014-12-02 20:21
mam taką sytuację mamy z mężem powyżej 2h przeliczeniowe ziemi w tej chwili opłacamy KRUS ,ale ja dostałam umowę zlecenie na grudzień i muszę zawiesić składki poza tym ja w tej chwili nie mieszkam z mężem i chciałabym zrezygnować z KRUSU i zarejestrować się od pierwszego stycznia w urzędzie pracy czy będę mogła?
wiwan / 2014-12-02 21:29
Od ubezpieczenia KRUS (po ustaniu zlecenia) można się uwolnić- jeśli rzeczywiście nie pracuje, nie pomaga Pani w tym gospodarstwie rolnym, anie nie mieszka z mężem- a więc nie prowadzi też gospodarstwa domowego z rolnym związanego. Należy to w KASIE zgłosić, uzyskać decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniu. KASA może chcieć poza oświadczeniem również tego udowodnienia.

Natomiast dla kwestii uzyskania statusu bezrobotnej ważne jest to, czy gospodarstwo stanowi własność wspólną małżeńską, czy majątek odrębny męża.
marus / 178.181.200.* / 2014-09-08 23:30
witam jak jest z oplata skladki krus jezeli mamay male dzieci 4.5roku i 1 rok
wiwan / 2014-09-09 10:39
Jest możliwość złożenia w KASIE wniosku o finansowanie z budżetu państwa składki emerytalno-rentowej za jedno z Was, z tytułu opieki nad dzieckiem. Jest to odpowiednik urlopu wychowawczego. Przysługuje tylko jednemu rodzicowi i to o ile drugi nie ma w tym czasie ZUS-owskiego u. wychowawczego ani zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienie trwa:
- do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia,
- do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia, w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Najnowsze wpisy