Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-09-04 20:43
"...od 13 roku życia mam na siebie przepisane 1,96 ha przeliczeniowego. Obecnie mam 25 lat, skończyłam studia, przez ostatnie 2 lata pobierałam rentę rodzinną z ZUS. Ubezpieczenie społeczne KRUS nie było opłacane, gdyż nie wiedziałam, że mam taki obowiązek.
Nie uprawiam tego pola, nie mieszkam w tym miejscu, ani nie jestem tutaj zameldowana.
Ziemia jest oddana pod dzierżawę, ale nie ma żadnej pisemnej umowy, jedynie ustne. Dopłaty pobieram ja.
Dowiedziałam się ostatnio, że będę musiała opłacić ubezpieczenie wstecz, wraz z odsetkami, w astronomicznej kwocie...

Co mogę zrobić? Wykazać, że nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy? Czy pisać podanie o zmniejszenie/umorzenie tych zaległych składek?
Dodam, że w czasie nauki byłam ubezpieczona przy mamie w ZUSie, pracowałam sporo na umowy zlecenia, ale nie jestem pewna czy pracodawca odprowadzał składki na ub.społ, wydaje mi się, że nie, z tej racji, że uczyłam się bądź studiowałam".
----
Odp.
Zlecenia w czasie studiów nie były tytułem do ub. społecznych, więc nie 'zwalniały' ze składek KRUS. Zwalniała renta rodzinna z ZUS.

W świetle więc Ustawy o ub. społ. rolników od pełnoletności jesteś rolnikiem, dz. rolniczą prowadzisz, bo istnieje domniemanie w tym zakresie ORAZ brak Twojego oświadczenia- co do zasady do 14 dni od uzyskania pełnoletniości, że dz. rolniczej jednak nie prowadzisz. W konsekwencji składki są należne wraz z odsetkami za okres, w którym nie miałaś prawa do r. rodzinnej.

Tak jak to napisano już w tym wątku, również przy tym pytaniu, od którego wysłałaś wiadomość- należy próbować złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu dz. rolniczej, móc to uprawdopodobnić, udowodnić, mieć świadków, a w razie wydania jednak decyzji Kasy o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu- odwołać się do sądu.

Co do rozłożenia na raty, umorzenia itp.- dopiero po wydaniu decyzji Kasy o konkretnych kwotach.
tusia001 / 194.246.98.* / 2014-08-30 21:12
Teściowie przepisali mężowi oraz jego rodzeństwu (1/3 każdemu) pole 6,018ha przeliczeniowego. Nie mieszkamy z teściami (mieszkamy w mieście ponad 60km od pola) i nie uprawiamy tej ziemi. Oboje z mężem zawsze byliśmy ubezpieczeni w ZUS. W tym roku straciłam pracę. Czy będę musiała ubezpieczyć się w KRUS?
wiwan / 2014-09-01 13:28
Nie, o ile nadal będzie zachowany ten warunek nieprowadzenia dz. rolniczej przez męża, albo jeśli nawet zacznie ją prowadzić, jeśli nadal nie będzie Pani w tym pomagać, ani prowadzić gospodarstwa domowego z owym gospodarstwem rolnym związanego.

Co do obowiązku informacyjnego- jeśli mąż albo ktoś z jego rodzeństwa złożył oświadczenie o jego niepodleganiu KRUS ze względu na ozusowanie, to co do zasady w ciągu 14 dni od utraty pracy przez Panią powinna być też załatwiona kwestia oświadczenia, że i Pani ub. rolniczemu nie podlega, ze względu na nieprowadzenie dz. rolniczej.

Jeśli ma Pani zasiłek dla bezrobotnych, stypendium stażowe z PUP- to tez zwalania z KRUS.
wiwan / 2014-08-22 10:44
"[...] kończę studia dzienne, mieszkam z rodzicami (cały czas będąc u nich zameldowanym) i pomagam od dziecka w prowadzeniu gospodarstwa rolnego pow. 1ha przeliczeniowego (mam na to dowody np. w postaci zdjęć pracy w gospodarstwie). Przeczytałem, że domownik może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolnika w wieku od 16 lat. Rodzice do tej pory nie ubezpieczyli mnie jako domownika, podlegam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu w KRUS jako osoba ucząca się.

Po skończeniu studiów chciałbym założyć firmę będąc na KRUSie, ale będąc domownikiem od momentu skończenia studiów musiałbym czekać 3 lata, pracując tylko na gospodarstwie bądź na umowie o dzieło.

Czytałem na forum o przypadkach ubezpieczenia za okres wstecz. Czy można ubezpieczyć mnie wstecz jako że od dawna pomagam rodzicom w gospodarstwie rolnym czy kłóci się to z okresem studiów i jest to fizycznie niemożliwe?"


Tak, jest możliwe wsteczne ubezpieczenie a w konsekwencji zapłata zaległych składek + odsetek, jeśli były spełnione przesłanki podlegania ub. rolniczemu z mocy ustawy. Tak jak w przypadku przedawnienia składek- nie jest możliwe objęcie wstecz bardziej niż wynosi/wynosił okres przedawnienia.

By domownik podlegał owemu ubezpieczeniu musi pracować w gospodarstwie stale. Co w przypadku szkoły średniej jak najbardziej jest możliwe, ale studiów- jeśli są stacjonarne na uczelni kilkadziesiąt km od gospodarstwa...nie.

Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku było, ale nawet zakładając uzyskanie wstecznego ubezpieczenia objęłoby ono raczej okres przed studiami. Czyli i tak planowana DG musiałaby podlegać ub. ZUS, bo ta 'na krusie' wymaga min. 3 lat ciągłych podlegania ub. rolniczemu do dnia rozpoczęcia DG.

Objęcie wstecz więc bardziej ma w tym przypadku sens ze względu na legalizm i kwestię wydłużenia posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Dowody w postaci np. zeznań świadków, oświadczeń rodziców itp. jak najbardziej się przydadzą.
deeep90 / 2014-08-22 12:19
A co jeśli studia te są studiami na Uniwersytecie Rolniczym a gospodarstwo rolne znajduje się zaraz pod Krakowem? Do szkoły średniej również dojeżdżałem do Krakowa więc czasowo obecność moja w gospodarstwie była podobna, nawet w okresie studiów częściej tu przebywałem, zwłaszcza latem gdy jest najwięcej prac w gospodarstwie.

Pojawiło mi się za to jeszcze jedno pytanie a propos umów zlecenia, które podpisywałem w okresie studiów. Jako studentowi zleceniodawca nie mógł odprowadzać składek do ZUS. Natomiast jeżeli chodzi o ubezpieczenie w KRUS a umowy zlecenia to czytałem, że podpisując umowę zlecenia podlegając obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS i nie mając statusu studenta wyłącza się wtedy ubezpieczenie w KRUS bo istnieje pierwszeństwo składek ZUS nad KRUS. Czy podpisane umowy zlecenia w okresie studiów mogą wpłynąć na przerwanie trzyletniego okresu w KRUS potrzebnego do założenia DG i opłacania później składek w KRUS? Przypominam, że jako studentowi nie były mi odprowadzane składki do ZUS. Czy samo podpisanie umowy zlecenia nie wyłącza jednoczesnej możliwości pracy w gospodarstwie rolnym?


Btw. bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź! Za bezinteresowną pomoc pozdrawiam i życzę dobrego zdrowia! :)
wiwan / 2014-08-22 12:38
Ze zleceniem studenta ( w wieku do 26 lat )w trakcie ub. rolniczego mamy dwa aspekty:
- ubezpieczeniowy- zlecenie takie nie podlega ub. społecznym ZUS, więc NIE przerywa ub. rolniczego (KRUS)
- fizyczno-techniczny- jeśli wykonywanie zlecenia powoduje, że nie ma mowy o stałej pracy w gospodarstwie w tym czasie. Przejaskrawiając- zlecenie polegające na sprzedawaniu ryby smażonej przez 3 miesiące po 12 godzin latem na deptaku w Darłowie przerywa stałość pracy w gospodarstwie rolnym pod Alwernią.....niezależnie od tego, czy jest oskładkowane, czy nie.


I tak podejrzewam, że przy złożeniu teraz wniosku rodzica- rolnika 'głównego' do Kasy o objęcie syna wstecznie ubezpieczeniem jako domownika dojdzie do postępowania wyjaśniającego itd., może decyzji, od której zechcecie się odwoływać do sądu itd.

Co do samych studiów- no więc fizycznie obecność i pomoc w gospodarstwie była możliwa. A jakie są fakty ? Co oświadczycie pod rygorem karnym za podawanie informacji nieprawdziwych Kasie we wniosku.....
deeep90 / 2014-08-24 11:02
Nie było żadnej pracy nad morzem tylko w pobliskim Krakowie, umowa zlecenie na 8h dziennie nie powoduje niemożliwości dbania o zwierzęta gospodarskie przed pracą i po powrocie z niej. Tak czy siak, nie wiem czy będzie sensem bawić się w KRUS później przez całe życie i uważać ciągle by aby z niego nie wypaść... Kto wie co będzie za 5 lat? Muszę to jeszcze rozważyć. Żałuję, że nie ma w Polsce jednego systemu emerytalnego z dużymi preferencjami dla rolników, tylko sztywny podział na ZUS i KRUS. Strasznie krzywdzący jest model, który nie pozwala będąc na KRUSie dorobić sobie np. na umowę zlecenie bo traci się wtedy ciągłość. Motywacje do pracy i do przedsiębiorczości są zabijane w zarodku a potem "nie dziwota", że jest taka bieda na wsi. Pozdrawiam
wiwan / 2014-08-25 13:51
Tylko do czego potrzebna ta ciągłość ubezpieczenia w jednym systemie ? Przecież nowe roczniki (tj. młodsze niż 1948) mogą uzyskać:
- emeryturę z ZUS z uwzględnieniem ( a więc podwyższoną) okresów ub. rolniczego, jeśli był on zbyt krótki, na uzyskanie emerytury rolniczej
- dwie emerytury tj. z obu systemów niezależnie, jeśli staż ub. rolniczego osiągnął w całej historii ubezpieczeniowej wymagany limit minimalny.

Więc owo 'wypadanie' nie stanowi jakiejś bezwzględnej straty. No a uważać trzeba, bo jednak prawo do bycia 'okrusowanym' to jednak w pewnym sensie promocja w stosunku do systemu powszechnego.
ola8806 / 80.109.15.* / 2014-07-16 23:40
Witam, mam pytanie czy będąc na chorobowym, trzeba nadal opłacać składki Krus?
wiwan / 2014-07-21 15:05
Tak, jeśli mówimy o niezdolności do pracy w czasie ub. społecznego rolniczego, bez względu na to czy jest w tym czasie prawo do zasiłku chorobowego z KRUS, czy nie.
Anna 1008 / 91.231.122.* / 2014-06-26 09:46
Jestem jednym z 6 wspolwlascicieli gruntu o powieszchni 4.5ha wiec moja czesc nieprzekracza 1 ha jeden zewspolwlascicieli ubespieczyl sie i swoja 4os rodzine na krus poniewaz poza wspolwlasnoscia posiada jeszcze 0,5ha. Skladek jednak nie placi od 13lat . Nieustannie dostaje zawiadomienia i upomnienia ze jestem zobowiazana do uregulowania zadluzenia podpisana zostala hipoteka jednak ze nikt nie pytal czy sie na to zgadzaja pozostali wspolwlasciciele, teraz chcemy odstapic od wspolwlasnoscji dlug zatrzumamy ale powstaly do dnia zniesienia wspolwlasnosci zostanie podzieli0nyny po rowno miedzy wszystkich i wychodzi na to ze dluznik ubespieczony ma 13 lat skladek krus ktore zaplaca pozostali wspolwlasciciele jak to mozliwe dla mnie to kompletny apsurd prosze o wypowiedz na ten temat Jak to mozlize ze mozna obciazyc dlugiem osoby nieubespieczone dlugiem jednego ze wspolwlascicieli
do tego jeden moze obciazyc hipoteke bez zgody pozostalych
wiwan / 2014-06-27 11:40
Proszę zajrzeć na pytanie 'Eli g' z 30 maja w tym wątku.

Solidarność odpowiedzialności wynika z art. 4 i art. 38 ustawy o ub. społ. rolników.

To, że Pani udział jest niższy niż 1 ha przeliczeniowy w świetle ustawy Pani też nie zwalnia z podlegania ub. rolniczemu i opłacania składek. No chyba, że w dz. rolniczej Pani nie uczestniczy, nie spełnia Pani też definicji domownika albo podlega Pani ZUS np. z etatu lub posiada świadczenie ZUS/KRUS (np. renta) i zostało to w Kasie zgłoszone, no chyba, że było wcześniejsze niż uzyskanie udziału we współwłasności gospodarstwa.

Możecie w procesie cywilnym zgłosić roszczenie do owego współwłaściciela o zrefundowanie Wam tego poniesionego kosztu.
alkesandra / 37.7.115.* / 2014-06-25 23:34
Witam rozwodzę się z męzem który był ubezpieczony u moich rodziców w Krus jako domownik teraz nie chcę płacic składek a rodzice chcą go z tego wypisać ponieważ już z nami nie mieszka i nie pomaga w gospodarstwie czyli nie spełnia warunków domownika podlegającemu ubezpieczeniu co trzeba zrobić żeby go wyrejestrować sprawa rozwodowa jest w toku z orzeczeniem o jego winie i potrwa jeszcze rok a rodziców ani mnie nie stać żeby opłacać za niego składki
wiwan / 2014-06-27 11:46
Sprawa rozwodu jest tu kwestią oboczną. Rolnik 'główny' który Was ubezpiecza- matka/ojciec, na którego najprawdopodobniej jest wystawiona zbiorcza ( na 4 osoby ) decyzja ubezpieczeniowa Kasy musi zgłosić oświadczenie do Kasy o zmianie w sytuacji ubezpieczeniowej męża. W związku z tym, że jest...pełnoletni- będzie wymagany jego podpis na tym oświadczeniu, z czym pewnie będą problemy...
ewa1220 / 80.108.168.* / 2014-06-12 07:22
Witam, mam pytanie czy należy uregulować składki ubezpieczenia KRUS kilka lat wstecz? W 2006 roku zawarłam związek małżeński, mój mąż miał wówczas przepisaną działkę o powierzchni 0,5 ha , natomiast rok później ja drogą darowizny (bez małżonka) nabyłam działkę o powierzchni 0,62 ha. Razem mamy ponad hektar przeliczeniowy. Pani w KRUS oznajmiła, iż chcąc się ubezpieczyć, od momentu nabycia mojej działki muszę uregulować składki czyli jakieś 7 lat wstecz - czy muszę to zrobić? Dodam, iż mąż jest jedynym żywicielem 3 osobowej rodziny, dochód na członka nie przekracza ustawowej kwoty a ponadto z dzieckiem jestem dopisana do ubezpieczenia męża. Czy w związku z tym konieczne jest wyrównanie składek z poprzednich lat??
wiwan / 2014-06-12 10:18
Od końca. To, że sytuacja finansowa w rodzinie jest kiepska nie zwalnia z obowiązku KRUS, tak jak w przypadku przedsiębiorcy dla obowiązku ZUS nie ma znaczenia to, czy do biznesu nie dokłada.

Do ubezpieczenia męża jest Pani wraz z dziećmi dopisana jako członek rodziny jedynie w zakresie ub. zdrowotnego. Bez względu na to, czy w zakresie społecznym maż jest w KRUS czy w ZUS.

Ub. rolnicze to zarówno przywilej (tanie ub. społeczne - w stosunku do ZUS) jak i obowiązek, jeśli spełnione są ustawowe warunki.

Formalnie obowiązek zapłaty zaległych składek jest bez związku z obecną chęcią zgłoszenia do ubezpieczenia. Wraz z uzyskaniem darowizny zaczęła Pani ub. rolniczemu podlegać, powinna Pani w ciągu 14 dni zgłosić się w KRUS. Jeśli mimo darowizny nie podjęła Pani, czy razem jako małżeństwo dz. rolniczej- też należało to zgłosić. Niezależnie od Pani obecnej wizyty w KRUS decyzja wsteczna o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu może być wydana na podstawie własnych ustaleń Kasy (np. w rejestrze gruntów). No chyba, że w tym czasie miała Pani ub. ZUS, albo świadczenie z ZUS/KASY.

Od decyzji takiej można się odwoływać i próbować udowodnić, że dz. rolnicza nie była prowadzona albo innych okoliczności. Decyzję KAsa może wydać na podstawie domniemania zapisanego w ustawie, że posiadacz ziemi rolnej dz. rolniczą prowadzi itd.

Jeśli dz. rolniczą prowadzicie, albo prowadzi tylko mąż, a Pani choć prowadzi gospodarstwo domowe związane z owym gospodarstwem rolnym - czyli w praktyce po prostu w nim mieszka, sprząta, gotuje itp. to NADAL podlega Pani ub. rolniczemu.
ewa1278 / 2014-06-13 15:20
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam
edi619 / 37.225.24.* / 2014-06-11 17:53
czy jak wydzierżawię ziemie to nie będę musiała płacić krus
wiwan / 2014-06-11 22:30
Tak, o ile:
- po wydzierżawieniu nie zostanie w użytkowaniu 1 ha przeliczeniowy lub więcej,
- dzierżawa będzie udokumentowana- pisemna, zarejestrowana w starostwie
- zgłosi się to- czyli fakt zaprzestania dz. rolniczej w Kasie.
basia471 / 83.4.44.* / 2014-06-02 15:30
Witam. Proszę o radę. Jestem współwłaścicielem ziemi (do 2 ha przeliczeniowych), do końca maja 2014 byłam na stażu z Powiatowego Urzędu Pracy. Z tego co wiem od 1 czerwca podlegam ubezpieczeniu w KRUS, ale wiem że od 5 czerwca podejmę pracę. Co w związku z tym, czy powinnam się zgłosić do KRUS-u ?? Czy muszę opłacić składkę za te kilka dnia??
wiwan / 2014-06-02 15:45
Formalnie tak- Ma Pani obowiązek poinformować obecnie* KRUS o zakończeniu ubezpieczenia w ZUS z tyt. stypendium stażowego (powstanie obowiązku KRUS), a następnie* o podjęciu zatrudnienia (zakończenie obowiązku KRUS). I za owe 4 dni zapłacić symboliczne proporcjonalne składki KRUS.

* każdorazowo jest to maksimum 14 dni od zaistnienia zmiany w sytuacji ubezpieczeniowej.

Jeśli działalność rolnicza nie była przez Panią przed 1 czerwca prowadzona i przez owe 4 dni nie jest prowadzona można przy tym zawiadomieniu wskazać na niepodleganie ub. rolniczemu, Kasa może zechcieć na to dowodów.
basia471 / 83.4.44.* / 2014-06-02 15:53
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeśli mogę spytać o te dowody co to mogło by być ?? Jestem współwłaścicielem (nabyte przez spadek)ale działalność rolniczą prowadzi mama
wiwan / 2014-06-02 15:57
Zeznania świadków, lepiej spoza rodziny- sąsiada, sołtysa, zamieszkanie i zameldowanie poza gospodarstwem itp.
basia471 / 83.4.44.* / 2014-06-02 16:00
Bardzo dziękuje za odpowiedź
zbigniew-1234 / 83.30.247.* / 2014-06-01 22:20
Proszę o radę. Mam swiadczenie przedemerytalne (63l). I dostaję w spadku 1ha ziemi. W tym momencie tracę zasiłek ,czy nie . I co z KRUS-em czy muszę go płacić
wiwan / 2014-06-02 10:14
NIE traci Pan prawa do świadczenia, ani nie jest zmniejszana/zawieszana jego wypłata- O ILE nie zostaje przekroczony limit 2 ha przeliczeniowych co wynika z art. 4, ust. 1, pkt. 4 Ustawy o świad. przedemeryt.

Z kolei posiadanie świadczenia zwalnia z obowiązku ub. społecznego KRUS, co wynika z art. 6, pkt. 10c w nawiązaniu do art. 7, ust. 1 (ub. chorobowe, macierzyńskie, wypadkowe) oraz art. 16, ust. 3 (ub. emerytalno-rentowe) Ustawy o ub. społ. rolników.
Ela g / 94.240.18.* / 2014-05-30 19:56
Witam, jestem współwłaścicielką wraz z rodzeństwem 1,20 h.
Siostra bez naszej wiedzy ubezpieczyła w Krus siebie i swego męża a ja otrzymałam decyzję z Krus iż solidarnie mam wspólnie z rodzeństwem płacić składki za szwagra ( art. 4 o ubezpieczeniu społecznym rolników). Nadmieniam, że nie płacę podatków, nie uprawiam ziemi ani nie czerpie z niej korzyści materialnej.
W Krusie uspakajają mnie, że ta decyzja jest tylko do mojej wiadomości i od rodzeństwa nie będą żądać opłaty składek w razie nie płacenia ich przez mojego szwagra. Natomiast decyzja wydana jest na mnie, siostrę i brata ( wszyscy mamy opłacany
zus) oraz na siostrę, która zgłosiła się do ubezpieczenia w Krus i jej męża. Proszę o podpowiedź jak powinnam postąpić aby nie odpowiadać finansowo za nieopłacane składki za siostrę i szwagra.
wiwan / 2014-05-30 22:16
Skoro nie uprawia Pani ziemi, nie pomaga w gospodarstwie to nie jest Pani rolnikiem rozumieniu ustawy, a więc nie może być decyzja wystawiona również na Panią no i sama nie może Pani opłacać swoich składek.

Ale w związku z ustawowym domniemaniem, że (współ)posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi- należałoby Kasę zawiadomić o braku podstaw do uznania za rolnika, uprawdopodobnić to- Kasa może zechcieć zeznań świadków itp.
Dopiero to byłoby podstawą wydania decyzji nie opiewającą na Panią.

Radykalniejszym sposobem byłoby po prostu pozbycie się swego udziału poprzez sprzedaż lub darowiznę. Przy tak małym areale fizyczny podział działki/działek na części tak, by była Pani 100% właścicielem nowoustalonej działki, z własną księgą wieczystą spowodowałby utratę cech gospodarstwa rolnego.
Ela g / 31.61.129.* / 2014-05-31 07:22
Decyzja jest wystawiona na mnie, siostrę , brata a opłata za ubezpieczenie dotyczy drugiej siostry i jej męża ( mają decyzję wystawioną na siebie). Nie rozumiem dlaczego Krus ubezpieczył ich bez naszej wiedzy a współodpowiedzialnymi finansowo za opłacanie za nich składek obciąża nas. W moim przypadku spróbuję odwołać się do sądu bo boję się, że będę odpowiadała ciągle za nich finansowo. W chwili obecnej szybko nie da się podzielić tej działki, ale myślę, że podejmę w tej sprawie jakieś kroki.
wiwan / 2014-05-31 08:57
No właśnie z powodu owego art. 4 Ustawy o ub. społ. rolników.

Gospodarstwo rolne jest potencjalnym tytułem do ubezpieczeń, i za te ubezpieczenia odpowiada rolnik. Przy współwłasności- odpowiedzialność ta jest solidarna. Decyzja o ubezpieczeniu siostry i jej męża wynika z jej wniosku, ale równie dobrze mógł być to Pani wniosek- też dotyczący tylko ich obojga. Do gospodarstwa będą też 'przywiązani' przyszli ubezpieczeni np. domownicy, kolejni małżonkowie itd.
Taka sama odpowiedzialność ciąży też na Pani siostrze w zakresie np. Pani sytuacji- jeśli Pani nie zgłosi się do ubezpieczeń, a spełnia warunki objęcia - brak zgłoszenia obciąża również ją. A brak składek za Panią- również ją.

Identyczną solidarność macie w kwestii podatku rolnego*, i identyczna byłaby w mieście, gdybyście odziedziczyli mieszkanie, kamienicę- w zakresie podatku od nieruchomości.

To trochę tak w sensie prawnym jakbyście byli trzyosobowym małżeństwem- przy braku zaufania należy się ....rozwieść.
* no więc rodzeństwo ponosi podatek 'za Panią'.

Nie znam Pani zamiarów na przyszłość, ustaleń rodzinnych. Jeśli życiowo/zawodowo jest Pani 'w mieście' po prostu należałoby swój udział po prostu rodzeństwu sprzedać albo dokonać zamiany za inny element spadku niezwiązany z gospodarstwem- np. samochód..

Zwracam uwagę też na wspomniane wczoraj domniemanie dotyczące też Pani- warto to z KASĄ wyjaśnić, by nie spotkać się np. za 3 lata z decyzją o zaległych składkach i odsetkach...Która znów znów finansowo obciąży Was troje.
ell197 / 195.254.156.* / 2014-05-29 11:40
Od 1996 roku jestem współwałaścielką 4 hektarów ziemi rolnej. Juz wtedy byłam mężatką, nie zgłosiłam nikogo do krus. Ja sama zapłaciłam tylko za 1 kwartał, zaraz poszłam do pracy i cały czas podlegam zus. Mój mąz będzie likwidował działalność gospodarczą i chcę go ubezpieczyć w krus jako domownika. Czy będę musiała udokumentować wszyskie okresy od 1996 w krus, że był ubezpieczony w zus, jeżeli tak to w jaki sposób, mąż przeważnie prowadził prywatną firmę, jeżeli były luki w ubezpieczeniu zus czy krus zażąda ode mnie zapłaty składki za te okresy i za jaki okres wstecz maksymalnie.
ell197 / 195.254.156.* / 2014-05-30 10:30
Jeżeli się okaże , że np w 2000 roku mąż miał przerwę w ubezpieczeniu w zus czy bedę musiała zapłacić za ten okres składkę do krus czy ulega to przedawnieniu, jeżeli ja męża zgłoszę do krus od 01.06.2014, czy to jest to równoznaczne, że bedę musiała przedstawić od początku 1996 od kiedy posiadam pole, że podlegał innemu ubezpieczeniu i dlatego nie zgłosiłam go do krus? Jeżeli go zgłoszę od 01.06.2014, to od którego roku wstecz krus może zażądać zapłacenia składek.
wiwan / 2014-05-30 10:42
Napisałem to Pani w tym wątku 22 godziny temu. Bardzo proszę otwierać forum w opcji 'wyświetlaj...w wątkach' i tak też dyskusję kontynuować.
ell197 / 195.254.156.* / 2014-05-30 11:37
Pierwszy raz uczestniczę w jakimś forum i nie za bardzo wiem gdzie jest opcja wyświetlaj, więc za to przepraszam. Jak dla mnie Pani odpowiedź jest zbyt ogólnikowa, zadałam dziś konkretne pytanie o niezapłacone składki i o odpowiedź czy składka z 2000 roku jest przedawniona czy nie , nie rozumiem też Pani odpowiedzi"W praktyce oznacza to, że obecnie składki za 3 kwartał 2014 i nowsze jeszcze się nie przedawniły" przecież one dopiero będą więc jak mogą być już przedawnione?
Po za tym nie rozumiem czy okres przedawnienia to 5 lat czy 10 lat.
Jeżeli posiadam pole od 1996 to od którego roku musiałabym zapłacić
zaległe składki, nie chodzi mi o cytowanie tego co w ustawie tylko o konkretne ,praktyczne, proste wytłumaczenie.
wiwan / 2014-05-30 11:48
Nie ma co przepraszać. Chodzi po prostu o czytelność zarówno dla pytającego jak i innych użytkowników.

Wybór opcji jest po prawej stronie pod pierwszym wpisem.

Teraz ja przepraszam- oczywiście wczoraj po prostu pojawiła się literówka/czeski błąd. Oczywiście chodziło o rok 2004.

Z przytoczonej zasady wynika, że okres przedawnienia składek jest RÓŻNY, w zależności do tego, kiedy były wymagalne tj. kiedy miały termin płatności. Zdecydowanie 5 lat dotyczy tylko składek wymagalnych po 31 grudnia 2011.

Czyli obecnie Kasa może dochodzić składek za III kwartał 2004 i późniejszych. Starszych już nie.
wiwan / 2014-05-29 12:11
Mąż ma status małżonka rolnika, a nie domownika. No i w takiej sytuacji tj. ustania ub. ZUS w jego przypadku nie tyle Pani chce, co zgodnie z ustawą musi go zgłosić do ubezpieczeń, chyba że działalność rolnicza w gospodarstwie nie jest prowadzona, albo mąż nie będzie w niej uczestniczył ani nie będzie prowadził gospodarstwa domowego z owym gospodarstwem rolnym związanego.

Okres przedawnienia składek wynosi obecnie ( od 2012 r.) 5 lat, ale jest przepis przejściowy dotyczący składek wcześniejszych:
to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

W praktyce oznacza to, że obecnie składki za 3 kwartał 2014 i nowsze jeszcze się nie przedawniły.

Co do zasady też każdorazowo gdy mąż miał przerwę w ubezpieczeniu ZUS powinno to być zgłaszane w KRUS i składki odprowadzane, ponowne podleganie ZUS- znów zgłaszane.

Historia ubezpieczeniowa męża jest przecież zapisana w ZUS, więc uzyska zaświadczenie, zresztą KRUS sam może o takie informacje wystąpić do Zakładu nawet bez wiedzy ubezpieczonego.
kinia622 / 89.74.252.* / 2014-05-28 17:38
Brat ma gosp.rolne i do tej pory praował na etacie. Prawdopodobnie firma ogłosi upadłość i czy on musi od razu płacić składki w krus? Bo słyszałam że rozwiązanie umowy nastapi z winy pracodawcy to przez jakiś czas moze pobierać zasiłek dla bezrobotnych i jest zwolniony z płacenia składek krus!
wiwan / 2014-05-28 22:37
TAK- w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (jak również stypendium stażowego) podlega się ub. emerytalno-rentowemu z tego tytułu w ZUS, a więc tak jak w czasie pracy na etacie- zwalnia to z podlegania ub. społecznym rolników.

ALE- jeśli gospodarstwo brata przekracza 2 ha przeliczeniowe - nie może się zarejestrować w PUP, a więc i uzyskać zasiłku.

NO i nie wiadomo, czy jeśli areału nie przekracza, czy spełnia warunek uzyskania zasiłku. Chodzi o to, czy w czasie 18 miesięcy przed rejestracją będzie łącznie w ubezpieczeniu społecznym ZUS od płacy przynajmniej minimalnej. Chodzi o składki na Fundusz Pracy.

To, z czyjej winy/w jakich okolicznościach traci się pracę nie warunkuje prawa do zasiłku, wpływa to jedynie na czas jego pobierania i to, kiedy po rejestracji się go uzyska.
kinia622 / 89.74.252.* / 2014-05-29 22:53
Bardzo dziękuję za odpowiedz!
Pozdrawiam
grazia59 / 94.72.127.* / 2014-05-25 16:13
Proszę rozjaśnić mi , co mam zrobić .
Mamy z mężem gosp.rolne 1,2 ha fiz. i 1,55 przelicz. Ja jestem w ZUS , mąż jest ubezpieczony w KRUS . Mieszkamy w innej miejscowości . Mąż dojeżdżał do gosp. rolnego .Od 1,5 roku mąż przebywał na zasiłku chor. , a ostatnio nawet na turnusie rehabilit. Starał się też o rentę ,ale jej nie otrzymał . Ze względu na stan zdrowia i uciążliwość dojazdów ,mąż nie chce dalej pracować w gosp. rolnym . Zresztą i tak od pewnego czasu w pracach polowych pomaga nam sąsiad . Przez ostatnie 2 lata pobierał nawet dopłaty na jedną z działek . . Czy jak teraz wydzierżawię(z rejestracją w powiecie), sąsiadowi działkę 1 ha , będę mogła wyrejestrować męża z KRUS ? Jeżeli tak , to czy mam to zgłaszać go gminy ? Mnie zostaje 0,2 ha z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. Chodzi o podatek rolny .Męża chcę ubezpieczyć zdrowotnie przy mnie.
wiwan / 2014-05-25 20:17
Tak. Tak mały areał i faktyczne zaprzestanie działalności "uwolni" od obowiązku KRUS. Zgłoszenie w gminie w kwestii podatku rolnego właśnie, czy ewentualnej zmiany w zakresie podatku od nieruchomości np. za budynek gospodarczy, jeśli działalności rolniczej przestanie służyć. Fakt zajścia sytuacji mającej wpływ na kwestie ubezpieczenia rolniczego- jak zawsze należy w ciągu 14 dni zgłosić do Kasy i uprawdopodobnić (umowa dzierżawy).

Pozostaje kwestia ub. społecznych męża....
grazia59 / 94.72.127.* / 2014-05-25 22:35
Mąż ma ok. 35 lat w ZUS i ok. 3 lat składek w KRUS .
wiwan / 2014-05-25 23:47
Miałem na myśli kwestie bardziej bieżące- w zakresie np. rentowym. Brak orzeczenia o niezdolności do pracy nie jest przecież dożywotni...
grazia59 / 94.72.127.* / 2014-05-26 09:30
Mąż ma 60 lat . Po każdej cięższej pracy fizycznej , musi odleżeć kilka dni w łóżku . Lekarz KRUS i komisja twierdzi , że schorzenie rokuje możliwość wyleczenia . Powiedział , że dalej nie będzie się upokarzał
Wydaje mi się , że w tym przypadku , brak orzeczenia jest dożywotni .
Odnośnie pod.rolnego . Przed chwilą Pani z Gminy , poinformowała mnie , że teraz można rozdzielić nakaz płatniczy , tylko jak umowa dzierżawy związana jest z przejściem na świadczenie emerytalne lub rentowe . W innym przypadku , jest sprawą stron , kto będzie opłacał pod.rolny . W zasadzie powinien właściciel .
wiwan / 2014-05-26 23:30
Więc ma do powszechnego wieku emerytalnego około 7 lat (nie znam konkretnej daty urodzin) i za mały staż na e. częściową w wieku 65 lat. Zatem wiele może się jeszcze w jego stanie zdrowia zmienić. Natomiast brak ubezpieczenia em-rentowego w ZUS czy KRUS prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy generalnie za 1,5 roku go pozbawi.

Jednocześnie kwestia ub. chorobowego z myślą o zasiłkach czy kolejnym świadczeniu rehabilitacyjnym. Zmierzam do tego, że warto więc pomyśleć o jakimś tytule do ubezpieczeń społecznych- choćby symbolicznym zleceniu. No chyba, że finansowo na te 7 lat jesteście Pastwo zabezpieczeni......
paweł700 / 79.221.245.* / 2014-05-16 10:57
witam mój problem polega na tym że placówka nie chce wydać mi zaświadczenia o nieprzynależeniu do krus. Jest mi ono potrzebne do rodzinnego w niemczech z zusu już dostalem takie zaświadczenie bez żadnych problemów a Krus robi wielke probemy co w takiej sytuacji mam zrobić. dodam ze nie opłacałem i nie opłacam krus.
wiwan / 2014-05-16 11:41
Rozumiem, że nie ma żadnych okoliczności w których Ustawa o ub. rolniczym stosuje domniemanie o podleganiu ubezpieczeniu tj.
- nie jest Pan mężem rolniczki
- domownikiem
- właścicielem/współwłaścicielem/dzierżawcą/współdzierżawcą gruntów rolnych
- płatnikiem podatku rolnego.

Robi problemy...Jaka jest odpowiedź.

Kasa musi wydać zaświadczenie albo postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, a wtedy służy na nie zażalenie do jednostki Kasy wyższego rzędu.

Zaświadczenie powinno być wydane do 7 dni, chyba że potrzebne jest postępowanie wyjaśniające, wtedy stronę o tym się zawiadamia.

Nic "na gębę" z urzędami nie załatwiamy :-)

Przydadzą się art. 35-38, 217-220 KPA:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-i-przepisy-ogolne/rozdzial-7-zalatwianie-spraw

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-ii-postepowanie/rozdzial-9-postanowienie

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-vii-wydawanie-zaswiadczen
paweł700 / 79.221.245.* / 2014-05-16 12:25
Moja żona jest w KRUS zgłosił ją tata jako domownika. Tato nie opłaca KRuS ponieważ nie ma takej potrzeby gdyż nie ma przeliczeniowego hektara.Ja nie posiadam żadnej ziemi. Posiadam własną działalność w Niemczech nie jestem związany z Krus. W urzedzie powiedzieli że mogą wydać zaświadczenie o przynależeniu żony do krus które nie jest nam potrzebne a o nieprzynależeniu moim nie wydadzą więc poprosiłem o wydanie właśnie takiego zaświadczenia że nie wydadzą odmówili pani kierownik także. Na spokojnie rozmawialiśmy:) Co pan proponuje w takiej sytuacji dziękuje z góry za odpowiedz
wiwan / 2014-05-16 12:44
Podjąć procedurę od nowa NA PIŚMIE, tj. złożyć wniosek pisemny o wydanie zaświadczenia. Brak w ciągu 7 dni zaświadczenia albo informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu wydania zaświadczenia albo postanowienia o odmowie zaświadczenia- składamy pisemne zażalenie na przewlekłość postępowania.
Wydanie postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia- składamy pisemne zażalenie na treść postanowienia.

Termin 7 dni.
paweł700 / 79.221.245.* / 2014-05-16 12:57
dziękuje ślicznie za porade
paweł700 / 79.221.245.* / 2014-05-16 12:34
Dodam iż powiedzieli nie wydają żądnych zaświadczeń do NIEMIEC. A ja potrzebuje tylko zwykłego zaświadczenia:(

Najnowsze wpisy