kiedy obniżony ZUS

restaurator / 2013-04-11 11:06
w jakim przypadku jako nowy przedsiebiorca moge liczyc na obizona stawke oplat skladek zus? zamierzam zalozyc swoja dzialanosc w okolicach czerwca i nie wiem czy musze cos spelnic aby sie zalapac na ten maly zus czy on jest poprostu ustawowo dla wszystkich
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-04-11 11:29
Ustawowo NIE dla wszystkich, ale dla tych którzy :
- nie prowadzili DG w ciągu 60 miesięcy przed założeniem obecnej działalności
ORAZ
- nie przysługują tym, którzy w ramach własnej firmy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy – jeśli pracowali u niego na etacie w tym samym roku, w którym zakładają działalność (lub w roku poprzednim) i jako przedsiębiorcy będą wykonywać tę samą pracę, jak na etacie. Nie mogą z nich także skorzystać wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich oraz jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, osoby prowadzące szkołę niepubliczną, a także twórcy, artyści i tzw. osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
ciekawski349 / 83.25.160.* / 2014-02-12 12:56
a jak szef miał 1 osobową firmę (pracowałem na pelny etat)i założył spółkę z o.o. kaze mi załozyc działalność zeby mnie nie rejstrował. pytanie czy moge legalnie u mniego pracować mając działalność gosp. i wykonywać pracę za jego rzecz. tak jak w poprzedniej firmie.
szklarek / 2014-02-12 17:24
1. w zakresie prawa pracy- nie jest legalnym "kazanie" pracownikowi założyć DG- bo nie jest obowiązkiem pracowniczym, więc nie może być takiego polecenia służbowego.

Nie jest też legalnym zawieranie z osobą prowadzącą DG umowy cywilno-prawnej na świadczenie usług, jeśli jest to ukryty stosunek pracy- czyli podległość zamawiającemu usługę, ciągłość wykonywania usług, określoność godzin i miejsca, wyłączność zamawiającego na wykonywanie usług itd.

wynika to wprost z art. 22 Kodeksu Pracy.

2. Gdy to jest rzeczywista DG- wszystko jest legalne, to że jest ona wykonywana na rzecz byłego pracodawcy nie jest tu przeszkodą.

Co do samej zniżki w składkach społecznych w takiej sytuacji- moim zdaniem zależy to od tego, czy były pracodawca przekształcił swoją JDG w spółkę z.o.o (poprzez wniesienie majątku czy całej zorganizowanej części dotychczasowego przedsiębiorstwa, przeniesienie praw i obowiązków), czy po prostu dotychczasową po prostu zlikwidował lub założył nową bez związku z obecną/poprzednią DG, bez sukcesji praw/obowiązków.

W tym pierwszym przypadku- spółka stałaby się byłym pracodawcą (brak prawa do ulgi ZUS), w tym drugim- nie byłaby byłym pracodawcą (prawo do ulgi ZUS).
przezorny_ubezpieczony / 2013-07-03 13:26
rozumiem ze maly zus mozna tylko raz skorzystac tak? chodzi mi oto czy np. zawieszajac dzialanosc, maly zus tez zostaje zawieszony? czy zawieszajac na 6 mieiscy dzialnsoc ten czas zostaje wstrzymany czy przepada mi poprostu te 6 miesiecy oplacania skladek? moze ktos przyblizyc ?
szklarek / 2013-07-03 17:19
Zawieszenie DG nie przerywa biegu 24 miesięcy trwania ulgi, czyli okres zawieszenia pomniejsza pulę miesięcy, które mogą skorzystać z ulgi. Pod względem ulgi przepadają one. Czyli ulga po zawieszeniu wlicza się do "tego samego razu".

Z ulgowego ZUS można skorzystać "kolejny raz", jeśli zlikwiduje się DG i otworzy nową nie wcześniej niż 5 lat po poprzednim zamknięciu.

Najnowsze wpisy