Forum Forum dla firmKsięgowość

kiedy płacimy podatek od majątku zlikwidowanej firmy

kiedy płacimy podatek od majątku zlikwidowanej firmy

mamanaobcasachad / 79.175.230.* / 2015-07-13 17:59
Witam!

15.07 likwiduję firmę. Zostanie mi towar i majątek firmowy min. manekiny. Mam pytanie kiedy zapłacę podatek dochodowy? Jeśli np. sprzedam towar po cenie zakupu lub niższej to czy zapłacę podatek czy nie? Podobnie z manekinami jeżeli sprzedam je po cenie niższej niż cena zakupu to czy należy opłacić podatek?
Wyświetlaj:
PiotrZembalBez / 195.189.88.* / 2018-11-14 20:01
Wydaje mi się, że takie sprawy lepiej jest załatwiać z księgowością, a nie na łamach forum, gdzie każdy może napisać co chce. W ramach porady mogę polecić dobrą kancelarię, np. Gamę (Ostrołęka). Warto.
wiwan / 2015-07-13 21:36
To zależy od formy opodatkowania, i tego co zostanie sprzedane.
Zakładając PIT( w tym liniowy)
- w przypadku towarów handlowych- dochodem będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a wydatkami na nabycie tych składników majątku (wydatki te u prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zostały bowiem wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na dzień likwidacji poprzez różnice remanentowe)
- w przypadku środków trwałych- przychód pomniejszony o niezamortyzowaną część wartości.
- w przypadku wyposażenia- pełna wartość przychodu.

Oczywiście sprzedaż takich składników majątku dopiero po 6 latach (poza DG) już przychodu/dochodu z DG stanowić nie będzie.

Najnowsze wpisy