Forum Forum prawnePracy

kiedy pracodawca nie płaci na czas

kiedy pracodawca nie płaci na czas

raket / 2011-08-29 08:44
pracuję na umowę o dzieło, niestety mam bardzo nieodpowiedzialnego szefa, który płaci kiedy mu się podoba, raz mam wpłatę z początkiem miesiąca, raz z jego końcem, co mogę zrobić w takiej sytuacji? czy mogę to gdzieś zgłosić?
Wyświetlaj:
zaka / 2011-08-29 10:43
jeżeli sprawa powtarza się notorycznie, niezgodnie z umową, to jedyne rozsądne rozwiązanie to zgłosić to do PIP
szklarek / 2011-08-29 10:51
Umowa o dzieło NIE podlega PIP, chyba że mamy do czynienia z faktycznym ( mimo formy umowy ) stosunkiem pracy- podległość, miejsce wykonywania, ścisłe godziny, brak samodzielności.

Wtedy owszem, ale najpierw trzeba "ustalić stosunek pracy" w postępowaniu przed sądem pracy, czyli wykazać i uzyskać orzeczenie, że nie jest to dzieło, tylko zatrudnienie.
Ze wszystkimi konsekwencjami tj. wstecznym zgłoszeniem do ZUS, ale i odprowadzeniem składek, których część pokrywa pracownik- więc może to być kosztowne dla niego w tym rozumieniu.
raket / 2011-08-29 13:49
według umowy miał mi płacić z początkiem miesiąca, bo ja miałem w tym czasie dzieło wykonać, ja realizuję naszą umowę, on nie, co mogę w takim wypadku zrobić? skoro do PIP zgłosić nie mogę :/
loepzka293 / 2011-08-29 10:27 / -
zagroz mu, ze lamie umowe, powinno wystarczyc
szklarek / 2011-08-29 10:32
Przede wszystkim, zamiast grozić niech przeczyta umowę i jej zapisy dotyczące wypłaty wynagrodzenia.
Być może wypłaty następują dokładnie w rytm oddawania dzieła lub jego części.

Najnowsze wpisy