Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?

Money.pl / 2009-04-26 11:31
Komentarze do wiadomości: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa?.
Wyświetlaj:
agata22 / 178.36.232.* / 2012-09-27 20:23
Kiedy firma zatrudniała ponad 25 osób, w tym 10 osób na czas nie określony i 15 osób na czas określony, przysługuje odprawa w momencie zwolnienia wszystkich osób tzn 10 osób ma 3 miesięczne wypowiedzenie, a reszta nie będzie miała przedłużonej umowy. Wszyscy zostają zwolnieni z dniem ostatniego listopada.
Zwolnienie jest spowodowane złą sytuacją ekonomiczną.
Wiem, że odprawa przysługuję jeśli firma zatrudnia ponad 20 osób ale w tym przypadku jest tak ze tylko 10 osób ma wypowiedzenie a reszta nie ma przedłużonej umowy.

Bardzo proszę o pomoc
czokalaki / 109.231.0.* / 2012-08-24 13:30
Witam,
z dn.30 czerwca b.r. rozwiązałam stosunek pracy z Art. 55. § 1 ppkt.1 K.P. - w związku z czym w mojej sytuacji przysługuje mi odprawa za 2 tygodniowy okres wypowiedzenia /950 zł/ oraz ekwiwalent za kilka dni urlopu /ok.470 zł/.
14 czerwca b.r. roku zapadło postanowienie Sądu, mocą którego ogłoszono upadłość mojego byłego pracodawcy [...] z możliwością zawarcia układu, pozostawiając zarząd własny upadłemu. Niestety, pracodawca o którym mowa nie wypłacił mi w dniu ustania stosunku pracy ww. zobowiązania. Czy w tej sytuacji jest realna możliwość odzyskania odszkodowania? Gdzie w takiej sprawie powinnam się zgłosić? Jak wysokie mogą być koszta?
Będę zobowiązana za wszelakie podpowiedzi na forum lub e-mail: czokalaki@interia.pl
Pozdrawiam.
szklarek / 2012-08-27 09:46
Jest realna- stała się Pani jednym z wierzycieli upadłego i zgodnie z prawem upadłościowym Pani i innych pracowników należności będą zaspokajane w pierwszej kolejności (np. przed należnościami wobec gminy czy energetyki). Nawet gdyby środków było niewystarczająco- zostaną należności te spłacone ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego zasady działania reguluje ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jest to państwowy fundusz celowy, posiadający osobowość prawną, Pani pracodawca odprowadzał do niego składkę z tyt. Pani zatrudnienia.

Wniosek kieruje się do jednostki terenowej owego Funduszu ( w strukturach wojewódzkich urzędów pracy- podlegają marszałkom )- dane kontaktowe i wzory wniosków oraz infolinie na stronie WWW fgsp ).


Dowody uzasadniające skorzystanie przez wnioskodawcę ze świadczeń określonych w ustawie, takie jak:

świadectwo pracy,
w szczególnych przypadkach umowa o pracę,
zaświadczenie od pracodawcy o niewypłaconych świadczeniach.
powinny być składane w oryginałach (bądź w postaci odpisu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym itd.) lub w kopiach - wraz z oryginałem do wglądu.
czokalaki / 109.231.0.* / 2012-08-29 14:47
Dziękuję za odpowiedź. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie a mianowicie: czy w związku z tym iż jedna z wypłat została już uregulowana z FGŚP ma to znaczenie dla potencjalnych wypłat odszkodowania z tegoż to Funduszu?
szklarek / 2012-08-29 22:30
Są limity kwotowe wypłat zobowiązań za dany miesiąc.

np. limit łączny dla wynagrodzenia za pracę, za postojowe, chorobowe, urlopowe i dodatku wyrównawczego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie za poprzedni kwartał ogłaszane przez GUS na potrzeby emerytalne.

np. osobny limit dla ekwiwalentu urlopowego- kwota jak wyżej itd.

Szczegółowo limity te precyzuje art. 14 w powiązaniu z art. 12

USTAWY
z dnia 13 lipca 2006 r.
o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

tu jej tekst ogłoszony:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;lipca,dziennik,ustaw,2006,158,1121.html

było od tamtej pory kilka nowelizacji, ale zdaje się w nie dotyczyły kwestii limitów kwotowych.
czokalaki / 109.231.2.* / 2012-09-01 15:27
Wiekie Ci Pani/e dzięki!
Pozdrawiam!
Natalia570 / 37.128.61.* / 2012-08-20 12:59
Witam, chciałabym sie doradzić, ponieważ we wrześniu ubiegłego roku salon firmowy na którym pracowałam został zamknięty a ja zostałam zwolniona. Firma jest duża ponieważ ma inne salony i linię produkcyjną. Ja zostałam zwolniona sama ponieważ osoby które ze mna pracowaly zwolnily sie same wcześniej, umowę mialam do 2016 r czy w związku z tym należy mi sie odprawa, a jeśli tak to z jakiego paragrafi, ponieważ do zwolnień grupowych tego nie można zaliczyć.

Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
szklarek / 2012-08-21 10:30
W tekście przewodnim do wątku jest napisane, że zwolnień indywidualnych też ta kwestia dotyczy
( art. 10 USTAWY
z dnia 13 marca 2003 r.
o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy
z przyczyn niedotyczących pracowników) więc prawo do odprawy zależy od wielkości pracodawcy.
Agnieszka W / 78.88.50.* / 2012-08-13 17:00
Szanowni Panstwo.
W kwietniu br zostalam przeniesiona do innego zakladu pracy na podstawie art 23 ^ KP ( bylo to przeniesienie tylko na tzw papierze, gdyz nadal pracowalam na tym samym stanowisku i w tym samym zakladzie, bedac tzw pracownikiem oddzialu zewnetrznego wynajetego przez moj poprzedni zakalad). Obecnie pracodawca ktory przejal moj wydzial, jest w trakcie upadlosci ukladowej i wydzial moj zostaje rozwiazany, a pracownikom wrecza sie wypowiedzenia podlegajace ustawie o wypowiedzeniach zbiorowych. Poniewaz u poprzedniego pracodawcy bylam czlonkiem zarzadu dzialajacego zwiazku zawodowego i w tym obecnym rowniez zostalam wpisana do listy osob chronionych z nazwiska. W dniu disiejszym zostalam wezwana przez mojego poprzedniego pracodawce i zloznono mi nastepujaca propozycje: mam rozwiazac umowe za porozumieniem stron z obecnym pracodawca i zostane od 1.10 ponownie zatrudniona w poprzednim zakladzie pracy.
Zaproponowano mi przy tym umowe o prace na czas nieokreslony, trzymiesieczne wypowiedzenie i poprzednia stawke godzinowa.
Prosze o odpowiedz, czy jesli faktycznie pojde na taki uklad to wrazie zwolnienia, byc moze w krotkim czasie po zatrudnieniu (jest tobardzo prawdopodobne, gdyz firma jest w bardzo zlej kondycji finansowej, a ponad to prezes byl zawsze wrogo nastawiony do zwiazkowcow), bede miala prawo do odprawy i w jakiej wysokosci? W firmie z ktorej zostalam przeniesiona w kwietniui do ktorej mam mozliwosc powrotu przepracowalam 26 lat, czy ten okres zostalby zaliczony i po jakim czasie?
Bardzo prosze o odpowiedzi. Jestem tylko zwyklym pracownikiem produkcji, bardzo malo zarabiam i nie stac mnie na to, zeby zrezygnowac z odprawy, z drugiej strony mam 51 lat i swiadomosc problemow na rynku pracy.
Z powazaniem Agnieszka W
szklarek / 2012-08-21 10:39
Staż pracy u pierwotnego pracodawcy sprzed przejścia do firmy zewnętrznej i "po powrocie" z niej byłby sumowany na potrzeby uprawnień pracowniczych (nie tylko samej odprawy)
Byłby to tak zwany staż "zakładowy", który nalicza się bez warunku ciągłości- i adekwatna byłaby odprawa. A prawo do niej na zasadach ja w artykule przewodnim do wątku- warunek przyczyny i wielkości pracodawcy w czasie wypowiadania.

Nie byłby wliczany staż z firmy zewnętrznej, bo ten powrót moim zdaniem nie miałby już charakteru zdefiniowanego w art.23'1 KP.

No chyba, że tego typu zapis zostanie w Waszej umowie zawarty.
Honk / 77.65.22.* / 2012-07-30 10:25
Witam,
Byłam zatrudniona w firmie najpierw na umowe o prace na okres próbny 3 miesiące, potem na umowe o pracę na czas okreslony 6 miesięcy, umowa konczyla się 29 czerca i 29 czerwca podpisalam umowe o pracę na czas nieokreslony na 1/4 etatu, natomiast 10 lipca zostałam poinformowana, że mnie zwalniają, podpisalam wypowiedzenie umowy (wypowiedzenie na podst art 30 1 ptk 2 kodeksu pracy, wpisany powód: likwidacja stanowiska pracy) czyli na umowie o prace na czas nieokreslony bylam przez 11dni. Firma zatrudnia 20 pracowników na umowę o pracę. Szef odmawia odprawy, mówi, że to nie jest zwolnienie grupowe więc ustawa Dz.U.2003.90.844 z dnia 13 marca 2003 r. nie ma zastosowania. Szef żąda podania gdzie dokłądnie w kodeksie pracy jest napisane, że mi się należy odprawa, a ja tego nie mogę znaleźć, bo w artykule 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 jest napisane ze ustawa dotyczy tylko:
Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników
- zwanego dalej "grupowym zwolnieniem".
2.Liczby odnoszące się do pracowników, o których mowa w ust. 1, obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników."

Czyli to nie dotyczy jednego prawcownika zwalnianego. Bardzo proszę o pomoc
szklarek / 2012-07-30 11:25
REgulacja dotycząca prawa do odprawy przy zwolnieniu indywidualnym jest w art. 10 ww ustawy.

Uwaga -ustawa była kilka razy korygowana, warto znaleźć akt jednolity w ISAP-ie.
Elmara55 / 46.238.88.* / 2012-06-19 15:31
W sierpniu mąż przechodzi na wcześniejszą emeryturę z art184 rozwiązanie za porozumieniem stron czy dostanie odprawę emerytalną
szklarek / 2012-06-19 19:47
Odprawa emerytalna z art. 92 KP- tak- nie ma tu znaczenia ani tryb rozwiązania umowy o pracę, ani rodzaj emerytury.

Natomiast- to, czy jednocześnie należna jest odprawa pracownicza zależy od okoliczności, których Pani nie podała- traktuje o nich artykuł przewodni do tego wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Obie odprawy są niezależne- czyli możliwy jest zbieg prawa do obu odpraw.
Asiunia600 / 2012-06-18 17:07
Zapomniałam dodać, że pracodawca jest dużą firmą zatrudniającą ponad 200 osób.
szklarek / 2012-06-18 20:09
Podane artykuły w świadectwie pracy to podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy. Dla prawa do odprawy i Pani innych uprawnień, choć w młodym wieku nie mają znaczenia (świadczenie przedemerytalne) musiałby się w świadectwie znaleźć dopisek "z przyczyn niezależnych/nie leżących/niedotyczących od/ po stronie pracownika" albo przywołanie zapisów ustawy o zwolnieniach grupowych- czyli art. 10 ust. 1

No i tak musi być faktycznie. Jeśli przyczyną było również np. niewystarczające wyniki pracy- nie.

Ustawy z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Asiunia600 / 2012-06-18 17:06
Witam,
dostałam wypowiedzenie bez podania przyczyny. Miałam umowę na czas określony do 31.12.2013 r. Pracowałam od 1.09.2006 r. do 22.05.2012 r. W świadectwie pracy mam napisany powód zwolnienia: pracodawca art. 30, par. 1, p. 2 KP w związku z art. 33. Czy należy mi się odprawa?
ciekawa151 / 31.63.142.* / 2012-06-11 15:17
Witam!
Otrzymałam wypoweidzenie zmieniające (zmieniło się miejsce
wykonywania pracy), wypowiedzenie to przyjęłam gdyż były bardzo
złe warunki dojazdu z mojej miejscowości. Wypowiedzenie
otrzymało ponad 10 osób. Firma zatrudniała napewno ponad 20
osób, lecz w dniu wypowiedzenia ilość ta skurczyła się do 19
osób, przy czym nikt się nie zwalniał!!. Czy o odprawę mam pisać
do prezesa firmy czy od razu do sądu pracy?? Czy jest wogóle
jakaś szansa na otrzymanie odprawy??
Andrzej899 / 89.69.228.* / 2012-06-09 12:37
Witam, mam takie pytanie pracowałem ponad dwa lata w sklepie spożywczym mała sieciówka. zatrudniająca mniej niż 20 osób.
Powód wypowiedzenia - Redukcja etatów 2tyg okres wypowiedzenia.
Czy w takim przypadku należy mi się odprawa? jeśli tak to jaki okres?

Umowa stała na czas określony 10letnia.
szklarek / 2012-06-11 19:54
Mały pracodawca- odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych nie należy się.
eskimos31 / 46.76.81.* / 2012-05-30 12:02
witam,
kilka dni temu zmarła moja mama. pracowała w duzym zakładzie, jednak sytuacja jest skaplikowana ponieważ zatrudniła się w tym zakładzie w 1985 roku we wrześniu 2011 złożyła 3 miesięczne wypowiedzenie, które skończyło sie 31 grudnia 2011 przez styczeń luty i marzec pracowała w innym zakładzie jednak od 2 kwietnia wróciła do poprzedniego zakładu pracy na takich samych warunkach jak poprzednio czyli umowa na czas nieokreślony. Zdażyła na nowej umowie w starym zakładzie przepracować 1,5 miesiąca. Czy mi jako córce przysługuje 6 miesięczna odprawa z zakładu pracy mamy ?
wiwan / 2012-05-30 12:29
Wątek jest o odprawach pracowniczych.

Natomiast z powodu śmierci mamy przysługuje odprawa POŚMIERTNA z art.93 KP.

Jej wysokość zależy od całego, łącznego stażu pracowniczego u tego pracodawcy- tzw. stażu zakładowego. Czyli ta 3 miesięczna przerwa nie wpływa na ponowne jego liczenie. Staż był wyższy niż 15 lat- odprawa 6ciomiesięczna.
Ale jest jeszcze kwestia
-ubezpieczenia na życie z art. 93, par. 7, z którego jeśli była wypłata odszkodowania w odpowiedniej kwocie- niweczy prawo do o.
pośmiertnej
-tego, czy jest Pani uprawniona do r. rodzinnej po matce
- czy jest pani jedyną osobą uprawnioną.

Więcej:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-trzeci-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/rozdzial-iv-odprawa-posmiertna/art-93

Natomiast pojawia się jeszcze kwestia wypłaty ostatniego wynagrodzenia, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ewentualne nadgodziny- zgodnie z art.63'1, par.2 KP.
kakika / 2012-05-21 13:41
Witam,
będę wdzięczny za pomoc. Pracowałem 10 lat u duzego pracodawcy (duzo ponad 20 pracowników). Zostałem zwolniony z jego winy ( rzekomo oszczędności - właściwie bez powodu). Pracowałem na pełny etat, umowa o prace miała skończyć sie za 1,5 roku, dostałem 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Pani w biurze powiedziała mi, że odprawa przysługuje, jeśli ma się umowę na stałe, a nie na czas określony. CZy to prawda? CZy faktycznie po 10 latach nie należy mi się odprawa? ?
Hania85 / 2012-05-14 23:08
Witam,
dn 25 kwietnia otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę, w którym zawarte jest iż proponują mi nowe warunki pracy na które się nie zgodziłam i napisałam zwykłe oświadczenie, że nie przyjmuję warunków pracy i płacy. Firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, ja pracuję w tej firmie 2,5 roku ostatni aneks do umowy jest to umowa na czas nieokreślony. 1 pkt mojego wypowiedzenia brzmi: "Wypowiadam umowę o pracę w części dotyczącej stanowiska pracy, czasu pracy oraz wynagrodzenia z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 maja. Przyczyną wypowiedzenia jest reorganizacja pracy spółki "X"" Czy w takim przypadku tj po upływie 31 maja jak już umowa będzie rozwiązana należy mi się dwumiesięczne wypowiedzenie? Pierwsze umowy były to umowy na zlecenie, później miałam umowę na czas określony 1 roku, a teraz mam na czas nieokreślony. Teraz jest na przymuszonym przez pracodawcę urlopie i szukam nowej pracy.Będę wdzięczna za odp, pozdrawiam
wiwan / 2012-05-15 17:14
1. nie dwumiesięczne wypowiedzenie, ale odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, o ile
2. jest tego zatrudnienia rzeczywiście więcej niż 2 lata ( do dnia rozwiązania umowy ), bo umowy zlecenia nie wlicza się do tego stażu.
3. nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego jest równoznaczne w skutkach z sytuacją, gdyby było one definitywne
4. orzecznictwo jest takie, że i w takim przypadku jest prawo do odprawy- bo przyczyna nie leży po stronie pracownika, o ile wypowiedzenie zmieniające oferowało warunki zdecydowanie gorsze.

Por. wyrok (wyrok SN z 17 maja 2007 r. II BP 5/07, OSNP 2008/13-14/188 oraz wyrok SN z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09
Dariusz2000 / 79.184.88.* / 2012-04-27 17:31
Witam mam pytanie.
Od czerwca 2008 roku pracuje w szkole podstawowej na stanowisku woźnego. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony na 1/2 etatu. Otrzymałem 3 miesięczne wypowiedzenie z pracy z powodu redukcji mojego etatu czy należy mi się odprawa i w jakiej wysokości ?
szklarek / 2012-05-07 11:04
Karta Nauczyciela Pana nie obejmuje.

To zależy więc od "wielkości" szkoły. Odprawa 2 miesięczna. Wymiar etatu nie ma znaczenia.

Więcej w artykule przewodnim do wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Lech Majcher / 178.43.146.* / 2013-04-22 12:03
byłem zatrudniony w szkole na stanowisku wożnego na czas nieokreślony, zmienino mi zakres obowiązków których nie przyjąłem i zostałem zwolniony za porozumieniem stron . Przepracowałem w szkole 10 lat a ogólnej pracy mam 39 lat.czy należy mi się odprawa po rozwiazaniu umowy o pracę
szklarek / 2013-04-23 09:40
Jeśli szkoła zatrudniała min. 20 osób i jedyna przyczyna* zmian warunków pracy/płacy była po stronie pracodawcy to tak, odprawa byłaby należna.

* czyli taka:
"Faktyczna przyczyna rozwiązania umowy o pracę nieleżąca po stronie pracownika powinna być jedynym powodem rozwiązania stosunku pracy, a w sytuacji, gdyby ona nie wystąpiła, pracodawca nie zdecydowałby się na zwolnienie pracownika (wyrok SN z 10 października 1990 r., I PR 319/90; OSNC z 1992 r., z. 11, poz. 204)"

Sam tryb porozumienia stron nie jest przeszkodą.

Dość egzotyczna jest sama procedura, bo jak rozumiem było to wypowiedzenie zmieniające. Z jakiego powodu zawarto zatem w jego miejsce porozumienie stron ?
rysia 79 / 91.90.114.* / 2012-04-02 17:22
Mam pytanie w 2011 roku zostałam zwolniona z dużego banku po 2 letnim stażu. Miałam umowę na czas określony ale wypowiedzienie wręczono mi przed jej wygaśnięciem. Czy należy mi się odprawa (której nie otrzymałam), i czy mogę się o nią ubiegać po 8 miesiącach od zwolnienia????
szklarek / 2012-04-02 18:26
Rodzaj ( na czas określony ) umowy nie ma znaczenia dla tego prawa, ale okoliczności jasno wyłożone w artykule przewodnim.

Prawo do odprawy jak większość roszczeń ze stosunku pracy przedawnia się dopiero po 3 latach (od rozwiązania umowy) na podstawie art.291, par.1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czternasty-przedawnienie-roszczen/art-291

Najnowsze wpisy