Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kiedy ryczałt 5,5%, a kiedy 8,5%

Kiedy ryczałt 5,5%, a kiedy 8,5%

_Sheriff_ / 2014-09-16 22:01
Witam wszystkich.

Chciałem zaciągnąć rady kogoś obeznanego w prawie.
Bo nie wiem czy dobrze rozumuję lub może ktoś mnie naprowadzi na lepsze rozwiązanie.

Będę otwierał działalność i chciałbym się rozliczać na ryczałcie, i tu pytanie:
wiadomo że każdy by chciał jak najniższy 5,5% lub 8,5% ale jak?

na 5,5% podchodzą usługi budowlane i czy usługa takiego typu to usługa budowlana:
Wykonanie instalacji antenowej? w której zawiera się:
- przymocowanie uchwytu antenowego / masztu antenowego (z anteną) do elewacji/budynku (w 99% do komina) następnie wykonanie instalacji kablowej w budynku do tej anteny. Czyli rozprowadzenie/przewiercenie kabli/kabla po domu/mieszkaniu do miejsca wskazanego przez klienta?

Czy taka usługa jest usługa budowlaną i zalicza się do 5,5% czy do 8,8%?
bardzo proszę o pomoc jak można zinterpretować takie coś, lub może jakoś inaczej sformułować, aby wejść na 5,5%?
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-09-17 11:04
Są to roboty budowlane PKD 43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych.

Stawka ryczałtu 5,5%

Przydatna interpretacja (tyle, że jeszcze pod rządami PKD 2004)

Urząd Skarbowy w Łomży
Data:
2005.02.17
Rodzaj dokumentu:
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:
PD-415/10/IW/05
_Sheriff_ / 2014-09-17 11:43
To rozwiń my temat i jest tak:
Jakaś firma zleca mi zamontowanie i zrobienie instalacji antenowej u np 15 klientów w miesiącu. Od tej firmy dostaje wszystko, cały sprzęt, narzędzia, auto itp. Ja tylko fizycznie wykonuje instalacje i spisuje w imieniu tej firmy umowę z klientem.
I na koniec Miesiąca wystawiam im za te wszystkie instalacje jedn rachunek. Wiadomo instalacje są różnego stopnia trudności więc rachunek co miesiąc jest na różne kwoty.

Czy nadal podchodzi to pod usługi budowlane?
szklarek / 2014-09-17 12:24
Ustawa o ryczałcie odnosi się do kwestii podwykonawstwa/materiałów powierzonych tylko w zakresie np. inżynierii lądowej, dróg - i to w znaczeniu odwrotnym- tj. ryczałt możliwy jest dla podwykonawcy, a nie jest możliwy dla tego, kogo działalność polega np. na realizacji projektów inwestycyjnych na własny rachunek obejmującej przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy: dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej oraz przejść podziemnych, mostów i tuneli.


Na pewno natomiast owa część papierowa -spisywanie umowy nie jest usługą budowlaną, więc należałoby rozbić przychód, tu stawka raczej 8,5%
_Sheriff_ / 2014-09-17 13:30
A czy do tych instalacji wliczają się instalacje anten do odbioru internetu?
Ponieważ taka instalacja niczym nie rozni sie od telewizyjnej, tylko inna antena jest użyta.
_Sheriff_ / 2014-09-17 12:33
Witam.
Tak firma która mi zleca jest płatnikiem VAT.

A czy ewentualny serwis takiej instalacji tez podchodzi pod roboty budowlane, czyli wykonanie jakiejś modernizacji, wymiana zużytych elementów ?
szklarek / 2014-09-17 12:49
NIE odniosłem się w ogóle do kwestii VAT i od razu uprzedzę, że się na tym nie wyznaję- pewnie ma zastosowanie zwykłe zwolnienie podmiotowe, czyli do limitu wartości sprzedaży 150 000 zł.

Tak. Serwisowanie też zgodnie z objaśnieniami do PKD wchodzi do robót budowlanych zw. z instalacjami.
_Sheriff_ / 2014-09-17 19:29
Hej.
A powiedz mi czy jest takie coś możliwe:

Rozliczam się z instalacji z 5,5% podatku, a z rachunków wystawionych za usługę podpisanie umowy z klientem w imieniu firmy dla której pracuje z 8,8% podatkiem?

Czy tak mogę zrobić?
szklarek / 2014-09-17 20:43
Tak, i taki jest wręcz obowiązek jeśli przedsiębiorca wykonuje kilka zakresów działalności, które podlegają różnym stawkom ryczałtu.
Więc jak rano pisałem przychody rozbija się na części odpowiadające różnym stawkom.

Udział procentowy np. 20% przychodów podlegających 8,5% ryczałtowi (pośrednictwo w zawarciu umowy) i 80% podlegających 5,5% (instalacja/serwis) przekłada się też na dzielenie w tej samej proporcji kosztów uzyskania przychodu (koszt ub. społecznych).

W rozbiciu na stawki dokonuje się też ewidencji przychodów i rozliczenia PIT 28.

Najnowsze wpisy