Forum Forum emerytalneZUS

kiedy ZUS może zabrać rentę rodzinną

kiedy ZUS może zabrać rentę rodzinną

bryga / 2011-09-20 08:40
otrzymuję rentę rodzinną, jestem na studiach, obecnie trwa kampania wrześniowa, która prawdopodobnie zakończy się niestety niepowodzeniem, jeżeli faktycznie tak się stanie to zaraz będę się starać dostać na inny kierunek, ale czy w międzyczasie ZUS nie zabierze mi renty?
Wyświetlaj:
michau52 / 83.10.166.* / 2015-11-28 07:41
Chodzę do szkoły policealnej, 29.04.2016 będę miał 25 lat. Do tego momentu mam rentę rodzinną. Czy w takim układzie, jeśli przerwę naukę po odebraniu renty to ZUS nie upomni się o zakończenie nauki? W końcu rentę zabrał to po co mam chodzić do szkoły?
wiwan / 2015-12-01 12:23
Nie. Nie jest kompetencją Zakładu dbanie o edukację ubezpieczonych. To, co będzie działo się maju 2016 i później w kontekście Twojej edukacji NIE ma znaczenia dla prawa do tej renty rodzinnej.
ddrops / 87.116.211.* / 2015-06-06 14:45
Czy ZUS może zabrać mi rentę rodzinną jeśli nie podejdę do egzaminów końcowych w szkole policealnej? czy bedzie ona nadal wypłacana?
wiwan / 2015-06-08 13:09
Szkoła policealna kończy się wydaniem świadectwa, egzamin zawodowy poświadcza uzyskanie kwalifikacji- jest bez wpływu na prawo do renty. Tyle, że czy z egzaminem, czy bez szkoła się kończy- więc pozostaje kwestia prawa do renty po zakończeniu roku szkolnego.
Paulina837 / 37.31.37.* / 2014-05-22 11:31
Witam, mam pytanie. Biorę rentę rodzinną na pół z mamą. Czy gdybym nie miała 50% frekwencji i zabiorą mi rentę rodzinną, to musiałabym zwracać pieniądze do ZUS'u czy własnej mamie?
wiwan / 2014-05-22 12:28
Jaką frekwencję ? Na zajęciach ? ZUS-u to nie interesuje, opiera się na formalnym istnieniu statusu ucznia/studenta- a więc na kwestiach skreślenia z listy, zaświadczenia o wpisie na kolejny rok, dacie obrony itp.

Przy większej liczbie uprawnionych do renty rodzinnej utrata czy nawet zwrot renty za jakiś okres przez jednego uprawnionego nie zmienia niczego dla drugiego/pozostałych. Zwrot następuje do ZUS bezpośrednio lub na zasadzie potrącania z wypłat świadczenia bieżącego.
Dopiero wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych/ponowne ustalenie uprawnionych powoduje ze od miesiąca jego złożenia renta jest dzielona na zmienioną liczbę uprawnionych.
klaudiaaaaa / 89.68.102.* / 2014-05-17 17:11
Czy przez sesje poprawkowa w sierpniu ZUS może mi zabrać rete ? Mam frekwencje tylko 1 egzamin mam poprawkowy Pomóżcie
wiwan / 2014-05-19 10:48
Sesja poprawkowa nie oznacza przecież skreślenia z listy studentów, prawo do renty trwa. Byłyby utrudnienia, gdyby chodziło o egzamin w październiku, bo nie byłoby zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu studiów na kolejnym roku- wstrzymanie renty od października, którego to "kwitu" ZUS chce do końca września. Doniesiony dopiero w listopadzie skutkowałby prawem do renty za październik właśnie.
Dawidos / 89.68.47.* / 2012-05-28 15:15
witam chciałem sie zapytac jezeli zostałem skreslony z listy w 02.02.2012,i teraz bede chciał ponownie sie zapisac do szkoły to czy reta bedzie mi sie jeszcze nalezała czy juz nie.prosze o odpowiedz
wiwan / 2012-05-28 19:32
Skreślony z listy uczniów/studentów jak rozumiem.
Prawo do renty powstanie ponownie, jeśli będziesz w wieku niższym niż 25 lat. I może trwać do tych 25 urodzin- lub nawet dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli będziesz studentem, w trakcie tego roku owe 25 skończysz i będzie to programowo ostatni rok tych studiów.
jarek.k. / 83.28.172.* / 2011-10-04 18:09
a ja mam pytanie, nie robie watku tylko moze ktos odpowie.
korzystam z renty rodzinnej w zusie i normalnie jestem studentem, ale nie dostarczylem zaswiadczenia do zusu jeszcze czy otrzymam w tym miesiacu rente? dzwonilem i mowilem ze studiuje, powiedzieli mi ze rente dostane a nie widac nie slychac, zawsze byla na poczatku miesiaca, jutro zadzwonie i sie dowiem, ale moze ktos wie czy wyplacaja renty rodzinne za pazdziernik?
wiwan / 2011-09-30 10:41
To zależy od tego "międzyczasu" :-).
Za każdy miesiąc po miesiącu skreślenia a przed miesiącem uzyskania wpisu na nowe studia renta rodzinna nie będzie się należeć.
bryga / 2011-09-30 13:22
a czy jeśli zapiszę się już teraz do szkoły policealnej to wystarczy?
wiwan / 2011-10-04 11:37
Tak, jeśli szkoła takiego wpisu dokona w tym terminie o którym wspomniałem, bo zdaje się rok szkolny w policealnych się już zaczął, i wpisy mogą odbywać się dopiero za parę miesięcy - na drugie półrocze...

Najnowsze wpisy