Forum Forum podatkowePIT

Kilku pracodawcow i inne miasto

Kilku pracodawcow i inne miasto

lukaszpaprociak / 2013-03-16 21:21
Witam!

Mam PITy 11 od 4 pracodawców i wszyscy są poza miejscem mojego zamieszkania. Mam 4 pytania odnośnie wypełnienia PIT 37:
1. Co mam wpisać w polu nazwa pracodawcy, jeśli to były 4 różne firmy? Wszystkie 4? A czym je rozdzielić?
2. Część D - informacja o kosztach uzyskania przychodu. Rozumiem, że jeśli u jednego z pracodawców mam np 200 zł wpisane przez niego, a u 3 pozostałych po ponad 1000 zł to nic nie zaznaczam, bo przekraczam limit 2502.56 zł? Mam to wpisane w każdym przypadku w części E w kolumnie Koszty uzyskania przychodów.
3. Mam opcję do wpisania wartości imiennych biletów okresowych na dojazd do pracy z innej miejscowości - jeśli u wszystkich pracodawców pracowałem na umowe zlecenie lub dzieło to też mogę to wypełnić? Gdzieś czytałem, że jeśli przekraczam to o czym pisałem w punkcie 2 to mnie to nie obowiązuje, bo już mam ustalone koszty uzyskania przychodu pod które dochodzą dojazdy do pracy.
4. Jeśli nie mam wszystkich biletów okresowych za tamten okres, bo niektóre zgubiłem to mogę to jakoś udokumentować przez przewoźnika, który to wszystko ma zapisane?

Pozdrawiam, Łukasz!
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-03-16 21:38 / Tysiącznik profesjonalny
Ustalmy jedną rzecz. Czego dotyczą te PIT-11, bo stosunek pracy, a zlecania /o dzieło/ to inne zagadnienia :)
lukaszpaprociak / 2013-03-16 21:43
Chyba zwykłe PIT 11 - 2 za umowe o dzieło i 2 za umowę zlecenie.
belladonna / 2013-03-16 21:52 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli nie ma mowy o limicie KUP i o biletach imiennych. Przy tym stosujesz 20% KUP (limitów nie ma) lub rzeczywiste pt rachunki, faktury dokumentujące poczynione wydatki na wykonanie zlecania lub dzieła :)
lukaszpaprociak / 2013-03-16 22:02
Nie ma mowy o limicie KUP, czyli nic nie zaznaczam?
Nie rozumiem tego o 20%, jak to mam zastosowac?

Dziekuje za pomoc!
belladonna / 2013-03-16 22:16 / Tysiącznik profesjonalny
Domyślam się, że korzystasz z jakiegoś programu, bo w PIT-37 nie ma co zaznaczyć co do KUP (wpisujemy je i tyle).
Zsumuj z jedenastek przychody, KUP i wpisz w wierszu 3.
Sprawdź sobie w którymś PIT, że KUP to 20% przychodu, a wynika to z ustawy PIT:
art. 22 ust. 9
"4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód";
lukaszpaprociak / 2013-03-16 22:19
Mam do zaznaczenia takie kwadraty:
**************
Kwadrat nr 1 – z jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych) - art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT,
Kwadrat nr 2 – z więcej niż jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych) – art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT,
Kwadrat nr 3 – z jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych), podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy – art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT,
Kwadrat nr 4 - z więcej niż jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych), podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy – art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT.

1335 zł (miesięcznie 111,25 zł) – w przypadku, gdy podatnik uzyskiwał przychody z tytułu jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych);
2002,05 zł – w przypadku, gdy podatnik uzyskiwał przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych);
1668,72 zł (miesięcznie 139,06 zł) – w przypadku, gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu);
2502,56 zł – w przypadku, gdy podatnik uzyskiwał przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych), a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).
*******
bo ze zsumowac w tej tabelce to wiem, mi chodzi tylko o kwestie tych limitów.
belladonna / 2013-03-17 09:22 / Tysiącznik profesjonalny
Ja o niebie, Ty o chlebie.

Żaden kwadrat, który jest wyżej Ciebie nie dotyczy, bo Ty nie masz dochodów ze stosunku pracy, a ze zleceń /o dzieło/, więc Twoje KUP są zawarte w art. 22 ust. 9 pkt 4, a nie w art. 22 ust. 2 (który mi cytujesz).

bo Ty masz przychody uzyskane ze źródeł o których mowa w art. 13 pkt 8, który brzmi:
"Art. 13
8) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9";

Jak Cię zatrudnią na umowę o pracę to będziesz mieć pracodawcę oraz zagadnienia z KUP, o których piszesz. Póki co miałeś zleceniodawcę i dzieło-dawcę, a co się z tym wiąże KUP 20% nielimitowane :)

Najnowsze wpisy