Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Kobieta-wcześniejsza emerytura pracownicza.

Kobieta-wcześniejsza emerytura pracownicza.

kciuki / 2011-07-29 09:22
Uprzejmie proszę o komentarz ,co to oznaccza i od kiedy przysługuje.Czy jeśli kobieta przebywająca na wcześniejszej emeryturze otrzymanej w latach 2004-2006 ,bezpośrednio po rencie ( mając 29 lat składkowych i 6 nieskładkowych) nadal pracuje a nie chce "nowej" emerytury czy może o taką wystąpić wiedząc ,że nowa będzie dla niej mniej korzystna?
Wyświetlaj:
kciuki / 2011-07-29 17:54
To wiem ,że nie ma obowiązku....tylko myślałam ,że może są to dwie RÓŻNE emerytury,moja po rencie i 20 latach pracy i ta po 35 latach przepracowanych bo jak czytam o pracowniczej w "wieszjak" piszą ,że związana jest ona z długością pracy.Wiem ,że mogę być na niej dożywotnio tylko dlaczego mamiono mnie obietnicami ,że bedzie można ją " po staremu przeliczyć" z nową kwotą bazową po przepracowaniu ok 3 lat...a teraz okazuje się ,że mogę tylko zyskać parę groszy doliczając staż!?...i nikt mnie nie poiformował o zmianie przepisów dla mojego rocznika!Wiem...nieznajomość prawa szkodzi...ale nie wszyscy mogą go znać i mieć dostęp do internetu.
wiwan / 2011-08-02 11:41
I tu się z Panią zgadzam, że w ZUS-ie powinien ubezpieczony być szczegółowo i wszechstronnie informowany z przedstawianiem opcji najkorzystniejszej dla niego, a nie jak na poczcie.
Dla innych forumowiczów- emerytura PRACOWNICZA to po prostu emerytura WCZEŚNIEJSZA, ale przyznana jako jedyna w trybie, który nie jest uzależniony od rodzaju/miejsca/charakteru pracy, a jedynie od stażu i wieku ubezpieczonego.
I jako taka jest wygaszana od reformy 1998 r.- bo z nowych emerytów, tj. roczników od 1949 wzwyż mogą liczyć na nią już tylko kobiety z roczników 1949-1953.
jest to emerytura z art. 46 ustawy emerytalnej. Dla roczników wcześniejszych- z art. 29 ustawy.

Każda inna e. wcześniejsza wymaga dodatkowo spełnienia warunku/ów związanych z rodzajem/miejscem/warunków pracy:

#emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
#emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
#emerytury kolejowej,
#emerytury górniczej,
#emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
#emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
#emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
#emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.
kciuki / 2011-08-02 22:20
Dzięki "wiwan"..szkoda ,że wcześniej nie miałam dostępu do Twoich przemyślanych,konkretnych odpowiedzi...nie wiem zupełnie jak mam z tego wybrnąć naraziwszy się ZUS a w Sądzie Apelacyjnym gdy proszę o powołanie biegłego do sprawdzenia naliczenia mojej emertury słyszę a "kto za to zapłaci"...hm zapłaciłabym sama gdybym znalazła bezstronnego i uznawanego przez Sąd Biegłego,ale gdzie i jak Go szukać?
wiwan / 2011-07-29 12:23
Moim zdaniem chodzi o wcześniejszą emeryturę ( jak Pani napisała w tytule ) pracowniczą z art. 46 ustawy emerytalnej. Dotyczy ona jedynie kobiet z roczników 1949-1953, zatem ten zakres dat to 2004-2008 ( 55 lat ).
Oraz o to, że gdyby z renty na nią nie przeszły, to otrzymałby w wieku lat 60 z automatu emeryturę powszechną z urzędu w trybie art. 24a ww ustawy, a więc liczoną po nowemu- wg. art. 26.
A tak mogą dożywotnio pozostać na e. wcześniejszej- liczonej po staremu- wg. art.53.
Nie ma obowiązku zamiany e. wcześniejszą na powszechną.

Najnowsze wpisy