Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "Big Lebowski"

Komentarze do portfela "Big Lebowski"

Money.pl / 2007-02-19 18:20
Komentarze do portfela użytkownika Big Lebowski.

To jest archiwum komentarzy (I) do portfela "Big Lebowski".
Wyświetlaj:
Bronisław / 2008-01-25 21:59 / portfel / Bywalec forum
witam
was
bardzo ciekawa polemika niezalogowanego gościa z gospodarzem-dobry poziom
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 22:14
Dziękuję za uznanie, przepraszam za zakłócenie spokoju. Dobranoc i udanych inwestycji życzę. Pamiętajcie tylko, że są różne spojrzenia. Gdy kupujesz sądzisz, że wzrośnie, ale ten od kogo kupujesz też uważa, że robi dobry interes. Czujność jest wskazana szczególnie teraz. W hossie jest dużo łatwiej.
Jeszcze raz dobranoc.
Sancho Panches / 2008-01-25 21:26 / Bywalec forum
witam wszystkich:)
jednego nie kumam.. skad to przekonanie wszedzie, nie tylko tu na forum, ze skoro nasza bedzie gospodarka rozwijac sie 5% to bedzie dobrze na gieldzie? przeciez to wolniej wiec teoretycznie spolki beda mialy mniejsze przychody..??
a czy nie jest tak ze na gieldzie jest wzrostowo gdy wyniki przewyzszaja oczekiwania i poprzednie cele??
no chyba ze teraz specjanie zanizaja prognozy a bedzie 6% czyli duzo wiecej niz planowo.....
wtedy uwierze w powrot poprzednich wycen akcji..
kloszard / 2008-01-25 19:45 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy - Goldfinger
Dobry wieczor wszystkim...Big....dzis troche dt rano...poza tym czuje sie dalej nastroj wyczekiwania........pozdrowienia wszystkim...Bigu pozdrow Malgosie....niech wraca szybko, bo bez niej zarabianie nie cieszy :-)
Big Lebowski / 2008-01-25 19:28 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Kryzys na rynku nieruchomosci jest groznym zjawiskiem- lecz nie jest tak grozny jak kryzys bankowy - o wychodzeniu bankow z kryzysu bedzie mozna mowic gdy banki dotkniete kryzysem przeprowadza dodatkowe emisje akcji i lub obligacji i znajda inwestorow - gotowych je kupic - mysle ze juz dobrego poczatek Bank Ameryka wlasnie przeprowadzil emisje warta 12mld usd - uwazam ze to jest swiatelko w tunelu, obecnie rynki sa w rozterce - czy te spadki dotknely dna czy trzeba sondowac dno od nowa , z tego co wiem wielu instytucjonalnych na ostanich spadkach w europie- nie obkupilo sie - wiekszosc jeszcze czeka hm.. - jezeli wszyscy czekaja to rynek zazwyczaj plata figla ,-)) - na GPW - nie mozemy powiedziec ze instytucjonalni sie nie obkupili - obkupuja sie juz od kwietnia , a ostanie wodospady i wiele dni paniki -wyczyscilo portfele drobnicy a napelnilo - znacznym.. ;-)) nadal wielu inwestorow czeka na powtorke z rozrywki - wzrosty moga jeszcze sie potrwac.. tzn. tak mysle.. sa to prywatne przemyslenia i tak powinny byc odbierane..
5424 / 2008-01-25 19:44 / Fan Linuxa Ubu
Bigu to gdzie poszły pieniądze ze wszystkich spadów giełdowych z tego roku jak nie do banków amerykańskich a to super potężna gotówa
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 19:42
Instytucjonalnym to wisi. Oni nie grają za swoje. Jak kasa wpływa trzeba kupować, jak wypływa sprzedawać. Ale duzi (bogaci) inwestorzy nie potrzebują giełdy w takich czasach. Poczekają. Mają za co żyć i to dobrze, a forsę przechowają sobie w aktywach antyinflacyjnych. Wrócą, jak na słowa "inwestowanie na giełdzie" na 100 ludzi 99 będzie się pukało w głowę.
A i jeszcze jedno. Bessa się będzie miała ku końcowi, jak Gospodarz tego forum napisze "niedźwiedzi komentarz".
Big Lebowski / 2008-01-25 19:53 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
To taki stereotyp - znaczni kupuja i to pakietami , kazdy mysli ze gielda bazuje na tej samej kasie - bledne myslenie - rynki sa obecnie globalne i akcje kupuja inni znaczni - fundusze powolutku melduja o zwiekszeniu - zaangazowania , impulsem do wzrostow bedzie powazna wymiana pakietowa - gdzie kupujacymi beda inwestorzy zagraniczni , zadnego wielomiesiecznego rysowania dna bessy nie przewiduje , ostania bessa zakonczyla sie wlasnie poteznymi spadkami a nie plaska linia - po spadkach nastapily wzrosty..
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 20:28
Od kogo będą kupować te "znaczne pakiety" ? Ulica będzie wymiękała powoli, aż wymiękną ostatni. Ostatnie dno bessy wg mnie trwało 2 lata od drugiej połowy 2001, do pierwszej połowy 2003. Że można było zarobić na odbiciach ? Można było, ale to był hazard, a nie akumulacja akcji w pierwszej fazie hossy. Piszesz o inwestorach zagranicznych. To jest "elektroniczne stado". Spekuła pierwszej wody, która przerzuca kapitał z rynku na rynek. Oni podkupią, szarpną, a potem Cię zostawią z tymi akcjami i pójdą robić w bambusa chińczyka, albo innego bułgara na akcjach, ropie, soi, albo innych landrynkach. Im wszystko jedno.
Big Lebowski / 2008-01-25 21:23 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Ulica to ma pare akcji w kieszeni i nic wiecej - pakiety bedy sprzedawac fundusze lub inwestorzy wiekszosciowi - roznica miedzy nami jest taka ze Ty ukladasz scenariusz tak jak wiekszosc uklada - tzn. myslisz jak wiekszosc mysli - ja inaczej mysle i jestem jako prawie jedyny.. ja przewiduje w tym roku wzrosty i to solidne. cieszy mnie ta psychoza strachu , wszelkie czarne scenariusze , wzajemne nakrecanie sie..
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 22:03
Jakie fundusze ? TFI zmuszone przez spanikowanych emerytów, czy OFE zmuszone do wypłat emerytur ? Co do scenariusza, to nic nie układam. Opisuję to co widzę. A gram na sygnały i nigdy nie wiem, który będzie tym dobrym zanim nie zagram. Większość myśli, że to tylko korekta. Z TFI wycofano dopiero ok. 10%, w badaniu BCC 92% przedsiębiorców, jeszcze trzyma akcje i się nie boi, połowa analityków wieszczy wzrosty 10-15% na koniec roku więc nie pisz, że jesteś jedyny. Psychozy strachu nie widzę i dlatego uważam, że to nie koniec. Zobaczymy od poniedziałku. Powodzenia w inwestycjach życzę i najważniejsze to trzymać się własnej strategii (ja naprawdę nie szukam zaczepki).
Big Lebowski / 2008-01-25 22:16 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
my rozmawiamy - a nie szukamy zaczepki - fundusze - myslisz ze fundusze to tylko TFI , Arka itp.. sa jeszcze inne fundusze , z analitykow ostatnio co czytalem tylko jeden przepowiedzial wzrost - byc moze ja inaczej czytalem a Ty inaczej - rynek pokaze nam jak bedzie a my to mozemy sobie gdybac - od poniedzialku a co ma byc , Dow w kilka dni zrobil 800pkt. korekta mu sie nalezy , my takze zrobilsmy pare pkt.. jezeli ktos mysli ze bedzie gra tylko w jedna strone to sie myli..takze zycze powodzenia w inwestycjach..
kloszard / 2008-01-25 20:51 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy - Goldfinger
polska i swiatowa gospodarka jest w innym miejscu cyklu gospodarczego....sa zawirowania z powodu kryzysu bankowego i nieruchomosci w usa....za to......swiatowa i polska gospodarka bedzie miala w tym roku okolo 5% wzrostu....wyceny spolek sa czesto atrakcyjne...w takich warunkach nie tworzy sie bessa...
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 21:04
Teoretycznie masz rację. Wolniej bo wolniej, ale się rozwijamy i będziemy się rozwijać w tempie wyższym niż stany, czy stara unia. Ale giełda to nie tylko fundamenty, ale też emocje. Skoro jesteśmy w innym miejscu cyklu gospodarczego, to czy mogliśmy być w tym samym miejscu co stany na początku roku 2000, albo w połowie 2002 ? Pewnie nie mogliśmy. To nałóż sobie wykres S&P na wykres WIG20 i ze zdziwieniem stwierdzisz, że górki i dołki na obu giełdach wypadały dokładnie w tych samych okresach. Nasze wzrosty od 2003 roku były zdecydowanie większe, bo my się rozwijaliśmy, a stany kombinowały nowy kryzys. Teraz będzie podobnie tzn. spadać będziemy razem i dołek osiągniemy razem. To o czym mówisz pomoże nam pewnie w tym, że spadniemy mniej, krócej będziemy na dnie i szybciej i wyżej potem urośniemy (oczywiście, jeśli u nas po drodze nie dojdzie jakiś lepperus do władzy). Ale póki co to lecimy i trochę to jeszcze potrwa.
cienias nr.1 / 83.29.4.* / 2008-01-25 21:55
;-)
napisałeś poniżej że jesteś krótko na giełdzie,
następnie że przewidujesz boczniaka (albo raczej zgadzasz się z bigiem)
ja myślę że w obu stwierdzeniach kłamiesz (tzn,nie piszesz prawdy)
jesteś niedźwiedziem ,a rynek kapitałowy nie jest ci obcy.
z resztą twoich wypowiedzi się zgadzam gdyż podobnie jak ty także jestem niedźwiedziem.
czyli jest nas dwóch w tym lesie ;-)))))))
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 22:08
Nigdzie nie napisałem, że jestem krótko na giełdzie. Pierwsze moje akcje to były: Próchnik, Krosno, Tonsil nabyte za obligacje zamienne skarbu państwa, jeśli ktoś pamięta o co chodzi. Niedźwiedziem jestem, bo jest bessa. Jak będzie hossa, będę bykiem. To chyba normalne. Uważam tylko, że ten czas jeszcze nie nadszedł.
cienias nr.1 / 83.29.4.* / 2008-01-25 22:19
;-)
Za krótko jestem na giełdzie by wiedziec jakie są nastroje na
koncu bessy,nigdy takowej nie przezyłem dlatego mam wątpliwosci jak oceniac bieżącą
sytuacje.Wystarczy jedna dwie dobre sesje by szybko powrócił optymizm,zatem wygląda na
korekte albo wstepną faze bessy.
to tak dla przypomnienia ;-)))))0
Big Lebowski / 2008-01-25 22:28 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Cienias - to sa dwa rozne znaki - bo nickami nazwac ich nie moga - inaczej dwie rozne osoby.. pozdr..
cienias nr. / 83.29.4.* / 2008-01-25 22:38
witaj Bigu - jeśli dobrze zrozumiałem to sugerujesz że te znaki(jak to określiłeś) to jedna i ta sama osoba?
Big Lebowski / 2008-01-25 22:41 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
wrecz przeciwnie - dwa rozne znaki i dwie rozne osoby..
cienias nr.1 / 83.29.4.* / 2008-01-25 22:45
ok faktycznie źle to przetrawiłem. zmęczenie już robi swoje.
kloszard / 2008-01-25 21:25 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy - Goldfinger
jesli piszesz, ze bedziemy sie rozwijali, to nie wiem, skad ma sie wziac recesja.....sa jeszcze indie, brazylia..swiat sie zmienia i jest zupelnie inny niz w 2000, 2002 czy 2003 ...teraz my z Polski jezdzimy na zakupy do usa, co jeszcze w 2002 bylo nie do pomyslenia...w chinach jest wiecej milionerow niz w usa...a dolar kosztuje 2,5 pln, co pewnie tez dziwi wielu.....oczywiscie korekty beda...czesc maluchow spadla juz po 80% ...a sa to firmy, ktore maja zyski i sie rozwijaja....np: ENAP teraz kosztuje okolo 2,4 pln...spotkajmy sie za pol roku....zobaczymy ile bedzie kosztowala....kazdy ma swoja droge ....jak bedzie pokaze czas....
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 21:53
Nic nie pisałem o recesji. Pisałem o rozwoju. Wolniejszym, ale rozwoju. Zdania, że teraz jest inaczej, bo coś tam ... Pojawiają się przed każdą bessą. Poważne spadki mogą wynikać np. z tego, że firmy rozwijały się w tempie 10-15% rocznie, a ich kursy rosły 80% rocznie. Poleciały za daleko i bęc. Jak się zaczyna ruch w górę - trwa do przewartościowania, a jak w dół to leci do nierealnie niskich wycen. Dzisiejsza wycena polskiej giełdy wg stooq.pl wygląda tak:
C_PB Cena/wartość księgowa (gm) 2.76
C_PE Cena/zysk (gm ttm) 20.16
C_DY Stopa dywidendy 0.92
Jeśli uważasz, że to tanio to kupuj. Ja nie neguję, że już teraz są perełki do akumulowania. Ja tylko uważam, że na inwestowanie zbyt wcześnie i kapitał trzymam na później, a adrenaliny i niezłych zysków dostarczają mi kontrakty, na których się lepiej spekuluje niż na akcjach - bo można w obie strony.
kloszard / 2008-01-25 22:23 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy - Goldfinger
....bessa poprzedza recesje w gospodarce, jesli ma byc bessa.... piszesz ze gospodarka sie rozwija, to sam sobie zaprzeczasz....hm...wycena polskiej gieldy ....srednia mowi, ze ludzie maja 1,2 dziecka w polsce...tyle jesli chodzi o dane zbiorcze i statystyke...wlasnie uwazam, ze niektore spolki sa tanie i kupuje...
anonim_03 / 2008-01-25 18:53 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Tak sobie rozmyślam, zaużmy że jakiś wariat, nie bacząc na własne straty, rzuciłby na rynek masę krótkich pozycji. Na pewno wywołałby panikę. Zastanawiam się czy analitycy, eksperci i ekonomiści nie doszukiwaliby się i czy nie znaleźliby fundamentalenego powodu do sprzedaży akcji.

Nie tam żebym coś sugerował :-|
TOMOK / 2008-01-25 18:29 / portfel / Dziecko forum-Pogue Mahone
Cześć :-)
Koleś...a coś Ty taki małomówny? Pisz mi i to już! :-)
A poważnie...odrabianie u mnie jakoś idzie...siedzę cicho i nie zapeszam...
Instalator z kablówki podłączył mi jakieś urządzenie dziś...mam dużo kanałów i filmy do wypożyczania...pozwólcie, że nieraz zapytam o opinię zanim coś wypożyczę.
Pozdrawiam
Big Lebowski / 2008-01-25 18:52 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Tomaszku.. brak Malgosi wpedza w depresje ;-)) - Malgosiu wracaj !!! Pozdr..
TOMOK / 2008-01-25 19:38 / portfel / Dziecko forum-Pogue Mahone
Big...wróci ze zdowjoną siłą...
jak spadki po wzrostach...
jak wzrosty po spadkach...czasu trzeba...ja czekam :-)
Pozdrawiam
:-) / 82.139.42.* / 2008-01-25 18:17
Giełda odbija..ciekawe na jak długo.Powszechnie mówi sie ze nie ma prawa być bessy teraz .Ale czy mocna waluta i pkb 5% jest tego gwarantem?Na dwoje babka wróżyła 5 lat hossy daje sie teraz we znaki.Za krótko jestem na giełdzie by wiedziec jakie są nastroje na koncu bessy,nigdy takowej nie przezyłem dlatego mam wątpliwosci jak oceniac bieżącą sytuacje.Wystarczy jedna dwie dobre sesje by szybko powrócił optymizm,zatem wygląda na korekte albo wstepną faze bessy.Osobiscie podobnie jak Big uwazam ze to korekta i powoli z niej wychodzimy,w dłuższej perspektywie jednak przewiduje trend horyzontalny czyli raj dla zawodowców.Amatorzy powinni grac tylko z trendem
anonim_03 / 2008-01-25 18:46 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dzisiaj Pani Analityczka Expandera zauważyła że C/Z spółke amerykańskich jest bardzo atrakcyjna w porównianiu do obligacji 10-letnich. Z czego wniosek ... że zyski na pewno spadną.

Póki co, zyski, poza sektorem finansowym, rosną i to dynamicznie.
Big Lebowski / 2008-01-25 17:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sesja wzrostowa - lecz wiadomo akcje w piatek to dla wiekszosci inwestorow ( goracy kartofel ) - dochodzi strach przed USA - ogolnie panuje strach , logiczne inwestowanie nie wchodzi w rachube , myslenie o perspektywach firm , o wynikach itp.. jest nie na topie, ja osobiscie obecnie nie przewiduje mocniejszego spadku gdy 30stycznia posiedzenie Fed , zakonczenie miesiaca takze niesmialo mozna liczyc na delikatne przystrojenie okien..
;-) / 87.207.225.* / 2008-01-25 19:37
Takie jak w grudniu ?
5424 / 2008-01-25 18:08 / Fan Linuxa Ubu
rozumiem że będzie plusowe strojenie okienek
MaxRipper / 2008-01-25 18:14 / portfel / Bywalec forum
Hi hi zeby strojenie okien nie bylo plusowe to by sie nie nazywalo STROJENIEM okien :)
kazelot / 2008-01-25 17:09 / Tysiącznik na forum
Ja trochę z innej beczki.
Codziennie na polskich drogach ginie kilkanaście osób,codziennie jedno dziecko,kilkaset odnosi rany,a my mamy kolejną żałobę na pokaz.
Donald trąbił podczas kampanii o drogach jak Mojżesz na Synaju......
Z całym szacunkiem dla lotników i ich rodzin.
5424 / 2008-01-25 17:12 / Fan Linuxa Ubu
W naszym kraju nierozwiązywale są dwie rzeczy stan dróg i kwestia służby zdrowia
5424 / 2008-01-25 16:56 / Fan Linuxa Ubu
witam wszystkich widze że na witrynie ruch jak nigdy, ludzi mrowie nowy pozytywny duch w narodzie, jak optymizmem na giełdzie powiało, co do Ferrum
al capone to rzeczywiście mocny papier przyglądałem się mu na spadkach i trzymał fason jak niewiele spółek, mówię obiektywie akcje mnie nie interesują.
kazelot / 2008-01-25 17:10 / Tysiącznik na forum
Wcześniej zjechał deczko z 40 na 9
5424 / 2008-01-25 17:30 / Fan Linuxa Ubu
wyemitowali dodatkową pule akcji jesli dobrze wyczytałem i dlatego pojechało.
superman / 2008-01-25 13:58 / Tysiącznik na forum
witam,
Alan Greenspan pracownikiem nowego króla spekulacji!
http://www.manageria.pl/manageria/1,85811,4839515.html
superman / 2008-01-25 14:13 / Tysiącznik na forum
25.1.Vancouver (PAP/Bloomberg) - Kryzys na rynku nieruchomości,
który napędza obawy inwestorów, co do możliwości wystąpienia
recesji w Stanach Zjednoczonych, może wkrótce minąć - powiedział w
czwartek wieczorem w Vancouver Alan Greenspan, były szef Fed.
"Jesteśmy blisko momentu, gdzie rzeczywiste poziomy sprzedaży
zaczynają osiągać dno" - powiedział Greenspan.

W opinii byłego szefa Fed, im szybciej dojdzie do stabilizacji
cen w sektorze nieruchomości, tym lepiej dla całej gospodarki.
Greenspan podkreślił jednak, iż szansa wystąpienia recesji w USA
zdecydowanie się zwiększyła.
"Jesteśmy obecnie w ważnym momencie, na krawędzi" - dodał. (PAP)


zrobil zakupy to teraz w druga strone:-)
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 14:34
oczywista,oczywistosc....cykl mosi nakreslic kolo....
nowaa43 / 2008-01-25 15:34 / Idalia
Chodzi za mną ta piosenka zamiast komentarza

http://www.youtube.com/watch?v=2PHwRNNjijQ
zońka19 / 2008-01-25 11:49 / Tysiącznik na forum
Dzień dobry wszystkim
wygląda na to ze nie jest zle
a ja ostatnio nie mam czasu dla giełdy między jednem wyjazdem , a drugim
wpadam włączam kompa , sprawdzam jak to wygląda
a mozna by trochę pograc
nowaa43 / 2008-01-25 15:19 / Idalia
Tak bywa niestety ale może się trafi lepiej. Pozdrawiam.
barabaszek / 2008-01-25 11:31 / portfel / Tysiącznik na forum
Witam wszystkich dzień dobry...humory dopisują rynek się wspina jest ok.Mój prywatny wskaźnik pokazuje pewne wyczekiwanie ze wskazaniem na plus :-))).Pozdrowienia dla wszystkich
barabaszek / 2008-01-25 17:38 / portfel / Tysiącznik na forum
Zakończenie nie najgorsze...WIGI na plusach...czekamy na otwarcie w poniedziałek które jak myślę może Nam przynieść jeszcze wzrosty a jest wielce prawdopodobnym,że rynek się jednak trochę ustabilizuje czego Nam wszystkim serdecznie życzę.Do usłyszenia późnym wieczorkiem.PS Duże pakiety śmigają na mojej "perełce" Igrupie w ostatnim czasie...jak zwykle polecam WDMSA z NC który jest w ostatnim czasie podbierany i cały czas ktoś skupuje akcje.
kazelot / 2008-01-25 10:33 / Tysiącznik na forum
Cześć ludu.Ale tu ścisk dzisiaj.
kazelot / 2008-01-25 10:40 / Tysiącznik na forum
Witam wszystkich.
nowaa43 / 2008-01-25 10:53 / Idalia
Orzemy jak możemy, każdy swoją skibkę ...tu grosik, tam złotóweczka ale do zachodu słoneczka jeszcze sporo...
nowaa43 / 2008-01-25 10:57 / Idalia
Zacina się dzisiaj albo robi co chce (byle nie drukowało co nam po głowie chodzi)
kazelot / 2008-01-25 11:02 / Tysiącznik na forum
Jednym słowem tak jak za dawnych czasów.Wraca do dziadowstwa.
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 09:17
dzien dobry dude,witam wszystkich....czyzby kontynuacja wzrostow?:-)
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 09:18
ferrum..perelka:-)
Big Lebowski / 2008-01-25 09:23 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Al.. naganiasz na ferrum ?..;-))
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 10:12
nie mosze ,golym okiem widac,ze mocny papier....dokupowalem w tamtym tyg po7.20 spora ilosc:-))coraz mniej akcji w rekach "ulicy"....ferrum i lcc sa ostatnimi walorami ktore bym sie pozbyl z portfela ...chyba ,ze cena bedzie rozsadna:-))martwi mnie bibik....zakupilem wczoraj synthos .pozdr....
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 09:18
ferrum..perefka:-)
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 09:18
ferrum..perefla...:-))
al_capponi / 89.228.42.* / 2008-01-25 09:23
co jest grane poprawialem slowo perelka...tu jakas lipa
nowaa43 / 2008-01-25 09:31 / Idalia
mnie dzisiaj nie chciało przyjąć dzień dobry, pewnie pokaże się też 2x ok. południa
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy