Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "Ciułacz"

Komentarze do portfela "Ciułacz"

Wyświetlaj:
Ciułacz / 2012-08-18 04:08 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Odnośnie PSW Capital to nie odważę się podawać cyfrowych poziomów bo ktoś to może interpretować dosłownie i mogę mieć kogoś na sumieniu.
Ale powiem tak : wezmę poziomy od ostatniego dołka do nowego szczytu co już jest albo się ustanowi podzielę przez 3 i to odejmę od tego szczytu i tak mam się zamiar ustawić.Bardzo możliwe je dam dużo poniżej dodatkowe asekuranckie zlecenie co się nigdy nie zrealizuje.
Czy już mieliśmy szczyt i wszystko już jest w cenie tego nie wiem bo to lubi się tworzyć przez trzy dni ale w tym wypadku inwestorzy byli gotowi wiec zaskoczenia nie było.
Jak moja strategia się nie spełni to przynajmniej już mam zaliczone trochę zysku.
DD dopiero 01-10-2012 to jeszcze szmat czasu wiec powinno zafalować.
W najgorszym wypadku będziemy się cieszyć dobrym zaopatrzeniem na zimę ;-))
Nie można zapominać że atmosfera na parkiecie też ma wpływ na spółki.
pietroo / 2012-08-20 12:24 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
na razie leci w dół, w tym momencie -7%
Ciułacz / 2012-08-18 03:23 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witam!
Jeden z forumowiczów na privy mnie zapytał,cytuję:

Witam, zajrzałem do twojego portfela, mam nadzieje, że się nie obrazisz :) Nurtujące mnie jedna sprawa, wybacz moją śmiałość, jak nie chcesz to nie odpowiadaj jeśli to jakiś twój system/metoda inwestycyjna, której nie chcesz wyjawiać. Dlaczego kupiłeś akcje spółki Emperia o 107 skoro w dniu kupna tych akcji były one po niecałe 52?
Koniec cytatu.
odp: Akcje kupiłem pod dywidendę czyli po kursie z przed odcięcia dywidendy , ale kupiłem trochę za późno i już wszystko było w cenie wiec postanowiłem zatrzymać i nie sprzedawać więc skasowałem ponad 22tys zł dywidendy czyli więcej niż teraz portfel jest wart ale to zostało odcięte od kursu i cały wykres wstecznie został skorygowany, wiec jak ktoś patrzy na wykres i datę mojego kupna to wygląda że coś nie jest tak.
Zachodnie portale często przedstawiają kursy spółek nie korygowane odcieciami dywidendy to w takim przypadku widzimy schody do piwnicy np jak na innej mojej spółce z Kanady.
http://www.google.ca/finance?q=TSE%3AMKZ.UN

Ps.
Generalnie nie prowadzę prywatnej korespondencji
pietroo / 2012-08-17 09:23 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ależ ten miedziak idzie. We wtorek był jeszcze chyba ponizej 130 zł. Daliśmy ciała, że tak wcześnie go sprzedaliśmy
Ciułacz / 2012-08-17 13:49 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Po czasie to tak można by powiedzieć
Daliśmy ciała, że tak wcześnie go sprzedaliśmy

Staram się trzymać pewnych założeń ale nie zawsze wypali na 100%.
Na lato nie chciałem brać i trzymać wolałem na konkretne info.
Teraz nie mam czasu ale sobie policzę ile w tym roku zarobiłem na miedziaku .
Ciułacz / 2012-08-17 01:08 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
W czwartek wieczorem zakończyło się walne PSW Capital i uchwalono :
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki postanawia dokonac podziału zysku
netto za rok obrotowy od dnia 1 stycznia 2011 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku w
kwocie 10 369 010,65zł ( dziesiec milionów trzysta szescdziesiat dziewiec tysiecy
dziesiec złotych 65/100 ) w nastepujacy sposób: -----------------------------------------------
1. kwote 9 000 000,00zł ( dziewiec milionów złotych ) przeznaczyc na wypłate
dywidendy, to jest po 0,15 zł ( pietnascie groszy ) na jedna akcje, przy czym
dywidenda zostanie wypłacona akcjonariuszom, którzy beda posiadac akcje w dniu 1
pazdziernika 2012r-------------------------------------------------------------------------------------
2. kwote 1 369 010,65zł ( jeden milion trzysta szescdziesiat dziewiec tysiecy
dziesiec złotych 65/100 ) przeznaczyc na kapitał zapasowy Spółki ---------------------
Ciekawe czy w Piątek rano jeszcze podskoczy czy raczej już wszystko jest w cenie.
Tak czy tak ja się ustawiam do realizacji zysków, tylko aby nie przechytrzyć .
Podobno zawsze można taniej odkupić :-))
pietroo / 2012-08-17 08:45 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Jakby skoczył jeszcze z rana do 70 gr, to chyba warto sprzedawać :))
Ciułacz / 2012-08-17 13:52 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Może sie okazać że powrócą Ci co za szybko sprzedali i jeszcze przebije poranne otwarcie.
Pod takie info to powinno się utrzymywać przez 3 dni ale ja chcę spać spokojnie.
Będzie jak z miedziakiem :)
pietroo / 2012-08-17 09:04 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
poszło?
Ciułacz / 2012-08-17 13:43 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piotrek teraz dopiero wstałem .
Tak poszło chciałem omieć z przodu 7 i sie wypełniło ale została mi mała resztówka, to może i lepiej bo lepiej będę pilnował bo mam zamiar odkupić. Zima przed nami więc tak jak napisałeś
PSW to może być dobra inwestycja na jesień i zimę
pietroo / 2012-08-17 15:13 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
po ile się ustawiasz?
pietroo / 2012-08-17 16:35 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
napisz mi to na priv :)) jak możesz oczywiście
Ciułacz / 2012-08-16 13:19 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ładnie PSW Capital .
Dopuki nie sprzedane to tylko wirtualne.
Teraz ma być to walne co maja ustalić ile dywidendy wypłacą, czyli fakty, a na fakty trzeba sprzedawać ? Aby jeszcze pod dywidendę odkupić ?
pietroo / 2012-08-16 21:51 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Cześć

Wielkie gratki!!!!!!!!!!!!!!!!! PZW to strzał w 10. Ostatnio ma mniej czasu na giełdę. Czekałem na 4 z przodu i się doczekałem.

Trzymam kciuki
Ciułacz / 2012-08-17 01:03 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Potrek witaj !
Piszesz :
Ostatnio ma mniej czasu na giełdę.

To dobry znak ;-))
pietroo / 2012-08-17 08:44 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Masz rację, bo i kasa jest przy tyłku, ale jest i druga strona, mniej zarobionej kasy.
Ciułacz / 2012-08-16 00:00 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Czytałem odnośnie KERNELa :
- Kernel znajduje się w silnym trendzie wzrostowym od połowy maja. Papier jednak wygląda na mocno wykupiony i w mojej ocenie możliwa jest korekta. Gdyby rzeczywiście tak się stało, kurs może spaść w pierwszym ruchu w okolice 70 zł. Z kolei, aby myśleć o kontynuacji wzrostów musiałby się wybić powyżej tegorocznych maksimów mieszczących się w okolicach 75 zł. Następnie realizacja pozytywnego scenariusza mogłaby przynieść test ubiegłorocznych szczytów na 85 zł oraz 88 zł. – mówi Robert Kurowski.
http://wiadomosci.stockwatch.pl/szesciu-technicznych-kosiarzy-na-letnie-dozynki,akcje,34793
Ciułacz / 2012-08-15 13:34 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Dzisiaj dałem ciała .
Patrze na notowania a tu nic nie widzę i przypomniało mi się że w tym tygodniu jest jakieś święto i gdzieś tam mi się pomyślało że to jutro czyli w czwartek.
Jak tak to patrzę na DAX i on w zasadzie to chodzi jak S&P.
Od tygodnia bez wyraźnego kierunku ale obecnie jak by się chciał skorygować aby jeszcze zrobić jeden ząbek tylko że przy coraz gorszych wiadomościach gospodarczych może się odbić od oporów z Marca .Na S&P jesteśmy bliżej tych oporów .W dodatku na Wrzesień pewnie i Październik przyjdą utarczki z Grecją .
O GPW to nawet szkoda pisać bo nic nowego bo od ponad roku w marazmie, jak przebijemy 2400 to będzie droga do góry.
Zastanawiam sie czy nie wziąć małej porcyjki obligacji GANT.
Rodzaj oferty: publiczna z prospektem zatwierdzonym przez KNF z dnia 19.07.2012
Kupon: stały 11%, wypłacany kwartalnie
Zapadalność 24 miesiące
Nominał/Minimalny zapis: 1.000 zł
Zawsze lepiej jak AMBER GOLD
Ciułacz / 2012-08-15 03:13 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Już 15 Sierpnia i zgodnie z moim letnim harmonogramem obiecałem sobie że dopiero po połowie sierpnia zabiorę się za jesienną analizę.
Letnie poziomy spadków nie przebiły 2000 co niby zakładałem ale obiecanki programów pomocowych nie pozwoliły na konsolidacje i wcześniej się skończyły jak myślałem.
Wyglądało by się na to że jesteśmy teraz przed następną małą korektą ale inwestorzy dalej oczekują gruszek na wierzbie.
Na S&P małymi kroczkami podeszliśmy pod ważne poziomy i tu polityka powinna zadziałać.
Trochę niepokoi:
Stopa bezrobocia w USA wzrosła w lipcu do 8,3 proc. z 8,2 proc. w czerwcu.Zazwyczaj w lecie jest odwrotnie.
Nasi anale klepią że w UE jest już recesja i nawet Francja obecnie jest na 0, a Niemcy ledwo mają głowę ponad wodą.Czeska gospodarka już trzeci kwartał z rzędu notuje spadek Produktu Krajowego Brutto .
Hm...
Wobec powyższego jeszcze poczekam do końca tygodnia, strach może być silniejszy od nadziei na programy pomocowe.Niby inwestorzy się oczekują na te oklepane programy pomocowe ale nawet nie znamy terminu ewentualnych obrad w tym celu.
Ciułacz / 2012-08-15 03:29 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Czyli wobec powyższego dalej podnosimy stopy na Kreziu ale nie na PSW Capital, temu daje szansę do swobodnego ruchu bo mogę nie zdążyć odkupić.
Większe zakupy ? jeszcze nie , a jak sie nie zdecyduje do Poniedziałku -Wtorku to dopiero chyba we Wrześniu.
Ciułacz / 2012-08-15 03:15 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Dalej spółke KERNEL mam pod obstrzałem i nawet cukrem bym nie pogardził, chociaż kawę i herbatę piję bez cukru.
Ciułacz / 2012-08-14 03:04 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Dobrze że KERNEL ma spore zapasy zboża z ubiegłego rok bo czytam :
Rybiński: Kiedy nadciągnie recesja, przyjdzie głód. Taki biblijny!
..............................................
http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/news/polska-obrala-kurs-na-gore-lodowa,1831057
Hm... Zamiast papierów Kernel, chyba lepiej kilka woreczków mąki ? i trochę cukru z Astarty ?
Może to jest zbyt czarny scenariusz ale facet ma sporo racji w jakimś tam stopniu zawsze musimy być gotowi na recesję bo to przychodzi cyklicznie.
Pomimo wszystkiego to nie kupiłem jego funduszu , od początku roku jest na minusie ponad 9%.To już wole coś od czasu do czasu uskubać niż być w takim niby bezpiecznym funduszem.
pietroo / 2012-08-14 09:17 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ja Ci powiem, że na tą chwilę nie widzę jakiegoś w miarę dochodowego funduszu co wyboru. Pan Rybiński to mądry facet, ale te jego wypowiedzi to także dobra reklama dla jego firmy. Ten Kernel to może i dobra spólka, ale napewno na baaaardzo długi okres. Ciekawe co oni jeszcze mają w swoim potrfelu.
Ciułacz / 2012-08-14 12:59 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piotrek witaj !
Sorry ale trochę nie jasno napisałem
odnośnie Rybińskiego i spółki KERNEL.
To miały być dwie różne myśli, a wyszło mi na to że Rybiński ma spółkę KERNEL.
Co on ma w swoim fundzie to nie wiem ale jak on pisze o głodzie biblijnym to mi sie zaraz skojarzyło z moją obserwowaną spółką co to podobno ma spore zapasy zborza.
pietroo / 2012-08-13 19:28 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Cześć,

Mogę dzisiaj powiedzieć, że dałem ciała nie kupując Krezia. Mogłem wziąść po 9.40 1 tys szt. A dzisiaj gratuluję Tobie zysku ::))

Pozdrawiam

P.S. PEPa ma Big. Wiem, że na długo i chyba będzie musię opłacało.
Ciułacz / 2012-08-13 23:55 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piotrek witaj !
Każda złotówka wyrwana z Krezusa to cios w imperializm ;-)) powiedziałby nasz towarzysz Gomułka jak by żył w dzisiejszych czasach.
Bo mi sie przypomniała stara opowiastka :
Obywatele,każda fura gnoju wywieziona w czas na pole,to cios dla imperializmu.
Przyglądałem się rolniczej spółce KERNEL, ale że dałem sobie samemu embargo na większe zakupu wiec sie tylko przyglądałem jak mi ucieka.
Podobno wyjątkowo duże zapasy przeniesione z ubiegłego roku powinny zrekompensować niższą tegoroczną produkcję, co spowoduje, że zmiany w eksporcie w obecnym sezonie będą marginalne, a ceny zboża powinny być lepsze.A psychoza amerykańskiej suszy może dalej podziałać.
Tylko by dobrze by było wiedzieć czy na Ukrainie nie będzie gorzej jak zapowiadają ?
Abi2 / 2012-08-13 08:33
cześć,
zastanawiałam się ostatnio skąd ten wzrost na PEP? Sprawa się wyjaśniła, ogłoszono wezwanie. Czy macie jakieś doświadczenia z podobnymi przypadkami? Mam kilka akcji PEP i nie bardzo wiem jak postąpić, czy odpowiedzieć na wezwanie, czekać.Podsunięcie jakiś pomysł:)
Ciułacz / 2012-08-13 13:25 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Abi2 witaj !

zastanawiałam się ostatnio skąd ten wzrost na PEP?

Tam w zasadzie to od początku maja już szwagry coś wiedzieli , a ja takich spółek nie lubię, chociaż mam nie potrzebne uprzedzenia bo na naszej GPW to reguła że solidny inwestor dowiaduje się ostatni.

Czy macie jakieś doświadczenia z podobnymi przypadkami?

Jak wezwano Azoty to zignorowałem, ale to z sentymentów rodzinnych bo ktoś tam z mojej rodziny w starych czasach pracował i w dodatku tego mam symbolicznie.
Świecie jak się zdecydowało wyjść z parkietu to sprzedałem.
Co do PEP to w pierwszym odruchu bym sprzedał ale nie znam tej spółki i to wiele będzie zależeć czy fundy na to pójdą czy będą wołać wyżej oraz czy kupującemu bardzo zależy, w takich wypadkach to wzywający jeszcze ma parę groszy na podbitkę.
Kiedys Bigu miał te akcje , to może rzeknie jakieś słowo.
Pozdrawiam
Abi2 / 2012-08-13 14:20
Dzięki, może jeszcze ktoś się wypowie w tej sprawie.Czy gra warto świeczki, czy dać sobie spokój ze spekulacją i sprzedać?
Zysk prawie żaden, ale trochę gotówkę się uwolni.
Ciułacz / 2012-08-11 14:17 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ie wszystko jest różowo w :PSW Capital
Kontrowersje wokół walnego zgromadzenia PSW Capital.
http://www.parkiet.com/artykul/34,1253602-Kontrowersje-wokol-walnego-zgromadzenia-PSW-Capital.html
Coś mi się wydaje ze holding trzymający PSW Capital nie ogarnia wszystkich swoich spółek.
Jest wąskie grono decydentów co ciągnie za sznurki a reszta nawet nie wie co się dzieje i zajmuje się tylko swoim wąskim zagadnieniem.
Np. mamy takie kwiatki :Ponad 9,5 mln zł PSW Capital SA pozyskała w ramach przeprowadzonej subskrypcji akcji serii Ł. Spółka osiągnęła w 2011 roku 10,4 mln zł zysku netto.
Dodrukowali prawie 12 milionów akcji seri Ł i ich ma objąć dywidenda, czyli zyski się rozwodnią.Dywidenda jeszcze nie uchwalona bo czekają na rejestrację nowych akcji, a jak pójdzie coś nie tak to pewnie zyski zatrzymają do przyszłego roku.
Nawet były plotki że tam Patrowicz wchodzi.
Bądźmy ostrożni bo w takich sytuacjach info swoje robi a tam jest sporo spekulantów co czekają z palcem na enterze co mogą wywalać albo brać po każdej cenie.
Ciułacz / 2012-08-09 23:48 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Nasi anale w Montrealu dalej maja nadzieje na programy pomocowe w UE jak i w Stanach i twierdzą że grubasy nie wychodzą bo na to czekają.
W moim bajtliku to Krezio musi pracować na wszystkich.
alijenss / 176.109.164.* / 2012-08-10 10:12
stsretserts
pietroo / 2012-08-09 23:57 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Z tym Kreziem trafiłeś ładnie, byłem ustawiony tego dnia po 9,39 zł, ale nic nie chciało wpaść, a na drugi dzień juz poleciał w górę.

PSW coraz bardziej mi się zaczyna podobać :))
Ciułacz / 2012-08-10 14:01 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piotr witaj !
PSW coraz bardziej mi się zaczyna podobać :))

Mam jeszcze ustawkę poniżej ale zobaczymy, to taka asekuracja.
pietroo / 2012-08-10 23:28 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
masz ją poniżej 50 gr?
Ciułacz / 2012-08-10 23:42 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Teraz dopiero przyszedłem z pracy i widzę, ze jednak wpadło po ,0,50 zł.
Ustawiłem jako psychologiczny dołek , ale teraz to już sam nie wiem czy tam jakiegoś trupa nie wyciągną z szafy.
Jak tak dalej będę uśredniał to mi braknie kasy.Teraz powinienem ustawić na 40gr o zdublować stawkę ;-), tylko sie może okazać że dno jest
Kiedyś kupiłem go po 25 gr,

i będziemy wychodzić na :
a sprzedałem po 50 i byłem szczęsliwy.

Inna sprawa że nie ma co za dużo angażować kapitału w jedną spółkę i no jeszcze z NC
pietroo / 2012-08-10 23:44 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
widzę, że dotknęło 50 gr i to chyba była Twoja partia, obrot jak na nich niezły, ale co z tego będzie? gdzie to dno, to ciezko wyczuć
pietroo / 2012-08-10 23:39 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
widzę, że właśnie dodałeś nową partię :))
Ciułacz / 2012-08-10 23:43 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ooo!!! spać Ci nie daje ;-))
pietroo / 2012-08-10 23:46 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
wyjechałem dzisiaj z żoną do Władysławowa na 3 dni :)) trochę się odpręzymy, a ja citak szybko spać nie chodzę :)) na TVN leci Ojciec chrzestny III
pietroo / 2012-08-09 10:44 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Cześć Gospodarzu.

PSW to może być dobra inwestycja na jesień i zimę. Obserwowałęm ten papierek ze dwa lata temu i pamiętam, że kosztował nawet 2 zł. Kiedyś kupiłem go po 25 gr, a sprzedałem po 50 i byłem szczęsliwy. Może być podobnie i teraz.
Wrzucam do obserwowanych.

Jak tam po przyjeździe żony? Żyjesz?

Pozdrawiam
Ciułacz / 2012-08-09 13:42 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Piotrek witaj !
Widzę że ten papierek nie jest Ci obcy
Kiedyś kupiłem go po 25 gr, a sprzedałem po 50 i byłem szczęsliwy.

Zarząd obiecuje wysoką dywidendę ale jeszcze nie jest uchwalona.
Spółka jest obstawiona przez drobnych spekulantów, prawie dwa lata w dystrybucji, w miedzy czasie ostro reaguje wybiciami na info.Najbliższe info to uchwalenie dywidendy a następnie może zakupy pod dywidendę a dalej obiecanki przejścia na szeroki rynek i ewentualne przejście na szeroki rynek.
Spółka jest własnością większego imperium niby bardzo dobre wyniki ale w takich wypadkach wyniki spółek można ustawiać jak się chce, czyli jak zdecydują że ma rosnąć to będzie rosnąć i odwrotnie.
Od miesiąca klepie nowy dołek co zaczyna się robić nowym wsparciem , ale czy wytrzyma do walnego ? Niby mam jeszcze ustawione poniżej ale wolałbym aby tak pozostało, bo liczę że na walnym zatwierdzą dywidendę i kurs się trochę zerwie do góry.
Mankament to słaba płynność, czyli w czasie wzrostów jak zaczną obroty spadać to basowało by wyjść. To teoria .


Jak tam po przyjeździe żony? Żyjesz?

Hm... , zakupy ,wizyty w banku, wysłuchiwanie wszystkich opowieści itd a że była na wakacjach razem z córka to wszystko jest podwójnie.
Za 10 dni to mamy weselisko w rodzinie wiec też przez tydzień mnie nie będzie.
Ciułacz / 2012-08-07 23:59 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Jestem uratowany !
wszystko idzie zgodnie z planem i jeszcze dzisiaj późnym wieczorem szanowna małżonka będzie z powrotem po ponad miesięcznych wakacjach u rodzinki.Lodówka pusta a ja ostatnio o suchym....
:-))
Jeszcze na ostatnią minutę muszę chatę ogarnąć.Najlepiej jak przelecę podłogi taka pastą co daje zapach świeżości :-)).
Niema co się wysilać może w salonie wystarczy ???
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy