Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "JanuszGalant"

Komentarze do portfela "JanuszGalant"

Wyświetlaj:
JanuszGalant / 2012-01-13 11:20 / portfel
1. Jak zdobywać potrzebne informacje?
Czytać zawsze warto, ale ważniejsze jest od samego czytania, analizowanie informacji nie ważne czy czytanych czy zasłyszanych, żaden „guru giełdowy” nie sprzeda ci recepty na sukces na GPW, dlatego strategię inwestowania każdy wypracować powinien sobie sam.

2. Na jak długo należy inwestować?
Należy inwestować długoterminowo. Optymalny okres inwestycji to 3-5 lat. W inwestycjach krótkoterminowych istniej duże prawdopodobieństwo że natrafimy na bessę i złe okresy dla wybranej przez siebie spółki W ciągu zbyt długiego okresu inwestowania atmosfera dla wybranych sektorów się znacznie zmienia i nie sposób przewidzieć jak dana firma sobie z nią poradzi.

3. Jakie spółki należy kupować?
Każdy, stara się kupować spółki przyszłościowe, ale inwestycja przyszłościowa to dla mnie inwestycja w nowe technologie, nie można inwestować na dłuższy okres w spółki surowcowe, spożywcze, a tym bardziej wydawnicze, rozwój technologiczny może sprawić że dany produkt wypadnie z rynku i jak dana spółka prześpi okres w którym powinna się przekwalifikować może być nieciekawie. Tak może być ze spółkami paliwowymi za kilka lat, rozwój samochodów elektrycznych może sprawić że nie będzie chętnych na ich produkty. Przyszłościowe branże to związane z (robotyką nie ma jeszcze na naszej GPW), informatyczne jest kilka ciekawych które dynamicznie się rozwijają nie tylko w Polsce ale już zdobywają rynki zagraniczne, związane z nowymi materiałami, chemiczne (nasza chemii skupia się przede wszystkim na nawozach ale obserwuję pozytywny trend że zaczynają inwestować w rozwój innych gałęzi produkcji obecnie bardzo dobry okres dla tych spółek, energetyczne przed nimi może kilka lat chudych bo czekają je duże inwestycje ale później okres dobrego rozwoju bo prąd raczej nie zostanie zastąpiony w najbliższej przyszłości czymś innym, a zapotrzebowanie zacznie rosnąć

4. Jakie spółki należy unikać?
Obecnie to głównie z sektora finansowego, mechanizmy w tym sektorze są tak chore że dopiero silny wstrząs upadek dużej część banków może coś zmienić. Na przykładzie Unikredyt możemy zauważyć jak złe maja aktywa banki. Obecnie w tym sektorze pokazywane są wirtualne zyski (od których jeszcze pracownicy dostają sowite premie) a straty zamiatane są pod dywan.
Unikać należy spółek surowcowych nagły rozwój technologii może sprawić że przestaną być rentowne (chociaż na kilka lat jeszcze nie widzę takiego zagrożenia).
Spółki budowlane i spożywcze są neutralne w miarę stabilne, dlatego będzie zależał ich rozwój raczej od zdolności kadry kierowniczej nadążaniu za rozwojem rynku, ludzie muszą coś jeść i zawsze budują , tylko należy przywidzieć na co będzie popyt w przyszłości.

5. Czy kierować się wskaźnikami spółek (c/z c/wk) ?
Nie zawsze, bo jak spółka jest przyszłościowa to szybko pomnoży swoje zyski, ale jej kurs tez rośnie więc wskaźnik się nie poprawią, ciężko kupić dobrą spółkę rozwojową o dobrych wskaźnikach (chyba że w czasie kryzysu).

6. Czy sugerować się analizami analityków, rekomendacjami itd. ?
Nie. Ale je warto czytać. Rekomendacje mówią co chcą dane instytucje finansowe sprzedać lub kupić warto grac przeciwko rekomendacjom. Z mojego doświadczenia po danej rekomendacja na początku kurs spółek zachowuje się zgodnie z nimi aby później pójść w przeciwną stronę.


7. Kiedy kupować czy jak rośnie czy jak spada?
Istnieją dwie drogi inwestowania
Na fali wzrostowej (inwestowanie agresywne), kiedy spółka zaczyna rosnąć. Niektórzy wchodzą na początku licząc na kontynuację wzrostów. Można szybko zarobić ale istnieje ryzyko że się źle odczyta wzrost który będzie tylko krótkotrwałym odreagowaniem.
Drugi sposób to w trakcie spadków (jaki taki sposób preferuję) wymaga on dużej cierpliwości bo ciężko trafić kiedy spółka już osiągnie dno często się zdarza że spółka dalej spada i trzeba długo czekać na zyski.
Tylko należy inwestować rozważnie jak coś mocno spada to są ku temu jakieś przesłania albo firma ma kłopoty finansowe z których nie koniecznie może wyjść, albo dla niej zmieniła się radykalnie atmosfera prowadzenia działalności na niekorzystną dlatego nie polecam takim spółek kupować, (to jest spekulacja można sporo zarobić jak spółka sobie poradzi albo wszystko stracić) lepiej wybierać spółki które nie spadają mocno ale stoją przez długi okres i są niezauważane mimo dobrych wyników i przyszłościowej działalności po kilku letnich postojach następuje mocne wybicie.

8 Jakie są najważniejsze cechy dobrego gracza?
CIERPLIWOŚĆ to największa cnota inwestora i jest ona najważniejsza dla gracza
Nie zyski trzeba po prostu czekać nie można przeskakiwać ze spółki na spółkę.
Nie wolno poddawać się ruchowi tłumu, nie wolno podlegać emocjom nie wolno panikować gdy spada, nie wolno popadać w stan euforii gdy wszystko rośnie, bo na giełdzie zarabia się na innych graczach i wygrywa ten który jest bardziej zdeterminowany od innych, lepiej odczyta obecną sytuację na rynku.
Należy być elasty
JanuszGalant / 2012-01-13 11:22 / portfel
9. Jakie spółki są najlepsze dla początkujących graczy?
Dla początkujących dobra inwestycja to spółki energetyczne PGE, TAURONPE, spółki informatyczne ASSECOPOL, ASSECOSLO, (Comarchu nie polecam chociaż cena jest atrakcyjna ze względu na jej nieuczciwego prezesa, GPW (bardzo atrakcyjna obecnie cena)!!!, IMPEL, TVN, spółki budowlane bardzo zaniżone PBG, POLIMEXMS, BUDIMEX mniej, spółki chemiczne PUŁAWY, SYNTHOS, AZOTYTARNOW, BORYSZEW (chociaż trochę jest spekulacyjny) to branża przeżywa swój złoty okres będzie miała dobre wyniki w najbliższych kwartałach.
JanuszGalant / 2012-01-13 13:21 / portfel
Zaszła pomyłka odnośnie spółki TVN, tej spółki nie szczególnie nie polecam, jest przewartościowana, traci rynek, mocno zaangażowała się w politykę fałszując rzeczywistość czym zraziła sobie część swoich klientów, rozwój internetu sprawia że oglądalność spada co niewątpliwie odbije się na wpływach z reklam, niedługo wyleci z wig20.
Polecając spółkę na T chodziło mi o TPSA chociaż ta spółka jest silnie defensywna (i nie lubiłem jej że okopała się jako monopolista) to zauważam że ma olbrzymi potencjał jak niektórzy twierdza telefon będzie głównym narzędziem w przyszłości nawet będziemy za pomocą niego płacić. Dlatego jak wykorzysta swoje możliwości to ma szansę na rozwój.
bebe-nielogo / 213.238.118.* / 2011-12-25 00:59
JanuszGalant...

Wszystkiego co najlepsze z okazji ŚWIĄT BOŻEGO-NARODZENIA...
JanuszGalant / 2011-12-12 13:42 / portfel
Spółka po przecenie ale większe zakupy ryzykowne, chociaż spółka realizuje skup akcji własnych
(dla mnie jest to niezrozumiałe przy takiej cenie i z takim zadłużaniem) ale może zarząd ma jakieś inne cele może spodziewa się bardzo dobrych wyników za II kwartał, albo główny akcjonariusz potrzebuje gotówki i sprzedaje (żeby nie spowodować większego spadku ten skup ma na celu powstrzymanie spadków), zobaczymy, można zaryzykować niewielkimi kwotami, bo spółka bardzo płynna z dużymi wahaniami.
JanuszGalant / 2011-12-01 07:35 / portfel
Jednak Europa i USA musi zbankrutować. Podejmowane obecnie działania nie służą do uleczenia chorego organizmu ale przedłużania jego agonii, podają narkotyki, bo jak można potraktować takie akcje jak obniżenie stóp procentowych przez banki. Działania powinny być odwrotne, powinno się podnosić stopy procentowe żeby uchronić przed wzrostem inflacji, przymusić obywateli i rządy do oszczędzania i spłacania swoich zobowiązań a nie zachęcać do zaciągania nowych. Ale obecnie rządzący uważają że nie ważne jest jaki to będzie miało skutek za kilka lat, tylko żeby teraz nie dopuścić do recesji., nawet jak za kilka lat doprowadzi to do hiperinflacji, fali bankructw i załamania całych gospodarek, której już żadne decyzje nie uratują. Po prostu narkomanowi podają narkotyki zamiast go skierować na odwyk.
P.S teraz mogą być dobre chwile dla gospodarek, wzrosty na giełdach , spowodowane wzrostem konsumpcji, może być kilka lat ułudy że wszystko jest w porządku (śmiertelnie choremu też poprawia się przed samą śmiercią) a następnie będzie wielki krach nawet większy niż ten do którego doszło w przełomie lat 20-30 poprzedniego wieku.

GPW

JanuszGalant / 2011-11-22 10:08 / portfel
Bardzo stabilna spółka, która jest najlepsza na złe czasy, wypłaca regularnie dywidendę, poprawia systematycznie wyniki, teraz chce kupili Towarową Giełdę Energii czyli dywidenda może być zagrożona, ale bezpieczna spółka na ciężkie czasy, Myślę ze niedługo prawdopodobnie zmieni właściciela bo prawdopodobnie ten rząd będzie kończył prywatyzację a wtedy nowy właściciel będzie chciał skupić wszystkie akcje i będą duże wzrosty.
JanuszGalant / 2011-11-22 10:07 / portfel
Spółka z branży IT (dystrybucja sprzętu IT), silnie uzależniona od kursu waluty, ponieważ nie jest producentem a importerem, pokazała słabe wyniki za II i III kwartał , chociaż przynosi zyski ale marże jest spadają za sprawą osłabienia się złotówki do dolara, w 1 kwartale pokazała duże zyski za sprawą sprzedaży akcji Optimusa (teraz CDRed) zyskując 7mln zł, jak ktoś się nie orientował to ten zysk był spowodowany wcześniej zawartą umową o współpracy z Optimusem jak jeszcze nie połączył się z CDProjekt i dawał jej możliwość zrealizowania wariantów po bardzo korzystnej cenie, właściciele CDProjekt żeby nie iść na drogę sadową zgodzili się dać ABCDacie akcje po niskiej cenie 1,80 (ta umowa była formą odszkodowania) kosztem akcjonariuszy Optimusa. Taki korzystny zbieg okoliczności sprawił ze wyniki w I kw, były bardzo wysokie. Ale teraz wracając do sensu zasadności zakupu uważam że wyniki za IV kw powinny być znacznie wyższe niż za poprzednie dwa kwartały (sezon świąteczny sprzedaż komputerów rośnie), cena jest niska do wartości spółki c/z =6,60 c/wk=1,14, Zarząd zadeklarował się że wypłaci dywidendę za ten rok w wysokości 30% zysków. Jeszcze może się zażyć że rząd powrócić do programu zakupu komputerów dla szkół, albo dla obiecanych klubów młodzieżowych , a ABCData jako lider na tym rynku ma największe szanse na rządowe zlecenia.
JanuszGalant / 2011-11-21 07:59 / portfel
Zarząd PGE sprawił mi miłą niespodziankę wybierając ofertę Rafako, Polimex i Mostal Warszawa na budowę bloków w Opolu, (przy czym udział Polimexu w ofercie stanowi 42%), teraz musimy poczekać na odwołanie Alstomu, ale raczej zostanie takie rozstrzygnięcie utrzymane, raczej dokładnie sprawdzono obydwie ofert (sprawdzano je pół roku), dlatego wygranie tak dużego kontraktu stwarza przed Polimexem komfortową sytuację nie będą już pod presją żeby składać zaniżone ofert na kolejne przetargi, żeby za wszelka cenę wygrać kolejne zlecenia, kosztem swojej marży. Teraz należy czekać na dalsze wzrosty kursu akcji niewątpliwie wrócą do 3zł
JanuszGalant / 2011-11-21 07:44 / portfel
sytuacja wynikła na tej spółce świadczy o jawnej manipulacji na GPW, przecież do treści zawartej w expose miało dostęp wile osób i ta zapowiedź opodatkowania tej jednej spółki to nie przypadek ale przemyślane działanie. To nie zbieg przypadków że najpierw była informacja o skupie akcji własnych (w celu zwiększenia popytu) a następnie a informacja o podatku (tylko od miedzi i srebra a nie od innych surowców naturalnych), jakby premier miał czyste intencje to opodatkowywałby wszystkie surowce naturalne (gaz ziemny, węgiel, kruszywa) wtedy spadki rozłożyłyby się na wszystkie spółki surowcowe i zysk z manipulacji akcjami byłby mniejszy. Dlatego teraz należy się spodziewać jeszcze kilka razy zmiany stanowiska rządu w tej sprawie, bo ci co za tym stoją nie zadowolą się jednorazowym zyskiem, będą wahali rynkiem będą go trzymali w ciągłym niepokoju, taka sytuacja była na KGHM dwa lata temu jak rząd miał sprzedawać akcje kilka razy zmieniał zdanie a kurs to raz spadał to rósł o 20%. Dlatego można zarobić na tych wahaniach, ale istnieje duże ryzyko że jest strona w tej grze która rozdaje znaczone karty.
JanuszGalant / 2011-11-21 08:03 / portfel
dlatego radzę obserwować spółkę i kupić, jak dalej będzie spadała, bo niewątpliwie będą duże wahania pomiedzy 130 a 170zł , narazie zapowiada się odreagowanie, ale w trakcjie dzisiejszej sesji sytuacja może sie zmienić i kurs zacznie spadać.
JanuszGalant / 2011-11-16 10:59 / portfel
Wczorajsza informacja KGHM o skupie akcji własnych celem umorzenia zelektryzowała rynek
Ale czy inwestorzy nie zauważyli że akcje spółek które ten skup prowadzą lub prowadziły wcale w trakcie skupu nie rosną. Można to prześledzić na przykładzie takich spółek jak Drozapol, Impexmetal, Bakalland, Centrum Klima, Polna, Ferrum, Polna, Energopld itd. Zarząd spółek decydując się na skup akcji własnych ma nadmiar gotówki a nie ma nagłych potrzeb inwestycyjnych (np. nie ma spółek które mógłby tanio przejąć, nie ma dużych planów rozbudowy firmy), a kurs spółki wydaje się niski w stosunku do osiąganych wyników. Interesuję się tym bo mam lub miałem kilka spółek które taki akcje prowadziły, dlatego nie ma co liczyć że nagle jak rozpocznie się skup to akcje poszybują szybko w górę. Bo spółce która tę akcję prowadzi zależy żeby tanio kupić. Taki skup jest rozpisany na długi okres przeważnie na kilka lat dlatego nie istnieje presja, żeby szybko przystąpić do skupu. Dla spółki jest to jakby parasol ochronny który uniemożliwia nagłą wyprzedaż i szybkie spadki kursu akcji, w czasie skupu akcje oscylują w przyzwoitych poziomach dla których skup jest atrakcyjny, jeżeli poprawią się warunki sprzyjające dla firmy to może nawet zdażyć się że nie dojdzie do skupu np. Synthos.
Jako mocno zaangażowany w Assecopol, która także będzie skupywać akcje własne nie liczę na nagłe wybicie kursu po pojawieniu się pierwszego komunikatu że kupili akcje, wzrosty przychodzą dużo później mniej więcej po roku kiedy wskaźniki spółki (bo jest mniej akcji) poprawiają się i spółka zaczyna wypłacać wyższą dywidendę to wtedy zainteresowanie spółka rośnie.
JanuszGalant / 2011-11-14 13:18 / portfel
Dodałem do swojego portfela Puławy (w rzeczywistym portfelu mam ją od kilku lat)
Regularnie wypłaca dywidendę, można też na niej zarobić na zmianach kursowych, jest to stabilna spółka która pokazała bardzo ładne wyniki za III kw. w czwartym kwartale też nie powinno być gorzej, gorszy może być przyszły rok, ze względu na zapowiedzianą dużą podwyżkę gazu (PGNIG chce podnieść gaz o 20%), od przyszłego roku miała obowiązywać liberalizacja tego surowca (tego domaga się UE) ale raczej nasz rząd na to nie pozwoli zapłaci kary a nie pozwoli żeby państwowy PGNIG miał dopłacać sporo do rosyjskiego gazu. Bo przecież cała polska chemia i petrochemia kupowałaby gaz w Niemczech po niższej cenie.
JanuszGalant / 2011-11-14 13:11 / portfel
dokupiłem spółkę ponieważ mocno została przeceniona, uśredniłem o połowę posiadanej ilości jak będzie dalej spadała będę dalej uśredniał. Widocznie jest już niektórym wiadome że ta spółka przegrała przetarg na budowę elektrowni w Opolu. Widocznie zwycięzcą okazał się Alstom, dlatego rośnie od kilku dni spółka PBG, która nie ukrywa że od kilku lat współpracuje z tą spółką i liczy na roboty jako podwykonawca za prawie 3mld zł. Ale nawet jak Polimex nie wygra tego kontraktu, startuje w kolejnych dlatego obecne spadki to granie pod tę jedną wiadomość i słabe wyniki kwartalne.
JanuszGalant / 2011-11-14 08:04 / portfel
10.11. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Asseco Poland przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2011 roku wyniósł 107,8 mln zł i był o 25 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 86 mln zł zysku netto.
W trzecim kwartale tego roku grupa Asseco Poland miała 162,7 mln zł zysku operacyjnego. Ankietowani przez PAP analitycy spodziewali się tymczasem 152,1 mln zł zysku EBIT.
Przychody w III kwartale 2011 roku wyniosły 1.183,2 mln zł, czyli były na poziomie oczekiwanym przez rynek (1.199,5 mln zł)
Po trzech kwartałach 2011 r. grupa Asseco Poland wypracowała 290,5 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 504,4 mln zł zysku operacyjnego i 3,52 mld zł przychodów.(PAP)
seb/ gsu/ osz/

na pierwszy rzut oka wyniki wydają się dobre ale tylko za sprawą dobrych wyników spółki zależnej Formula Systems (jednorazowe zdarzenia) i umocnienia dolara w stosunku do złotego, ogólnie w branży IT dalej trwa kryzys co można zauważyć po słabych wynikach innych spółek z tej branży
Jak wpłynęły na Assecopol wyniki Formula Systems można zobaczyć poniżej

10.11. Warszawa (PAP) - Formula Systems, spółka z grupy Asseco Poland, miała w III kw. 2011 r. 29,7 mln USD zysku netto przypisanego akcjonariuszom spółki w porównaniu do 4,9 mln USD rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym przesłanym SEC.
Na zysk netto w III kw. wpłynęło 25,8 mln USD zysku zanotowanego w związku z przejęciem przez Sapiens dwóch spółek: IDIT I.D.I. Technologies Ltd i FIS Software Ltd. W wyniku przejęcia zaangażowanie Formuli w Sapienisie spadło poniżej 50 proc. i na koniec września Formula miała 43,6 proc. udziału w Sapiensie.
Zysk operacyjny w III kw. wzrósł o 10,2 proc. do 13 mln USD z 11,8 mln USD rok wcześniej
JanuszGalant / 2011-11-09 14:49 / portfel
Można zauważyć że w moim portfelu nie ma żadnego banku, niejednego to zdziwi, chociaż mogłoby się wydawać że ten sektor w Polsce przeżywa swoje najlepsze dni, rekordowe wyniki, szybko bogacące się społeczeństwo, narastająca moda życia na kredyt. Wg mnie bardzo szybko ten okres minie, niedługo nastąpi pogorszenie się sytuacji w tym sektorze, wzrost inflacji, nienadążające za tym płace, wzrost bezrobocia sprawią, że duża część kredytobiorców będzie miała problemy ze spłata swoich zobowiązań, dlatego nagle z dużych zysków zrobią się jeszcze większe straty. Co dotknęło USA i Zachodnią Europę dotknie i nas. Banki zamiast gromadzić kapitał na złe czasy to go przejadają (astronomiczne pensje dla kadry zarządzającej, premie za udzielenie kredytu). Dlatego unikam tego sektora państwa w nieskończoność nie będą pomagać bankom, nie pozwoli na to społeczeństwo i banki zaczną upadać, a na pozostałych bankach rządy wymuszą duże zabezpieczenia co odbije się na ich wynikach.
JanuszGalant / 2011-11-09 14:38 / portfel
Spółka budowlana , obecnie najsilniejsza i najlepiej przygotowana do budowy inwestycji energetycznych
Plusy bardzo niska wycena, jedyna z polskich spółek zdolna samodzielnie wybudować elektrownię atomową, wg zdania prezesa Jaskóły (największe doświadczenie w tej branży minusem jest jego wiek) może prowadzić nawet pięć niezależnych inwestycji energetycznych. Ja liczę na duże wzrosty, bo coraz więcej jest inwestycji energetycznych a ta spółka może liczyć na dużą ich część, złoty okres przed nią. Duże prawdopodobieństwo że minie okres wzrostu dużych cen surowców.
Minusy (rośnie im mocna konkurencja w postaci PBG, ostanie przejęcia Energopld i Rafako), dużo mniejszy portfel w stosunku np. do Budimexu (ostatnio co tydzień można było przeczytać że ta spółka wygrała jakiś przetarg). Największe niebezpieczeństwo to rosnąca inflacja, inwestycje takie jak budowa elektrowni są długoterminowe.
JanuszGalant / 2011-11-09 14:22 / portfel
Spółka zajmującą się obsługą nieruchomości (sprzątanie i ochrona pomieszczeń biurowych), obecnie coś wspominają o deweloperce (mają grunty we Wrocławiu na których chcą budować)
Plusy: spółka bardzo stabilna, odporna na kryzys, regularne wysokie zyski, regularna dywidenda, dobrze zarządzana w czasie ostatniej bessy obecni właściciele przeprowadzili pomyślnie skup akcji własnych w celu umorzenia.
Minusy: rosnące koszty pracy (wzrost płacy minimalnej), zapędy deweloperskie, co obecnie jest bardzo ryzykowne.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy