Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "pietroo"

Komentarze do portfela "pietroo"

Wyświetlaj:
pietroo / 2010-03-04 10:52 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Lubię ten widok, jak na szariku stoi więcej zleceń na K niż na S :))
MK 72 / 2010-03-04 10:56 / (Marcyś)
zamknięcie na poziomie 36 będzie dobrym sygnałem na przyszłość- tak myslę
pietroo / 2010-03-04 11:02 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
dopchałeś się na 29 gr? mam nadzieję, że nie będzie wielkiego wysypu po 35-36 gr tych co kupili dzisiaj z rana
MK 72 / 2010-03-04 11:05 / (Marcyś)
nie dopchałem się - ale jak zobaczyłem co się dzieje kupiłem tak jak wczoraj po 31
pietroo / 2010-03-04 11:12 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
to już masz do przodu :)
Kambodza / 2010-03-04 10:22 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 6 / 2010
Data sporządzenia: 2010-03-04
Skrócona nazwa emitenta
DM IDM SA
Temat
Rezygnacja z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej spółki Dom Maklerski IDM S.A.
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

Treść raportu:
Zarząd Domu Maklerskiego IDM Spółka Akcyjna, stosownie do treści § 27 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 21) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2009, nr 33, poz. 259), niniejszym przekazuje do publicznej wiadomości, iż Pan Artur Kozieja złożył w dniu 3 marca 2010 r. oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego IDM S.A. Rezygnacja Pana Artura Kozieji jest związana z podjęciem pracy w zagranicznej instytucji finansowej.

To już wiemy kto mi tak zwalił IDM
pietroo / 2010-03-04 10:40 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Słabo zarządzał i musiał sobie szukać nowej roboty :))
amelian / 2010-03-04 10:44 / portfel / Tysiączniczka na forum

Rezygnacja Pana Artura Kozieji jest związana z podjęciem pracy w zagranicznej instytucji
finansowej.

moze dołączy do byłego premiera w Londynie ? ;)
pietroo / 2010-03-04 10:51 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"

moze dołączy do byłego premiera w Londynie ? ;)


drugiego głupka im nie potrzeba :)))
MK 72 / 2010-03-04 09:38 / (Marcyś)
Nabyłem dzisiaj Triona spekulacyjnie;-) zobaczymy czy intuicja nie zawiedzie;-)
pietroo / 2010-03-04 10:11 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
po ile nabywałeś?
MK 72 / 2010-03-04 10:13 / (Marcyś)
53

czas na szrika dzisiaj
MK 72 / 2010-03-04 10:18 / (Marcyś)
chyba nas czytają z tym szrikiem;-)))
pietroo / 2010-03-04 10:19 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
albo to Ty tak kręcisz tym parkietem :))
MK 72 / 2010-03-04 10:24 / (Marcyś)
;-))) gruby jestem tylko fizycznie;-))) ale tylko troszeczke;-)))
amelian / 2010-03-04 10:35 / portfel / Tysiączniczka na forum
jak troszeczkę to możesz ;)))
Marcin powiedz mi prosze co myślisz o Nicogames ?
MK 72 / 2010-03-04 10:42 / (Marcyś)
dokładnie jej nie znam- mam w obserwowanych. Dzisiaj ładny wystrzał jak przejdą na zamknięciu 3 zł będzie dobrze. Tylko tam niezła spekulacj jest więc trzeba uważać.

Prawda jest też taka że długo spadał więc ruch w górę mu się należy
MK 72 / 2010-03-04 10:48 / (Marcyś)
na szybki zakup ustawiłbym się w okolicy 2,7-2,80 i bacznie obserwowałbym poziom 3 zł i 3,5. Jak przejdą można liczyć na więcej
amelian / 2010-03-04 10:45 / portfel / Tysiączniczka na forum
Dziękuję :) juz obserwuję długo i czekam, czekam oby nie przeoczyć...fakt, spadł bardzo
amelian / 2010-03-04 09:08 / portfel / Tysiączniczka na forum
Siedem minut minęła a Skoti już ma prawie 2 mln obrotu
pietroo / 2010-03-04 09:09 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Spekulanci :)
Kambodza / 2010-03-04 09:10 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Dzisiaj będzie dobry dzień na dobieranie wszystkiego chyba:)
Kambodza / 2010-03-04 09:11 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Witaj Amelko:)
amelian / 2010-03-04 09:13 / portfel / Tysiączniczka na forum
Cześć Kam :)))
pietroo / 2010-03-04 09:05 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
o żesz Ty, ale szarika spuścili, miałeś Marcin rację, że tak go zwalą... szkoda, że za szybko go wziąłem
MK 72 / 2010-03-04 09:27 / (Marcyś)
Witam Wszystkich


Piotrek ja też go dobrałem po 35 i wczoraj po 31 dziasiaj wg. mnie będzie dzień odwrotu

Teraz się czaję na ostatną partię po 29 i zobaczymy jak będzie
pietroo / 2010-03-04 09:40 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
z rana było 29 gr
MK 72 / 2010-03-04 09:45 / (Marcyś)
wiem ale jestem po meczu;-) i za późno się ustawiłem
pietroo / 2010-03-04 10:12 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
zaspałeś? czy o jedno piwo było za dużo?
MK 72 / 2010-03-04 10:15 / (Marcyś)
o jedno piwko za dużo;-))) mam nadzieję że tylko jedno;-)))

ciężki dzień mam dzisiaj;-)))
pietroo / 2010-03-04 10:20 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
kawa z cytryna postawi Cię na nogi
pietroo / 2010-03-04 08:55 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ma gość gest:

http://moto.pl/MotoPL/1,88389,7590191,10_x_Aston_Martin_One_77__Poprosze.html
amelian / 2010-03-04 09:12 / portfel / Tysiączniczka na forum
Piękny ten Aston... :) Gość zamówił dla wszystkich swoich żon.... :) albo dla przedstawicieli handlowych hehe...
pietroo / 2010-03-04 09:32 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Mi też się bardzo podoba :))
Ale bardziej wolałbym Ferrari 458 Italia. :))
amelian / 2010-03-04 09:37 / portfel / Tysiączniczka na forum
Ja jednak przy Astonie zostanę ;)
pietroo / 2010-03-04 08:23 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witam serdecznie

Trochę jestem zaspany, bo wczoraj do późna oglądałem mecze.
Pozdrawiam i zyczę udanego dnia
Kambodza / 2010-03-04 08:34 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Witam Serdecznie:)
Zobaczymy jak nam się dzisiaj dzionek ułoży...
Pozdrawiam serdecznie

Ps. Nie oglądałem całego ale wrażenie nie najgorsze zrobili to fakt
amelian / 2010-03-04 08:53 / portfel / Tysiączniczka na forum
Witajcie :)))
ja też zaspałam a nie oglądałam meczy... ;)
Pogoda piękna się robi, wspaniale :)))
dodge / 2010-03-04 07:28 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witam Was serdecznie życząc miłego dnia.


2010-03-03 21:59:44 | pietroo [ Portfel ] [ FC Barcelona the best ]
cześć Dodge
oglądasz meczyk? ładne bramki dzisiaj widzimy :)
pozdrawiam


Zerkałem jednym okiem na meczyk. Wiele nie moge powiedzieć więc, choć wynik dobry i cieszy. Nie chcę być marudą z rana, więc nie będę komentował strojów ... :)

Pozdr.
pietroo / 2010-03-04 08:21 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witaj :))

Jak nie widziałeś, proszę oto bramki

http://www.youtube.com/watch?v=HqQF9A-6MCA

Mecz jak na polską reprezentację był niezły, a bramki ładne. Ale z lepszym przeciwnikiem bysmy przegrali lub najwyżej zremisowali.
Pozdrawiam
Kambodza / 2010-03-03 22:36 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Jesteśta?:)
amelian / 2010-03-03 21:09 / portfel / Tysiączniczka na forum
Jeszcze apropos Euroimplantu : zwróćcie uwagę że EUI raz nazywany jest Euimplant, raz Euroimplant co de facto mogłoby być dwiema firmami. Np u mnie na rachunku figuruje jako Euimplant i sprawdzając wykres, przestraszyłam się że napisałam o nie tej spółce i ze kompromitacja po całości hehe...
W raporcie uzywają Euroimplant...żeby się nie pomylić będę pisac w skrócie EUI, w sumie kojarzy mi się z TUI czyli bardzo dobrze ;)))
amelian / 2010-03-03 21:11 / portfel / Tysiączniczka na forum

w sumie
kojarzy mi się z TUI czyli bardzo dobrze ;)))

stwierdzenie z serii myśli po byku...hehehe
pietroo / 2010-03-03 21:21 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
TUI - wakacje, ciepłe morze, plaża, palmy... :))
amelian / 2010-03-03 21:25 / portfel / Tysiączniczka na forum
trzeba tak zrobić żeby z EUI zarobiło na TUI ;)
pietroo / 2010-03-03 21:26 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ja liczę też na odkupienie Kopernika.... czekam na 0.75
Kambodza / 2010-03-03 20:28 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Uciekam na siłke:)
Do później jesli się nie pośpicie:)
amelian / 2010-03-03 20:31 / portfel / Tysiączniczka na forum
wieczorem odżywam dopiero :)
amelian / 2010-03-03 19:49 / portfel / Tysiączniczka na forum
Dzisiaj to mam jakiś niefart...opiszę się opiszę i przepda jak przed chwilą napisałam o EUI..
Ofertę dla klienta pisałm półtorej godziny bo przepadło dwa razy....
amelian / 2010-03-03 20:02 / portfel / Tysiączniczka na forum
Ok nie da się zrobić żadnej analizy bo nie ma z czego niestety... spólka w 2009 i 2008 poniosła stratę...dają bardzo ubogi dostęp do danych finansowych po czym wnoszę że nie mają się czym pochwalić...

Z ważniejszych wydarzeń to zakończyli projekt laboratorium, na które dostali dofinansowanie w wys.11,9 mln zł z UE i przymierzają się do budowy teraz, kontynuując prace badawczo -rozwojowe no coś musieli napisać hehe bidoki.

I uwaga !!! "Osiągnięcie pierwszych znaczących przychodów z działalności podstawowej planowane jest na trzeci kwartał 2011 roku, tj. na okres po zakończeniu budowy nowego laboratorium. " O Maryjo...nie wiem czy dożyję tych pięknych chwil....

Planują wdrażać jakieś produkty ( nikt nie poinformował ciemnej masy akcjonariatu, jakie ??? ) w pierwszej połowie 2010 roku a w drugiej wprowadzić do sprzedaży opatrunek kolagenowy z nanosrebrem...hmmm mądrze brzmi zaraz poszukam co to.... ;)

Bank tkanek chcą otworzyć....a część laboratorium podnajmować partnerom biznsowym ( moim zdaniem najpewniejszy ich dochód, no...w momencie kiedy laboratorium będzie rzecz jasna )

ff = 18,58 %
pietroo / 2010-03-03 20:11 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ten FF nie jest za duży?
ogólnie firma ma jakieś perspektywy, nie jest droga, ale myślę, że jak ujrzymy 7 z przodu będzie lepiej ją kupić
amelian / 2010-03-03 20:26 / portfel / Tysiączniczka na forum
znowu to samo...że ja mam jeszcze cierpliwość...

ff myślę ze nie jest za duze, popatrz na niektóre spółki z głównego :)

Kupić to kupie tylko trzeba dobry moment wyczekać :) z jednej prostej przyczyny : jak coś mocno spadło to i wzrośnie ;)))
pietroo / 2010-03-03 20:35 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
też tak uważam :))
dzisiaj skończyli na zielono, czekajmy aż spadną
amelian / 2010-03-03 20:40 / portfel / Tysiączniczka na forum
dla mnie mogliby jeszcze podrosną aby stworzyc tłuściutką białą swieczkę a nie jakiś zalążek.... ;)
pietroo / 2010-03-03 20:41 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
tutaj nie musi być jak na głównym... i bez białej świeczki mogą jutro z 15% zrobić...
pietroo / 2010-03-03 20:44 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
wiesz co teraz przestaję się mocno rozdrabniać, jak tylko uporządkuję portfel do czego cały czas zmierzam, zaczynam mieć 5-6 spółek góra w portfelu
amelian / 2010-03-03 20:52 / portfel / Tysiączniczka na forum
masz rację w stu procentach :) ja też zastanawiam się czy ma sens takie granie po 5 k ? trzeba ryzykowac i już, nie mówię że z zamknętymi oczami tylko np kupic jakiś paier za 20 k i blisko ustawić stop...jak się sprzeda to trudno,jak nie to stop przestawiac w górę.
pietroo / 2010-03-03 20:58 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
po 5k też można kupić, np. mi się udało kupić Atonka za 2.5k i zrobiłem 100%, ale gdybym wszedł za większą kasę byłoby więcej...
może wyda się to pazernością, ale jednak warto mieć 3-4 spólki i kasę na szybkie wejście i wyjście i to jest chyba najmądrzejsze
amelian / 2010-03-03 21:04 / portfel / Tysiączniczka na forum
jasne :) pazerność nie za dobrze się kojarzy...ja powiedziałabym dążenie do maksymalizacji zysku ;) takie czasy,że musimy dążyć aby mieć więcej i więcej i jeśli będzie się to odbywało w zdrowych relacjach to nie widzę nic złego
pietroo / 2010-03-03 19:59 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Utwaliłaś sobie... :)
Kambodza / 2010-03-03 19:58 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Witaj Amelko...
Ale nie zapisałaś na komputerze czy o co chodzi z tym, że przepadło?
amelian / 2010-03-03 20:04 / portfel / Tysiączniczka na forum
W exelu robiłam ofertę i już ostatnie zdanie i poszło....i drugi raz też....wiem wiem trzeba zapisywać etapami ;)))
Kambodza / 2010-03-03 20:14 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
dokładnie:)
pietroo / 2010-03-03 18:56 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Analitycy o dzisiejszej sesji:

Dzisiejsza sesja była już czwartą z kolei, która zakończyła się na plusach i może wydawać się to trochę zaskakujące, ale jak na razie nic nie wskazuje na zakończenie tej serii wzrostów, zwłaszcza, że początek sesji w USA jest wyśmienity dla byków (wciągu pierwszej godziny udało się pokonać opór na 1125 pkt). Co do GPW to jedyny aspekt, który martwi to małe obroty, które sugerują, że siła kupujących jest coraz słabsza (wciąż są to inwestorzy zamykający stratne pozycje S o czym świadczy malejący LOP, chociaż na fixingu było inaczej o czym napiszę później). Ale biorąc pod uwagę fakt, że dzisiaj została przebita średnia 45 dniowa i to, że wskaźniki są w silnie pro wzrostowym ułożeniu, należy być praktycznie pewnym ataku na 2400 pkt i od przebicia tego poziomu będzie zależała próba zrobienia nowych szczytów.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, to dzisiaj światło dzienne ujrzało sporo publikacji, praktycznie większość z nich była lepsza od oczekiwań, a te które okazały się gorsze i tak zostały zinterpretowane pozytywnie, na mocy zasady "Ben nie podniesie stóp", co tylko potwierdza, że rynek jest nastawiony na wzrosty. Dzisiaj dodatkowo chciałbym poruszyć kwestię pary eur/usd, na której idealnie sprawdził się scenariusz opisany w weekendowej analizie, gdzie pisałem o wzrostach w rejony 1,38 jako fala nr 4, więc jak na razie, sytuacja zewnętrzna sprzyja bykom.

Wracając do GPW, to na interwale godzinowym sytuacja bez zmian. Kurs wciąż porusza się w krótkoterminowym kanale wzrostowym. Dzisiejsze małe obroty mogły wyniknąć z faktu, że przez większą część sesji realizowaliśmy korektę płaską na malejącym obrocie, dopiero podczas końcowego wybicia wolumen gwałtownie wzrósł, a wraz z nim liczba otwartych pozycji, co pozwala przypuszczać, że optymistów powoli przybywa, ale jak na razie nadal za stroną popytu stoją inwestorzy zamykający pozycje S. Wskaźniki są dosyć mocno wykupione, ale jeszcze nie wygenerowały sygnału sprzedaży, tak więc jeśli USA nie zaskoczy negatywnie to jutro powinniśmy kontynuować wzrosty i dopiero przebicie dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału wzrostowego wygeneruje sygnał sprzedaży. Najbliższy opór to 61,8% zniesienia Fibonacciego - 2380 pkt, ale tak naprawdę dopiero poziom 2400 pkt będzie wyzwaniem dla byków. Najbliższe wsparcie to oczywiście połowa dzisiejszej świeczki - 2353 pkt.

Podsumowując, technicznie wciąż dominuje popyt i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie jutro, ale po raz kolejny ostrzegam przed zbytnim angażowaniem się, ponieważ krótkoterminowo rynek jest już dosyć mocno wykupiony.
Kambodza / 2010-03-03 19:00 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Zastanawiam się powoli czy na trzy wiedźmy nie zredukować zaqangażowania w akcje bo coś się obawiam spadków...
pietroo / 2010-03-03 19:19 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Ja też takie mam obawy. Chciałbym wyjść przynajmniej na swoje.
Kambodza / 2010-03-03 19:30 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja również ale nie wiem czy na IDM-ie mi się uda... Ale jakby strata było ok 4-10k to bymk przeżył:) i opchnął wszystko
pietroo / 2010-03-03 19:39 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
może do końca miesiąca wyjdziesz na swoje
Kambodza / 2010-03-03 19:43 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
tego Tobie i sobie życze... Zobaczymy jak i czy będą ciągnąć stragana w góre... Pocieszające jest to, że nawet jak rano prawie wszystko było czerwone to IDM szedł w góre
pietroo / 2010-03-03 19:45 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Mi chodzi o Budopol i EFH. NC chadza swoimi drogami, więc mniej się martwię.
Skotan poszedł mocno w górę. Chyba Kwiatek chciał go kupić.
Kambodza / 2010-03-03 20:04 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
EFH odbiło więc może pociągną wyżej a Budopol to z tego co piszesz czasami to rośnie i spada...
A NC to oczywiście się zgadza, że oni chodzą głównie jak chcą... Ale na tym rynku jak się kupi to trzeba realizować zysk i przechodzić na inną spółeczke albo czekać az spadnie np. Szary, Cegła, Kopernik...
pietroo / 2010-03-03 20:15 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
zgadzam się, jedynie EEX zostawiam na long
Kambodza / 2010-03-03 20:27 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
ja również
amelian / 2010-03-03 20:29 / portfel / Tysiączniczka na forum
a ja jeszcze Aton :)
pietroo / 2010-03-03 20:46 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
jak spadnie też coś kupię :)
pietroo / 2010-03-03 18:12 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
O walutach:

Między amerykańską walutą a rynkiem surowców, szczególnie złota, znów coś się zaczyna „psuć”. Od początku grudnia ubiegłego roku, czyli od trzech miesięcy, dolar zdecydowanie się umacnia. Od szczytu z końca listopada zyskał wobec euro ponad 11 proc. Aż do końca stycznia notowania złota zachowywały się „posłusznie”, zniżkując o niemal 15 proc. Ale w lutym ta książkowa prawidłowość została wyraźnie zakłócona. Dolar nadal się umacniał, choć w nieco słabszym niż poprzednio tempie. Cena złota poszła natomiast w górę, od dołka z 8 lutego do 3 marca aż o 9 proc. Dziś za uncję złota trzeba było na giełdach płacić 1137 dolarów - najdrożej od połowy stycznia.

Można dokonać ciekawego porównania dynamiki zmian cen złota w porównaniu z notowaniami dolara. W pierwszej fazie, czyli od grudnia do stycznia, na każdego centa umocnienia się dolara wobec euro, złoto taniało o ponad 13 dolarów. W lutym, na każdą jednocentową zdobycz dolara złoto odpowiadało wzrostem o około 25 dolarów. Czyli nie dość, że szło „pod prąd” rynkowym prawidłom, to jeszcze robiło to w tempie niemal dwukrotnie szybszym, niż działo się to w fazie „posłusznego spadku”. Podobnie wbrew dolarowi zachowują się ceny platyny, srebra i palladu. Jeszcze bardziej „reaktywne” są ceny ropy naftowej, zwyżkujące o 16 proc., i miedzi, której kontrakty terminowe poszły w górę aż o 21 proc. W przypadku tych dwóch ostatnich surowców mamy jednak
do czynienia z trwającym od połowy października ubiegłego roku trendem bocznym. W jego trakcie notowania ropy poruszały się w dość szerokim przedziale od 70 do prawie 83 dolarów za baryłkę, choć większą część czasu spędzały w zakresie od 74 do 78 dolarów.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych walutowo surowcowych anomalii? Po pierwsze, dolar ma coraz większe trudności z kontynuacją tendencji do umacniania się. Nie może przełamać poziomu 1,34 dolara za euro. Możemy więc spodziewać się jej korekty. Na dłuższą metę przesądzone wydaje się dojście kursu euro w okolice dołka z marca ubiegłego roku, czyli 1,24 dolara. W takim scenariuszu surowce „musiałyby” stanieć. Chyba mało prawdopodobne byłoby utrzymywanie się przeciwstawnych wobec siebie tendencji na obu rynkach przez dłuższy czas i na większą skalę. Przeciw zwyżkom notowań surowców przemawiają wciąż słabe perspektywy ożywienia gospodarczego. A także chłodzenie koniunktury w tych gospodarkach, w których wzrost jest bardziej dynamiczny, czyli np. w Chinach i Indiach oraz wciąż odległa perspektywa wzrostu inflacji. Po drugie, za wzrostem siły dolara nie stoją chyba zbyt mocne przesłanki. Można tu wymienić „naturalną” z punktu widzenia analizy technicznej korektę trwającej od marca do końca listopada tendencji wzrostu kursu euro do dolara. Można wspomnieć również o kłopotach strefy euro, związanych z sytuacją państw tzw. grupy PIIGS. Ale przecież Stany Zjednoczone stają przed koniecznością uporania się z podobnymi problemami, czyli ogromnym deficytem i potężnym zadłużeniem. Wcale więc nie jest tak bardzo odległa perspektywa ustania obaw ekonomistów o upadek euro i nasilenia zmartwień z powodu kondycji dolara.

Krótkoterminowo, czyli w horyzoncie kilku miesięcy, sytuacja na rynku walutowym też wydaje się być bardzo interesująca. Jeśli inwestorzy rzeczywiście wierzą w niedawne i głoszone konsekwentnie zapewnienia Bena Bernanke, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostaną na bardzo niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas, dolar powinien się osłabić. Wówczas okazałoby się, że kupujący drożejące ostatnio surowce mieliby okazję pozbyć się ich po jeszcze wyższych cenach. Chyba, że dają wiarę pogłoskom o możliwym ataku „spekulantów” z funduszy hedgingowych na wspólną walutę, którego celem miałoby być doprowadzenie do proporcji jeden dolar za jedno euro. W takim abstrakcyjnym scenariuszu, przyjmując równie abstrakcyjny przelicznik, według którego każdy cent na korzyść dolara oznacza spadek ceny złota o 13 dolarów, notowania kruszcu spadłyby o 468 dolarów, czyli do około 670 dolarów. A więc o jakieś 40 proc. Zaledwie 15 miesięcy temu uncję złota można było kupić za 715 dolarów, zaś 670 dolarów to była cena, o której posiadacze złota mogli marzyć przez prawie 30 lat, aż do sierpnia 2007 r.

Tempo spadku notowań złota w okresie od połowy marca do połowy listopada 2008 r. sięgało 9 dolarów na każdego centa umocnienia się dolara wobec euro. Wówczas cena złota spadła o 29 proc. w ciągu zaledwie 9 miesięcy, a osłabienie się amerykańskiej waluty z 1,57 do 1,25 dolara za euro wydawało się równie abstrakcyjne, jak dziś osiągnięcie stanu jeden do jednego.
pietroo / 2010-03-03 18:10 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
http://www.czasnazysk.pl/wykres/brs
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy