Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "rocco"

Komentarze do portfela "rocco"

Wyświetlaj:
needle / 2008-05-09 23:07 / Bez rangi
taaak, Kolastyna, czas na wybicie
Brydzia jej nie docenia, -moim zdaniem-bezzasadnie
a poza wszystkim...jak u Ciebie zielono
...żebym ja tak miał;-)
pozdro
rocco / 2008-05-14 19:27 / portfel / Tysiącznik na forum
za późno wzięta, ale to nic bo jeszcze NTT i wszystko na +,
oprócz Arki
needle / 2008-06-09 20:00 / Bez rangi
kalejdoskop pracuje
kasta / 2008-06-12 17:30 / portfel / Bywalec forum
że same straty , o to chodz tak?
needle / 2008-06-30 19:35 / Bez rangi
no właśnie tak...
...ale nie życzymy nikomu źle, prawda?
needle / 2008-04-16 00:31 / Bez rangi
zamiasy kombinować zrealizuj zysk na Ampli
rocco / 2008-04-19 06:33 / portfel / Tysiącznik na forum
no i tak wyszło:-(
gVarek / 2008-04-27 21:26 / "zGÓRnikt"
jeszcze możesz to odrobić, tylko wyczekaj dobry moment
gVarek / 2008-04-27 21:33 / "zGÓRnikt"
a miałeś taki dobry sygnał poniżej, teraz zerknąłem
2008-03-27 19:53:52 | *.*.*.* | kalot [ Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi) ]
Re: Komentarze do portfela "rocco" [4]
Ampli radzę sprzedać na najbliższej górce; o to mnie pytałeś
rocco / 2008-05-02 18:38 / portfel / Tysiącznik na forum
dobra skrewiłem, sprzedam jak odbije
chief100 / 2008-05-08 07:30 / portfel
Cześć,
Mam pytanie. Dlaczego trzymasz Optimusa. Nie boisz się że źle zniesie najbliższe dni
rocco / 2008-05-09 14:30 / portfel / Tysiącznik na forum
no wiesz co? ale mnie zaskoczyłeś, przecież dopiero się dostała do portfele po tych informacjach, a Ty spytałeś, czy ja się nie obawiam trzymać
właśnie kupiłem, zechciej spojrzeć na dni w portfelu
myślę, że przyszłośc przed nią, ale zawsze mogę się pozbyć...mam nadziejkę, że z dobrym zyskiem
no miło że napisałeś u mnie i ...pisz częściej:-)
rocco / 2008-06-10 14:31 / portfel / Tysiącznik na forum

Nie boisz się że źle zniesie najbliższe dni


co racja to racja bardzo źle znosi
rocco / 2008-07-07 16:52 / portfel / Tysiącznik na forum
teraz to już nie mam pojęcia co z nim zrobić, ale na bazie minihossy myślę, że może do dwójki dojechać
rocco / 2008-07-17 11:50 / portfel / Tysiącznik na forum
z niższego poziomu start chief miał rację
chief to chief
o opt...syf
gVarek / 2008-04-07 22:22 / "zGÓRnikt"
pp Ktosna kiedy mają wejść, wiesz może?
gVarek / 2008-04-11 19:03 / "zGÓRnikt"
wiesz, czy nie????
rocco / 2008-04-02 16:19 / portfel / Tysiącznik na forum
no właśnie, a może NTT dokupić?
needle / 2008-04-05 10:27 / Bez rangi
pisali gdzieś, że marność nad marnościami...
...ale może teraz dobra pora (uklepuje dno)
rocco / 2008-04-06 12:56 / portfel / Tysiącznik na forum
no właśnie, ale znowóż uśrednianie w dół nie należy do kanonów żadnego guru światowej literatury ekonomicznej
needle / 2008-04-08 14:18 / Bez rangi
ale gdybyś wiedział ile razy na tym dobrze wychodziłem...
...tylko żeby nie było, że namawiałem;-)
kalot / 2008-03-27 19:53 / portfel / Tysiącznik na forum
Ampli radzę sprzedać na najbliższej górce; o to mnie pytałeś
Pozdrawiam
kalot / 2008-03-27 20:15 / portfel / Tysiącznik na forum
wzrost powinien być wyraźny, no ja bym się nie spieszył
krzyniek / 2008-03-28 21:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
no własnie ja bym się też nie wyzbywał, sam mam dość dobrze kupione i mam nadzieję, że jeszcze 30, może więcej % zarobię
albo zatem radzisz sprzedawać, albo nie zalecasz się spieszyć
needle / 2008-03-29 00:28 / Bez rangi
też się pogubiłem...
rocco / 2008-03-31 21:25 / portfel / Tysiącznik na forum
co tu tobić, co tu robić;-)
spokój może nas uratować
rocco / 2008-02-23 17:06 / portfel / Tysiącznik na forum
2008-02-23 17:05:29 | *.*.*.* | rocco [ Portfel ] [ Bywalec forum ]
3 marca kupcie sobie Parkiet [0]
będzie dołączona książka "zarabiaj jak najlepsi inwestorzy" całość za 9, 50
pozdrawiam wszystkich
needle / 2008-02-28 23:14 / Bez rangi
dobra...pożartowaliśmy, a info fajne...
...jak nie zapomnę to sobie kupie
powodzenia
IGła
needle / 2008-03-17 16:43 / Bez rangi
i zapomniałem...uwierzysz
rocco / 2008-01-31 22:31 / portfel / Tysiącznik na forum
Ampli spada, chyba już czas na wyjście chociaż Prokurator wyżej stawia poprzeczkę
kalot / 2008-02-21 15:42 / portfel / Tysiącznik na forum
chyba dobrze, że zostawiłeś:]
rocco / 2008-02-25 23:42 / portfel / Tysiącznik na forum
był lokalny szczyt, nie wiem czy znów odbije, co radzisz?
rocco / 2008-01-07 22:26 / portfel / Tysiącznik na forum
Rekomendacje wydawane przez biura maklerskie bywają dalekie od obiektywizmu. W interesie
każdego inwestora leży więc poznanie reguł korzystania z nich. Będzie wtedy wiedział,
dlaczego osławione "chińskie mury" bywają tak nieszczelne.

1. Trzymaj nie zawsze znaczy trzymaj

Pozornie wydawałoby się, że zalecenie "trzymaj" dotyczące akcji jakiejś firmy oznacza
sugestię, by nie pozbywać się tych akcji. Tymczasem niepisaną regułą wśród analityków
było wydawanie takiej rekomendacji (po wcześniejszej "kupuj"), zamiast jednoznacznego
sformułowania "sprzedaj". Zwrot "sprzedaj" lub "redukuj" jest wśród analityków bardzo
niepopularny. Nieco zmieniło się to po aferach w USA, ale wciąż na kilkadziesiąt
rekomendacji kupna przypada jedna lub zaledwie kilka rekomendacji sprzedaży.
To nie jest jedyny problem semantyczny związany z brzmieniem rekomendacji. Wśród zaleceń
można znaleźć m.in.: "akumuluj", "dodawaj", "spekulacyjnie kupuj", "kupuj
krótkoterminowo", "kupuj długoterminowo", "czekaj". Różne biura maklerskie różnie
interpretują te określenia, warto więc przyjrzeć się historycznym rekomendacjom danego
biura. Właśnie dlatego, by nie okazało się, że "trzymaj" było rekomendacją negatywną.

2. Broker rekomendujący jest niekiedy związany z firmą, którą rekomenduje

Biura maklerskie są wyjątkowo podatne na konflikt interesów. Z jednej strony chcą
zarabiać na prowizjach od klientów pobieranych za kupno i sprzedaż akcji, z drugiej zaś
pieniądze zarabiają na organizowaniu nowych emisji akcji. Może zdarzyć się tak, że biuro
organizuje emisję i wydaje pozytywną opinię o danej spółce, choć inne biura przedstawiają
opinie negatywne.
Czasem nie jest to tylko rekomendacja, ale może to być wycena akcji. Tak było choćby z
emisją ITI - biura organizujące sprzedaż akcji wyceniały akcje spółki na kilkanaście
złotych, podczas gdy biura niezwiązane z tą emisją - kilkadziesiąt procent niżej.
Czytając tego rodzaju rekomendacje czy wyceny, dobrze jest wiedzieć, że biuro maklerskie
prawdopodobnie więcej zarobi na udanej emisji niż na prowizjach od klientów.
Po licznych przypadkach niezbyt jasnych powiązań między rekomendującymi firmami i
spółkami, których rekomendacje dotyczyły, wypracowano standardy, zgodnie z którymi biura
maklerskie powinny zamieszczać w raporcie informację o ewentualnych powiązaniach ze
spółką.

3. Umiejętności analityka weryfikuje wyłącznie bessa

W czasie hossy każdy jest równie dobrym inwestorem. Zasada ta dotyczy w takim samym
stopniu amatorów i zawodowców. Podczas wzrostów na rynku, gdy wszyscy zadają sobie
pytanie jedynie o ich skalę, niemal każda decyzja dotycząca kupna jest decyzją trafioną.
Gorzej, gdy zaczyna się bessa. Nieszczęściem analityków jest unikanie rekomendacji
sprzedaży (patrz punkt pierwszy) i swego rodzaju zawodowy optymizm.
To powoduje, że biura wydające rekomendacje zaczynają zachęcać do kupna akcji, gdy te
spadają o 20, 30, 40 i więcej procent.
W listopadzie 2005 r. Millennium Dom Maklerski wycenił akcje Agory, wydawcy m.in. "Gazety
Wyborczej", na 73,70 złotych. Ówczesna cena akcji koncernu medialnego wynosiła 66,30
złotych. Zalecenie brzmiało, podobnie jak dwukrotnie wcześniej (w maju i sierpniu 2005
r.) - "akumuluj". Optymistyczna wycena podyktowana była nadziejami związanymi ze startem
"Nowego Dnia" - nowego dziennika Agory.
W lutym 2006 r., już po zamknięciu gazety przez Agorę, dom maklerski ponownie dał
zalecenie "akumuluj" i nową wycenę - 58,30 złotych. Cena akcji była w tym czasie o ponad
10 proc. niższa. Ponad pół roku później kurs akcji spadł poniżej 30 zł, niestety nowej
rekomendacji nie było.

4. Specjaliści nie przyznają się do błędów

Dom Maklerski BZ WBK wydał w maju 2002 r. rekomendację dotyczącą akcji Mostostalu Zabrze
- "akumuluj". Cena akcji na giełdzie wynosiła wówczas 4 zł, analityk wycenił je na ponad
6 złotych. Po dwóch miesiącach, gdy kurs akcji wahał się pomiędzy 1-2 zł, rekomendacja
została powtórzona. W sierpniu, gdy cena spadła poniżej 1 zł, dom maklerski zawiesił
wcześniejsze zalecenia. Mogła to być bardzo bolesna lekcja dla inwestorów, którzy
posłuchali analityka z tego biura. Rekomendację można było zawiesić, akcje w portfelu
klientów pozostały.
Inny przykład pochodzi z początków okresu hossy internetowej w roku 2000. Wiele biur
maklerskich wydawało negatywne rekomendacje dla akcji Optimusu, nie wierząc w potencjał
wzrostu spółki z Nowego Sącza. Gdy cena akcji wzrosła już o kilkaset procent, zaczęto
zalecać kupno - w kilku wypadkach dokładnie na szczycie. Warto o tym pamiętać,
korzystając z rekomendacji - często pozwalało to uniknąć przykrych niespodzianek. W
odróżnieniu od USA w Polsce byłoby niezmiernie ciężko domagać się zadośćuczynienia na
drodze prawnej za błędną rekomendację.
W czerwcu 2006 r. DI BRE opublikował rekomendację, której autor przeprosił za błąd we
wcześniejszym zaleceniu. Chodziło o wycenę akcji KGHM Polska Miedź. Analityk nie wierzył
we wzrosty cen miedzi i zalecał "redukowanie" akcji KGHM. Akcje spółki w ciągu roku
wzrosły z 40 zł do 130 złotych. Niemal przy samym szczycie analityk zalecił trzymanie
akcji i przeprosił za swoją wcześniejszą rekomendację. Kilka dni po jej napisaniu akcje
spadły poniżej 80 złotych. Od lipca 2006 r. utrzymują się w przedziale 100-120 złotych.

5. Rekomendacje najpierw otrzymują klienci

Wiele rekomendacji można znaleźć w internecie i w bieżącej prasie finansowej. Należy
pamiętać, że znaczna część zostaje przekazana do publicznej wiadomości dopiero po pewnym
czasie od wydania. Najpierw sugestie doradców docierają do klientów biura, którzy za tę
usługę płacą lub posiadają portfel o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Tego rodzaju rekomendacje są wysyłane klientom w formie papierowej lub - liczy się
przecież czas - za pomocą poczty elektronicznej.
Dopiero po pewnym czasie (w zależności od biura może to być tydzień lub miesiąc - nie ma
tu jednoznacznej reguły) mogą je przeczytać inni inwestorzy, za darmo. Bywa, że wartość
takich opóźnionych rekomendacji nie jest już duża, cena akcji spółki zdąży wcześniej
wzrosnąć lub spaść do sugerowanego przez analityka poziomu.

6. Różnica między wyceną analityka a ceną rynkową

Niektóre wyceny analityków kompletnie odbiegają od giełdowych notowań, co każe zachowywać
daleko idącą ostrożność. Przykładem może być wspomniane wcześniej zalecenie dotyczące
Mostostalu Zabrze wydane przez Arkadiusza Skowronia z DM BZ WBK. W połowie listopada 2002
r. podtrzymał wcześniejszą opinię sugerującą akumulację akcji Mostostalu, wyceniając je
na 6,18 złotych. A w dniu wydania rekomendacji akcje Mostostalu kosztowały 1,56 złotych.
Analityk wierzył więc w blisko 300-proc. wzrost kursu akcji. Na rynku zdarzają się różne
rzeczy, jednak aż taki optymizm powinien budzić wątpliwości.

7. Uzasadnienie rekomendacji

Często analitycy piszą o spółce same negatywne rzeczy, by na końcu stwierdzić, że mimo to
sugerują kupno. Takie rekomendacje na szczęście zdarzają się rzadko. Jeśli jednak
natkniemy się na ocenę, w której mało jest pozytywnych aspektów, a mimo to analityk mówi
"kupuj", to nie powinniśmy zaprzątać sobie nią głowy.
W marcu 2002 r. Marek Majewski z BDM PKO BP wystawił zalecenie "kupuj" dla akcji
Elektrobudowy. Przy ówczesnej cenie akcji na poziomie 24 zł analityk oszacował kurs
docelowy na 31,30 złotych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby oparł się wyłącznie na
analizie wykresu. On jednak dokonał oceny, z której wynikało, że branża ma się źle, co
wpłynie na wyniki Elektrobudowy, zwłaszcza że, jak sam pisał: "nie jest to przejściowy
okres stagnacji w branży".

8. Cenne czynniki ryzyka

Obiektywny analityk zawsze powinien umieć odnaleźć czynniki ryzyka czy zagrożenia dla
projektów przygotowywanych przez spółkę, co pośrednio może wpłynąć na prognozy finansowe.
Jeśli w raporcie dominuje wyłącznie optymizm, można pokusić się o stwierdzenie, że jest
on niezbyt rzetelny.
W marcu 2000 r., w samym szczycie gorączki internetowej, Dariusz Turkiewicz, analityk
Centralnego Domu Maklerskiego Pekao, zaprezentował hurraoptymistyczną analizę Softbanku,
wyceniając akcje tego przedsiębiorstwa "ponad rynek". W raporcie trudno znaleźć
jakiekolwiek uwagi czy zastrzeżenia do planów Softbanku, choć cała analiza opierała się
na przyszłych planach. Nawet szacunki przychodów elektronicznego biura maklerskiego,
które miał tworzyć Softbank, trudno było uznać za realistyczne.

9. Sprawdź wiarygodność i trafność wcześniejszych analiz

To do niedawna była najtrudniejsza z reguł do zastosowania przez indywidualnych
inwestorów, choćby ze względu na trudności z dotarciem do wcześniejszych analiz.
Dotychczas można było polegać na zestawieniach i porównaniach skuteczności w prasie
finansowej. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, w raporcie muszą zostać
podane wcześniejsze wyceny i rekomendacje z ostatnich sześciu miesięcy.
Inna sprawa to niejednoznaczność formułowanych rekomendacji. Dobry przykład to
sformułowanie "ponad rynek". Oznacza ono, że akcje danej spółki powinny zachowywać się
lepiej od indeksu. Jeśli więc wartość indeksu spadnie w danym okresie o 40 proc., zaś
cena akcji firmy zmaleje "zaledwie" o 30 proc., to tego rodzaju analiza będzie uznana za
trafioną.

10. Im dłuższy czas prognozy, tym traci ona na wartości

Rzadko zdarza się, by analityk rekomendujący podawał dwa scenariusze - krótkoterminowy i
długo- lub chociaż średnioterminowy. Z reguły rekomendacje wydaje się na okres półroczny,
chyba że wyraźnie zaznaczono np. "kupuj spekulacyjnie" - jest to z reguły zalecenie
krótkoterminowe.
Bardzo źle o rzetelności dokonanej wyceny świadczy brak jej weryfikacji, jeśli po pewnym
czasie od jej wydania (np. miesiąc, dwa miesiące) kurs rekomendowanych akcji spadnie o
ponad 20 procent.

prof. Tomasz Zaleśkiewicz, kierownik zakładu psychologii ekonomicznej SWPS
- Wycena w rekomendacjach jest częścią szerszego problemu różnicy między cenami
racjonalnymi, opartymi na danych fundamentalnych, i rynkowymi, zależnymi od nastroju
na parkiecie. Prof. Robert Shiller, ekspert w dziedzinie finansów z USA, pokazał, jak
bardzo kursy rynkowe odchylają się od tych, które obserwowalibyśmy, gdyby analitycy
i inwestorzy kierowali się tylko danymi fundamentalnymi. Wyobraź sobie,
że coś na chłodno wyliczyłeś, a potem obserwujesz, że inni wyceniają to samo o wiele
wyżej. Co zrobisz? Trudno być nonkonformistą, zwłaszcza na rynku finansowym, gdy
kierujemy się silną motywacją wygranej i działamy pod wpływem zmiennych nastrojów. To
dotyczy i nowicjuszy, i ekspertów.
rocco / 2008-01-07 19:55 / portfel / Tysiącznik na forum
1. Dokonuj transakcji zgodnie z kierunkiem trendu średnioterminowego.
2. Podczas trendu wzrostowego kupuj na zniżkach, a podczas trendu
spadkowego sprzedawaj na zwyżkach.
3. Nie ograniczaj zysków, lecz straty.
4. Zawsze posługuj się liniami obrony dla ograniczania strat.
5. Nie działaj impulsywnie; miej zawsze plan.
6. Planuj swoją pracę i pracuj nad swym planem.
7. Posługuj się zasadami zarządzania pieniędzmi.
8. Stosuj dywersyfikację, ale bez przesady.
9. Przyjmuj relację zysku do ryzyka wynoszącą przynajmniej 3 do 1.
10. Kiedy powiększasz już zajmowane pozycje, przestrzegaj następujących wskazówek:
a. Każda kolejna partia powinna być mniejsza od poprzedniej.
b. Powiększaj wyłącznie pozycje przynoszące zysk.
c. Nigdy nie powiększaj pozycji przynoszących straty.
d. Dostosuj linie obrony do progu zyskowności.
11. Nie wyrzucaj dobrych pieniędzy w ślad za straconymi.
12. Najpierw zamykaj pozycje przynoszące straty, a dopiero po nich pozycje przynoszące zyski.
13. Poza transakcjami dokonywanymi na bardzo krótką metę podejmuj decyzje z dala od rynku, najlepiej wówczas, gdy notowania są już zakończone.
14. Zaczynaj od perspektywy długoterminowej i stopniowo ją skracaj.
15. Wykorzystuj wykresy krótkoterminowe dla zwiększenia precyzji w ustalaniu momentu zawarcia transakcji.
16. Najpierw naucz się zawierać transakcje o dłuższej perspektywie, a dopiero potem próbuj swych sił w transakcjach dokonywanych w ramach jednej sesji.
17. Staraj się nie zwracać uwagi na to, co mówią inni; nie traktuj zbyt poważnie tego, co pisze się w prasie finansowej.
18. Naucz się akceptować fakt, że jesteś w mniejszości. Jeśli masz rację, większość nie będzie się z tobą zgadzać.
19. Analiza techniczna jest pewną umiejętnością, która zwiększa się wraz z nabywanym doświadczeniem i pogłębianiem wiedzy. Nie przestawaj się uczyć.
20. Ujmuj rzeczy prosto; to, co bardziej skomplikowane, nie zawsze jest lepsze."

to znalazłem na blogu marlowa, p[opieram ten blog
Styr_Pan / 2008-08-20 21:32 / portfel / Bywalec forum
bardzo mi się to podoba i sprubuję wiekszość punktów zastosować, ale bez napinki
needle / 2008-01-07 21:52 / Bez rangi
czytałem, ale nie zapisałem, wydawało mi się , ze tak zgrubsza wiem to wszystko
dobra robota
rocco / 2007-11-23 15:52 / portfel / Tysiącznik na forum
no ładnie 17 koła strat
rocco / 2007-11-19 21:46 / portfel / Tysiącznik na forum
nawet fundusz daje w plecy, no już nie uważam się za dziecko szczęścia
chciałbym rocznie zarobić 20-25% to chyba nie żadna rewelacja, a jednak godziwe zyski
sądzicie, że się uda?
rocco / 2007-11-07 15:26 / portfel / Tysiącznik na forum
sprzedałem Relpola po 37, 8 i niewiem jak wpisać dokup akcji, zysk
rocco / 2007-10-18 10:31 / portfel / Tysiącznik na forum
jak ten Relpol oznaczyć?
może kto poradzi?
kalot / 2007-10-29 20:56 / portfel / Tysiącznik na forum
też dobrze nie umiem dopisać, ale przecież ważniejsze czy zarabiasz, jak do tej pory poruszasz się nieźle:]
rocco / 2007-10-29 21:18 / portfel / Tysiącznik na forum
e tam, koniunktura przeszła akurat;-)
rocco / 2007-10-17 16:09 / portfel / Tysiącznik na forum
dzioś inni zarabiali, nie ja.. no może troszeczkę:-)
rocco / 2007-10-15 19:55 / portfel / Tysiącznik na forum
chyba to jest wybicie, no zobaczymy, portfel ytochę urósł tertaz trzeba pilnować, a w tym tygodniu nie mam ty;e czasu,
Oby Nam Się Dobrze Działo
Wojtu$ / 2007-10-15 20:11 / portfel / Bywalec forum
czesc, dzieki za komentarz
straty lipcowe jak najbardziej mnie nie ominely
jak rowniez i sierpniowy dolek (niestety nie wykorzystany do zakupow z powodu wakacji), ale co odpoczalem to moje
straty jak byly to juz prawie odrobily, ja wychodze prawie na 0, choc w moim portfeli ogolny zysk jest na (-), a to w chwili obecnaj glownie dlatego ze posiadam pp pcguard,

zycze odrobienia strat i jak najwiekszych zyskow
rocco / 2007-10-16 11:43 / portfel / Tysiącznik na forum
ja mam bilans dodatni,a to dlatego, że wszedłem w dobrym momencie, trochę przepadkiem, a trochę nie
Wojtu$ / 2007-10-15 20:13 / portfel / Bywalec forum
co do spadkow, to zostawilem wtedy spolki w ktore najbardziej wierzylem (glownie drozapol), reszte sprzedalem, a nastepnie usrednilem posiadane spolki, no i dzis jak widzisz prawie wychodze na 0
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy