Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "synonim"

Komentarze do portfela "synonim"

Wyświetlaj:
synonim / 2014-06-25 19:09 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Realizuję zysk 7% zysku na złocie

Portfel
Użytkownik: synonim

PKO Światowy Fundusz Walutowy SFIO subfundusz PKO Złota Zysk [%] 7,17

http://www.money.pl/portfel/publiczne_informacje/portfel,informacje,193608.html
synonim / 2014-06-18 18:10 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Zrealizowałem zysk na funduszach obligacji, włącznie z obligacji dolarowych. Po takim rajdzie trzeba brać kasę jak dają. Pewnie minima na rentownościach będą jeszcze pogłębione bo EBC daje kasę na tę zabawę ale na razie poobserwuję sytuację z boku bo po pierwsze dziś FED a po drugie wakacje blisko i aktywność spekulantów spadnie

Jak będą dalej pompować ceny obligacji to wtedy znowu wskoczę

Realizacja zysków tylko na funduszach, "gołe" obligacje, które kupiłem na IKE, zostawiam

Zostawiam też fundusze rynku pieniężnego, które też mają trochę obligacji w swej strukturze

No i czekam na rozwój wydarzeń
synonim / 2014-05-12 22:39 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Nowa pozycja dotycząca giełdy w mojej biblioteczce:

Mohamed El-Erian, "Kiedy rynki się zderzają"

Polecam
synonim / 2014-04-11 12:45 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Na rynkach robi się niesympatycznie więc czas na defensywne sektory spółek dywidendowych

Przesuwam trochę kapitału w stronę akcji Orange na ten trudny czas
synonim / 2014-04-11 12:42 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Hossa na obligacjach nabiera rumieńców więc przesunąłem jeszcze trochę kapitału (1/2 dotychczasowego zaangażowania) do funduszu obligacji dolarowych

Kombinuję w ten sposób, że skoro EUR/USD i kopiujący go PLN/USD jest pod bardzo silnymi oporami długoterminowymi to dolarowi należy się od dawna zasłużone odreagowanie i może uda się zarobić dodatkowo na różnicy kursowej (jeśli USD/PLN odbije się od silnego wsparcia za odbijającym się od oporu EUR/USD to inwestycja odnotuje dodatkowy zysk walutowy)

Ponadto nastroje na rynkach akcji robią się kiepskie, w dodatku zbliża się ryzyko tradycyjnej przedwakacyjnej wyprzedaży na akcjach, a dolar i obligacje USA z reguły wtedy zyskują bo kapitał wraca do "bezpiecznej przystani"

Tak więc szanse na powodzenie takiej inwestycji są całkiem duże i tym samym zwiększam zaangażowanie na long w obligacje USA i pośrednio w USD/PLN na mocy różnicy kursowej związanej ze strategią funduszu

Zobaczymy co się z tego urodzi
synonim / 2014-04-04 19:51 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Widzę, że u nas obligacje też już drożeją po tym jak obligi włoskie i hiszpańskie robią mega rajd byka i trzepią nowe rekordy historyczne na rentownościach

Przesuwam więc znów część kapitału bezpośrednio do obligacji polskich
synonim / 2014-04-04 19:49 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Odkupiłem ostrożnie trochę akcji i fundów akcyjnych

Jednocześnie wziąłem też puty na nowej serii żeby to zabepieczyć

Na akcjach tradycyjnie stop lossy, poza Mennicą, którą traktuję trochę jak lokatę

Trzymam to do maja a potem raczej redukcja długich pozycji bo czerwiec od 2 lat jest fatalny dla rynków

Dalsze szczegóły w portfelu moneya
synonim / 2014-04-02 14:16 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Odebrałem trochę akcji (Kęty, Rainbow, Talex) bo kwiecień jest dobrym miesiącem dla akcji i może coś uda się zarobić

Ceny zakupu w portfelu
synonim / 2014-03-21 20:51 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Na złocie złoty krzyż

Przesunąłem dziś w stronę złota trochę gotówki - jakiś pakiecik trzeba tam mieć zaparkowany w tych burzliwych czasach
synonim / 2014-03-14 15:56 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Zrealizowałem +6% zysku na funduszu obligacji korporacyjnych

Obligi korporacyjne też są zbańczone więc czas na razie się skonwertować na bezpieczny fund pieniężny przy tej geopolitycznej zawierusze i nadchodzącym kolejnym cięciu QE

Zawsze będzie można wrócić z powrotem jak to się uspokoi

A na razie pobawimy się putami trochę
synonim / 2014-03-12 12:57 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Poniżej publikuję coś w rodzaju mojej własnej strategii inwestycyjnej związanej z rynkiem akcji. Jest to tekst oparty na moich dogłębnych przemyśleniach powstałych w wyniku 8 lat własnych doświadczeń i praktyki. Testowałem na własnych pieniądzach wszelkie możliwe szkoły inwestowania w akcje i obecnie jedynie te zasady uważam za sensowne. Starałem się ująć myśli jak najzwięźlej i zawrzeć wszystko co według mnie najważniejsze. Te myśli wracają do mnie regularnie i postanowiłem przelać ja "na papier"

Nie jest to zbiór "bezwzględnych zasad", ale raczej pewne wytyczne. Każdy może sam je dowolnie modyfikować, zwłaszcza w zakresie wartości liczbowych jakie proponuję. W tych punktach zasady są dość elastyczne. Inne zasady są niezmienne i odejście od nich skończyć się może tylko porażką - tyczy się to zwłaszcza gry z trendem i kupowania tylko akcji rosnących

Poniższy tekst to próba usystematyzowania kilkuletnich refleksji i jednocześnie staranie o to aby nie przepadły. Są to moje prywatne przemyślenia, które uważam za cenne. Nie będę nieskromny jeśli powiem, że warto z nich skorzystać. Niektóre z tych zasad są powszechnie znane ale ja pomimo to postanowiłem je powtórzyć gdyż sprawdziły się niezawodnie w moim przypadku

1) Graj z trendem, tylko gra z trendem może przynieść pieniądze. Nie kupuj przewidywań, fundamentów a jedynie trend. Nawet spółki z dobrymi fundamentami mogą nie rosnąć przez wiele lat a wręcz osuwać się przez dłuższy czas. I odwrotnie, spółki z kiepskimi fundamentami mogą rosnąć przez dłuższy czas a powody ich wzrostu mogą wyjść na jaw dopiero wtedy gdy już będzie "po ptokach". Często wręcz nigdy nie dowiesz się czemu coś rosło. Powody ruchów na kursie nie powinny cię więc obchodzić i jedyne co powinieneś obserwować to kurs i trend - tylko to powinno cię interesować tu i teraz. Tylko trend i "ruch" na kursie pozwoli ci zarobić. Nie masz całego życia na czekanie aż "dobra fundamentalnie" spółka zacznie rosnąć. Kupujesz wzrost od razu i "tu i teraz"

2) Trend jest twoim przyjacielem (trend is your friend) i ma to dużo głębsze znaczenie niż myślisz. Przyjaciel nigdy cię nie zdradza. To nie kupowanie akcji "tanich" zapewni ci margines bezpieczeństwa, tylko kupowanie akcji w trendzie wzrostowym daje ci najwyższe bezpieczeństwo. Na giełdzie nie ma "tanich" akcji bo akcje zawsze mogą być tańsze i kosztować nawet 1 grosz jak rynek zechce. Prawdopodobieństwo odwrócenia się trendu jest dużo mniejsze niż to, że będzie on jednak dalej kontynuowany więc to trend daje ci jedyne prawdziwe bezpieczeństwo a nie kupowanie "tanich" akcji

3) Nie staraj się przewidywać kursów, nie ma to najmniejszego sensu i równie dobrze mógłbyś pytać ślepca o drogę. Tak zwana "analiza techniczna" i próba odczytywania jakichś tajemnych formacji na wykresach to wróżenie z fusów. Moje kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że nikt na tym nigdy nie zarobił i prawie nigdy się to nie sprawdza, chyba, że przypadkiem

4) Kupuj tylko akcje drożejące i będące najlepiej w długoterminowym trendzie wzrostowym, akcje pozostające zbyt długo lub "wiecznie" w trendzie bocznym nie powinny interesować cię w ogóle. Nie masz całego życia na czekanie aż papier w końcu wykona jakiś ruch. W dalszej kolejności bezwzględnie wystrzegaj się akcji taniejących od dłuższego czasu i "łapania dołków"

5) Jako sygnał kupna możesz przyjąć wybicie się kursu powyżej jego historycznego szczytu. Po czymś takim kurs potrafi odpalić jak rakieta i długo rosnąć do poziomów o jakich nawet nie śmiałbyś marzyć. Taki sygnał kupna uważam za najlepszy ale równie dobrze możesz znaleźć taki sygnał, który będzie ci bardziej odpowiadał

6) W każdy papier przeznacz identyczną ilość kapitału. Nie wiesz bowiem który papier będzie zwycięzcą i każdemu dajesz jednakową szansę na starcie. Papiery spisujące się gorzej odsiewasz z pomocą rynku i stop lossa a te lepsze nagradzasz powiększaniem na nich pozycji i angażowaniem w nie coraz większej ilości kapitału

7) Jest tylko jeden wyjątek gdy możesz kupić akcje taniejące lub uśredniać w dół: gdy interesuje cię wyłącznie dywidenda. W dodatku muszą to być akcje bardzo stabilnych i wręcz nudnych przedsiębiorstw z sektora defensywnego typu telekomy, spółki użyteczności publicznej, na przykład dostawcy energii lub mennice

8) Dywersyfikacja jest ważna ale nie przesadzaj, pięć najlepszych spółek w silnym trendzie wzrostowym spokojnie ci wystarczy. Gdy szeroki rynek zacznie korektę lub co gorsza bessę, większa dywersyfikacja nic ci nie da a wręcz pogorszy sytuację gdyż co najmniej 2/3 twoich spółek pójdzie wtedy w dół. Gdy będziesz mieć tylko 5 spółek to stracisz na nich mniej niż gdy będziesz mieć 10 spółek, choćbyś nawet stosował stop lossa

9) Zawsze obserwuj szeroki rynek. Jeśli jest w kiepskiej kondycji to nie ma sensu spekulować na akcjach gdyż większość nawet najlepszych spółek i tak pójdzie w dół. W ten sposób niepotrzebnie to
synonim / 2014-03-12 12:59 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
9) Zawsze obserwuj szeroki rynek. Jeśli jest w kiepskiej kondycji to nie ma sensu spekulować na akcjach gdyż większość nawet najlepszych spółek i tak pójdzie w dół. W ten sposób niepotrzebnie to co zarobiłeś w hossie i tak szybko oddasz w bessie

10) Stop lossy to bezwzględny element strategii. Można standardowo ustawiać je automatycznie 10% poniżej aktualnej ceny ale nie ceny zakupu

11) W przypadku ceny zakupu stop loss nie powinien być ustawiony 10% poniżej ceny zakupu ale na przykład 5%, albo 2,5%. Ustaw jak ci się podoba ale nigdy 10% (lub co gorsza więcej) na starcie. W ten sposób już od początku chronisz portfel przed proporcjonalnie zbyt dużymi stratami. Dopiero po wzroście kursu o 10% w górę możesz ustawić stop loss wielkości 10% poniżej aktualnej ceny

12) Przesuwaj stop loss coraz wyżej za kursem. W ten sposób chronisz zyski od początku. Możesz przesuwać stop loss po każdym wzroście kursu o 10%

13) Wraz z przesuwaniem stop lossa w górę za kursem możesz zwiększać też zaangażowanie w pozycję, na przykład o 50% po wzroście kursu o każdy 10%. Taka strategia zwielokratnia twe zyski w geometrycznym tempie. Nie bądź jednak zbyt chciwy i zwiększaj pozycję równomiernie. Nie daj się ponosić niepotrzebnej euforii, to jest giełda i nie ma tu złotych rybek spełniających twe marzenia

14) Nigdy nie sprzedawaj dobrego papieru w silnym trendzie wzrostowym, decyzję o sprzedaży niech podejmuje za ciebie wyłącznie stop loss. Nigdy nie wiesz jak wysoko dojdzie kurs i przewidywanie tego nie ma sensu. Na giełdzie jesteś skazany na zgadywanie w takich przypadkach więc nie zgaduj tylko zarabiaj. Przedwczesna sprzedaż może pozbawić cię najlepszej części zysków. Łapanie górek zostaw frajerom, tak samo jak łapanie dołków

15) Jeśli papier przestaje rosnąć i osiada na mieliźnie wiecznego boczniaka wtedy możesz wymienić go na inny papier w wyraźnym silnym trendzie wzrostowym. Nie bądź jednak zbyt aktywny w tej materii, zbyt duża aktywność zabija zyski a brak aktywności pozwala im rosnąć. Przyjmij na przykład, że papier, który przestał rosnąć może być przez ciebie sprzedany po nie mniej niż 60 dniach (możesz dowolnie powiększyć tę liczbę ale bez przesady)

16) Nigdy nie angażuj w akcje 100% kapitału. Tak robią tylko idioci. Giełda to nie dobra wróżka i przekonasz się o tym wiele razy. Moim zdaniem 10% kapitału w akcjach spokojnie wystarczy. Jeśli będziesz dobrym graczem to te 10% kapitału i tak szybko rozrośnie się do dużej kwoty. Jeśli zaś nie uda ci się to wtedy stracisz tylko te 10% kapitału i z pewnością uznasz, że to było za dużo. 90% kapitału trzymaj w bezpiecznych aktywach typu obligacje lub fundusze rynku pieniężnego, które w czasie twoich wojaży na akcjach będą ci skutecznie pokrywały ewentualne straty lub generowały stabilny dodatkowy dochód. To cię będzie uspokajać a spokój będzie ci potrzebny o wiele częściej niż myślisz. Nie szarżuj, giełda to nie jest złota rybka spełniająca twe życzenia

17) Nigdy nie odkupuj akcji, które sprzedał twój stop loss. Wyjątkiem jest tylko sytuacja gdy wrócą do trendu wzrostowego i ustanowią nowe szczyty

18) Graj tylko pieniędzmi, które możesz stracić lub szybko odrobić gdzie indziej. Kwota zawsze musi być dla ciebie bez większego znaczenia. Inaczej będziesz emocjonalnie przeżywał straty i robił głupie ruchy aż w końcu emocjonalnie wypalisz się. Emocje zawsze prowadzą do błędnych posunięć

19) Nie traktuj giełdy jako głównego źródła dochodu. To przywilej tylko dla wybranych a ty nim nigdy nie będziesz choćbyś nie wiadomo za jak inteligentnego się uważał - zapewniam cię. Pogódź się z tym od razu na początku. Być może jesteś nawet bardzo inteligentny ale dla giełdy nie ma to kompletnie żadnego znaczenia, czego większość kompletnie nie rozumie. Nie zrobisz na giełdzie żadnego wrażenia swoją inteligencją i jedyne co ci będzie potrzebne to dobra strategia i umiejętne zarządzanie ryzykiem. Uświadomienie sobie tego już na samym początku pozwoli ci uniknąć wielu niepotrzebnych rozczarowań. Choć i tak założę się, że będziesz jednak próbował "kiwać" rynek i nie dowiesz się o tym aż nie przekonasz się na własnej skórze, jak mawiał wielki Jesse Livermore. Giełda ma służyć jedynie pomocniczo do zwiększania stopy zwrotu twojego portfela a nie być głównym generatorem twojego zysku

20) Nigdy nie spekuluj na giełdzie gdy nie masz na to czasu albo w twoim życiu osobistym są jakieś problemy, którymi musisz się pilniej zająć. To zawsze źle odbija się na stopie zwrotu

21) Szybkie cięcie strat i poprawne matematycznie zarządzanie ryzykiem jest ważniejsze nawet od osiągania zysku

22) Pozwól zyskom rosnąć bez końca a straty tnij od razu

23) Przede wszystkim chroń kapitał, jeśli stracisz kapitał nie będziesz po prostu miał za co grać i wtedy żadna mądrość czy nawet twoja nieprzeciętna inteligencja już ci nie pomoże. Rynek zawsze ma rację, nawet jeśli się myli i tak niestety już jest

24) I jeszcze raz na koniec zasada najważniejsza w pigułce: na giełdzie kupuj wy
synonim / 2014-03-12 13:00 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
24) I jeszcze raz na koniec zasada najważniejsza w pigułce: na giełdzie kupuj wyłącznie trend a nie przewidywania. Przewidywania zostaw frajerom, nawet jeśli czynią to w oparciu o rzekomo "najlepsze" wskaźniki. Na giełdzie istnieje mit "skutecznego wskaźnika", który jest taką samą słodką iluzją jak pustynna fatamorgana

25) I pamiętaj, strategia jest najważniejsza, nawet jeśli czasem przynosi straty

Powodzenia - nigdy nie poddawaj się na giełdzie. Ta zasada powinna się odnosić do wszystkiego co robisz w życiu
synonim / 2014-03-05 18:30 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Nie radzę traktować spadków przez Ukrainę jako okazji inwestycyjnej w przypadku akcji bo w marcu kolejne cięcie QE i zjazd na emergingach

A potem maj i ryzyko wpadnięcia na sell in May

Ja zrealizowałem zysk na wszystkich funduszach akcji i przekonwertowałem na fundy rynku pieniężnego

Zostawiam tylko trochę bezpośrednio zakupionych akcji na drugim rachunku bo może w kwietniu zrobią jeszcze jakiś rajd

Risk Off
st_lech / 2014-03-05 19:06 / Bywalec forum
A kogoś to obchodzi co ty radzisz ?
synonim / 2014-03-06 00:50 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
No ciebie skoro tu wszedłeś i to przeczytałeś

Na mój portfel było już ponad 16 000 wejść więc pewnie nikogo nie obchodzi co myślę


st_lech


Kto to quźwa jest?
synonim / 2014-03-01 02:12 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Realizuję 11% zysku na złocie, dalszy potencjał wzrostu kruszców wydaje się już ograniczony, tym bardziej, że srebro tąpnęło dziś 3% i idzie kolejne cięcie QE w marcu a dolar ma przestrzeń do umacniania się po takim ruchu na EUR/USD w górę jak ostatnio (dalszy potencjał wzrostu EUR/USD wydaje się ograniczony)

Zamknąłem też długą pozycję na polskich obligacjach z tego samego powodu co wyżej - idzie kolejne cięcie QE w marcu

Długą pozycję na obligach USA i dolarze trzymam jednak nadal

Zrealizowałem również 15% zysku na akcjach Work Service i zwiększyłem zaangażowanie w akcje Mennicy
synonim / 2014-02-11 13:11 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Odebrałem też Forte, Work Service i Quercus, ceny zakupu w portfelu
synonim / 2014-02-11 13:09 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Właśnie dobrałem putów OTM OW20O4230

Jednocześnie dobrałem trochę akcji do portfela (Mennicy - wczoraj) i wróciłem delikatnie na fund akcji USA i spółek zachodnich

Zwiększyłem też ekspozycję na złoto i przywróciłem obligi polskie do portfela

Portfel wygląda mniej więcej tak samo jak przed ostatnią korektą związaną z emerging markets

Do posiedzenia FED w marcu powinien być raczej spokój, choć nie wykluczam zawirowań związanych z sufitem zadłużenia w USA i dlatego wziąłem puty i złoto

Ale bankrut zwany USA będzie podwyższał do swego końca ten śmieszny sufit
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy