Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Pilsener / 2009-06-16 15:09 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No nie planują kredytów, bo co mają powiedzieć? I czemu aż miesiąc? Już dawno powinien być gotowy preeliminarz zakładający średnią (60-70%) i wysoką dywidendę (do 90% zysku), przecież nietrudno było zgadnąć, że rząd ostatnio groszem nie śmierdzi. Kupię popcorn i miejsce w I rzędzie by patrzeć na zjazd po tej dywidendzie.

Re: GPW: Rynek terminowy już wie?

Pilsener / 2009-06-16 15:01 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ciekawe co będzie, kiedy miedziak już wydojony będzie. A tak ładnie prezes nawijał o inwestycjach, które mają zmniejszyć dystans do konkurencji i przynieść oszczędności - ciekawe, czy na te inwestycje pod kątem zysku poszły już jakieś promesy kredytów? Trza chyba będzie kupić niedługo parę miedzianych esek, w PKO BP też zadyma, lepiej wyskoczyć z akcji zanim to się jakoś wyklaruje.
Pilsener / 2009-06-16 14:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zgadza się, dlatego własnie studiują najlepiej sytuowani (bo biedaków nie stać, by utrzymać syna/córkę, musi sam pracować a wtedy studia bezpłatne odpadają) a stypendia przyznawane są po znajomości, nawet proces rekrutacji pachnie korupcją na kilometr. Dlatego zamiast studiów "bezpłatnych" kazdy płaci, ale niektórym (lub nawet większości) rząd pomaga poprzez stypendia i kredyty wypłacane poza uczelnią. Dzisiaj bezpłatnie studiują w większości ludzie, których spokojnie byłoby stać na czesne, natomiast Ci co płacą za studia często klepią biedę i ja się temu sprzeciwiam. Kolega szedł na lekcje angielskiego a ja na budowę, do magazynu lub zbierać truskawki a dzisiaj jeszcze ja mam płacić za swoje i jego studia i oczywiście dalej harować, nierzadko po nocach - to jest sprawiedliwy system?
Pilsener / 2009-06-16 14:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A ty jesteś pewnie typowym i przeciętnym beneficjentem polskiego systemu edukacji, który jedyne co potrafi wnieść do dyskusji to obelgi.
Pilsener / 2009-06-16 14:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"co rusz wygrywają konkursy międzynarodowe" - niedaleko mnie też jest UWM, gdzie są takie wydziały - ostatniego przyjeli ze średnią 5,2 - a ja miałem "tylko" 5,15 i to znaczy, że mam się uczyć na jakiejś prywatnej uczelni, gdzie nie dość, że poziom niższy to jeszcze mam płacić? A może mam iść na kierunek mniej popularny byle tylko nie płacić? Popatrz, ilu polskich studentów studiuje to co chce (a nie tam, gdzie były miejsca) i studiują na dobrych wydziałach dobrych uczelni! 5%? 10%? Ilu z pasją studiuje to, co lubi? Tu nie chodzi o te kilka %, tylko o przyszłość wszystkich maturzystów w polsce i o zapewnienie im przyzwoitego wykształcenia.

Tak a propos też miałem przyjemność wygrać konkurs międzynarodowy i nawet byłem w lokalnej gazecie i co z tego? Nie przeszkadza mi to być zwolennikiem równego i szerokiego dostępu do studiów oraz wyrównania szans edukacyjnych, co mogą zapewnić tylko i wyłącznie studia odpolitycznione, a zatem prywatne i płatne na każdym etapie. Rolą państwa jest wspierać studentów materialnie i legislacyjnie a nie ingerować w wolny rynek i proces dydaktyczny (czy wręcz przejmować rolę nauczyciela).

Zamiast płacić uczelniom lepiej te pieniądze wydać na stypendia czy poręczenia kredytów, podejrzewam, że w ten sposób nawet można by zwiększyć znacząco liczbę studentów, którzy nie musieliby płacić za studia całkowicie lub częściowo (nie angażując dodatkowych środków z budżetu) - po prostu uczelnie niepubliczne wykorzystają czesne studentów lepiej.
Pilsener / 2009-06-16 13:58 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pokaż mi publiczne uczelnie, które są wysoko w jakiś rankingach, a Twoje spojrzenie na system edukacji jest subiektywne i nierzetelne, należy oceniać jakość kształcenia i jego warunki w stosunku do poniesionych nakładów. Jak tak bardzo chołubisz partyjne to może przyjrzysz się uczelniom włoskim i greckim?
Pilsener / 2009-06-16 13:54 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"Nasi studenci z informatyki należą do najlepszych" - bzdura. Bo kilku wygrało? Z dwóch czy 3 najlepszych uczelni? Popatrz na przeciętny poziom! Nie sztuka mieć dobrych studentów wybierając z 30-stu maturzystów - sztuką jest wykształcić tych 30! A tu polska wypada bardzo blado - co z tego, że elitę mamy dobrą? Elita to margines, to nie elita rozbijająca się po konkursach informatycznych pracuje w fabrykach i to nie wąska elita (która i tak na 99% będzie pracować dla zagranicznych uczelni) decyduje o przyszłości kraju. Wśród magistrów mamy więcej funkcjonalnych analfabetów niż w Szwecji wśród ogółu ludności - takie są niestety fakty. Dostęp do dobrych studiów jest w polsce na poziomie Burundi, dlatego mam głęboko taki system, co kształci wąską elitę a reszcie każe spie.... na Madagaskar.

Nie chcę być pesymistą

Pilsener / 2009-06-16 09:57 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ale chyba toby było na tyle, kramik zamknięty, lub jak mówią polisz inglisz - klozet, jadę do felczera po wyniki, miłego handlu.

Re: VAT pójdzie w górę? To bardzo możliwe

Pilsener / 2009-06-16 09:54 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"w instytucjach związanych z budżetem, takich jak agencje i fundusze" - jasne, już ja widzę jak twórca "cudu irlandzkiego" O'Toosck wysyła na kuroniówkę partyjnych towarzyszy, to nie w tym kraju rząd szuka oszczędności ograniczając administrację czy likwidując przywileje - tu się po prostu łupi kraj i naród, traktuje ludzi jak bydło a majątek narodowy jak folwark.
Pilsener / 2009-06-16 09:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To pokaż mi jakąś polską uczelnię ścisłą, która jest wysoko w jakimś rankingu międzynarodowym - "ścisłe" uczelnie do perfekcji opanowały dojenie budżetu w wydawaniu kasy na nikomu niepotrzebne i niepraktyczne badania naukowe, publikowane w niszowych pismach - dlatego blado wypadamy zarówno jeśli chodzi o liczbę patentów, jak i publikacji w prestiżowych periodykach.
Pilsener / 2009-06-16 09:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A policzyłeś, ile płacisz w podatkach? Gwarantuję Ci, że gdyby nie "bezpłatne" szkolnictwo zarabiałbyś o jakieś 20-30% więcej (i to po opłaceniu czesnego) a Twoje dziecko nie zostało by funkcjonalnym analfabetą, bo tak niestety "uczą" w polskich szkołach i nawet oficjalne statystyki to przyznają. Jak chcesz sponsorować bandę partyjnych towarzyszy i nierobów nauczycieli to płać, ale dlaczego zmuszasz do tego mnie? Ja chcę godnie pracować i żyć, a nie oddawać połowę dochodów po to, żeby tacy jak Ty głosili marksistowskie komunały o "bezpłatnej" nauce. Nie ma nic za darmo! Bezpłatna edukacja jest też płatna, tylko że płacisz za pośrednictwem partii, ot i cała różnica - a ja partii finansować nie chcę.

Tylko płatne studia

Pilsener / 2009-06-16 09:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Wszystkie studia powinny być płatne, bo tylko w ten sposób można:
- podnieść jakość kształcenia
- zwiększyć dostęp do studiów
- ograniczyć cwaniactwo i niesprawiedliwość

Dla najuboższych i najzdolniejszych oczywiście system stypendiów, dla reszty: praca lub kredyt. Obecny system jest rażąco niesprawiedliwy - wszyscy zrzucają się na "darmówkę" dla elity a statystyki są nieubłagane: na dzienne i bezpłatne studia dostają się dzieciaki z najlepiej sytuowanych rodzin, często z koneksjami. Uczelnie natomiast to relikty PRL'u przesiąknięte nepotyzmem, są kuźnią i owszem - ale nie nauki tylko partyjnych kadr, wśród partyjnych aparatczyków aż roi się od beneficjentów polskiego systemu edukacji - szkoda tylko, że nie są nimi studenci.

Re: Rząd podniesie akcyzę, by uratować budżet?

Pilsener / 2009-06-16 09:30 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"Nawet PiS" - a czym się różni PIS od PO? Ta sama stara, PRL'owska nomenklatura, ta sama klika partyjnych aparatczyków, te samo zgrupowanie wrogów demokracji i kapitalizmu, zwolenników centralizacji, partyjnego dyktatu i klasy uprzywilejowanej uwłaszczającej się na narodowym majątku - na czym będą się uwłaszczać jak wszystko "rozkradną" (czyli mówiąc językiem starych komuchów, sprywatyzują)? Dlatego kurczowo mnożą stołki i wstrzymują prywatyzacją a kryzys im w tym pomaga: będzie więcej stołków i więcej majątku dla partii. Nikt tak nie lubi kryzysów jak właśnie politycy, będzie pretekst by znów obywateli wydoić. A może by zwolnić jednego z 9-ciu wiceministów finansów? Ale skąd! Partyjnym bonzom nie może stać się krzywda, podobnie jak uprzywilejowanym grupom społecznym - taka to wolność i demokracja, model chińsko-ruski.

Re: Wódka w dołku. Rynek już nie rośnie

Pilsener / 2009-06-14 11:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"spodziewają się, że sprzedaż może zmniejszyć się aż o jedną piątą" - bo trzeba jeszcze bardziej akcyzę podnieść, na piwo także. Mam do Rosji po piwo jeździć? Jak wysoka akcyza na alkohol i papierosy ma się do obłudnej konstytucji i polityki rządu państwa polskiego, która każe wspierać biednych?

Zmniejszać podatki

Pilsener / 2009-06-14 11:50 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W ogóle nie powinno być podatków bezpośrednich, bo to złodziejstwo - w imię czego odbieramy ludziom ich uczciwie zarobione pieniądze? Rujnujemy i doprowadzamy do nędzy całe polskie rodziny, wpędzamy w frustrację i depresję, zmuszamy do emigracji, potęgujemy różnice społeczne i szczujemy na siebie poszczególne grupy - taka to wolność i demokracja? Za komuny nie było takiego ucisku! Nie było tylu urzędników i bzdurnych haraczy, nie było też tylu kast uprzywilejowanych, stojących wyżej nad innymi.

Podatki powinny być tylko i wyłącznie pośrednie: np. VAT - prosto i skutecznie, by przyciągać kapitał i tworzyć miejsca pracy - ale nie dla partyjnych aparatczyków i w tym cały problem! Partia nie da sobie łatwo odebrać dominującej roli w polskiej gospodarce.

Najnowsze wpisy