Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Re: Rolnicy, związkowcy i górnicy ruszają przed Sejm

Pilsener / 2008-12-17 11:09 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pasożyty nie mogą wiecznie zmuszać normalnych ludzi, by na nich pracowali - ktoś w końcu musi uświadomić społeczeństwo i położyć temu kres, wprowadzić w polsce wolność i demokrację.

Re: Czemu jeszcze idzie do góry ...

Pilsener / 2008-12-16 22:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Co z tego że rośnie, jak obroty znikome i kapitał ani drgnie? Tylko na W20 coś się dzieje przecież - takie wzrosty to żadne wzrosty, to nawet nie odbicie, gdzie ludzie kupują, by się nachapać na krótki termin - nie ma też chętnych do sprzedawania, bo po co?
2. Nie minęło nawet pół roku od ostatnich dołków, a indeksy lubią wracać w to samo miejsce nawet po roku - jeszcze nieraz mocno spadnie, skąd ta niecierpliwość?
3. Jak nie ma hossy, są złe dane a rośnie, to znaczy, że to wybicie - dobre dla spekulantów, ale nie dla graczy długoterminowych.
Pilsener / 2008-12-16 22:18 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Połowa 2009 to chyba za wcześniej trochę... ja bym myślał 2010/2011. Allianz obligacji jest ok - ale ja bym wybrał po 3 fundy obligacji, tak dla pewności. Lokata też ok, jak ma stałe oprocentowanie - inaczej mogą Ci obniżać odsetki a jak zrezygnujesz to i tego nie dostaniesz :)

Noble Timingowy podtrzymuje dobrą passę na fundy aktywnej alokacji etc. - wygląda bardzo obiecująco, ale nie polecam go tylko dlatego, że nie ufam nowym produktom. Pojawił się w najlepszym momencie - pod koniec bessy, więc trudno będzie zweryfikować te "timingowe" umiejętności zarządzających, mam zaufanie do Noble Banku, będę obserwował ten fundusz bardzo uważnie najbliższy rok. Też warto by podzielić pomiędzy 3 fundy - minimalizujesz ryzyko, bo dziś nikomu nie można ufać - wystarczy wspomnieć SEB Obligacji. Jakbyś się czuł, gdybyś miał tam 60% portfela?
Pilsener / 2008-12-16 22:08 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
U mnie pewniak to zawsze Allianz.

Pogonić darmozjadów

Pilsener / 2008-12-16 15:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pałami i petardami w nierobów.

"sytuacja w rolnictwie jest zła" - a jak ma być dobra jak prawie 2,5 miliona gospodarstw wytwarza nieco ponad 1% PKB?

Jak w ogóle ma być dobra sytuacja w polsce, jak połowa osób w wieku produkcyjnym nie pracuje, a z tej połowy co pracują, tylko połowa pracuje w rentownym sektorze prywatnym? Jak jeden pracuje na czterech, to trudno, żeby sytuacja była dobra. Choćby ten jeden upadał na nos, płacił co miesiąc 2000 na ZUS i oddawał 90% dochodów to związkowe pasożyty i tak nie będą zadowolone.

Pierwsze prawo strajków Pilsenera: Ludzie nie strajkują dlatego, że zarabiają za mało - strajkują, bo chcą zarabiać więcej!

Re: o obligacjach słów parę

Pilsener / 2008-12-16 12:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Świetnie napisane dla początkujących. Nie spodziewałem się obniżek stóp w tym roku, ale zareagowałem szybko - dziś mam już w obligacjach 80% części bezpiecznej portfela, rok 2009 może być rokiem rekordowych zysków obligacji - przy pogrążonej w marazmie giełdzie wygląda to obiecująco - dodatkowy popyt może jeszcze bardziej wywindować ceny obligacji.

Re: Od 1 stycznia nikt nie przejdzie na wcześniejszą emeryturę

Pilsener / 2008-12-16 08:32 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jako np. taksówkarz płacę 750 zł na ZUS (minimalna składka) - jak mam od tego nie uciekać, jak łatwo policzyć, że gdybym przepijał te pieniądze a na emeryturę odkładał butelki, to sprzedając te butelki po 20 gr miałbym dwa razy wyższą emeryturę niż z ZUS! To czyste złodziejstwo - zmusza się mnie, żebym pracował na emeryturę dla rolników, górników, nauczycieli, mundurowych. Jak mam nie uciekać? I to ja jestem winien, tak? Bo nie chcę pracować dla złodziejskiej polski? Nie chcę 60% oddawać dla rządu? Zamknijcie mnie i zabierzcie mi wszystko co mam! Niech mi Ziobro skonfiskuje majątek! Bo nieroby są ważniejsze niż pracujący. Jak polska ma być bogatym krajem, jak wspiera biedę i nieróbstwo? Tu wręcz ludzi się karze za ambitność, pracowistość i przedsiębiorczość.
Pilsener / 2008-12-16 08:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
100% racji. Bieda w tym kraju to duża zasługa mediów, wyłamuje się np. money.pl., który ma odwagę napisać, ile się faktycznie zarabia np. w KGHM i ile jedno muszą pracować na drugich.
Pilsener / 2008-12-15 22:03 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Co dobrego można widzieć w ingerencji rządu w prywatną firmę i wolny rynek? Może jeszcze spekulantów zaczną szukać po krzakach, jak na Kubie? To jest typowo polskie podejście do problemu - kiełbasa droga? To ciupasem ustawa, żeby staniała! Nie opłaca się produkować i nie ma jej w sklepach? To małe reglamentowanko! Po co uwolnić rynek usług telekomunikacyjnych, lepiej wysłać partyjnego komisarza do prywatnej firmy, co nie? Na Łotwie czy w Estonii już od dawna jest kilkunastu operatorów! A minuta rozmowy kosztuje grosze - a u nas? Popieram walkę z monopolem, ale na równych zasadach - każda firma która opanuje powiedzmy ponad 75% jakiegoś rynku podlega takim a takim zasadom - a nie sobie urzędnicy decydują kto może, jak może i ile może.
Pilsener / 2008-12-15 21:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. To jest przecież realna wartość - nie lepiej te 40% przenieść do lepszego funduszu? Jak fundusz radzi sobie gorzej od średniej, to mała szansa na to, że nagle wyjdzie na lidera, nie należy nagradzać złych zarządzających - a przecież co rok odciągają jakiś tam % wartości jednostek na prowizje. Należy inwestować w w kilka funduszy tego samego segmentu i regularnie pozbywać się tego, co radzi sobie najgorzej.

3. Gdy złapał nas dołek na akcjach to nie ma dobrych rozwiązań - najlepiej dostosować portfel do obecnej sytuacji, czyli nie więcej jak 50% akcje, reszta obligacje. Rozłożyć zakupy tak, żeby za 2-3 lata mieć max. 70-80% akcji - a i tak jest to ryzykowne i należy to traktować długoterminowo, ale inaczej nie ma nawet co marzyć o odrobieniu choć części strat.

Re: gdzie włożyć pieniądze dla dzieci?

Pilsener / 2008-12-15 15:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pionieer bym natychmiast wywalił - dlaczego akurat ten fundusz? Wyniki ich funduszu polskich akcji są wręcz fatalne, do tego pobierają dużą prowizję za zarządzanie - nie polecam. Dziwię się, że ktoś trzyma coś takiego, BPH dynamicznych czy inne cuda.

Re: Budowa portfela, a aktualna strata

Pilsener / 2008-12-15 15:30 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Zawsze warto pozbyć się tych TFI, które mają gorsze wyniki od konkurencji - np. nasz spadł o 60%, a średnia w tym segmencie to tylko 45%, a na obecną chwilę powinni nas interesować fundusze, które mało spadają, a nie wyprzedzają hossę, bo hossę to może zobaczymy za 3-4 lata
2. Z bezpiecznych inwestycji radzę przechodzić z lokat na obligacje - w nadchodzącym roku powinniśmy mieć do czynienia z największą obniżką stóp przez RPP
3. Kupować akcje można, ale na teraz polecam nie więcej niż 50% akcji w portfelu, akcje dokupować stopniowo, unikać różnych "dynamicznych" wynalazków i inwestować głównie w spółki z W20 i branże słabo objęte kryzysem

Nie trzeba było włazić w akcje na górce, tylko już lepiej kupować progresywnie w czasie spadków. Tak dużych strat nie odrobimy w ciągu 5-ciu lat na najbliższej hossie, chyba, że znacząco zwiększymy portfel akcji - ale na to jeszcze nie czas, bo wątpie, żeby średnia stopa zwrotu z akcji przekraczała teraz 12-15% rocznie - a tylko taki wzrost sprawia, że zysk staje się adekwatny do ryzyka, przecież 8 czy nawet 9% moźna zarobić praktycznie bez żadnego ryzyka.
Pilsener / 2008-12-15 14:10 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Najpierw robiono wszystko, aby utrzymać monopol lub w najlepszym przypadku oligopol, gdyż to gwarantowało wysokie wpływy dla rządu, kosztem obywateli oczywiście. Teraz, kiedy to zostało sprzedane, robi się wszystko, aby w imię "ochrony konsumentów" odebrać wcześniej nadane przywileje. Dlaczego tylko prywatne monopole są na celowniku? Bo taka jest właśnie polska - jedna wielka hipokryzja i komuna.

Re: Trend boczny jeszcze potrwa

Pilsener / 2008-12-15 13:39 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A mnie martwią "cudofixingi" - na pewno na koniec roku wielu poważnych graczy obstawiało spadki, więc spróbują być może nawet się zmówić, by zdołować W20 - plotka ta żyje własnym życiem i zniechęca do kupowania akcji, a "rajd świętego" w tamtym roku skończył się na jednej sesji. Nie ma co się oszukiwać, ogólnie klimat jest zły i nie ma co liczyć na jakieś duże zyski z akcji w przyszłym roku. Często nawet rok po ustanowieniu dna indeks w nie puka, na większe zakupy możemy liczyć nie wcześniej niż pod koniec 2009.

Re: Nowe przepisy BHP będą kosztowały firmy do 4,37 mld zł

Pilsener / 2008-12-15 10:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Czy ktoś jeszcze twierdzi, że polska to jest normalny kraj? Kolejne polskie rządy robią wszystko, żeby zdusić wzrost gospodarczy i cofnąć polskę z powrotem do głębokiej komuny.

Najnowsze wpisy